23 Kas 2019
Otuzbeşlik

Güncel Sanat Atölyeleri Galeri A Güncel Sanat Merkezi’nde

Galeri A Güncel Sanat Merkezi 22-23 Kasım, 29-30 Kasım ve 6-7 Aralık’ta güncel sanat yazarlığı ve eleştirmenliğinin önemini ve gerekliliğini ortaya koymak, bu alanda nasıl bir donanıma ihtiyaç duyulduğunu göstermek amacıyla Güncel Sanat Atölyeleri düzenliyor.

 

Katılımın ücretsiz olduğu atölyeler, güncel sanat alanında önemli bilgi ve tecrübeye sahip eğitmenler tarafından yürütülecek.

Kültür İçin Alan desteğiyle gerçekleşen Güncel Sanat Atölyeleri: Okuma ve Yazma başlıklı atölye serisi, güncel sanat yazarlığı ve eleştirmenliğinin önemini ve gerekliliğini ortaya koyarak bu alanda nasıl bir donanıma ihtiyaç duyulduğunu göstermek amacıyla yetkin kişilerin deneyimlerinden yararlanılması için platform yaratmayı amaçlıyor. Güncel sanat faaliyetlerinin ve eserlerinin dokümante edilerek kalıcı hale getirilmesine katkıda bulunmak ve güncel sanat üreticisi ve eseri ile izleyici arasında köprü oluşturmak da projenin amaçları arasında yer alıyor.

 

22-23 Kasım’da düzenlenecek Güncel Sanatı Anlamak başlıklı ilk atölyenin birinci gününde Fırat Arapoğlu, Çağdaş Sanat Üzerine Düşünceler başlıklı bir sunum yapacak. Gökçe Dervişoğlu Okandan ise Güncel Sanatı Anlamak: Yaratıcı Endüstriler ve Ekosistemi başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. İkinci gün katılımcılar, iki eğitmenin yol göstericiliğinde güncel sanat eserlerini yorumlayacak ve güncel sanat ortamı paydaşlarıyla ilgili bir çalışma yapacaklar.

 

29-30 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan “Güncel Sanat Yazarlığı” atölyesinin ilk gününde Evrim Altuğ, Ne yazsam sanat olur (mu?) başlıklı sunumunda, yirmi senelik kişisel pratiklerinin ve akademik kaynakların refakatiyle sanat eleştirisinin kısa tarihini özetleyecek. Ayşegül Tabak, Hikaye Anlatıcılığı, Gazetecilik ve Sanat Yazarlığı Arasındaki İlişki konulu bir sunum yapacak. Nazlan Ertan ise, hangi durumlarda sanat yazılarının, sanatla birinci dereceden ilgilenmeyen kişilerin ilgisini çektiği konusuna odaklanan bir konuşma yapacak. Atölyenin ikinci gününde katılımcılar, küratörü Jean-Luc Maeso’nun rehberliğinde, Arkas Sanat Merkezi’ndeki Picasso: Gösteri Sanatı sergisini ziyaret edecek ve ardından eğitmenlerin rehberliğinde sergi hakkında birer metin üretecekler.

 

Sanat Eleştirmenliği başlıklı son atölye ise 6-7 Aralık tarihlerinde düzenlenecek. Atölyenin ilk gününde Ragıp Ertuğrul, Kültigin Kağan Akbulut ve Rana Öztürk’ün konuşmacı olduğu, Eleştirel (Bakma / Düşünme / Okuma / Yazma) başlıklı bir panel düzenlenecek. Aynı gün, Bernard Pras’ın İzmir Fransız Kültür Merkezi’ndeki DORA Enstalasyonu, İzmir Fransız Kültür Merkezi Direktörü Caroline David ve Kültürel Etkinlikler Sorumlusu Dilek Kurt’un rehberliğinde ziyaret edilecek. Atölyenin ikinci gününde katılımcılar, eğitmenlerin rehberliğinde sergi hakkında birer eleştiri yazısı hazırlayacaklar.

 

Her atölye, Galeri A Facebook sayfası üzerinden kayıt yaptıran 21 kişinin katılımıyla gerçekleşecek olup, her atölyenin ardından iki günlük programın tamamına katılanlara katılım belgesi verilecek.

 

Eğitmenler hakkında detaylı bilgi ve kayıt için www.galeri-a.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.