R
GİRİŞ
TR
EN

Halil Bekar - Türkiye'yi Bir De Onun Gözünden Görün

#FOTOĞRAF
Zeynep Öztürk
14 Dec 2018

Video ve fotoğraf işlerine gönül vermiş, yetenekli ve özgüvenli Halil Bekar ile samimi bir röportaj gerçekleştirdim. Onun çalışmalarını farklı kılan ne? Benim gökyüzümde gördüklerim daha realistken onun gökyüzünde nasıl bu kadar çok yıldız var? Halil, dil eğitimi aldı, yüksek lisansını dış ticaret alanında gerçekleştirdi daha sonra bakanlık ile iş birliği yapıp onların fotoğraf ve video çekimlerini yapmaya başladı. Peki, bu nasıl gerçekleşti? Daldan dala gibi gözüken bu süreç hayallerinden vazgeçmeyen idealist ve bir o kadar da hayattan zevk alan birisinin hikayesi; bu Halil Bekar'ın hikayesi. Gelin kendisini yakından tanıyalım. 

 

 Görselde ağaç, araba ve bir erkek var.

 

Eğitim için geldiğin İzmir’de kalmaya nasıl karar verdin?

Kardeşim (Ömer Bekar) hala İzmir'de okuyordu. En azından kardeşim okulu bitirene kadar onunla İzmir'de olup daha sonrası için plan yapmaya karar vermiştim. Ömer yeni mezun oldu, ben de İzmir'deki hayatıma alıştım. İzmir'de yaşamak ayrı bir güzel ve ben bunu çok seviyorum. 

 

Yani uzun yıllar seni İzmir'de göreceğiz öyle mi?

Açıkçası bilmiyorum bunu zaman gösterecek.

 

 

Görselde dağ, deniz, yeşillik ve bir erkek var. 

 

Hem dil bölümü hem dış ticaret mezunusun. Ne oldu da fotoğrafçılığa geçtin?

Aslında bakarsan her şeyden önce video vardı diyebilirim ama bayağı uzun bir hikaye dinlemeye hazır mısın? 

 

Hazırım merakla bekliyorum. (Gülüşmeler)

Lisede derslerim aşırı kötüydü. Derslerde uyurdum ve ilgisizdim. O kadar ilgisizdim ki 9. sınıfta bazı öğretmenlerim benim zihinsel sorunum olduğunu düşünürlerdi. Hatta bir öğretmenim anneme "Bu çocuk burada okuyamaz bunu alın meslek lisesine verin en azından meslek öğrenir." demiş. 'Bu çocuktan olmaz.' diye bir tabir vardır ya, işte o benim için kullanılıyordu. Bunun üzerine annem çözümü internetimi kapatmakta buldu ve sanırım en doğru karar buydu. Daha çok ders çalışmaya başladım ve bütün derslerimi düzelttim. Çocukluk arkadaşım (Özer Aşan) Avusturalya'dan gelmişti ve onunla çok vakit geçirdiğim için dile ilgim katlanmıştı. Böylece lisede dil bölümünde okudum. Üniversite için İzmir'e geldiğimde yan alan olarak dış ticareti seçtim ve bunu üniversite bittikten sonra yüksek lisans ile tamamladım. Tabii sen şimdi bunların arasında nerede fotoğraf ve video diyorsun hemen söyleyeyim.

Lisede resim çizer, After Effects programında video efektleri ile uğraşırdım. Kameram olmadığı için web kamerası ile çektiklerim yetersiz oluyordu ve bir türlü ilerleyemiyordum. 

 

 

 

Sonrasında kameram olmadığı için oyunları yüksek çözünürlükte kaydedip, kaydettiğim videolar üzerinde düzenlemeler yapmaya başladım. En azından bu şekilde düzenleyebileceğim yüksek kalitede videolar oluyordu elimde. Bunu değiştirmek için üniversitenin ilk yılı para biriktirip yeni bir kamera aldım. Hatta ilk yılın yaz tatilinde mahalledeki çocukları ve arkadaşları toplayıp bir bilim kurgu filmi çekmeye çalıştım. Mahalle seferber olmuştu, bakkal amca, bakkal deposunu stüdyo yapalım diye vermişti, Terzi yeşil perde sponsorumuz olmuştu. Elektrikçi ışıklarımızı vermişti. Her şey güzeldi ta ki benim düzenlemeleri yaptığım laptopum çekimde düşüp kırılana kadar. Yaptırmam 1 ayımı almıştı ve herkes dağılmıştı. Bu da benim hayatımda yaşadığım en büyük hayal kırıklığıydı.2013 yılında Erasmus ile Almanya'ya gidene kadar fotoğraf ve video işine bir çocuk gibi küstüm. Orada seyehat ederken fotoğraf çekmenin beni ne kadar mutlu ettiğinin tekrar farkına vardım ama Türkiye'ye dönünce aynı hikaye başa sardı çünkü ekipmanlarım yeterli değildi ve istediklerimi alamıyordum.

 

Görselde birkaç kişinin set arası çekildiği fotoğraflardan oluşan bir kolaj mevcut.  

 

Fotoğrafçılık ve video işleriyle ile inişli çıkışlı bir ilişkin olmuş yani. (Gülüşmeler)

Aynen öyle de diyebiliriz. Aslında yüksek lisansa başlamadan önce iki yıl çalışıp kendime güzel bir kamera alabilmiştim ve kendimce çekimlere başlamıştım. Bir yaz boyunca çekim yapmıştım. Bu çalışmalarımı bakanlığa attım ve bakanlık için bir proje ürettim. Projenin oturması ve çalışmaya başlamam 5-6 ay sürmüştü ama sonunda başarmıştım. İstediğim şeyi yapıyordum artık! İtiraf etmeliyim ki zorlu bir süreçti. İşte bu süreç benim fotoğrafçılık ve video ile barışma sürecimdi. 

 

Bir yıldır bakanlık için çalışıyorsun, yani bir yılda mı geldin bu noktaya?

Evet, inan ben de şaşırıyorum. (Gülüşmeler)

 

 

Görselde Kapadokya manzara fotoğrafı var.

 

Videolarının ve fotoğraflarının kurgulama ve hikayeleştirme süreci nasıl gerçekleşiyor?

Videoda en önemli nokta planlama. Çekim yapmadan önce en azından müziğimi ya da geçiş sahnelerimi aklımda kurarak çekime başlıyorum. Bu benim işimi her zaman daha kolaylaştırıyor fakat bu demek değil ki bulunduğum ortamda doğaçlama işler çıkmıyor. Tabii ki çıkıyor. Şunu da belirtmeliyim bir senaryo kurup gitmiyorum. Yaşadıklarımı sadece daha sinematik bir dilde anlatmaya çalışıyorum. 

 

 

 Görselde Kapadokya manzara fotoğrafı var.

 

Photoshop’a karşı olan bir kitle var. Fotoğrafların gerçeği yansıtması gerektiğini düşünüyorlar. Senin bu konu hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Picasso bir insan portresini olduğu gibi çizseydi bugün ki Picasso olamazdı. Ama kübizm akımı altında yaptığı sıradışı çizimler onu farklı kıldı. Çizdiği şey yine bir insan portresiydi fakat farklı bir işleyiş biçimiyle. Fotoğrafçılık da aynı bu şekilde, photoshop fotoğrafçının attığı imzası aslında. Herkesin kendi tarzı var ve bu tarzlar zamanla o kişinin imzası haline geliyor. Fotoğrafları da birbirinden ayıran özelliklerden birisi budur. Sonuçta herkesin gökyüzünde gördüğü yıldızları aynı değildir.

 

 Görselde deniz, gökyüzü ve fener tutan bir erkek var. 

 

Türkiye’yi senin gözünden görmenin artıları neler sence?

Birincisi videolarımı sıkıcı belgesel formatından çıkartıp akıcı hale getiriyorum. Bence işlerimi farklı kılan bu. Yanlış anlaşılmasın belgeselleri de çok seviyorum ama günümüz popüler kültür ağırlıklı olduğu için hap videolar daha etkili oluyor. Çok fazla yeri nokta atışı görsellerle gösterip insanları görsel bir yolculuğa sokmaya çalışıyorum. Birçok yerden, sınırlı sayıda kaliteli görselin, insanları o bölge hakkında daha meraklı bıraktığını farkettim.

 

 

 Görselde deniz, kumsal, bir erkek ve bir de köpek var.

 

Tercümanlık mezunuyum demiştin, hangi dilleri biliyorsun ve bu dilleri bilmenin bu işe katkıları ne yönde oluyor?

İngilizce, Almanca ve İspanyolca biliyorum. Diller yaptığım işleri uluslararası bir boyuta taşımamda bana yardımcı oluyor. Türkiye'yi dünyaya tanıtma hedefimde, benim en büyük yardımcım; diller diyebilirim. 

 

 

 Görselde göl, dağ, yeşillik ve bir erkek var.

 

Bugüne kadar kaç ülke gezdin?

20.

 

 Görselde Halil Bekar'ın yurt dışında çektiği birkaç fotoğrafın kolajı yer almakta.

 

Vov ne kadar çok ne kadar normal bir şeymiş gibi söylüyorsun.

Gezerken anlamıyor insan, şu an ben de bir düşündüm de evet, sanki biraz olmuş. (Gülüşmeler)

 

Gezdiğin ülkeler arasında en ilgini çeken neresi oldu? Neden?

İsviçre bugüne kadar gezdiğim ülkeler arasında en ilgilimi çekendi. Çok temiz, doğası muazzam, insanları çok yardımsever ve saygılı. Ayrıca yükseklik korkumu yenip bungee jumping yaptığım yerdi. 

 

 Görselde Halil Bekar bungee jumping yapıyor. 

 

Videoların da kardeşini ve arkadaşlarını görmek mümkün. Sevgi bağlarına önem veriyor olmalısın?

Evet, önem veriyorum.

 

 

 Görselde Halil Bekar'ın arkadaşları ile olan fotoğraflarından kolaj var.

 

Mesela baban ne iş yapıyor, annenden de bahsetsene biraz. Seni yetiştiren aileyi de tanımak isteriz.

Babam marangoz ve benim sanata başlamamda en büyük etken. Çocukken o bir ürün ortaya çıkarttığında arta kalan malzemelerden ben de kendimce bir şeyler üretmeye çalışıyordum. Her seferinde elimde olanla bir şeyler üretmek zorundaydım, bu da benim hayal gücümü fazlasıyla geliştirdi. Bir nevi videoya benziyor. Çekim yaparım, gelirim ve çektiklerimle bir şey üretmek zorundayım. 

Annem ev hanımı. Hırsımı annemden aldığımı düşünüyorum. Annem, hayatta çok zorluk yaşamış buna rağmen hep güçlü kalabilmiş, tanıdığım en güçlü kadındır.

Öyle kuralcı bir aile de büyümedim. Ailem bana hep destek oldu, Ne yaparsam yapayım, başaracağımı düşünürler bana inanırlardı. Gerek ailem gerek çevremdeki dostlar her zaman en büyük destekçim oldular.  

 

Bunca koşuşturmanın arasında sporu ihmal etmediğini görüyorum. Bu kadar enerjik olmanın sırrını bizimle de paylaşsana.

Çoğu videoda kendimi model olarak kullandığım için formumu korumam gerektiğini düşünüyorum ve yakın çevremdeki herkes, spor delisi denilecek kadar sporu seviyor. Onlarla olup spor yapmamak da pek mümkün olmuyor açıkçası.

 

Görselde Halil Bekar var. 

 

Nasıl tepkiler alıyorsun?

Genellikle olumlu geri dönütler alıyorum. Aldığım olumlu tepkiler işimi yapmamda beni motive ediyor. İnsanların doğup büyüdüğü yerleri güzel bir şekilde tüm dünyaya göstermek insanları mutlu ediyor ve onların mutluluğu beni mutlu ediyor. Hatta yaptığım Batı Karadeniz videosunda Batı Karadeniz bölgesinden çok güzel geri dönütler aldım. Aldığım güzel geri dönüşler, beni bir sonraki projelerim için heveslendiriyor. 

 

 

Neye asla “Hayır” diyemezsin?

Anneme asla hayır diyemem.

 

Hayal kurar mısın?

Tabii kurarım hem de çok.

 

Mesela bir hayalinden bize bahseder misin?

Video ve fotoğraf işinde kendimi daha da geliştirmek ve kendi ekibimi kurmak istiyorum. Ayrıca ekibimle beraber kendisini bu alanda geliştirmek isteyen herkesin faydalanabileceği, yol olabilecek bir akademi kurmak ve Türkiye'de çekilecek daha güzel işlere imza atmak istiyorum.  

 

 

 Görselde manzara resmi var.

 

Halil Bekar'ın bazı çalışmalarını aşağıya ekliyorum.

 

 

 

 

 

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade