R
GİRİŞ
TR
EN

Halil Güzel: Fotoğraf hayatımın sihri

#FOTOĞRAF
Gülay Güler
16 May 2018

Halil Güzel'in fotoğraf macerası 4-5 yaşlarında babasının gerçek bir filmli fotoğraf makinesi alması ile başlamış. Kendi çektiği fotoğrafları eline alıca adeta büyülenen Güzel, makinayı elinden bir daha bırakamamış. Rekabetin acımasız olduğu İstanbul moda sektöründe tecrübesi ve yetenekleriyle öne çıkan Güzel, fotoğrafı hayatının sihri olarak görüyor. Halil Güzel'e başarısının sırrını ve fotoğraf hakkında merak ettiklerimiz sorduk. Neler mi merak ettik? Poz veremeyenlere neler tavsiye edersin? Instagram için birkaç tüyo verebilir misin? İyi bir moda fotoğrafçısı olmak için hangi özelliklerin olması gerekiyor?..  Haydi başlıyoruz.

 

  

Kaynak: Halil Güzel

 

Öncelikle, röportaj isteğimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz. Seni daha yakından tanımak adına kendin hakkında neler söylemek istersin?  

Ben teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Tam bir aslan burcuyum, insanlarla iyi anlaşırım, keyifli ve pozitif olduğum söylenir. Seyahat, müzik, kitap vazgeçilmezlerim. Samimiyet benim için çok önemlidir. 

 

Fotoğraf sanatçısı olma yolundaki serüvenin nasıl gerçekleşti? Çocukken de elinde fotoğraf makinesiyle gezen bir tip miydin?  

Her serüven gibi zorlu geçti fakat fotoğraf öyle bir tutkudur ki hiçbir şey sizi yıldıramaz bilakis hırslandırır, başarıya iter. Bu yüzdendir ki serüven hiç bitmez hep olmalıdır da.  
4-5 yaşlarında babam gerçek bir filmli fotoğraf makinesi almıştı ve çektiklerimi çıkartmıştı. Bunu görünce adeta büyülenmiştim, o gün bu gündür fotoğraf hayatımın sihridir. 

 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Siyah beyaz fotoğrafı mı yoksa renkli fotoğrafı mı tercih ediyorsun? Siyah beyaz fotoğrafların nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsun?  
Değişebiliyor ama genel olarak siyah beyaz vazgeçilmezim. Siyah Beyaz fotoğraflarda renk olmadığı için görsel algımız direk fotoğrafın bütününe odaklanıyor ve duygusu daha iyi geçebiliyor.  

 

Örnek aldığınız, etkilendiğiniz veya tarzı ile sizi kendine hayran bırakan fotoğraf sanatçıları var mı?  

Çok var aslında fakat aklıma ilk gelen Mario Testino oldu. Türklerden ise Mert Alaş ve Ümit Savacı 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Özellikle fotoğraflamak istediğin biri var mı?   

Kate Moss ve Sezen Aksu 

 

Bir çok ünlü ile tanışma fırsatın oldu. Karakter olarak en beğendiğin ünlü kimdi?  

Böyle bir ayırım yapamam ama hayatımda Ebru Gündeş'in yeri hep ayrı olmuştur. 

 

Kaynak: Halil Güzel 

 

Sektörde moda fotoğrafıyla ilgilenen birçok insan var ve İstanbul'da rekabet her sektörde olduğu gibi bu sektörde de çok fazla. Bu süreçte ne gibi zorluklarla karşılaştın? Sektörde seni önde kılan özelliklerin neler?  

Maalesef önüne geçilemeyen bir durum bu ve birçok mağduriyete de yol açabiliyor. Karşılaştığım en büyük zorluk elmayla armudu ayırt edemeyen müşteriler oluyor ve bütçesel kıyaslamalar yapıldığında aradaki farkı anlatabilmek oldukça güç olabiliyor. Beni sektörde önde kılan özelliklerin başında tecrübe geliyor sonrasında iletişim bir de yeteneklerim tabi ki. 

 

İleride gerçekleştirmeyi düşündüğün fotoğraf projelerini bizlerle paylaşabilir misin?  

Birkaç firmanın kampanya çekimleri, dergi ve sanatçı albüm kapakları var. Proje olarak portrelerle ilgili bir sergi açmak istiyorum ve kelebek çocuklarla ilgili bir takvim çekimi hayalim var. 

 

 

Kaynak: Halil Güzel

 

İyi bir moda fotoğrafçısı olmak için hangi özelliklerin olması gerekiyor? Tavsiyeleriniz neler?  
Her şeyden önce iyi bir gözlemci olmak gerekiyor ve zinciri tamamlayan tüm parçalar ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerek. Saçtan, makyaja, modelden, styling'ine kadar. Estetik gözümüzü besleyecek ortamlarda bulunmalıyız; bu bir bale gösterimi bile olabilir. Teknik bilgiler hariç bir yorum yapmam gerekirse; şiir yazmak gibi, resim çizmek gibi tamamen enerji ve ilham işi...  Eğer o sizin içinizde varsa bir yerden çektiğiniz tüm fotoğraflara yansıyor. 

 

Bazı insanlar, mesela ben :) kameranın karşısında hiç rahat edemiyorum ve ucube gibi çıkıyorum. Benim gibi birçok insanla karşılaşmışsındır diye düşünüyorum. İnsanları nasıl rahatlatıyorsun, nasıl yönlendiriyorsun? Poz veremeyenlere neler tavsiye edersin?  

İnanın mesleğimi öğrenen insanların verdiği ilk tepki genelde bu şekilde oluyor :) Ama önce gülümseyip ardından anlatmaya çalıyorum. Rahat edemiyorum dediniz mesela zaten cevabı içinde. En önemlisi doğal olabilmek kendin olabilmek biraz da kendinle barışık olabilmek. Yüzünü, vücut dilini tanıyabilmek. Bunları başarabilirseniz emin olun fotoğraf çekilmeye doyamayacaksınız. Burada fotoğrafçının enerjisi modeliyle olan iletişimi çok önemli! 

Ben önce modelimin bana güvenmesini sağlıyorum ardından onu motive edecek yönlerini keşfediyorum sonrası çorap söküğü gibi geliyor zaten. Hatta bitirmek istediğimde ya bir de şöyle mi çekseydik diyenler çok olmuştur. 

Tavsiyem ise şu: Bol bol selfie çekilsinler, yüzlerini açılarını tanımak adına ayna karşısında bakış mimik çalışabilirler ve biraz da doğru ışık ve kompozisyonu öğrenirlerse emin olun fotoğrafla çok daha barışık olacaklardır. 

 

Kaynak: Halil Güzel

 

 Sosyal medyanın hayatımızı ele geçirmesiyle beraber fotoğraf sanatına karşı olan ilgimiz aşırı düzeyde arttı? Instagram için birkaç tüyo verebilir misin?  

İnstagram hepimizin evininin misafir odası gibi. Ne kadar güzelleştirirseniz o kadar çok misafiriniz olur. Benim ise vitrinim gibi artık. insanlar kartvizit yerine Instagram hesabımı soruyor. Tüyo vermem gerekirse paylaşım saatlerine önem göstersinler, çok paylaşım yerine doğru paylaşımlar çok önemli, fotoğrafla ilgili etiketler, tonlar, genel görünüm hepsi birbiriyle bağlantılı.   

 

Fotoğraf çekmediğin zaman neler yapıyorsun? Fotoğrafçı olmasan ne olurdun?  
Ben seyahat etmeyi çok seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri yaşamak beni inanılmaz motive ediyor. Her bulduğum fırsatta bunu yapıyorum.  

Fotoğrafçı olmasam yine sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenirdim muhtemelen. Moda olabilir, sanat yönetmenliği olabilir ya da bambaşka bir örnek toprakla ilgili bir işim olurdu. Ağaç, çiçek, meyve, sebze yetiştirir; bahçecilik yapardım. (Gülüşmeler) 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Hayaller çok önemli, onları istemek, hayatınıza çağırmak gerek

  

"Hayalle hakikat arasında bir yolculuk bizimkisi..." demişsin bir Instagram postunda. En büyük hayalin nedir?  

En büyük hayalim mesleğimdeki başarımı katlayarak bunu insanlara fayda getirecek noktaya taşımak. Hayaller çok önemli, onları istemek, hayatınıza çağırmak gerek. Bence 'İSTİYORUM' dediğiniz anda hayalleriniz gerçekleşmeye başlıyor. Tabii ki hırs yapmadan, hayırlısını dileyerek. 

 

 Bazen İstanbul sana da afakanlar bastırıyor mu? Hayallerini Ege'nin şirin bir kasabası süslüyor mu?  

İstanbul sevgilim gibi bazen yüzünü görmek istemiyorum bazen de hiç gitmesin istiyorum. Herkes gibi bana da gelmiyor değiller. Öyle zamanlarda sırt çantamı alıp kaçıyorum. Hayalden öte gerçekleştiriyorum aslında. Bazen bir sahil kasabası bazen bir dağ içindeki köy hiç belli olmuyor.  

 

Güzel İzmirimiz hakkında neler söylemek istersin?  

İzmir'i çok severim, İzmirlileri ayrı severim. O kadar çok arkadaşım var ki orada gittiğimde kiminle vakit geçireceğimi şaşırıyorum. İzmirim geldi deyip çok kaçtığımı bilirim yılda en az 5-6 kez geliyorum. İzmir anlatılmaz, yaşanır. Yaşayan zaten kalbinin yarısını orada bırakır. 

 

İşlerini merak edenler için sosyal medya hesaplarını paylaşmak ister misin?  

www.halilguzel.net  /  Instagram: halilguzel  - halilguzelphotography  / Facebook:  halilguzelphotography 

 

Benzer yazılar
#SERGİ
Monitor, yeni sezonu “A hymn to those that disappear” başlığını taşıyan sergisiyle karşılıyor. Pelin Tan ve Anton Vidokl...
Editör
22 Sep 2019
#TEKNOLOJİ
Dosyalarımızın değerini, onlara ulaşamayınca veya virüs nedeniyle onları kaybettiğimizde anlıyoruz. Hatta günümüzde gizl...
Editör
22 Sep 2019
#MÜZİK
Urla Caz Festivali, doğanın dinlenmeye hazırlandığı sonbaharda dünya tarihine güzel müzikler kazımış Urla’nın sokakların...
Editör
21 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade