R
GİRİŞ
TR
EN

Halil Güzel: Fotoğraf hayatımın sihri

#FOTOĞRAF
Gülay Güler
16 May 2018

Halil Güzel'in fotoğraf macerası 4-5 yaşlarında babasının gerçek bir filmli fotoğraf makinesi alması ile başlamış. Kendi çektiği fotoğrafları eline alıca adeta büyülenen Güzel, makinayı elinden bir daha bırakamamış. Rekabetin acımasız olduğu İstanbul moda sektöründe tecrübesi ve yetenekleriyle öne çıkan Güzel, fotoğrafı hayatının sihri olarak görüyor. Halil Güzel'e başarısının sırrını ve fotoğraf hakkında merak ettiklerimiz sorduk. Neler mi merak ettik? Poz veremeyenlere neler tavsiye edersin? Instagram için birkaç tüyo verebilir misin? İyi bir moda fotoğrafçısı olmak için hangi özelliklerin olması gerekiyor?..  Haydi başlıyoruz.

 

  

Kaynak: Halil Güzel

 

Öncelikle, röportaj isteğimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz. Seni daha yakından tanımak adına kendin hakkında neler söylemek istersin?  

Ben teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Tam bir aslan burcuyum, insanlarla iyi anlaşırım, keyifli ve pozitif olduğum söylenir. Seyahat, müzik, kitap vazgeçilmezlerim. Samimiyet benim için çok önemlidir. 

 

Fotoğraf sanatçısı olma yolundaki serüvenin nasıl gerçekleşti? Çocukken de elinde fotoğraf makinesiyle gezen bir tip miydin?  

Her serüven gibi zorlu geçti fakat fotoğraf öyle bir tutkudur ki hiçbir şey sizi yıldıramaz bilakis hırslandırır, başarıya iter. Bu yüzdendir ki serüven hiç bitmez hep olmalıdır da.  
4-5 yaşlarında babam gerçek bir filmli fotoğraf makinesi almıştı ve çektiklerimi çıkartmıştı. Bunu görünce adeta büyülenmiştim, o gün bu gündür fotoğraf hayatımın sihridir. 

 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Siyah beyaz fotoğrafı mı yoksa renkli fotoğrafı mı tercih ediyorsun? Siyah beyaz fotoğrafların nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsun?  
Değişebiliyor ama genel olarak siyah beyaz vazgeçilmezim. Siyah Beyaz fotoğraflarda renk olmadığı için görsel algımız direk fotoğrafın bütününe odaklanıyor ve duygusu daha iyi geçebiliyor.  

 

Örnek aldığınız, etkilendiğiniz veya tarzı ile sizi kendine hayran bırakan fotoğraf sanatçıları var mı?  

Çok var aslında fakat aklıma ilk gelen Mario Testino oldu. Türklerden ise Mert Alaş ve Ümit Savacı 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Özellikle fotoğraflamak istediğin biri var mı?   

Kate Moss ve Sezen Aksu 

 

Bir çok ünlü ile tanışma fırsatın oldu. Karakter olarak en beğendiğin ünlü kimdi?  

Böyle bir ayırım yapamam ama hayatımda Ebru Gündeş'in yeri hep ayrı olmuştur. 

 

Kaynak: Halil Güzel 

 

Sektörde moda fotoğrafıyla ilgilenen birçok insan var ve İstanbul'da rekabet her sektörde olduğu gibi bu sektörde de çok fazla. Bu süreçte ne gibi zorluklarla karşılaştın? Sektörde seni önde kılan özelliklerin neler?  

Maalesef önüne geçilemeyen bir durum bu ve birçok mağduriyete de yol açabiliyor. Karşılaştığım en büyük zorluk elmayla armudu ayırt edemeyen müşteriler oluyor ve bütçesel kıyaslamalar yapıldığında aradaki farkı anlatabilmek oldukça güç olabiliyor. Beni sektörde önde kılan özelliklerin başında tecrübe geliyor sonrasında iletişim bir de yeteneklerim tabi ki. 

 

İleride gerçekleştirmeyi düşündüğün fotoğraf projelerini bizlerle paylaşabilir misin?  

Birkaç firmanın kampanya çekimleri, dergi ve sanatçı albüm kapakları var. Proje olarak portrelerle ilgili bir sergi açmak istiyorum ve kelebek çocuklarla ilgili bir takvim çekimi hayalim var. 

 

 

Kaynak: Halil Güzel

 

İyi bir moda fotoğrafçısı olmak için hangi özelliklerin olması gerekiyor? Tavsiyeleriniz neler?  
Her şeyden önce iyi bir gözlemci olmak gerekiyor ve zinciri tamamlayan tüm parçalar ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerek. Saçtan, makyaja, modelden, styling'ine kadar. Estetik gözümüzü besleyecek ortamlarda bulunmalıyız; bu bir bale gösterimi bile olabilir. Teknik bilgiler hariç bir yorum yapmam gerekirse; şiir yazmak gibi, resim çizmek gibi tamamen enerji ve ilham işi...  Eğer o sizin içinizde varsa bir yerden çektiğiniz tüm fotoğraflara yansıyor. 

 

Bazı insanlar, mesela ben :) kameranın karşısında hiç rahat edemiyorum ve ucube gibi çıkıyorum. Benim gibi birçok insanla karşılaşmışsındır diye düşünüyorum. İnsanları nasıl rahatlatıyorsun, nasıl yönlendiriyorsun? Poz veremeyenlere neler tavsiye edersin?  

İnanın mesleğimi öğrenen insanların verdiği ilk tepki genelde bu şekilde oluyor :) Ama önce gülümseyip ardından anlatmaya çalıyorum. Rahat edemiyorum dediniz mesela zaten cevabı içinde. En önemlisi doğal olabilmek kendin olabilmek biraz da kendinle barışık olabilmek. Yüzünü, vücut dilini tanıyabilmek. Bunları başarabilirseniz emin olun fotoğraf çekilmeye doyamayacaksınız. Burada fotoğrafçının enerjisi modeliyle olan iletişimi çok önemli! 

Ben önce modelimin bana güvenmesini sağlıyorum ardından onu motive edecek yönlerini keşfediyorum sonrası çorap söküğü gibi geliyor zaten. Hatta bitirmek istediğimde ya bir de şöyle mi çekseydik diyenler çok olmuştur. 

Tavsiyem ise şu: Bol bol selfie çekilsinler, yüzlerini açılarını tanımak adına ayna karşısında bakış mimik çalışabilirler ve biraz da doğru ışık ve kompozisyonu öğrenirlerse emin olun fotoğrafla çok daha barışık olacaklardır. 

 

Kaynak: Halil Güzel

 

 Sosyal medyanın hayatımızı ele geçirmesiyle beraber fotoğraf sanatına karşı olan ilgimiz aşırı düzeyde arttı? Instagram için birkaç tüyo verebilir misin?  

İnstagram hepimizin evininin misafir odası gibi. Ne kadar güzelleştirirseniz o kadar çok misafiriniz olur. Benim ise vitrinim gibi artık. insanlar kartvizit yerine Instagram hesabımı soruyor. Tüyo vermem gerekirse paylaşım saatlerine önem göstersinler, çok paylaşım yerine doğru paylaşımlar çok önemli, fotoğrafla ilgili etiketler, tonlar, genel görünüm hepsi birbiriyle bağlantılı.   

 

Fotoğraf çekmediğin zaman neler yapıyorsun? Fotoğrafçı olmasan ne olurdun?  
Ben seyahat etmeyi çok seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri yaşamak beni inanılmaz motive ediyor. Her bulduğum fırsatta bunu yapıyorum.  

Fotoğrafçı olmasam yine sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenirdim muhtemelen. Moda olabilir, sanat yönetmenliği olabilir ya da bambaşka bir örnek toprakla ilgili bir işim olurdu. Ağaç, çiçek, meyve, sebze yetiştirir; bahçecilik yapardım. (Gülüşmeler) 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Hayaller çok önemli, onları istemek, hayatınıza çağırmak gerek

  

"Hayalle hakikat arasında bir yolculuk bizimkisi..." demişsin bir Instagram postunda. En büyük hayalin nedir?  

En büyük hayalim mesleğimdeki başarımı katlayarak bunu insanlara fayda getirecek noktaya taşımak. Hayaller çok önemli, onları istemek, hayatınıza çağırmak gerek. Bence 'İSTİYORUM' dediğiniz anda hayalleriniz gerçekleşmeye başlıyor. Tabii ki hırs yapmadan, hayırlısını dileyerek. 

 

 Bazen İstanbul sana da afakanlar bastırıyor mu? Hayallerini Ege'nin şirin bir kasabası süslüyor mu?  

İstanbul sevgilim gibi bazen yüzünü görmek istemiyorum bazen de hiç gitmesin istiyorum. Herkes gibi bana da gelmiyor değiller. Öyle zamanlarda sırt çantamı alıp kaçıyorum. Hayalden öte gerçekleştiriyorum aslında. Bazen bir sahil kasabası bazen bir dağ içindeki köy hiç belli olmuyor.  

 

Güzel İzmirimiz hakkında neler söylemek istersin?  

İzmir'i çok severim, İzmirlileri ayrı severim. O kadar çok arkadaşım var ki orada gittiğimde kiminle vakit geçireceğimi şaşırıyorum. İzmirim geldi deyip çok kaçtığımı bilirim yılda en az 5-6 kez geliyorum. İzmir anlatılmaz, yaşanır. Yaşayan zaten kalbinin yarısını orada bırakır. 

 

İşlerini merak edenler için sosyal medya hesaplarını paylaşmak ister misin?  

www.halilguzel.net  /  Instagram: halilguzel  - halilguzelphotography  / Facebook:  halilguzelphotography 

 

Benzer yazılar
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESİM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZİ
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZİ
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZİ
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZİ
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHİL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi   Operadan Müzikale; Unutulmayan Melodiler 13 Haziran’da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda…   İzmir Devl...
Editör
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.