19 Şub 2018
Gülay Güler

II. İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali

 Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali, 20 – 28 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tamamen bağımsız ve sanatçıların kolektif katılımıyla gerçekleşecek olan festivalde, geçen yıldan farklı olarak tiyatronun yanında çağdaş dans, mim ve müzik alanında solo performanslar yer alacak. Festivalin tiyatro, mim ve müzik alanında sanat yönetmenliğini Ahmet Akdeniz üstlenmekte. Çağdaş dans performanslarının sanat yönetmenliğini Şafak Ersözlü'nün yaptığı festivalin koordinatörü ise Alper Akdeniz. Otuzbeslik.com'un da iletişim sponsoru olduğu festivalin görsel tasarımları ise Dilek Alpgün imzasıyla çıktı.

Tüm etkinlikler 20:00'de başlayacaktır ve performansların ardından birer söyleşi gerçekleşecektir.

Bilet ücretleri tam 30TL, öğrenci 25TL'dir ve Biletix üzerinden satılmaktadır.

Performanstan 2 saat önce gösterim mekanlarında ayrıca gişe açılacaktır.

Detaylı bilgi: 0232 4646069

 

Program

"The Well / Kuyu"ve "Yapıyorum" 20 Şubat 20:00'da Fuar İzmir Sanat Sahnesinde Olacak.

Bugün bilet alanlar tek biletle iki performans izleyecek.
 


20 Şubat: Performanslar / Fuar – İzmir Sanat 20:00

Cansu Ergin: The Well / Kuyu 

Erdem Gündüz: Yapıyorum

 

Cansu Ergin: The Well / Kuyu
Koreograf:
Cansu Ergin
Dansçı:
Cansu Ergin
Müzik:
Chopin- Nocturne
Metin:
Azize Önlü
Süre:
12'

"Bir yerde bir kuyunun saklı oluşudur çöle güzellik veren" Antoine De Saint Exupéry. Derinliğin mahreminde yoldur kuyu. Kimi zaman Kral Midas'ın sırrını fısıldar Gordion'a kimi zaman Alice'i çeker içine, cenneti vaat eder harikalar diyarında. Kâh çölde hapseder Yusuf 'u en dibinde kâh Şahmaran'ın ülkesine giden gizli bir yol olur Tarsus'da. İnsanın kaynağıdır ana rahminde. İçine haykırdığın sesin yankısıdır...

Sıfırın altındaki dillendirilemeyeni anlatır kuyuda... Sessiz bir karanlığın içinde, beden sesiyle notaları zihnimize dokurken, zaman donmuştur kuyuda. O donmuşlukta hızlanır, yavaşlar, soluklanır. Nihayetinde herkesin bir kuyusu vardır. Oradan çıkıp çıkamayacağına dair noktayı da herkes kendi koyar.

Erdem Gündüz:
Yapıyorum
Koreografi:
Erdem Gündüz, Aydan Türker
Performans:
Erdem Gündüz
Müzik:
Engin Bayrak
Süre:
25'

Duygunun mu düşünceyi, düşüncenin mi duyguyu biçimlendirdiği sorusu sanatçının kafasını kurcalar. Simgesel ve sesses değişimler çeşitli biçimlerde dansçının kendini ifade ettiği dansa dönüşür. Bu yapı oyun; ve gerçek arasında, kimi zaman da hayal ve yapılan arasında değişir.

 

Tiyatro Salt'tan "İtirazım Var Masallara" Oyunu 21 Şubat 20:00'da Fuar - İzmir Sanat Sahnesinde Olacak.

 

21 Şubat: Tiyatro / Fuar – İzmir Sanat 20:00

Yazan-Yöneten: Bahadır Yüksekşan 
Yardımcı Yönetmen: Alev Koçer
Oyuncu: Bahadır Yüksekşan 
Dekor/Kostüm Tasarım: Tuğba Yüksekşan & Ferit Can 
Işık – Müzik Kumanda: Tuncay Keleş 
Video – Fotoğraf-Afiş Tasarım: Cem Demirel 
Şarkı: Bahadır Yüksekşan & Nexus Production
Süre: 75'

"İtirazım Var Masallara” adlı oyun seyirciye, masalların acı ve bilinmedik gerçeklerine uzanan, sert ama şarkılardan teselli bulan, siyahı renkli, altını fakir ve bol çuvaldızlı bir gece vadediyor. Duymaya cesaretiniz, gönlünüzden eşliğiniz varsa, gelin. Belki de bir masal yazarız vuslata dair çünkü biliriz; gerçeğin gölgesinde solar gönüller…

**Oyun +18 yaş seyirci için uygundur.

 

Eren Dutlu'nun "Loop Session" Müzik Performansını 22 Şubat 20:00'da Alsancak İz Performance'da İzleyebilirsiniz.

22 Şubat: Müzik Performans / Alsancak - İz Performance 20:00

Eren Dutlu / Loop Session

Son yıllarda başta Avrupa olmak üzere, tüm dünyada önemli ve popüler hale gelen, bazı donanım veya yazılımlar sayesinde canlı bir şekilde çok kanallı kayıtlar oluşturularak dinleyiciye sunulan ''Live Looping'' akımının bu ülkedeki önemli performanslarından birini dinleyeceğiz. Müziğe 2002 yılında başlayan Eren Dutlu, 2006 - 2014 yılları arasında çeşitli projelerde bu misyonunu devam ettirdikten sonra 2015 yılında, "Live Looping" akımını keşfedince müzikal kariyerini bu yönde ilerletme kararı aldı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana İzmir’de sergilediği sıra dışı performansları başarılı bir şekilde sürdürerek hiç de azımsanamayacak bir kitle edinen ve "Live Looping" akımının bu coğrafyadaki ender temsilcilerinden biri olarak gösterilen Eren Dutlu, dinleyicilere alışılmamış bir sahne tecrübesi sunuyor.

  

İlker Kılıçer'den Sessizliğin Sesi – Mimlemeler 23 Şubat 20:00'da Alsancak Sahne Salt'ta.

23 Şubat: Performans / Alsancak- Sahne Salt 20:00

İlker Kılıçer: Sessizliğin Sesi – Mimlemeler
Süre: 40'

Çünkü sessizlik en güzel gürültüdür. Performans bize iç yıkıma dair izlekler sunar. Suskunun gizemi özgürlükle pekişir. Bireye dayatılan her duvardan her sınırdan her kimlikten sıyrılıp öteye, öze dönüş yolculuğudur izleyeceğiniz. Kısa üç oyundan oluşan bu performans size Mim sanatının güzelliklerine dair bir yolculuk sunuyor. 

 

Salih Korkut Peker'in "Kırşehir – İzmir - Seattle" Müzik Performansını 25 Şubat 20:00'da Alsancak - İz Performance'da İzleyebilirsiniz.

25 Şubat: Müzik Performans / Alsancak - İz Performance 20:00

Salih Korkut Peker: Kırşehir – İzmir – Seattle

Süre: 60'

Grunge, Blues ve Rock'tan Arabesk'e; Rebetiko'dan Bozlak'lara kadar birçok farklı türü müziğine yansıtan Salih Korkut Peker, tek
kişilik sahnesinde, Anadolu müziğinin genç ve "kırma" çalgıları elektro cümbüş ve çağlama ile türküler ve şarkılar yorumluyor.

 

Baraka 35'ten "Örümcek Zamanı" Oyununu 26 Şubat 20:00'da Fuar – İzmir Sanat Sahnesinde İzleyebilirsiniz!

26 Şubat: Tiyatro / Fuar – İzmir Sanat 20:00

Baraka35 / Örümcek Zamanı

Yazar: Emre Yalçın

Yönetmen: Edip Deder
Oynayanlar: Emre Yalçın
Dış Ses: Esin Yüksel
Sahne Tasarımı: Edip Deder
Işık/Ses Uygulama: Sercan Cirit
Kostüm/Aksesuar:  Esin Yüksel, Nezaket Kazancı
Dekor:  Arda Teker 
Süre: 75' 

Örümcek Zamanı; otuz beşlerinde, aile, iş hayatı, statü, para ve aşk ilişkileri gibi güncel yaşamın karmaşık bağlantıları içinde kaybolmuş ama hala var olma savaşı veren üç farklı adamın ortaklaşan hikayelerini sahneye taşıyor. Tek başına katlanılan hayatlar, bir türlü içinden çıkılamayan döngüler ve merkezi görünmez hale gelmiş baskılar... Ne iyi gelir? Aklı devre dışı bırakmak mı, bir örümceğe dönüşmek mi? Yoksa akışına bırakıp, yuvarlanan kayayı bir kez daha tepeye taşımak mı? 

 

"Enstasis"ve "Fill in the Blanks/ Boşlukları Doldur" 27 Şubat 20:00'da Fuar İzmir Sanat Sahnesinde Olacak.

Bugün bilet alanlar tek biletle iki performans izleyecek. 

27 Şubat: Performanslar / Fuar – İzmir Sanat 20:00

Budalasultan / Enstasis

Serenay Oğuz:  Fill in the Blanks / Boşlukları Doldur

 

Budalasultan / Enstasis
Konsept ve performans: Şafak Ersözlü
Tasarım: Şafak Ersözlü, Bahar Nihal Ersözlü
Süre: 30'

Kendini merak etmek ve kendine tanık olmak üzerine bir yolculuk izleyeceksiniz. Eyleyen ve izleyen arasındaki ilişkinin söze, bedene, objeye ve desene dönüşümü. Kendini iç-görü yoluyla anlamaya ve açmaya dair bir niyet. Görme ve görülme arzusu.

Serenay Oğuz: Fill in the Blanks / Boşlukları Doldur
Konsept, Koreografi, Performans: Serenay Oğuz
Dramaturji: Şafak Ersözlü
Video Tasarımı: Moveit Media Design
Süre: 20'

Performans bedenin içinde bulunduğu mekânla şekillenir, boşlukları yeniden anlamlandırır. Bedenin mekândaki varlığı ve yokluğu arasındaki ilişkileri, izleri araştırır. Boşluğun izleri, izlerin boşluğu, boşlukta asılı kalmak, boşlukla şekillenmek, boşluğu şekillendirmek. Ya da sadece basit bir dans performansı. İçimizdeki boşluğa, içinde olduğumuz boşluğa.

 "Medeni Hali" Tiyatro Oyununu 28 Şubat 20:00'da Fuar – İzmir Sanat Sahnesinde İzleyebilirsiniz.

 

 28 Şubat: Tiyatro / Fuar – İzmir Sanat 20:00

Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu / Medeni Hali

Yöneten: Ali Poyrazoğlu

 Yazan-Oynayan: Yasemin Tüzün

 Süre: 55'.

Tür: Komedi.

Seyirciyle iç içe interaktif olarak oynanan bu bol kahkahalı oyunda; boşanmış olduğu gerçeğine kendini alıştırmaya çalışan kırklı yaşlarında ki Zeynep adındaki bir kadının hayata tutunmak için verdiği mücadele konu edilir. Kendi deyişiyle keskin ve büyük bir boşluğun içindeki, kendini yalnız hisseden, tüm korkularıyla yeniden yüzleşen hatta kendiyle yeniden tanışan ama buna rağmen yeni başlayan yaşamında tüm kaygılarına rağmen mücadele ve savaştan yılmayan(?) Zeynep'in; erkeklere, topluma, çevresine ve kendine karşı giriştiği kararlı mücadele ve ayaklarını basacak sağlam zemin arayışı trajikomik bir biçimde ele alınır.
 

Bilet almak için tıklayın.

Facebook sayfası için tıklayın.