07 May 2017
Otuzbeşlik

Ilgın Tanay'ın Aynı gibi Görünen Farklı "Suretler"i

Ressam, illüstratör, animatör Ilgın Tanay ile son sergisi, eserleri, sanat hayatı ve kariyer hedefleri üzerine çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 
Ilgın Tanay'ın ikinci kişisel sergisi "Suretler" 17-30 Mayıs 2017 tarihleri arasında "ESKİİZ Tasarım Atölyesi’nde sergilenecek. Bu sergi kaçmaz bizden söylemesi!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Ilgın Tanay
 
Ilgın Tanay Kimdir? Eğitiminizden bahseder misiniz?
1990 İzmir doğumluyum. İlkokulda çizmeye başladım ve ara ara çizip bıraktım. Çocukluğumu 90'lı yıllarda geçirdiğim için, o zamanki çizgi filmlerin çoğu anime idi ve onları izlerdim. Animeler benim çizim kariyerimin başlangıcı oldu diyebilirim. Tabii abim de beni yönlendirdi. Abimin üzerimde çok büyük payı var.  Lisede ise bol bol film izleyip kitap okudum. Kendime vakit ayırıp, bol bol araştırma yaptım. Lise bittikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi -Canlandırma Filmi Tasarım ve Yönetimi'ne girdim. Her bölümden insanlarla tanışıp arkadaşlık kurdum. Bu da bakış açımı etkiledi diyebilirim. Lisans eğitim süresinde çeşitli animasyonlar ve illüstrasyonlar yaptım ve sergilere katıldım. Halen lisans eğitimime devam ediyorum.
 
İllüstrasyon ve animasyon dışında sanatın hangi dalları seni meşgul ediyor?
Her türlü disiplinler arası sanatı takip etmeye çalışıyorum. İlk sergim olan  "Cardboard City" de illüstrasyon ve animasyon dışında enstalasyon ve model yaptım.


 
Şu sıralar hangi projeler üzerinde çalışıyorsun?
Atölyede bu sıralar tuval ve kağıt üzerine aynı gibi görünen fakat farklı çizgisel yüzler yapıyorum. Bu yüzlerin her birinin karakteristik özellikleri var. Malzemede ise akrilik, marker, pastel ve kolaj gibi farklı malzemeler kullanıyorum. İkinci kişisel sergim "Suretler"de bu işler olacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Ilgın Tanay

En sevdiğin animasyon?
Çok fazla sevdiğim animasyon var. Birkaç tane sayayım. 
bunlar bazıları...
 
Gelecek planların ve hayallerin neler?
Gelecekteki planım ve hayalim, hem animasyon hem de illüstrasyon anlamında daha çok üretebilmek ve iz bırakmak. Animasyonda, yurt içi ve yurt dışı festivallere katılmak, illüstrasyon ve diğer alanlarda ise sergilere devam etmek istiyorum.
 
İnsanların en çok anlamalarını istediğin şey nedir?
Bu soruyu genel bir soru olarak algılıyorum. İnsanların en başta birbirine sevgi ve saygı çerçevesinde yaklaşmaları gerekiyor. Bu durum etnik köken, siyaset, sanat, cinsiyet gibi akla gelebilecek her şey olabilir. Çünkü bu durumun şu an mevcut olduğunu hiç düşünmüyorum.
 
Sence bir görsel sanatçının sahip olması gereken en önemli özellikler neler?
Ben animasyon ve illüstrasyon yaptığım için bu soruya ona göre cevap vermek istiyorum. Sabır, gayret ile çalışıp bir fikri ortaya koymak ve üretip onu seyirciye sunmak, önemli bir özelliktir.

 "Bir sanatı ve sanatçıyı geliştiren şey, üretmek ve çalışmaktır."
 
İzmir'deki sanat ortamını nasıl değerlendiriyorsun? 
Tabii, İstanbul'a oranla İzmir'de daha az üretim ve sergi oluyor. Ama ben İzmir'in coğrafi yapısından ve insanından dolayı daha rahat üretim yapılabileceğini düşünüyorum. Ayrıca İzmir'de sanatın ön plana çıkmasını isteyen insanlar da tanıyorum ve onlar bunun için çalışmaya devam ediyorlar. Belki klişe bir laf olacak ama maalesef Türkiye'nin her yerinde sanata verilen değer çok az. O yüzden insanlara kabul ettirmekte haliyle zor oluyor.
 
Sanatın ve sanatçıların hak ettiği değeri gördüğüne inanıyor musun?
Kesinlikle hayır. Hak edilen değer Türkiye'de görülmüyor. Zaten Türkiyeli sanatçıların inadına Türkiye'de sanatını icra etmeye çalıştıklarını düşünüyorum. 

"Sanatçı muhalif olur, halkın sevgisini kazanmış olur ve geliştirici olur." 

Buna zaten izin verilmiyor. Sanatın maddi kısmını geçtim. Şehirlerde çıplak diye heykeller kırılıyor. Bunun örneğini geçen sene İzmir'de metroda yaşadık. Bütün bu olanlara rağmen sanatçılar üretim yapmaya devam ediyorlar.
 
Kahramanın?
Hayal gücü güçlü olan insanları hep sevmişimdir. Bu yüzden iki kişi söyleyeceğim:
-Shaun Tan
 
Motton?
Öleceğin güne kadar, üret..
 
Son olarak söylemek istediklerin...
Umarım ülkemiz daha iyi bir yere doğru gider. Umarım üretmeye devam ederim. Benimle röportaj yaptığınız için size çok teşekkür ederim. Buradan herkesi "Suretler" sergime davet ediyorum.
Kaynak: Ilgın Tanay
 
Ilgın Tanay "Suretler" resim sergisi, 17-30 Mayıs 2017 tarihleri arasında "ESKİİZ Tasarım Atölyesi’nde sergilenicektir.

Açılış kokteyli 17 Mayıs 2017 Saat:18:00.