23 Ara 2017
Seçil Şeker

İlham Perisi "Yalnızlık" - Şeyma Özbay

İzmirli güçlü bir kadın Şeyma. Şarkıları da sesi gibi naif. Sözlerinde kaybolup giderken içinizdeki kızgınlıklar da bir bir gidiyor sanki. Tüm yaşanmışlıkları yüce bir gönülülükle kucaklatan şarkıları var. Tüm şarkılarına hayran olmamı bir kenara bırakırsak, insan bir kere dinledi mi başa sarıp tekrar tekrar dinlemek istiyor. Üstelik albümü artık tüm müzik marketlerde! Röportajın sonunda klibini izleyebilir, çalma listenize acilen ekleyebilirsiniz. İki klip yolda, detaylar röportajda...

Kaynak: Şeyma Özbay 

Müzikle tanışma hikayeniz nasıl oldu?

Erken yaşta müziğe başladım. İlkokul öğretmenimin yönlendirmesiyle 2. Sınıfta İZDOB Çocuk Korosuna girmiştim. 4 yıl koroya devam edip ardından orta okulda İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümüne kabul edildim. Lise ve üniversite eğitimime de konservatuvarda Piyano Anasanat Dalı öğrencisi olarak devam ettim. Şarkıcılığa üniversite yıllarında başladım. Bir süre çalıp söyledim sonrasında tamamen şarkıcılığa odaklandım.

 

Şarkıların sözlerini siz mi yazıyorsunuz?

Evet bütün söz ve müzikler bana ait. Oldum olası bir şeyler karalardım; ama şarkı yazmaya şarkıcılıkla beraber başladım. İlk zamanlar pek paylaşmazdım şarkılarımı. Albüm yapma fikrim de yoktu o zamanlar.

 

Bir grubunuz var mı?

Evet. "Aşk Milyonda Bir"in videosunda çalan yakışıklı arkadaşlar. Zaten sahnede de uzun süredir birlikteyiz.

 

Albüm fikrim olmamıştı demiştin. Peki nasıl çıktı bu fikir?

Her şey "Aşk Milyonda Bir" ile başladı aslında. Mertcan gitar kaydı yapmış, bana yolladı bir akşam. Bunun üzerine "Aşk Milyonda Bir"i yazdım. Kaydedelim dedik, kaydettik baktık güzel oluyor derken büyüdü işler.

 

Neden albüm çıkarmayı düşünmüyordun?

Genel bir algı var insanların pop ve arabesk sevdiğine dair ki öyle gerçekten. Bu tarzların dışında bir tarz müzik yapıyorsanız önünüzde son derece meşakkatli bir yol var demektir dinleyiciye ulaşabilme anlamında. Ancak son yıllarda internet kullanımının yaygınlaşması bu konuya belli bir kolaylık sağladı. Biraz o beni cesaretlendirdi. Gelen tepkileri görünce de iyi ki yapmışım diyorum.

Sonuç olarak ortaya 5 şarkılık güzel ve farklı bir albüm çıktı. “ZAMAN” albümünün aranjörlüğünü ve prodüktörlüğünü Ahmet Faik Dökmeci ve Bora Çifterler yaptı. Arpej Yapım etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlandı. Çok yakında CD formatında müzik marketlerde de yerini alacak.

 

 

Kaynak: Şeyma Özbay

Hayatının odağı müzik olmasaydı eğer hangi mesleği yapardın?

Başka bir meslek yaparken kendimi hayal edemiyorum zira 7 yaşımdan beri bütün odağım müzik; ama arkeolojiye karşı bir ilgim var. Hatta ilginin ötesinde, bir taş görmek için dağ tepe tırmandığımı bilirim. (Gülüyor.) Sanırım arkeolojiye yönelirdim.  Yunan mitolojisine, o fantastik dünyaya bir ilgim var.

 

Son dönemlerde şarkı sözlerinde hep bir ima, laf sokma var. Senin şarkılarınsa çok naif, çok tatlı. Bir gün senden de atarlı şarkılar dinleyebilir miyiz?

Sanmıyorum. (Gülüyor.) Ben daha çok "yaşandı, bitti, bitmiş olabilir; ama güzel hatırlayalımcılardanım. Hayatımda genel olarak o negatifliğe yer vermeyi tercih etmiyorum. Kimseyi de şahsına atarlı şarkı yaparak yüceltmek istemem.

 

İlham periniz var mı?

Yalnızlık. Yalnız kalıp dinlendiğim zaman yazabiliyorum.

 

Yeni şarkılar ne zaman gelecek?

O henüz belli değil tabii ki. Belirli bir plan çıktı ortaya ama henüz tarih belli değil. Şu an önceliğimiz bu albümdeki şarkılarımız ve klipler.

 

"Herkes Konuşur"un bir hikayesi olmalı...

Albüm süreci başladığında albüm için yazdığım bir şarkı "Herkes Konuşur". Albümün açılış şarkısı. Kadına şiddet ve cinayetlerin çok arttığı, gündemin son derece karışık olduğu üzücü bir dönemdi. Çok etkilenmiştim, ülkece hepimiz çok etkilendik o dönem. Kadın olarak daha çok etkileniyorsunuz, öfkeleniyorsunuz. "Herkes Konuşur"da sistemi, toplum dayatmalarını, kadın ve erkeğe dayatılan rolleri ve haksızlıkları sorgulayan eleştiren bir şarkı. Feminist bir tarafı var. Anlatmak istediği bir hikaye var. Müzik sadece aşk şarkılarından ibaret değil.

 

Feminist misin?

Kadın ve erkeğin hak eşitliğini savunuyorsanız feminist oluyorsunuz. Bu böyle. Sistem size böyle hitap ediyor. Ben böyle bir ideolojiyle yetiştirildim. Eşitliği savunuyorum. Sanıyorum bu da beni feminist yapıyor evet.  Feminizm ürkütücü ve negatif algılanıyor aynı zamanda. Bununla birlikte hala kadın ve erkek arasında hak eşitliğinin sorgulanıyor olması da çok üzücü.

 

En sevdiğin söz yazarı kim?

Doğan Duru. Aklıma gelen ilk isim her zaman.

 

İlerleyen günlerde bizi neler bekliyor? Belki İkinci albüm?

İki klibimiz daha yolda. Albümün açılış ve kapanış şarkılarını kliplendirdik. İlk olarak "Dört Duvar" şarkısı çıkacak. Sonrasında "Herkes Konuşur"un klibi çıkacak. Kış boyunca sürprizlerimiz olacak, ikinci albüme biraz zaman var tabii.

 

Seni ne zaman sahnede izleyebileceğiz?

Yıl başında Kapadokya'da olacağız. Sonrasında yavaş yavaş planımızı çıkaracağız. İzmir, İstanbul ağırlıklı olacak; ama elimizden geldiğince her şehre gidiyoruz yıllardır.

 

Klibe gelen tepkiler nasıl?

İlk klibimizde çok güzel tepkiler aldık. Yönetmenimiz Gökhan Palas'a çok güveniyorum zaten. Yıllar sonra bir araya gelip, birkaç ay içerisinde 3 klibe imza attık. "Dört Duvar" ve "Herkes Konuşur"u çekerken çok eğlendik,  yorulduk. Gerçekten şaşırtıcı 2 klip bekliyor sizi.

 

Çok güzel yaşanmışlıkların ve bunlarla bağlantılı şarkıların var. Bir insanı, bir hikayeni, şarkıya hapsedip bitirebilen biri misin?

Zor bir soru! (Gülüyor) Birilerini çıkarmak demeyelim ona, çıkmak isteyen kendi çıkar gider. Herkesin birbirinin hayatında bir vakti, bir misyonu oluyor. O tamamlanınca birileri gider. İnsanları zorlamamak lazım. Kimse kimsenin tapusunu almıyor sonuçta. Bir şeyler biterse, biter. Hayatı olduğu gibi kabul edip, ısrar ve takıntılardan kurtulmak gerekiyor.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Yakında yeni sürprizlerle görüşmek, buluşmak dileğiyle. Takipte kalın. İnstagram, Facebook ve yakında müzik marketlerde!