15 Kas 2019
Otuzbeşlik

İlham Veren İşler İzmir’de oluyor

Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İşler projesi, tasarım sergisi ile devam ediyor.

 

İzmir'de tasarım kültürüne alan açmayı ve İzmirli tasarımcıların işlerinin bilinirliğini artırmayı hedefleyen projenin sergisi 11-25 Kasım tarihleri arasında MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde ziyaret edilebilecek.

2013 yılından beri düzenlenen PechaKucha Nights İzmir’in yarattığı ağda bulunan yerel, ulusal ve uluslararası alanda ilham veren işler yapan 161 sunucu, bu projenin cesaret kaynağı. Yaratıcı endüstriler ve ilişkili alanlarda işler üreten bu insanların içinden tasarımcılara odaklanan proje, kültür endüstrisi ve yaratıcı ekonomilere dair farkındalık yaratmayı, kentin tasarım kültürü stratejisini tasarımcılar ve iş insanları ile pratik eylemler tanımlayarak tarif etmeyi, tasarımcıların ve işlerinin kentliyle etkileşimini artırmayı ve İzmir tasarım kültürüne dair Türkiye’de bilinirlik sağlamayı amaçlıyor.

Kasım ayında açılan tasarım sergisinde tasarımcılar hem kendilerini hem tasarlama süreçlerini hem de tasarımlarını sergileyecek. Sergi herkesin katılımına açık bir tasarım forumu ile sonlanacak. Katılımcılar Kültür İçin Alan projesi kapsamında, çevrim içi söyleşi, buluşmalar ve sergi ile yaratılan etkileşimi stratejik eylemlere dönüştürmek için tartışacak. 

 

Studio Evren Başbuğ ve NOBON tarafından düzenlenen İlham Veren İşler projesinin ana destekçisi Kültür İçin Alan, sergi destekçisi ise MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi. Farklı mekanlarda tekrar ziyarete açılacak şekilde kurgulanan serginin sergileme tasarımı H. Cenk Dereli’ye (NOBON) ait. Sergide kullanılan yazı karakteri ailesi URFA, İzmir’de Ahmet Altun tarafından tasarlandı. Sergi metinlerinin çevirisi Doğacan Dilcun Doğan tarafından yapıldı. Fotoğraf ve video işleri Kuzey Şaroğlu, Mertcan Şen, Abdullah Özden, Enes Ertan, Burak Çakıcı ve Doruk Kurtoğlu’dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi. 

İlham Veren İşler projesinde yer alan tasarımcılar

Detaylı bilgi için projenin web sitesini inceleyebilir, sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
www.ilhamverenisler.com
www.instagram.com/ilhamverenisler
https://www.facebook.com/events/387573992147012/