03 Ağu 2017
Zeynep Öztürk

İrmik Hanım Patisseire Urla - Hayat Kısa, O Tatlıyı Ye!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla


İrmik Hanım Patisseire kurucusu ve sahibi Fransa Cordon Blue diplomalı Esra Hanım’ın da dediği gibi ¨Fiziksel anlamda güç isteyen ama en azından çirkinliklerle dolu dünyada tatlı bir şeyler yapıp paylaşımın hazzıyla bu gücü bulduran bir meslek: pastacılık…¨ Nasıl tatlı bir meslektir bu böyle, aman Tanrım! Zaten bir kere gidip görseniz beni daha iyi anlarsınız, sabahtan beni oraya bırakın ve unutun. İhtiyacımız olan endorfin hormonu buradayken tavan yapabilir!'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
Öncelikle keçi sütünden yapılmış dondurmalar ile başlamak istiyorum. "Zencefilli limonlu dondurmayı anladım da, lavantalı dondurma mı olur." dedirten ve parmak yedirten dondurmalar bunlar. Annelerin ¨dondurman eriyor hadi!¨ cümlelerini tarihe karıştıracaklar, demedi demeyin. Öyle lezzetliler ki hemen bitiyorlar sanki. İzmirli sevgili Bahar Akıncı boşuna dememiş ¨Fransa Cordon Blue diplomalı İrmik Hanım Pastanesi’nin nefis dondurma ve acıbadem kurabiyesini denemeden Urla'dan dönmeyin.¨ diye.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
Anneleri işin içine karıştırmışken söylemeden edemeyeceğim, gönülleri rahat olsun; çünkü dondurmalarda renklendirici kullanılmıyor, tamamen doğal. O yüzden renkleri çok canlı olmuyor ama tadı tam kıvamında. 

Dondurma dışında tatlılara gelirsek: Belçikalı, Ekler, Limonlu Merengeli Tartolet, Crumble, Vişneli Brownie, Amandin (benim favorim) ve Kokoşko: glutensiz, hindistan cevizli, bitter çikolatalı gibi tatlılar ve fazlası sizleri bekliyor. Ayrıca şerbetli ve sütlü tatlıları da bulunuyor, ilgilenenlere duyurulur.
 
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
Tatlılarda sanayi yağları kesinlikle kullanılmıyor, sadece tereyağı kullanılıyor. Tarifler özel ve eşsiz. Meyveler ise sadece mevsiminde kullanılıyor. Damak zevkine düşkün olanlar İrmik Hanım'ın müdavini olacaklar. Ayrıca İrmik Hanım adının nasıl belirlendiği konusunda meraklıydım ve bir hikayeye dayandığını Erdoğan Akdere'den öğrendim (misafirperverliği için minnettarım). Buyurun sizinle de paylaşayım...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
İrmik Hanım, namı değer Esra Özkutlu. Kendisi Fransa'da eğitim almış, hani sevgimi kattım cümlesi var ya, aynen öyle olmuş! Esra Hanım, her yaptığı tatlıya sevgisini katmış bir kadın. Peki bu macera nasıl başlıyor? 

2010 yılında İrmik Hanım isimli blog açıyor kendisine ve tatlı tariflerini paylaşıyor. Bir dükkan açmaya karar verdiğinde de bu geleneğini sürdürmeye karar veriyor ve dükkanın ismini İrmik Hanım koyuyor.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
 
Tatlı fiyatlarının bu özene ve özelliğe rağmen cep yakmıyor olması da cabası. Özel günlerinizde size özel tasarım pastalar da yapıyorlar. Siz nasıl isterseniz, siz ne isterseniz sağlıklı bir şekilde tatlılarıyla İrmik Hanım hep yanınızda. Bazı özel günlerde workshop'larda düzenlenmekte. Dilerseniz, websitesiFacebook ve İnstagram hesaplarından takip edebilirsiniz.
 
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
Sadece tatlı mı var demeyin! Tuzlu kurabiyeler de sizlere tezgahtan göz kırpmakta.  
 
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
"İçecekler nasıl?" dediğiniz duyar gibiyim... Kahve çeşitlerini şiddetle öneriyorum; çünkü  kahveyi çekirdekten çekiyorlar. Americano'nuzun üzerine bir top dondurma koydurursanız oh değmeyin keyfinize; "ama kahveci değil çaycıyım ben" diyorsanız IceBerry Tea: buzlu kırmızı meyve çayı ve diğer soğuk çaylar içinizi serinletmek için sizi bekliyor. İçim ısınsın diyorsanız sıcak seçeneklerde tabii ki bulunmakta. Ben türk kahvesi hayranı olduğum için size türk kahvesini denemenizi önerebilirim.
 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla
 
İrmik Hanım Patisseire Urla, Urla'da yapılacaklar listenizde başta gelmeli. Gitmeden, tatmadan dönmeyin derim. Eğer yediğinize içtiğinize saplantılı bir şekilde çok dikkat ediyorsanız, Rihanna'nın tombikliği moda haline getirdiğini hatırlatırım ve unutmayın ki hayat kısa, o tatlıyı yiyin!

 

 
Kaynak: İrmik Hanım Patisseire Urla