06 Nis 2019
Otuzbeşlik

Işık Teorisi Toy İzmir Ege Perla'da!

 

 

A Corner In The World’ün yapımcılığını üstlendiği ve 2018 boyunca bomontiada ALT’ta İstanbul gösterimleri devam eden Onur Karaoğlu’nun yazıp yönettiği Işık Teorisi tiyatro oyunu, Mayıs ayında Almanya’nın Heidelberg Stückmarkt Festivali’nde gerçekleştirilecek gösteriminin öncesinde, 11 Nisan Perşembe günü saat 20:00’de Toy İzmir Ege Perla’da İzmirli tiyatroseverlerle buluşacak.

 

 

 

Işık Teorisi, günümüze ışık tutan üç karakterin hikayesini anlatıyor: Anna ortaçağ İstanbul’unda yaşayan bir bilgin, Feraye Suriye’deki savaş yüzünden İstanbul’a gelmiş genç bir öğrenci, Kaanİstanbul’u geride bırakıp gitmeye hazırlanan bir tiyatrocu. Farklı zamanlarda yaşadıkları yerlerden gitmek zorunda kalan bu üç kişi bavullarını kapamadan biraz önce unuttukları bir şey var mı diye düşünürler. Uzak bir gelecekte yaşayan bir arkeolog ise onların hikayelerini öğrenmemize yarayan keşfini dünyaya tanıtmaktadır. Işık Teorisi, hayatlarımız zorunlu yolculuklarla şekillenirken, zamanla kaybolup gideceğini düşündüğümüz izlerin ortak geleceğimize nasıl bir anlam katacağını bu üç karakterin hikayeleri üzerinden hayal ediyor.

 

 

 

Onur Karaoğlu’nun yazıp yönettiği oyunda, Okan Urun ve Zinnure Türe yer alıyor. Oyun, farklı tarihsel perspektiflerle, eşcinsel bir karakter olan Kaan’ın bakış açışından, doğup büyüdüğün yerlerden gitmek zorunda kalmanın yarattığı his ve düşünceleri şiirsel bir yolla anlatmanın yollarını arıyor.

 

Işık Teorisi’nin 11 Nisan 2019 Perşembe saat 20:00’daki Toy İzmir Ege Perla temsilinin biletleri Biletix’ten satın alınabilir.

 

Detaylı bilgi için:

Fatih Gençkal - 0541 201 37 13 

Bilet satın almak için tıkla!

 

Onur Karaoğlu hakkında:

Onur Karaoğlu, 2010 yılından itibaren yazdığı, uyarladığı ve yönettiği işleri garajistanbul, bomontiada Alt, Roxy gibi mekanlarda sahneledi. 2014 yılında Kadıköy Yeldeğirmeni'ndeki Köşe adlı sahne sanatları mekanın kurucuları arasında yer aldı. 2016-2019 yılları arasında Amerikalı tiyatro topluluğu Sister Sylvester ile gerçekleştirdiği Three Rooms oyunu, Shubbak Festivali, Dancing On The Edge, Bozar gibi Avrupa'nın önemli festival ve mekanlarında sahnelendi. 2014-2019 yılları arasında Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi'nin direktörlüğünü sürdüren, 2013 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi’nde performans alanında ders veren Karaoğlu, New York'taki Columbia Üniversitesi'nden tiyatro yönetmenliği alanında yüksek lisans derecesi almıştır.