21 Ağu 2017
Zeynep Öztürk

İstifçi ile Geçmiş ve Bugün Bir AradaOldum olası eşyaları saklamayı hep sevmişimdir, anısı vardır, o benim geçmişimdir. Başkası için anısı olan bir eşya da benim için özel olabiliyor, yaşanmışlıklara hep saygı duyarım. Belki ¨Evvel zaman kalbur saman içinde¨ gibi başlamıyor, belki masal değil ama bir hayat vardır o kitapta, tarakta, eşyada… Sahaflar boşuna kıymetli değil azizim.Popüler olan kaliteli zannedilir ama bence öyle değildir. Platon’un Aşkı kitabında Rafet Elçi’nin de dediği gibi ¨İnsanın karakteri kaderidir.¨ ve biz geçmiş kaderlere şahit oluruz birkaç eşyayla, işte antika öyle bir histir. Anılar dışında tarihi değer de taşırlar, kıymetleri ise fiyatlarına bile yansır.

 
 
Urla Sanat Sokağı'nda sevilesi yerlerden bir diğeri ile karşınızdayız. Farklı kültürler, farklı insanlar, farklı objeler İstifçi’de sizleri bekliyor. Tabii buranın ayrıca kocaman bahçesi olan harika bir kafe olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.


 
 
İstifçilik, gerekli eşya ile gereksiz eşyayı ayırt edememe, ¨bir ara kullanırım¨ düşüncesiyle her şeyi saklama anlamına gelmektedir. Sizi bu mekanda bekleyen en büyük özelliklerden birisi de çoğu kitleye hitap edip, çeşitlilik barındırması. Fine Art olarak da adlandırılan bu mekan, sanata, sanatçıya, tarihe, emeğe değer vermekte.
 
Sadece geçmiş olarak nitelendirmek yanlış olur, günümüz sanatçılarının çalışmalarının eserlerini satın alabilir ya da ev hanımlarının el emeklerini burada bulabilirsiniz. Harika el yapımı çantalar var benden söylemesi.
 
Gelelim cafe kısmına. Menüsü zengin olan İstifçi’de ister yemek yiyin isterseniz bir kahve için, seçenek bol. Öyle doğal bir ortam ki bahçe içinde dolaşan horoza selam vermeden geçmeniz pek mümkün olmuyor. Yapay büyük karıncaları görürseniz aman korkmayın. Bir de kendisini dev aynasında görmek isteyenler için bahçe içinde kocaman antik bir ayna bulunmakta, bir göz atın iki fotoğraf çekilin derim.

 
 
 
 
Haftanın her günü açık olan İstifçi, gruplara rezervasyon ile hizmet verebiliyor. Özel günler ve kutlamalar için tercihleriniz arasında yer alabilir. Burada sabah kahvaltınızı portakal ağacının gölgesinde yapabilir, kahvenizi ayağınız çimlere basarken içebilirsiniz ya da bir öğlen favori tatlıları olan cheesecake'i deneyebilir ve yanına el yapımı soğuk bir limonata ile serinleyebilirsiniz. Ayrıca şefin özel makarna ve et yemeği çeşitleri de var. Tabii dilerseniz salata da...
İstifçi tüm doğallığı ve antikalığıyla sizleri davet ediyor. Hadi ne duruyorsunuz, şu hayatta deneyimlemekten kıymetli ne var.