16 Ağu 2019
Zeynep Öztürk

İyilik Peşinde Koş Platformu nedir?

Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için yapılmış ilk dijital kaynak yaratma platformu, İyilik Peşinde Koş sizlerle. Koşuyorsunuz ve koştukça hatta koşturdukça bir çocuğun eğitimine, doğaya, bilime yani geleceğe destek oluyorsunuz. Koşamazsanız da yürüyorsunuz, unutulanları hatırlamak ve hatırlatmak için adım atıyorsunuz. Nasıl mı? Gelin İyilik Peşinde Koş Platformu'nu ve onu destekleyen Adım Adım'ı yakından inceleyelim.

Adım Adım’ın desteklediği İyilik Peşinde Koş Platformu, sivil toplum kuruluşlarının projeleri için koşmak isteyen gönüllülerin kullanacağı bir yardımseverlik koşusu web platformudur. Peki nedir bu yardımseverlik koşusu? Adım Adım neden İyilik Peşinde Koş Platformu'nu destekliyor ve Adım Adım nedir?

Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu 2016

Gönüllü Hareketi'nin gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri desteklemek isteyen gönüllüler, fiziksel olarak yaptıkları koşu başta olmak üzere yüzme gibi sportif aktivitelere katılarak da destek olabiliyorlar. Daha ayrıntılı bilgi almak için videoyu izmleyebilirsiniz.

 

Peki Adım Adım nedir? Adım Adım, Mart 2008’te, yurt dışında "charity run" olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Ayrıca yardımseverlik koşusu yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllüleri bir araya getiren platformlar kurar, yönetir ve geliştirir. Bir oluşumdur, tüzel kişiliği yoktur, hesabı yoktur, paraya değmez. Yani para yatıralım bağışta bulunalımdan daha fazlası var bu oluşumda. Adım Adım'a değil de bireyler/kurumlar koşucunun amacını desteklediklerini göstermek için STK’ya bağış yapabilirler. Adım Adım'ın vizyonu: Bireylerin ve kurumların spor yoluyla harekete geçmesini sağlayarak, toplumsal dayanışmaya ilham kaynağı olmaktır. Adım Adım bünyesinde koşu dışında etkinlikler de oluyor ama İyilik Peşinde Koş Platformu koşu üzerine yapılan, dünyayı güzelleştiren iyiliklerden biri. 

İzmir'den tanıdığım gruplar arasında size tanıdık geleceklerden EÇEV'in başlattığı bir koşuyu ve ASICS Karşıyaka One Team'i örnek olarak verebilirim. Hatta ASICS Karşıyaka One Team'in dediği gibi "Seviyorsan Koş Bence" mottosu size daha çok enerji ve ilham verebilir. Koşuları nasıl takip edebilirim diye merak ediyorsanız bu linkten takip edebilirsiniz. İsterseniz siz kendi kampanyanızı da oluşturabilirsiniz ya da önceki yıllarda Adım Adım bünyesinde gerçekleştirilen yardımseverlik koşuları hakkında bilgi alabilirsiniz. Türkiye genelinde olan etkinlikler kalbinizi ısıtacak ve içinize dokunacak. 

EÇEV Eğitime Destek Geleceğe Umut Projesi - Ultimate Cunda Koşusu 2019

Ayrıca oluşumu daha iyi anlamak için izlemenizi önerdiğim videolar: