09 Haz 2020
Otuzbeşlik

İzmir Bisiklet Rotaları

Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondioksit salınımı, otomobil yerine bisiklet ulaşım aracı olarak kullanıldığında 15 kat azalıyor. Bisiklet turizminin gelişmesi için yapılan çalışmalar sayesinde İzmir 2019 yılında Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dahil oldu. Türkiye’den ağa katılan ilk kent olan İzmir’de haritalandırılan rotada antik kentler, kaplıcalar, plajlar, doğal güzellikler gibi nirengi noktalarının da yer aldığı toplam 773 kilometrelik 15 parkur bulunuyor. EuroVelo standartlarını taşıyan üç parkurun uzunluğu ise 190 kilometre.

 

Çeşme Limanı’ndan başlayarak Selçuk’taki Artemis Tapınağı’nda son bulan ve yarımadanın görülmesi gereken tüm doğal ve tarihi güzellikleri içeren bisiklet rotaları şöyle: 

Görsel: rota.yarimadaizmir.com

Çeşme - Urla (Klazomenai) Parkuru 

Zorluk: 3/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından EuroVelo öncelikli 1. etap 1. parkurun toplam uzunluğu 77.4 kilometre. Rota Çeşme İskele'den başlayıp Urla İskele'de, Klazomenai antik kenti girişinde biter. En yüksek noktası 297 metre ile Kadıovacık köyü olan rota, Çeşme'nin arka taraflarından, trafiğin az olduğu yollardan Ovacık Köyü üzerinden Alaçatı'ya, oradan Şifne yönünden Ildırı'ya geçer. 

Urla (Klazomenai) - Ürkmez (Lebedos) Parkuru
Zorluk: 2/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından EuroVelo öncelikli 1. etap 2. parkurun toplam uzunluğu 61.3 kilometredir. Rota Urla İskele'den başlayıp Ürkmez'deki antik Lebedos kentinde biter.

Ürkmez (Lebedos) - Selçuk (Efes) Parkuru
Zorluk: 3/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından EuroVelo öncelikli 1. etap 3. parkurun toplam uzunluğu 52.1 kilometre. Ürkmez'deki antik Lebedos kentinde başlayıp Selçuk'ta, antik Efes kenti girişinde biter. En yüksek noktası 88 metre olan rota, Ürkmez merkezinden başlayarak Selçuk - Kuşadası yol ayrımına kadar gidiş dönüş araç yolunda ilerler.

Çeşme - Alaçatı Parkuru

Zorluk: 2/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından 2. etap 1. parkurun toplam uzunluğu 30.7 kilometredir. Çeşme Limanı'ndan başlar, Alaçatı'da EMY 1 rotasıyla birleşir.

Çeşme - Uzunkuyu Parkuru
Zorluk: 3/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından 2. etap 2. parkurun toplam uzunluğu 36.8 kilometre. Rota, Çeşme Limanı'ndan başlayıp Uzunkuyu Köyü'nde EMY 1 rotasıyla birleşmektedir.

Alaçatı - Ildırı/Germiyan Yol Ayrımı Parkuru

Zorluk: 3/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından 2. etap 3. parkurun toplam uzunluğu 32.6 kilometre, en yüksek noktası ise 245 metredir. Alaçatı'da EMY 1 rotası ile başlayan parkur, Alaçatı - İzmir karayoluna çıkar.

Ildırı (Erythrai) - Balıklıova - Gülbahçe Parkuru

Zorluk: 2/5

Efes - Mimas bisiklet rotalarından 2. etap 4. parkurun toplam uzunluğu 32.9 kilometredir. Ildırı'da EMY 1 rotasından başlayıp Balıklıova üzerinden Gülbahçe'de tekrar EMY 1 rotasıyla birleşir.

Ildırı/Karaburun Yol Ayrımı - Balıklıova Parkuru

Zorluk: 4/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından 3. etap 1. parkurun toplam uzunluğu 88.3 kilometre. Ildırı - Karaburun - Balıklıova yollarının kesiştiği noktadan başlayıp Karaburun Yarımadası'nı batı yüzünden dolaşan rota, Akdağ'ın üzerinden Karaburun'a geçer; Mordoğan üstünden Balıklıova'da 7. etap ile kesişir.

Küçükbahçe - Karaburun Parkuru

Zorluk: 3/5

Efes - Mimas bisiklet rotalarından 3. etap 2. parkurun toplam uzunluğu 31.2 kilometredir. Küçükbahçe Köyü'nden başlayan rota Karaburun Yarımadası'nın kuzey ucunu dolaşarak Karaburun'da 8. etap ile kesişir.

İçmeler - Urla (Klazomenai) Parkuru

Zorluk: 2/5

Efes - Mimas bisiklet rotalarından 4. etap 1. parkurun toplam uzunluğu 23.5 kilometre. İçmeler'de EMY 1 rotasından başlayıp Urla'da EMY 2 rotasıyla birleşir. Rotanın en yüksek noktası 223 metredir.

Bademler - Gödence Parkuru
Zorluk: 5.5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından 4. etap 2. parkurun toplam uzunluğu 58.2 kilometredir. Bademler Köyü'nden başlayan rota Yelki - Güzelbahçe ilçe merkezi ile Küçükkaya ve Efemçukuru köylerinden Gödence'ye bağlanır. Rotada ulaşılan en yüksek nokta 961 metre ile radar mevkiidir.

Seferihisar - Orhanlı - Gödence - Seferihisar Parkuru
Zorluk: 4/5
Efes - Mimas bisiklet yollarından 4. etap 3. parkurun toplam uzunluğu 86.5 kilometre olan rotanın en yüksek noktasında rakım 500 metredir. Seferihisar'da başlayan rota, kaplıca bölgesinden Kocaçay Vadisi'nden ve Beyler Barajı'nı besleyen vadilerden geçerek Gödence'de yükselir. Batıya yönelip irtifa kaybederek Bademler üzerinden ve mandalina bahçeleri arasından Düzce Köyü'ne, ardından da Seferihisar'a bağlanır.

Değirmendere (Kolophon) - Orhanlı Parkuru
Zorluk: 3/5
Antik İyon kenti Kolophon'dan başlayan Efes - Mimas bisiklet rotası 5. etap 1. parkurun toplam uzunluğu 43 kilometredir. Rota Değirmendere'den (Kolophon) başlar, Menderes ilçe merkezinden geçerek Orhanlı'da son bulur. Rota boyunca en yüksek nokta olarak 226 metre rakımından geçilir.

Ahmetbeyli (Claros/Notion) - Selçuk (Efes) Parkuru
Zorluk: 3/5
Efes - Mimas bisiklet rotalarından 5. etap 2. parkurun toplam uzunluğu 65.8 kilometredir. Ahmetbeyli'de Klaros antik kentinden başlayıp Selçuk'ta antik Efes kentinin üst kapısında sonlanır.

Karakuyu - Selçuk (Efes) Parkuru
Zorluk: 3/5

Efes - Mimas bisiklet rotalarından 5. etap 1. parkurun toplam uzunluğu 53 kilometre. Karakuyu Köyü'nden başlayıp Belevi Köyü tarafından Selçuk'a giriş yapan rota, 14. etap ile kesişir. Rotanın en yüksek noktası 107 metredir.