02 Nis 2020
Otuzbeşlik

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin COVID-19 Önlemleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ve sağlık çalışanlarına destek konusunda neler yapıldığını derledik.

Dezenfeksiyon

İzmir genelinde dezenfeksiyon çalışmaları il genelinde devam ediyor. Merkeze uzak Bergama, Dikili, Kınık, Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Çeşme, Selçuk ilçelerinin de aralarında bulunduğu yerlerde kamusal alanlarda temizlik çalışmaları yapılıyor. Ayrıca karakol, ibadethane, spor alanları, sağlık kuruluşları gibi kamuya açık alanlar korunmaya çalışılıyor. Bu çalışmalar çocuk parkları, yayaların kullandığı köprüler ve toplu ulaşım araçlarında da uygulanıyor. Her yere eşit çalışma götürülmesi için belediye ekipleri çalışmaya devam ediyor. 

Sağlık Çalışanlarına Destek

Sağlık çalışanları, İZELMAN'ın açık otoparklarından ücretsiz olarak yararlanmaya başladı. Ayrıca Başkan Tunç Soyer, sağlık alanında mücadele veren sağlık çalışanları için  20 Mart'tan itibaren tramvay, metro, gemi ve otobüslerden ücret alınmaması için talimat verdi. Korona virüs mücadelesi bitene kadar kurum kimlik kartları görevlilere gösterilerek İzmir Metro A.Ş., Tramvay, İZDENİZ gemileri, ESHOT otobüsleri, İZTAŞIT ve İZBAN ücretsiz olarak kullanılabilecek.

 

Konu ile ilgili Soyer şunları söyledi: "Bu mücadelenin ön saflarında, canlarını hiçe sayarak, çoğu zaman zorluklar içinde ve mesai gözetmeksizin görev yapan sağlık çalışanlarımız var. Bana göre onlar, bu mücadelenin tartışmasız kahramanlarıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak onların yanındayız. Sağlık emekçilerine her türlü desteği vermeye hazırız.”

Fahiş Fiyat Denetimi

Hijyen malzemelerinin fahiş fiyatlarla satılması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Ticaret Bakanlığı İzmir Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri denetimleri artırdı. 30 ilçede aralıksız devam eden denetimlerle vatandaşın mağduriyet yaşamasının önüne geçiliyor. Denetimler kapsamında kolonya, ateş ölçer, maske, genel hijyen ürünleri satan marketler, tıbbi ürün mağazaları ve eczaneler denetleniyor. Satış fiyatının üzerinde fiyatla satış yapan işletmelere 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu kapsamında para cezası kesiliyor.

 

Fahiş fiyat ile ilgili şikayetlerinizi Ticaret Bakanlığı’nın mobil uygulaması HFA-Bildirimi veya T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER üzerinden bildirebilirsiniz.

Ateş Ölçme Önlemi

Yurt dışında sıkça örneğini gördüğümüz ateş ölçme önlemi İzmir'de de uygulanıyor. Eşrefpaşa Hastanesi hemşireleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU hizmet binalarına gelenlerin ateşlerini ölçüyor. Hizmet binalarına gelen yurttaşların ve görevlilerin ateşleri 8.30 ve 17.30 saatleri arasında ölçülüyor. 38 derecenin üzerinde bir vücut ısısı tespit edilirse sağlık birimleriyle iletişime geçiliyor.

Zorunlu olmayan su kesintileri ertelendi.

Virüsle savaşmadaki en önemli tedbirlerden birinin el yıkamak olduğu sürekli vurgulanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, içme suyu hattında uzun süreli kesintiye neden olacak, acil olmayan planlı çalışmaları erteleme kararı aldı. 

Ek Önlemler

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından da sıklıkla alınması gereken tedbirleri paylaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, küresel salgından dolayı dışarı çıkamayan ve yardıma ihtiyacı olan 65 yaş üstündeki yurttaşlara telefonla ulaşarak ihtiyacı olanlara gıda yardımı, maddi durumu yeterli olanlara ise market alışverişi yapıyor. 444 40 35 ve 185 numaralı telefonlardan 24 saat boyunca hizmet almak isteyenler yararlanabilir.

 

Koronavirüs Genelgesi ile İzmir’de toplu ulaşımda yeşil koltuk uygulaması başlatıldı. Yurttaşlar kendilerine ayrılmış yeşil renkle işaretlenmiş koltuklara oturarak sosyal mesafeyi koruyacak.

 

Alınan ek önlemlere buradan ulaşabilirsiniz.