24 Ara 2019
Kardelen Uysal

İzmir Örgü Ekibi: Hiç Tanımadıkları Çocuklar İçin Ören Kadınlar

Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gibi örer. İzmir Örgü Ekibi’ndeki kadınlar örüyorlar; hiç tanımadıkları çocukları için örüyorlar. Merhametin, sevginin, görmediğini de sevebilmenin kanıtı bu insanlar. Kendi çocuklarına, torunlarına değil; başkalarınınkine örüyorlar. Kutsev Özbek’le ihtiyaçlarını, neler yaptıklarını, fikrin nasıl ortaya çıktığını konuştuk. Günün sonunda rengarenk bereler, eldivenler, çikolatalar, şekerler, balonlar teker teker hediye paketi yapıldı, kolilere yerleştirildi ve uzaktaki köylere doğru yola çıkmak üzere hazırlandı. İzmir Örgü Ekibi’nin kapısı örgü örmeyi, çocukları ve sosyalleşmeyi seven herkese açık. Örgü örmeseniz de özellikle çorap ve eldiven alarak destek olabilirsiniz. 

Çocuklar için bir şeyler örme fikri nasıl ortaya çıktı?

Facebook’ta bir etkinlik açılmıştı. Bebeklere motifler örelim, onları birleştirelim, ihtiyaç sahibi bebeklere gönderelim diye düşündük. İlk buluşma noktamız bu oldu. İnternetten tanıştık, bebeklere battaniyeler örüp gönderdik. Ardından köy okullarındaki çocuklar için çalışmaya başladık. Çocuklar için atkılar, bereler örüyoruz. Paketlerin içine, eldiven, toka, balon, şeker, çikolata da koymaya başladık. Arkadaşlarımız el yapımı bilezikler yapıyorlar, onları koyuyoruz ve bunları tek kişilik hediye paketlerinde gönderiyoruz. İstiyoruz ki onları düşündüğümüzü bilsinler, hissetsinler. Yaklaşık iki yıldır çocuklar için örüyoruz, altı bine yakın çocuğa ulaştık. Türkiye’nin neredeyse her yerine gönderdik.

Fotoğrafta kadınlar örgü örüyor. Kameraya bakarak gülümsüyorlar.

Hediye göndereceğiniz çocukları nasıl buluyorsunuz?

Biz vakıf ya da dernek değiliz. Köy okullarındaki öğretmenler bizlere sosyal medya aracılığıyla ulaşıyorlar. Özellikle daha soğuk bölgelere öncelik vermeye çalışıyoruz. Ulaşımı zor olan küçük köylere göndermeye çalışıyoruz. Bir köyde bulunan tüm çocuklara hediyelerimizi ulaştırmak istiyoruz, yalnızca bir köyde okulda okuyan çocuklara değil, hepsine gönderiyoruz. Biri alır diğeri almazsa yazık üzülür çocuklar. Annelik duygumuz ağır basıyor, tüm çocukları mutlu etmek istiyoruz.

Ayrıca öğretmenlerle iletişime geçip bebekler için de örüyoruz. Öğretmenler köy içinde araştırma yapıp bizi bilgilendiriyorlar. Biz de onlara göre paket hazırlıyoruz; battaniye, hırka, yelek, patik, temiz ikinci el ya da yeni kıyafetler gönderiyoruz. Çoğumuz ev hanımıyız, kendi harçlıklarımızı birleştirip kargo ücretini ödüyoruz.

Size katılmak isteyen kişiler nasıl bir yol izleyebilirler?

Facebook veya Instagram’dan bize ulaşabilirler. Hisarönü’ndeki Mirkelam Han’ın içinde bulunan Kardeşler Çayevi’nde her perşembe buluşuyoruz, gelip bize katılabilirler.

Örgü ören kişiler ördükleri eşyaları kırmızı hediye paketlerine koyup gönderime hazırlıyorlar.

Örgü örmeyi bilmeyen ya da buraya gelemeyen insanlar size dışarıdan nasıl destek olabilirler?

Paketlere konan çorap, eldiven, çikolata, şeker, balon, toka gibi şeyleri satın alıyoruz. Bunları satın alıp kafeye bırakabilirler, bu tip destekler çok hora geçiyor. Bazı insanlar şehir dışından bize ördüklerini kargoyla gönderiyorlar. İnsanlar bir şeyler örüp o ördüklerini sosyal medya hesabımızda yayınladığımız fotoğraflarda çocukların üzerinde görünce mutlu oluyorlar. Ayrıca yerine ulaştığını gördükleri için içleri de rahat oluyor. O yüzden biz çok büyüdük. Destek olmak isteyenler 6-10 yaş arası çocuklar için çorap ve eldiven gönderebilirler. Bebekler için de yine kıyafet gönderebilirler. Mesela yazın bebekler için hep battaniye örüyoruz. Kesinlikle tanımadığımız insanlardan para kabul etmiyoruz çünkü biz dernek değiliz, karşılığında makbuz veremeyiz.

Çocuklardan nasıl tepki alıyorsunuz?

Çok mutlu oluyorlar. Geçenlerde Adıyaman’a paket göndermiştik, şimdi oradaki çocuklar bize hediye gönderiyorlarmış. O kadar mutlu olmuşlar ki onlar da bize hediye göndermeye karar vermişler. Geçen sene de Elazığ’daki çocuklar bizlere birer avuç badem, pestil, cevizden oluşan paket yapıp bir de üzerine mektup yazmışlardı. Hayır işi yaptığımız için baştan savma bir biçimde örmüyoruz; kendi çocuğumuza, torunumuza örer gibi örüyoruz.

Görselde çocukların yazdığı iki adet mektup var. Bir tanesinde kırmızı bir kalbin içinde seni çok seviyorum yazıyor. Çocuklar bu mektuplarda hediyeler için teşekkür ediyorlar.

Kimler katılsın sizin aranıza?

Örgü örmeyi ve çocukları seven herkese kapımız açık. Çok mutlu oluruz.

Kutsev Hanım’ın ardından orada örgü ören insanların yanına gidiyorum. Orada bulunmanın nasıl bir his yarattığını soruyorum.  Nalan Acar şöyle açıklıyor orada olmanın hissini:

“Birlikte olmaktan çok mutluyuz. Çocukları sevindirdiğimiz için çok mutluyuz.”

 

Oraya ilk kez katılan Ayşe Pirli’nin yanına gidiyorum, şunları söylüyor:

“İlk kez geldim ve atmosferi çok beğendim. Arkadaşlar, yaptığımız iş, her şey çok güzel.”

 

Son olarak Belgin Özsezer ise “Hem insanları mutlu etmek için hem de onların mutluluklarıyla mutlu olmak adına buradayız. Burada olmak iç huzuru sağlıyor. Boş vakit geçirmeyi sevmiyoruz; yaratıcı, üretken olmak çok güzel. Aynı zamanda sosyal bir ortamı paylaşmak çok güzel. Ufak ufak verdiklerimizle büyük mutluluklar oluşturuyoruz. İşe yaradığımızı hissediyoruz. Hatta bazı arkadaşlar çok rahatladıklarını ve antidepresanı bıraktıklarını söylüyorlar.”

 

Onlara Facebook ve Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Not: Fotoğraflar görme engelli okuyucularımız için betimlenmiştir. Görsellerin altında bulunan yazılar bu amaca hizmet etmektedir