R
GIRIŞ
TR
EN

İzmir Tekne Turları

#GEZI
Zeynep Öztürk
11 Ağu 2018

Foça, Çeşme, Seferihisar, Dikili ve Urla'da günlük tekne turları ile ilgili merak ettikleriniz bu yazıda... ¨Püfür püfür deniz havası almak istiyorum ve koyları gezmek istiyorum ama nasıl¨ diye soruyorsanız gelin birlikte bu yazıda sizleri neler bekliyor bir göz atalım: Kısa bir tarihçe, kalkış ve varış saatleri, menüler, fiyatlar, tekne içinde ne var, ne yok ve diğer ayrıntılar sizleri bekliyor. Tekne turuna çıkmadan önce bu yazıya göz atmanız yararlı olacaktır, keyifli okumalar.

  

FOÇA

 

Persler’e bile ev sahipliği yapmış Eski Foça, tarihsel anlamda zengin bir kültürel yapıya sahip. Foça, sıra sıra enfes koyları ile de ün yapmıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili yarımada Foça, ülkemizde özel çevre koruma bölgesi olarak kabul edilen 12 yöreden bir tanesi. Çevresinde birçok köy barındıran Eski Foça’nın salı günleri olan doğal pazarı ise meşhur. Uslu bir çocuk olursanız siren kayalıklarında nesli tükenmekte olan akdeniz foklarını da görebilirsiniz. (Şaka değil) 

Turlar gündüz olduğu gibi gece turları da olabiliyor. Dilerseniz 6 saat süren turlar yerine bir saatlik kısa tura da katılabiliyorsunuz, haftanın her günü hizmet veriyorlar. 6 saatlik olan turda sizleri neler mi bekliyor? Gelin birlikte göz atalım.

 

 

 

Tekne turunuz sabah 11:00’da başlıyor ve limana dönüş 17:00’da oluyor. Menüde sizleri balık, köfte, salata, makarna, meyveler ve çay bekliyor. Alttaki haritada da gördüğünüz üzere toplam görülen ada sayısı 12 iken uğranılan ada sayısı 4, yani yüzme duraklarınız Siren Kayalıkları, Kosova Plajı, Club Med, Orak Adası. İstek olursa diğer koylarda da yüzme molası veriliyormuş. Yüzme molaları 1 saat, toplamda 4 saat yüzme molası vermiş oluyorsunuz. Teknede gölge alanlar, minderler, lavabo ve ekstra yiyecek istekleriniz için küçük bir büfe bulunmakta. Gezi sürecinde müziğiniz eksik olmuyor. Ücretler ise 50-80 TL arası değişiyor.

 

 

 

1 saatlik turlarda ise Beş Kapılar, İç Fener, Kale Burnu ve İncir Adası arasında durmaksızın kısa bir deneyim oluyor sizler için. Eski Foça'ya gittiğinizde limanda dizili yaklaşık 20 belki de daha fazla tekne göreceksiniz. Verdikleri hizmetler hemen hemen aynı lakin kontenjan sayısı değişmekte. Bazı tekneler 10 kişi ile tura çıkarken bazıları 30 kişi ile çıkabiliyor. Kalabalığı sevmiyorsanız bu bilgileri tura adınızı yazdırmadan önce sormanızı tavsiye ederiz. Özel günlerde de istediğiniz tekneyi kiralayıp, küçük bir organizasyon verebiliyorsunuz.

 

ÇEŞME

Kaynak: Çeşme Belediyesi

Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılan Çeşme, adını fazlasıyla kaynak sularına sahip olmasından alıyor. Osmanlı döneminde de önemli bir ticaret noktası olan ve Osmanlı donanmasının her yıl sefere çıkarken kullandığı son liman olan Çeşme, Türk amirali Çaka Bey tarafından üs olarak kullanılmış. Son dönemlerde tatilcilerin en çok tercih ettiği Çeşme; şifalı sıcak suların, altın kumun, güneşin ve doğanın kucaklaştığı bir tatil beldesi. 

Bu harika beldede tekne turu yapmak istiyorsanız buyurun size birkaç öneri: Lady Bente, Saint Mary Çeşme Tekne Turu, Posedion ve Nirvana seçenekleriniz arasında olabilir. Nirvana ve Lady Bente’de hafta içi günlük kişi başı turlar 50 TL iken hafta sonu kişi başı 60 TL oluyor. Eşek Adası, Jandarma Koyu ve Mavi Koy ise duraklar. 10:00’da başlayan turlar 17:00’de sona eriyor. 

 

Saint Mary Çeşme Tekne Turu

Saint Mary Çeşme Tekne Turu ise kişi başı hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 100 TL'dir. 10:30’da hareket eden tekne 18:00’da limana geri dönüyor. Yüksek sesli müzik yok, aile ve huzur ortamı sunuluyor. Rotası diğer tekne turlarına göre daha farklı. Gelin birlikte göz atalım. 

 

Posedion Çeşme Turu

 Posedion Çeşme Turu'nda ise İzmir'den Çeşme'ye servisler bulunmakta. Kredi kartı geçerli olan bu turun yemek servisi ise muhteşem; hem gözünüz hem mideniz doyacak. Çeşme'den hareket 10:30, Çeşme'ye dönüş 17:30'dur. Durakları ise Mavi Koy, Eşek Adası ve Jandarma Koyu.
Not: Deniz gözlüğüne ihtiyacın olmayacak; çünkü deniz öylesine berrak... Şapkanı ve güneş kremini unutma. Çeşme, insanı ayrı bir yakıyor!

 

URLA

Kaynak: Gonca 35

Urla, saklı kalmış bir cennet. Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan Urla, Osmanlı döneminden kalan Camiler, hamamlar ve kervansaraylara sahip. Bu zenginliklerin yanında enfes denizi ile de ün salmıştır. Urla'da tekne turu yapmak istiyorsanız buyurun Gonca 35 ile tanışın. 

Adalar Turu (Çiçek Adası, Pınarlı Adası, Eşek Adası,Yassıca Adası,Arap Adaları) rotalarını benimseyen Gonca 35, müzik, eğlence ve şovları içeriyor. 10:30'da başlayan tur 17:30'da son buluyor. Menü de ise sizi mangalda pişmiş çipura, yaz domatesiyle ve bol tereyağı ile soslanmış makarna, mevsim salatası, patates ve patlıcan salatası bekliyor. Kişi başı hafta içi, hafta sonu fark etmeksizin 60 TL ücreti olan bu tekne turu, özel organizasyonlara da ev sahipliği yapmakta.

 

Urla Demircili Tekne Turu ve Balık Avı

  

SEFERİHİSAR

Kaynak: Seferihisar Belediyesi

Türkiye’nin ilk “CittaSlow”u olarak, kaliteli bir hayat sürmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başaran Seferihisar Instagramlık tarihi sokakları, pazar günleri kurulan organik pazarı, antik kent Teos'u ile turistleri kendine aşık etmeyi başarıyor. Gelmişken bir deniz tarafında beni ne güzellikler bekliyor diyorsan başlıyorum... 

  

Pırlanta Gezi Teknesi

Kaynak: Pırlanta Gezi Teknesi

 

Buyurun Pırlanta Gezi Teknesi hizmetinizde efendim. Seferihisar'ın muhteşem koyların denizin ve doğanın tadını Pırlanta Gezi Teknesi ile çıkarabilirsin. Her gün saat 10:30 - 18:00 arasında düzenlenen turun menüsünde balık, makarna, salata ve karpuz var. Ayrıca pırlanta gezi teknesini özel günler için de kiralayabilirsin. Gezilen koylar ise sırayla şöyle: Akvaryum, Harabeler Koyu, mağaralar bölgesi. Tam 17 yıldır hizmet verdikleri için bir profesyonellik söz konusu ama aradığınız sıcak ortamı da size sunuyor. Bu sıcak ortam güneşten de olabilirdi, lakin güler yüzlü çalışanları içinizi ayrı bir ısıtıyor doğrusu. 

 

Selinda Boat Trip

Kaynak: Selinda

 

Seferihisardaki bir başka seçeneğiniz olan Selinda Boat Trip; 10:30'da Sığacık Limanı'ndan hareket edip, saat 17:30'da tekrar limana geri dönmekte. Turun içinde 1. durak Çamur Banyosu, 2. durak Harabeler Koyu, 3. durak Mağaralar Bölgesi, 4. durak Papaz Boğazı, 5. durak Taş Ada son durak ise Akvaryum'dur. Yemeklerde taze balık, salata, spagetti servisi yapılır. 

Not: Kuvvetle muhtemel pembe filomingoları görüp kendini National Geograpfic mi izliyorum acaba diye sorgulayabilirsin!

 

DİKİLİ

 

Dikili'nin olduğu bölgenin, yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlandığı tarihin 1800'lü yıllara rastladığı sanılmaktadır. Zeytin ağaçlarının dikildiği yere "Dikmelik" denir. Bir varsayıma göre Dikili sözcüğü bu dikmelik sözcüğünden gelmektedir. Dikili'de özellikle Çandarlı tatil için çok tercih ediliyor. Dikili, 1928 tarihinde de Bergama’dan ayrılarak İzmir ilinin bir ilçesi olmuştur.

 

Rasmus Tekne Turları

Kaynak: Rasmus

Rasmus bünyesinde Gezi Turları, Balık Turları ve Özel Turlar bulunmaktadır. Gezi turlarına katılanların memnuniyetini anlata anlata bitiremediği bu tekne turunda ziyaret edeceğiniz koyar: Akvaryum Koyu, Ilıca Koyu, Hanımın Koyu, Zindancık Koyu. Hareket yeri, Dikili Balıkçı Barınağı. Hareket saati ise 11:00, dönüş saati ise 18:30'dur. Günlük turlarda 32 kişiye kadar kapesite vardır. Öğle Yemeği (Izgara Balık veya Izgara Köfte, Salata) ve meyve ikramdır. Fiyat bilgisi için iletişime geçiniz.

 

Güven Tur

Kaynak: Güven Tur

Müzikli eğlenceli bir tekne turu istiyorum diyorsanız kesinlikle tercihiniz Güven Tur olmalı. Bu tekne turunda ziyaret edeceğiniz koyar ise: Akvaryum Koyu, Ilıca Koyu, Hanımın Koyu, Zindancık Koyu. Fiyat bilgisi, yemek ve ulaşım saatleri için iletişime geçiniz çünkü sezondaki yoğunluğa ve talebe göre değişiklik gösterebiliyor.

 

Dip Not: Fiyatlarda değişiklik olabiliyor siz yine de gitmeden dilerseniz fiyatları sorabilirsiniz.

Benzer yazılar
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
(