İzmir Tekne Turları

İzmir'de her bütçeye, her zevke uygun tekne turları düzenlenmekte. Bu yaz oldukça popüler olan tekne turları Foça, Çeşme, Seferihisar, Dikili, Karaburun, Urla ve İzmir Merkez'den kalkmakta. Günlük turlar ile eğlenceli bir deniz günü geçirebilir, tekne kiralayarak daha sakin ve izole bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Günlük tekne turları ve özel tekne turları hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazıda derledik. Yazıda beldeler hakkında genel bilgi, kalkış ve varış saatleri, menüler, fiyatlar, tekne içinde ne var, ne yok gibi detaylar sizleri bekliyor.   

 

FOÇA

Persler’e bile ev sahipliği yapmış, tarihsel anlamda zengin bir kültürel yapıya sahip olan Foça, sıra sıra enfes koyları ile de ün yapmıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili Foça, ülkemizde özel çevre koruma bölgesi olarak kabul edilen 12 yöreden biridir. Foça’nın dünyaca ünlü koylarının başında Siren Kayalıkları gelir. Homeros’un Odesa destanında da geçen bu kayalıklarda nesli tükenmekte olan Akdeniz fokları yaşamaktadır. Foça’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken Siren Kayalıkları'nı günübirlik tekne turlarına katılarak ya da tekne, yat kiralayarak görebilirsiniz.

 

Eski Foça'ya gittiğinizde limanda dizili yaklaşık 20 belki de daha fazla tekne göreceksiniz. Foça'da dört farklı tip günlük tekne turu düzenleniyor. Bunlar arasında Günlük Tur, Bir Saatlik Tur, Mehtap Turu bulunuyor. Turlar gündüz olduğu gibi gece de gerçekleşebiliyor. Bu turlara haftanın her günü katılabilirsiniz. Verdikleri hizmetler hemen hemen aynı olan turların kontenjan sayıları değişiyor. Bazı tekneler 10 kişi ile tura çıkarken bazıları 30 kişi ile çıkabiliyor. Kalabalığı sevmiyorsanız bu bilgileri tura adınızı yazdırmadan önce sormanızı tavsiye ederiz. Özel günlerde de istediğiniz tekneyi kiralayıp, küçük organizasyonlar düzenleyebiliyorsunuz. 

 

 

Foça Günlük Tekne Turu

Tekne turunuz sabah 11.00’de başlıyor ve limana dönüş 17:00’da oluyor. Menüde sizleri balık, köfte, tavuk seçenekleri yanında salata, makarna, meyve ve çay bekliyor. Bu turda Foça'nın en popüler dört koyu Siren Kayalıkları, Kosova Plajı, Club Med, Orak Adası'nda duruluyor. İstek olursa diğer koylarda da yüzme molası veriliyor. Her koyda bir saat, toplamda dört saat yüzme molası veriliyor. Teknede gölge alanlar, minderler, lavabo ve ekstra yiyecek istekleriniz için küçük bir büfe bulunuyor. Gezi sürecinde müziğiniz eksik olmuyor. Ücret kişi başı 100 TL. Ücrete öğle yemeği ve sınırsız alkolsüz içecekler dahildir.

 

 Bir Saatlik Tur

Bir saatlik turlarda Beş Kapılar, İç Fener, Kale Burnu ve İncir Adası arasında durmaksızın kısa bir tekne deneyimi sizleri beliyor.

 

Mehtap Turu

Yüzmek ve güneşlenmek sizi göre değilse Foça’nın eşsiz koylarını gün batımında keşfetmek isterseniz Foça Mehtap Turu'na katılabilirsiniz. Akşam 18.00'de limandan ayrılan tekne, akşam 21.00'de limana geri dönüyor. 

  

Özel Tekne Turları

Hem denizi hem de doğası gereği mavi yolculuk yapmak için Ege’nin en uygun yerlerinden biri olan Foça'da izole bir deniz tatili yaşamak için tekne kiralayabileceğiniz işletmeler bulunuyor. Bunlardan biri de Bodrum menşeli bir firma olan Easy Book Tour. 11.00'den akşam 17.00'ye kadar süren turun fiyatı 2000 TL olup ücrete yemek dahildir. Tura maksimum 12 kişi katılabilmektedir. Detaylı bilgi için  0 553 064 14 50 arayabilirsiniz. 

 ÇEŞME

Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılan Çeşme, adını kaynak sulara sahip olmasından alıyor. Osmanlı döneminde de önemli bir ticaret noktası olan ve Osmanlı donanmasının her yıl sefere çıkarken kullandığı son liman olan Çeşme, Türk amirali Çaka Bey tarafından üs olarak kullanılmış. Çeşme gece hayatı, beach club'ları, şifalı sıcak suları, altın kumu, güneşi ve doğası ile İzmir Bölgesi'nde en çok tercih edilen tatil beldesidir. 

Bu harika beldede tekne turu yapmak istiyorsanız: Lady Bente, Saint Mary Çeşme Tekne Turu, Posedion ve Nirvana seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

 

Nirvana Tekne Turları

Nezih aile ortamı ile öne çıkan Nirvana Tekne Turu sabah 10:30'da başlayıp akşam 18:00'da sona eriyor. Eşek Adası, Mavi Koy, Yesil Koy, Mercan Bogazı, Kış Limanı, Macri Adası, Jandarma koyları arasından dört tanesinde birer saat yüzme molası veriliyor. Öglen yemeğinde ızgara balık veya tavuk pirzola, kremalı mantarlı spagetti, mevsim salatası, karpuz servis ediliyor. Günlük tur ücreti hafta içi 100 TL, hafta sonu 150 TL'dir. Nirvana'da özel tekne kiralama ise ücreti 3500 TL'dir. Koronavirüs tedbirleri sebebiyle yarı kapasite ile çalışan Nirvana maksimum 50 kişi misafir ediyor.

 

Lady Bente

Daha az ses, daha fazla Ege mottosuna sahip olan Lady Bente'de rahatsız edici eğlence şovları yapılmıyor. Çeşme’nin en büyük ahşap gezi teknesi Lady Bente 32 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğindedir. Zengin öğle yemeği menüsüyle öne çıkan Lady Bente tüm misafirlerine özel şezlong ve dinlenme salonları sunuyor. Tik ve maun ağacından imal edilmiş olan tekne aşırı kalabalık olmuyor, kaliteli huzurlu bir tekne turu sizi bekliyor. Giriş ücreti hafta içi 130, hafta sonu 150 TL'dir. 4 kişi üstü özel tekne kiralama ücreti 3500 TL'dir.

 

Saint Mary Çeşme Tekne Turu

Az kişiyle huzurlu bir tekne turu geçirmek istiyorsanız 1990 yapımı Saint Mary guletini tercih edebilirsiniz. Yüksek seste müziğin ve motor gürültüsünün olmadığı Saint Mary yelken keyfi yapabileceğiniz tek Çeşme tekne turudur. Teknede 7 ayrı lüks kamara, soyunma kabinleri, dinlenme odaları, hijyenik banyolar, tuvaletler, kişiye özel güneşlenme alanı ve minderler bulunuyor. Menüde günlük mevsim sebzeleriyle hazırlanan Akdeniz salatası eşliğinde açık büfe ızgara tavuk ve balık seçeneği sunuluyor.
Sadece çiftlerin ve ailelerin misafir edildiği Saint Mary klasik tekne turlarından farklı bir rotaya sahip. Doğayla başbaşa, bakir koylarda, sakin huzurlu bir tekne turu sizi bekliyor. Saint Mary Çeşme Tekne Turu ise kişi başı hafta içi ve hafta sonu 200 TL'dir. 10.30’da hareket eden tekne 18.00’de limana geri dönüyor. Konaklamalı özel tekne turu ücreti ise hafta içi 5.000 TL, hafta sonu ise 6.000 TL'dir. Tekneye 23 kişiye kadar misafir kabul ediliyor.

 

Posedion Çeşme Turu

 Posedion Çeşme Turu'nda ise İzmir'den Çeşme'ye servisler bulunmakta. Kredi kartı geçerli olan bu turun yemek servisinde fırında balık veya tavuk, domates soslu makarna,
patates kızartması, mevsim salatası sunuluyor. Çeşme'den hareket 11.00, Çeşme'ye dönüş 18.00'dir. Turun durakları ise Eşek Adası, Akvaryum Koyu, Kış Limanı, Mağaralar veya Mercan Adası'dır. Her koyda birer saat yüzme molası veriliyor. Dört katlı tekne şezlong, loca, minder, bistro ve masalarla donatılmış. Giriş ücreti hafta içi ve cumartesi 100 TL, pazar günü 120 TL olup korona virüs sebebiyle 350 kişlik kapasiteli teknede 120 kişi misafir ediliyor.

URLA

Urla, saklı kalmış bir cennet. Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan Urla, Osmanlı döneminden kalan camiler, hamamlar ve kervansaraylara sahip. Urla bu zenginliklerin yanında enfes denizi ile de ün salmıştır. Urla'nın koylarını tekne turuyla keşfetmek istiyorsanız önerimiz Ali Kaptan.

 

Ali Kaptan

Çeşmealtı’nda, Cengom adlı tekne ile hizmet veren Ali Kaptan, özel kiralama hizmeti veriyor. Pandemi döneminde yapılan uyarılar göz önüne alınarak alınan önlemler çerçevesinde güvenliği artırmak için tur kontejyanı 5- 6 kişi ile sınırlıdır. (Teknede normalde 10 kişiye kadar misafir ağırlanmaktadır.) Çeşmealtı günübirlik tekne kiralama tur başına ortalama fiyatı 600-800 TL arasındadır. 

  

SEFERİHİSAR

Türkiye’nin ilk “CittaSlow”u olarak, sakin bir hayat sürmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başaran Seferihisar tarihi sokakları, pazar günleri kurulan organik pazarı, antik kent Teos'u ile turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Gelmişken deniz tarafında beni ne güzellikler bekliyor diyorsanız Pırlanta Gezi Teknesi'ni ya da Selinda Boat Trip'i tercih edeblirsiniz. 

  

Pırlanta Gezi Teknesi 

Seferihisar'ın muhteşem koylarının ve doğasının tadını çıkartmak için Pırlanta Gezi Teknesi'ni tercih edebilirsiniz. Her gün saat 10.30-18.00 arasında düzenlenen turun menüsünde balık, makarna, salata ve karpuz var. Hafta içi 80 TL, hafta sonu 100 TL olan turda sırayla Akvaryum, Harabeler Koyu, Mağaralar Bölgesi ziyaret ediliyor. Tam 19 yıldır hizmet veren Pırlanta Gezi Teknesi aileniz ile katılabileceğiniz rahatlıkta bir teknedir. Ayrıca Pırlanta Gezi Teknesi'ni özel günler için de kiralayabilirsiniz. Pırlanta Gezi Teknesi'nin yeni üyesi Zinos, 10 kişilik özel gruplar için tur hizmeti veriyor. Bu turun ücreti hafta içi 1000 TL, hafta sonu 1500 TL'dir. 

 

Selinda Boat Trip

Seferihisar'daki bir başka tur seçeneğiniz olan Selinda Boat Trip 10.30'da Sığacık Limanı'ndan hareket edip, saat 17.30'da tekrar limana döner. Turda sırasıyla Çamur Banyosu, Harabeler Koyu, Mağaralar Bölgesi, Papaz Boğazı, Taş Ada son olarak da Akvaryum ziyaret ediliyor. Öğle yemeğinde taze balık, salata, spagetti servisi yapılıyor. Günlük tekne turu hafta içi 80 TL, hafta sonu 100 TL'dir. 5 kişilik özel tekne fiyatı 1000 TL olup kalkış varış saatlerinde esneklik yapılmaktadır.

 

Teos Tour 

Seferihisar'ın en güzel koylarını ziyaret eden bu özel tekne turunda sadece siz ve grubunuz bulunur, tekne ve personelin tüm hizmeti size özel olur. Tur saat 10.00'da başlayıp 18.30'da sonlanıyor. Ücrete yemek dahil olmayıp sizin getirdiğiniz yemekler mangalda pişirilip servis ediliyor. Tur maksimum 10 kişilik olup ücreti 1200 TL'dir.

 

DİKİLİ

Dikili tarihi dokusu, doğası, bakir koyları, uzun kumsalı, şifalı kaynak sularıyla İzmir'in gözde beldelerinden biri. Dikili'de Aternaus ve Pitane Antik Kenti'ni, Antik dönemde Pergamon’un limanı olan Dikili Limanı'nı, Çandarlı Kalesi'ni gezip görebilir Çamurlu Ilıcası ve Bademli Ilıcası ile şifalanabilirsiniz. Dikili'yi bir de denizden keşfetmek isterseniz Rasmus Tekne Turu'nu veya Güven Turu tercih edebilirsiniz. 

 

Rasmus Tekne Turları

Rasmus bünyesinde Gezi Turları, Balık Turları ve Özel Turlar bulunmaktadır. Gezi turunda ziyaret edeceğiniz koylar şöyle: Akvaryum Koyu, Ilıca Koyu, Hanımın Koyu, Zindancık Koyu. Hareket yeri, Dikili Balıkçı Barınağı. Hareket saati ise 11.00, dönüş saati ise 18.30'dur. Günlük turlarda 32 kişiye kadar kapasite vardır. Tur fiyatı 120 TL'dir. Öğle yemeğinde ızgara balık veya Izgara köfte, salata ve meyve ikram edilir. Özel turlara katılım en fazla18 kişilik olup yemek dahil fiyatı 2500, yemeksiz fiyatı ise 2100 TL'dir.

 

Güven Tur

Müzikli eğlenceli bir tekne turu istiyorum diyorsanız kesinlikle tercihiniz Güven Tur olmalı. Bu tekne turunda ziyaret edeceğiniz koylar ise şöyle: Akvaryum Koyu, Ilıca Koyu, Hanımın Koyu, Zindancık Koyu. Koronavirüs tedbirleri sebebiyle 100 kişilik tekneye 50 kişi misafir kabul ediyor. Giriş ücreti yemek dahil 120 TL'dir. 

KARABURUN

İzmir’e bir buçuk saat uzaklıktaki Karaburun doğa ile iç içe, sakin ve huzurlu bir tatil imkanı sunuyor. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Bu koyların çoğu kamp yapmaya kurmaya müsaittir. Tekne turlarıyla bakir koyları keşfedebilir, geceleri de yıldızların altında kamp keyfi yaşayabilirsiniz.

 

Ali Kaptan

Karaburun'un en güzel koylarını keşfedebileceğiniz Ali Kaptan Tekne Turu'na öğlen yemeği dahil, kişi başı 100 TL'dir. Koronavirüs sebebiyle 75 kişilik tekneye 30 kişi misafir ediliyor. Öğlen yemeğinde balık, salata, makarna servis ediliyor.  

İZMiR MERKEZ

İzmir doğal güzellikleri, tarihi, gece hayatı, bakir koyları, kültürel varlıkları ile tamamını gezmeye günlerin yetmeyeceği değerleri bir arada sunuyor. İzmir'deyseniz koyları gezmek istiyorsanız toplu taşıma ile tatil beldelerine gitmeden de turlara katılıp İzmir'in cennet koylarını keşfedebilirsiniz. İzmir Günlük Tur'u tercih ederseniz İzmir'deki birçok noktadan konforlu bir şekilde servisle tekneye ulaşabilirsiniz.

 

İzmir Günlük Tur

Didim Tekne Turu

İzmir'den servis ile kolaylıkla tekneye ulaşma imkanı sunan Didim Tekne Turu 10:00'da hareket eder. İki koyda yüzme molası verildikten sonra teknede öğle yemeği servis edilir. Menüde köfte ya da tavuk, makarna, salata servis edilir. 16.30'da Didim'e varılır ve burada bir saat sahilde serbest zaman verilir. 18.00'da İzmir'e hareket ile alınan noktalara misafirler bırakakılır. Tur ücretine servis, yemek dahil olup 180 TL'dir.
  

Yuvarlak Çay Dalyan Turu 

Tercih ettiğiniz bir servis noktasından alınarak adım atacağınız tur Çine yakınlarında yapacağınız kahvaltı (ekstra) ile başlar. Ardından Yuvarlak Çay'a doğru yola çıkılır. Serbest zamanınızda salıncaklarda sallanıp, akarsuya atlamanın tadını çıkaracaksınız. Yuvarlak Çay'da öğlen yemeği (ekstra) ve çay, kahve keyfi yapacaksınız. Ardıdan eşsiz doğasına doyamayacağınız Dalyan'a doğru yola koyulacaksınız. İztuzu Plajı'nda denize girecek, gölün tatlı sularında serinleyeceksiniz. Tekneden Kral Mezarlıkları'nı ve karetta karettaları izledikten sonra donuş yolcuğunuz başlayacak. Bu günlük turun ücreti 150 TL'dir.

 

Çeşme Tekne Turu

İzmir'den servis ile kolaylıkla tekneye ulaşma imkanı sunan Çeşme Tekne Turu 10.00'da hareket eder. Eşek Adası, Jandarma Koyu ve Mavi Koy'da yüzme molası verildikten sonra öğle yemeği servis edilir (tavuk + makarna + salata). 17.00'de Çeşme'ye varılır ve burada bir saatlik serbest zaman verilir. 19.00'da İzmir'e hareket ile alınan noktalara misafirler geri bırakakılır. Tur ücretine servis, yemek, rehberlik dahil olup 170 TL'dir.


Servis Hareket Noktaları ve Saatleri
08.00 Karşıya İskele
08.10 Bayralı üst geçit
08.20 Bornava Metro
08.30 Şirinyer Eroğlu İşmerkezi önü
08.45 Üçyol Metro
09.00 Üçkuyular Meydan