Yazılar

İzmir Tekne Turları

Paylaş
11-08-2018
Zeynep Öztürk

Foça, Çeşme, Seferihisar, Dikili ve Urla'da günlük tekne turları ile ilgili merak ettikleriniz bu yazıda... ¨Püfür püfür deniz havası almak istiyorum ve koyları gezmek istiyorum ama nasıl¨ diye soruyorsanız gelin birlikte bu yazıda sizleri neler bekliyor bir göz atalım: Kısa bir tarihçe, kalkış ve varış saatleri, menüler, fiyatlar, tekne içinde ne var, ne yok ve diğer ayrıntılar sizleri bekliyor. Tekne turuna çıkmadan önce bu yazıya göz atmanız yararlı olacaktır, keyifli okumalar.

  

FOÇA

 

Persler’e bile ev sahipliği yapmış Eski Foça, tarihsel anlamda zengin bir kültürel yapıya sahip. Foça, sıra sıra enfes koyları ile de ün yapmıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili yarımada Foça, ülkemizde özel çevre koruma bölgesi olarak kabul edilen 12 yöreden bir tanesi. Çevresinde birçok köy barındıran Eski Foça’nın salı günleri olan doğal pazarı ise meşhur. Uslu bir çocuk olursanız siren kayalıklarında nesli tükenmekte olan akdeniz foklarını da görebilirsiniz. (Şaka değil) 

Turlar gündüz olduğu gibi gece turları da olabiliyor. Dilerseniz 6 saat süren turlar yerine bir saatlik kısa tura da katılabiliyorsunuz, haftanın her günü hizmet veriyorlar. 6 saatlik olan turda sizleri neler mi bekliyor? Gelin birlikte göz atalım.

 

 

 

Tekne turunuz sabah 11:00’da başlıyor ve limana dönüş 17:00’da oluyor. Menüde sizleri balık, köfte, salata, makarna, meyveler ve çay bekliyor. Alttaki haritada da gördüğünüz üzere toplam görülen ada sayısı 12 iken uğranılan ada sayısı 4, yani yüzme duraklarınız Siren Kayalıkları, Kosova Plajı, Club Med, Orak Adası. İstek olursa diğer koylarda da yüzme molası veriliyormuş. Yüzme molaları 1 saat, toplamda 4 saat yüzme molası vermiş oluyorsunuz. Teknede gölge alanlar, minderler, lavabo ve ekstra yiyecek istekleriniz için küçük bir büfe bulunmakta. Gezi sürecinde müziğiniz eksik olmuyor. Ücretler ise 50-80 TL arası değişiyor.

 

 

 

1 saatlik turlarda ise Beş Kapılar, İç Fener, Kale Burnu ve İncir Adası arasında durmaksızın kısa bir deneyim oluyor sizler için. Eski Foça'ya gittiğinizde limanda dizili yaklaşık 20 belki de daha fazla tekne göreceksiniz. Verdikleri hizmetler hemen hemen aynı lakin kontenjan sayısı değişmekte. Bazı tekneler 10 kişi ile tura çıkarken bazıları 30 kişi ile çıkabiliyor. Kalabalığı sevmiyorsanız bu bilgileri tura adınızı yazdırmadan önce sormanızı tavsiye ederiz. Özel günlerde de istediğiniz tekneyi kiralayıp, küçük bir organizasyon verebiliyorsunuz.

 

ÇEŞME

Kaynak: Çeşme Belediyesi

Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılan Çeşme, adını fazlasıyla kaynak sularına sahip olmasından alıyor. Osmanlı döneminde de önemli bir ticaret noktası olan ve Osmanlı donanmasının her yıl sefere çıkarken kullandığı son liman olan Çeşme, Türk amirali Çaka Bey tarafından üs olarak kullanılmış. Son dönemlerde tatilcilerin en çok tercih ettiği Çeşme; şifalı sıcak suların, altın kumun, güneşin ve doğanın kucaklaştığı bir tatil beldesi. 

Bu harika beldede tekne turu yapmak istiyorsanız buyurun size birkaç öneri: Lady Bente, Saint Mary Çeşme Tekne Turu, Posedion ve Nirvana seçenekleriniz arasında olabilir. Nirvana ve Lady Bente’de hafta içi günlük kişi başı turlar 50 TL iken hafta sonu kişi başı 60 TL oluyor. Eşek Adası, Jandarma Koyu ve Mavi Koy ise duraklar. 10:00’da başlayan turlar 17:00’de sona eriyor. 

 

Saint Mary Çeşme Tekne Turu

Saint Mary Çeşme Tekne Turu ise kişi başı hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 100 TL'dir. 10:30’da hareket eden tekne 18:00’da limana geri dönüyor. Yüksek sesli müzik yok, aile ve huzur ortamı sunuluyor. Rotası diğer tekne turlarına göre daha farklı. Gelin birlikte göz atalım. 

 

Posedion Çeşme Turu

 Posedion Çeşme Turu'nda ise İzmir'den Çeşme'ye servisler bulunmakta. Kredi kartı geçerli olan bu turun yemek servisi ise muhteşem; hem gözünüz hem mideniz doyacak. Çeşme'den hareket 10:30, Çeşme'ye dönüş 17:30'dur. Durakları ise Mavi Koy, Eşek Adası ve Jandarma Koyu.
Not: Deniz gözlüğüne ihtiyacın olmayacak; çünkü deniz öylesine berrak... Şapkanı ve güneş kremini unutma. Çeşme, insanı ayrı bir yakıyor!

 

URLA

Kaynak: Gonca 35

Urla, saklı kalmış bir cennet. Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan Urla, Osmanlı döneminden kalan Camiler, hamamlar ve kervansaraylara sahip. Bu zenginliklerin yanında enfes denizi ile de ün salmıştır. Urla'da tekne turu yapmak istiyorsanız buyurun Gonca 35 ile tanışın. 

Adalar Turu (Çiçek Adası, Pınarlı Adası, Eşek Adası,Yassıca Adası,Arap Adaları) rotalarını benimseyen Gonca 35müzik, eğlence ve şovları içeriyor. 10:30'da başlayan tur 17:30'da son buluyor. Menü de ise sizi mangalda pişmiş çipura, yaz domatesiyle ve bol tereyağı ile soslanmış makarna, mevsim salatası, patates ve patlıcan salatası bekliyor. Kişi başı hafta içi, hafta sonu fark etmeksizin 60 TL ücreti olan bu tekne turu, özel organizasyonlara da ev sahipliği yapmakta.

 

Urla Demircili Tekne Turu ve Balık Avı

  

SEFERİHİSAR

Kaynak: Seferihisar Belediyesi

Türkiye’nin ilk “CittaSlow”u olarak, kaliteli bir hayat sürmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başaran Seferihisar Instagramlık tarihi sokakları, pazar günleri kurulan organik pazarı, antik kent Teos'u ile turistleri kendine aşık etmeyi başarıyor. Gelmişken bir deniz tarafında beni ne güzellikler bekliyor diyorsan başlıyorum... 

  

Pırlanta Gezi Teknesi

Kaynak: Pırlanta Gezi Teknesi

 

Buyurun Pırlanta Gezi Teknesi hizmetinizde efendim. Seferihisar'ın muhteşem koyların denizin ve doğanın tadını Pırlanta Gezi Teknesi ile çıkarabilirsin. Her gün saat 10:30 - 18:00 arasında düzenlenen turun menüsünde balık, makarna, salata ve karpuz var. Ayrıca pırlanta gezi teknesini özel günler için de kiralayabilirsin. Gezilen koylar ise sırayla şöyle: Akvaryum, Harabeler Koyu, mağaralar bölgesi. Tam 17 yıldır hizmet verdikleri için bir profesyonellik söz konusu ama aradığınız sıcak ortamı da size sunuyor. Bu sıcak ortam güneşten de olabilirdi, lakin güler yüzlü çalışanları içinizi ayrı bir ısıtıyor doğrusu. 

 

Selinda Boat Trip

Kaynak: Selinda

 

Seferihisardaki bir başka seçeneğiniz olan Selinda Boat Trip; 10:30'da Sığacık Limanı'ndan hareket edip, saat 17:30'da tekrar limana geri dönmekte. Turun içinde 1. durak Çamur Banyosu, 2. durak Harabeler Koyu, 3. durak Mağaralar Bölgesi, 4. durak Papaz Boğazı, 5. durak Taş Ada son durak ise Akvaryum'dur. Yemeklerde taze balık, salata, spagetti servisi yapılır. 

Not: Kuvvetle muhtemel pembe filomingoları görüp kendini National Geograpfic mi izliyorum acaba diye sorgulayabilirsin!

 

DİKİLİ

 

Dikili'nin olduğu bölgenin, yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlandığı tarihin 1800'lü yıllara rastladığı sanılmaktadır. Zeytin ağaçlarının dikildiği yere "Dikmelik" denir. Bir varsayıma göre Dikili sözcüğü bu dikmelik sözcüğünden gelmektedir. Dikili'de özellikle Çandarlı tatil için çok tercih ediliyor. Dikili, 1928 tarihinde de Bergama’dan ayrılarak İzmir ilinin bir ilçesi olmuştur.

 

Rasmus Tekne Turları

Kaynak: Rasmus

Rasmus bünyesinde Gezi Turları, Balık Turları ve Özel Turlar bulunmaktadır. Gezi turlarına katılanların memnuniyetini anlata anlata bitiremediği bu tekne turunda ziyaret edeceğiniz koyar: Akvaryum Koyu, Ilıca Koyu, Hanımın Koyu, Zindancık Koyu. Hareket yeri, Dikili Balıkçı Barınağı. Hareket saati ise 11:00, dönüş saati ise 18:30'dur. Günlük turlarda 32 kişiye kadar kapesite vardır. Öğle Yemeği (Izgara Balık veya Izgara Köfte, Salata) ve meyve ikramdır. Fiyat bilgisi için iletişime geçiniz.

 

Güven Tur

Kaynak: Güven Tur

Müzikli eğlenceli bir tekne turu istiyorum diyorsanız kesinlikle tercihiniz Güven Tur olmalı. Bu tekne turunda ziyaret edeceğiniz koyar ise: Akvaryum Koyu, Ilıca Koyu, Hanımın Koyu, Zindancık Koyu. Fiyat bilgisi, yemek ve ulaşım saatleri için iletişime geçiniz çünkü sezondaki yoğunluğa ve talebe göre değişiklik gösterebiliyor.

 

Dip Not: Fiyatlarda değişiklik olabiliyor siz yine de gitmeden dilerseniz fiyatları sorabilirsiniz.