İzmir'de Çekilen Türk Filmleri

Fuar,  Kordon, Efes Otel

 

İzmir Ateşler İçinde - 1959

 Filmde; Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Paşa tarafından, çok iyi İngilizce ve Fransızca konuştuğu için, düşman birlikler hakkında bilgi toplayıp casusluk yapması amacıyla düşman saflarına yollanan İngiliz Kemal’in öyküsünü anlatıyor. 

Yönetmen O. Nuri Ergün
Senaryo
Yapımcı Osman F. Seden
Görüntü Yönetmeni Kriton İlyadis
Süre 103 dk
Tür Duygusal, Macera, Tarihi
Özellikler Siyah Beyaz
Oyuncular  Ahmet MekinMualla KaynakKenan Pars

 

Zorla Evlendik - 1962


Film, bir vasiyet sonucu evlenmek zorunda kalan Fikret ve Nilüfer’in öyküsünü anlatır. İki kardeş Naim ve Saim aynı kadına, Huriye’ye âşıktır. Huriye, Saim’i seçer ve bu evlilikten Nilüfer doğar. Kızkardeşleri Neriman ise İzmir'in zengin ailelerinden birinin oğlu ile evlenir. Onun da evliliğinden Fikret doğar. Hiç evlenmeyen Naim bey ise bütün servetini Nilüfer ile evlenmesi şartıyla Fikret'e bırakır. Nilüfer'in vasisi Cemil ise sahte bir Nilüfer bularak Fikret ile evlendirir.

Yönetmen Arşavir Alyanak
Senaryo
Yapımcı Turgut Demirağ
Görüntü Yönetmeni Gani Turanlı
Oyuncular

 Fikret Hakan, Çolpan İlhan, Senih Orkan, Gülbin Eray, Yavuz Karakaş,

Nubar Terziyan, Aysel Gürel, Rüçhan Çamay, İbrahim Delideniz   

 

 

Gönül Avcısı - 1962

 

Film; Aysel ile Vedat’ın sahte evlilik macerasını anlatır. Aysel, Behzat’ı sevip onunla evlenmek istemektedir fakat Aysel’in dedesi Rıfkı’nın gözü Behzat’ı tutmaz. Aysel, ailesinin karşı olduğu bu evliliği İzmir’de gerçekleştirmek ister. Aysel'in dedesi Rıfkı, evliliğe engel olması için Vedat’ı görevlendirir. Vedat, çeşitli numaralarla evliliğe engel olmayı başarır. 

Yönetmen Nejat Saydam
Senaryo
Yapımcı Özdemir Birsel
Müzik Rauf Tözüm
Görüntü Yönetmeni Turgut Ören
Oyuncular

Göksel Arsoy , Belgin Doruk, Hulisi Kentmen, Vahi Öz, Ayşe Gül

 

 

Çıkar Yol - 1963

 Filmde; genç iş adamı Vedat'ın iflas ederek hırsızlığa sürüklenişin hikayesi anlatılıyor.

Yönetmen Semih Evin
Senaryo
Yapımcı Baki Üsküdarlı
Görüntü Yönetmeni Orhan Çağman
Oyuncular Eşref Kolçak, Evrim Fer, Necdet Tosun, Atilla Ergün, Kemal Deliorman, Kemal Öztürk, Naci Çakır

 

 

Susuz Yaz - 1963

 Urla'nın Bademler Köyü'nde çekilen film su sıkıntısı çeken köy halkının yaşadıkları sıkıntıları konu almaktadır.  Köy halkı su kaynaklarının bulunduğu arazinin sahipleri Osman ve Hasan isimli kardeşlere muhtaçtırlar. Açgözlü ve hırslı Hasan; köylülerin yakarışlarına rağmen bir damla bile su vermeyi kabul etmez. Ama Osman iyi yüreklidir ve ağabeyine karşı gelecektir.  

Yönetmen Metin Erksan
Senaryo , , 
Yapımcı Metin Erksan , Ulvi Doğan
Müzik Manos Hadjidakis , Ahmet Yamacı , Fecri Ebcioğlu
Görüntü Yönetmeni Ali Uğur
Eser
Oyuncular

 

Fıstık Gibi Maşallah - 1964  

 İki iyi arkadaş olan Naci ile Fikret; gece kulübünde komedyenlik yaparak para kazanmaktadırlar. Kulübün sahibi Selim kirli işler çeviren bir adamdır ve iki arkadaşa paralarını vermediği gibi bir de onları bir güzel dövdürtür. İki arkadaş da Selim'i polise ihbar ederler. Selim hapisten çıktıktan sonra ikisinin peşine düşer. Selim'in hapisten çıktığını duyan ikili kurtulmak için kadın kılığında müzisyenlik yaparlar. 

Yönetmen Hulki Saner
Senaryo
Yapımcı Hulki Saner
Müzik Yorgo İlyadis
Görüntü Yönetmeni Kriton İlyadis
Oyuncular
İzzet Günay, Sadri Alışık, Türkan Şoray, Vahi Öz

 

 

Çakırcalı Mehmet Efe - 1969

Filmde 1900'lü yılların başında "Aydın," (İzmir-Ödemiş) dağlar ve havzasında düşmana karşı hükmünü sürdürmüş haksızlığa karşı baş kaldıran, yurtsever Çakırcalı Mehmet Efe'nin kahramanlık dolu öyküsü anlatılıyor.

Yönetmen Yılmaz Atadeniz
Senaryo , 
Yapımcı

Nahit Ataman

Görüntü Yönetmeni Necati İlktaç
Oyuncular  Kartal Tibet, Hülya Darcan, Danyal Topatan, Fatma Karanfil, Aliye Rona, Süleyman Turan,

Reha Yurdakul, Atilla Ergün, M.Ali Akpınar, Nezihe Güler, Lütfü Engin, Yılmaz Bora

  

Taçsiz Kral - 1973

 İzmirli fakir bir ailenin henüz okul çağındaki oğlu olan Metin'in en büyük tutkusu futboldur. Fakat Metin'in ailesi futbola karşıdır ama Metin, ailesine karşı gelme pahasına Murat abisinin de yardımı ve antremanlarıyla futbolda kendisini geliştirir. Bu esnada da Mine'ye gönül verir. Futbolda gerçekten yetenekli olan Metin, önce yerel takımların profesyonel kadrolarına girer ardından İstanbul'a Galatasaray kulübüne uzanacağı kapılar aralanır. Galibiyetler, mağlubiyetler ve sakatlıkların ardından Taçsız Kral efsanesi yükselmektedir...
Türk futbolunun Taçsız Kralı Metin Oktay'ın ilk ve tek yapım olan filmin yönetmenliğini Atıf Yılmaz üstlenmiştir.

Yönetmen Atif Yilmaz
Senaryo  Safa Önal
Oyuncular Metin Oktay, Gönül Yazar, Ajda Pekkan

  

 

Canım Kardeşim-1973 

Filmde İzmir'in karanlık yüzünü gösteren Ertem Eğilmez; senaryo ve müziklerle dramı iliklerimizde hissettirmiştir. Küçük Kahraman, abisi ve abisinin dostu Halit, fakir ama mutludurlar. Düzenli gelirleri olamyan bu ikilinin tek amacı Küçük Kahraman'ın okuyup adam olmasıdır. Bu küçük ailenin mutluluğu öğretmenin Kahraman ile ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Kanser olduğu anlaşılan Kahraman'ın en büyük isteği ise bir televizyondur.

Yönetmen Ertem Eğilmez
Senaryo
Yapımcı Nahit Ataman , Oktay Barkan
Müzik Cahit Oben
Görüntü Yönetmeni Erdoğan Engin
Oyuncular
Tarık Akan,Halit Akçatepe, Kahraman Kıral, Metin Akpınar

 

 

Turist Ömer Uzay Yolunda - 1973

 
Filmin çekimleri 1973'ün yaz aylarında İstanbul ve  İzmir Efes'te gerçekleştirildi. Filmin konusu ise kısa şöyle: Uzayda yolculuğa çıkan uzay gemisi mürettebatı civardaki bir gezegene iniş yaparlar ve burada bir tehdit algılarlar. Bu gezegende deneyler yapacaklardır. Bunun için insan türünden bir kobaya ihtiyaç duyarlar ve seçtikleri kişi Turist Ömer'dir. 
 
Yönetmen Hulki Saner
Yapımcı Hulki Saner
Görüntü Yönetmeni Özdemir Öğüt , Çetin Gürtop
Oyuncular Sadri Alışık, Cemil Şahbaz, Erol Amaç, Ferdi Merter, Kayahan Yıldızoğlu

 

 

Baba Bizi Eversene - 1974

İzmir'de çekilen film, iki gencin evlenebilmek için söyledikleri bir yalan yüzünden yaşananları konu alıyor. Mahir, çalıştığı ilaç fabrikasının sahibinin kızına aşıktır. Ama Fabrika sahibi Fazıl Bey bu aşkı onaylamaz, kızı Sevim'i yurt dışına gönderir. Sevim'in eve döneceği sırada kardeşi Erol’un başı derde girer. Erol'un, barda çalışan Şermin’den çocuğu olur ve Şermin bebeği Erol’a bırakarak kaçar. Erol bebeği birkaç gün evde saklar, ama ablası Sevim’e yakalanır. Sevim, Erol’a yardım etmek için bir plan yapar. Bu plan Mahir’le kavuşmasına da vesile olacaktır.

Yönetmen Oksal Pekmezoğlu
Senaryo
Yapımcı Hürrem Erman
Müzik Kurtalan Ekspres , Barış Manço
Görüntü Yönetmeni Kenan Kurt
Oyuncular Barış Manço, Meral Zeren, Sinan Ecer, Hulusi Kentmen 

 

 

Ateş Böceği - 1975

İzmir'de çekilen film, işportacı Tarık ile yankesici Necla’nın hikâyesini anlatır. İşportacılıktan para kazanamayan Tarık, bir gün bir yankesicinin çaldığı cüzdanı sahibine geri getirerek yüklü bir bahşiş alır. Tarık para kazanmanı yolunu bulmuştur ve yankesici Necla ile ortak olur. Necla’ya numaradan hırsızlık yapacak Tarık da ödülü alacaktır. 

Yönetmen Osman F. Seden
Senaryo
Yapımcı Hasan Gürkan , İrfan Ünal
Görüntü Yönetmeni Kaya Ererez
Oyuncular Tarık Akan, Necla Nazır, Hulüsü Kentmen, Renan Fosforoğlu

 

 

Bak Yeşil Yeşil - 1975

Yakışıklı şarkıcı Ahmet Özhan turne nedeniyle gittiği İzmir’de kaldığı Efes Otel'de Neşe ile tanışır. Manken Neşe, Ahmet’in ilgisini çeker ve Neşe de Ahmet'ten hoşlanır. Fakat Ahmet Özhan’ın menajerinin adı da Ahmet’tir ve Tijen’le evlidir. Tijen, Neşe’ye mektup gönderir ve eşi Ahmet’le tanışmasını ister. Neşe, isim benzerliği nedeniyle Tijen’in kocasının Ahmet Özhan olduğunu sanır. Kalbi kırıan Neşe, Kuşadası’ndaki defileye katılmaya karar verir. Hiçbir şeyden haberi olmayan Ahmet ise bu yaşananlara anlam veremez ve Neşe’nin peşine düşer. 

Yönetmen 

Hulki Saner 

Senaryo 

Esen Püsküllü 

Müzik 

Ahmet Özhan 

Görüntü Yönetmeni 

Rafet Şiriner 

Oyuncular 

Ahmet Özhan, Şener Şen, Hale Soygazi 

  

 

Uyanık Kardeşler - 1975


İzmir'de çekilen filmde; babalarının fabrikasında çalışmak istemeyen; kendi istedikleri mesleklerde çalışmak isteyen iki kardeşin komik hikayesi anlatılmaktadır. İki kardeş babaları Hilmi Bey'den korktukları için mühendis olmak istemediklerini söyleyemezler. Evlerinin garajında sahte bir çalışma ofisi hazırlarlar. Ancak bu ofiste Doğan futbol, Erkan ise müzik üzerine çalışmaktadır. Hilmi Bey bir gün kandırıldığını öğrenir ve çocuklarını evlatlıktan reddeder. 

Yönetmen 

Hulki Saner 

Senaryo 

Hulki Saner 

Yapımcı 

Hulki Saner 

Görüntü Yönetmeni 

Nihat Çifteoğlu , Kaya Ererez 

  

Kadir İnanır, Müjdat Gezen, Arzu Okay, Hulisi Kentmen, Müşerref Çapın 

 

 

Sivri Akıllılar - 1977

Sivri Akıllılar filmi Çeşmealtı'da bulunan zamanının en iyi tatil köyü olan Nebioğlu Tatil Köyü'nde çekilmiştir. Recep ve karısı Perihan bir gazete çekilişi ile tesadüfen arkadaşları Zeki ve Metin’in garson olarak çalıştığı otelde tatil kazanırlar. Otele aynı gün milyoner Cemil Bey de ailesiyle tatile gelir. Otelin müdürü Cemil Bey’in karısının mücevherlerini çalmak için arkadaşını ayarlar. Otel müdürünün arkadaşı Sezai mücevher kutusunu Recep ve Perihan’ın odasına koyar. Zeki ve Metin tutuklanan arkadaşlarını kurtarmak için gerçek hırsızı bulmaya çalışacaktır. 

Yönetmen 

Zeki Alasya 

Senaryo 

Zeki Alasya , Yaşar Seriner 

Yapımcı 

Hürrem Erman 

Müzik 

Cahit Berkay 

Görüntü Yönetmeni 

Kaya Ererez 

Oyuncular 

Zeki Alasya, Metin Akpınar, Gönül Hancı, Perran Kutman, Hulusi Kentmen 

 

 

Şabaniye 1984

Kan davasından kaçmak için kadın kılığına girerek şarkıcılık yapan Şaban, çevresindeki herkesi kadın olduğuna inandırır. Ama kendisi de kan davalısı Nazlı'ya aşık olunca işler karışır.

ibrahim tatlıses - allah allah - [1987], fuar, efes hoteli

 

Koltuk Belası - 1990

 

Masumiyet- 1997

Zeki Demirkubuz

 

Babam ve Oğlum - 2005

 

Yumurta- 2007

İzmir Tire

 

Süt- 2008

İzmir Tire


Vicdan -[2008izmir, alaçatı

erden kıral 


Bornova Bornova 2009

İsmini İzmir'in Bornova İlçesinden alan ve İzmir'de çekilen film

 

Veda - 2010

 

Dedemin İnsanları- 2011

çağın Irmak

 

Pazarları Hiç Sevmem - 2012

 

Mutlu Aile Defteri - 2013

 

Ben O değilim - 2014

çekimleri izmir'deyapılan

 

Çırak - 2014

Tayfun Belet filmi

 

Hadi İnşallah 2014

 

Mucize 2015

Filimin çekimleri İzmir (Foça) ve Kars (Kağızman) 'da gerçekleşmiştir.

 

Niyazi Gül Dörtnala - 2015

 

Düğüm Solonu - 2018

Seneler önce tanışıp aşık olmuş bir gelinle bir damat bir nikah salonu önünde öpüşür. Rastlantı eseri ikisi de aynı gün, aynı binada farklı salonlarda başkalarıyla evlenmek üzeredir. Olaylar elbette beklendiği gibi gitmez. İki düğün birbirine girer, sırlar ortaya çıkar, ortalık kısa sürede karışır!...