İzmir'de Çekilen Türk Filmleri - 1

1960’dan günümüze kadar İzmir’de Çekilmiş Türk filmlerini listeledik.

 

İzmir Ateşler İçinde  - 1959

Filmde; Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Paşa tarafından, çok iyi İngilizce ve Fransızca konuştuğu için, düşman birlikler hakkında bilgi toplayıp casusluk yapması amacıyla düşman saflarına yollanan İngiliz Kemal’in öyküsünü anlatıyor. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Zorla Evlendik - 1962

Film, bir vasiyet sonucu evlenmek zorunda kalan Fikret ve Nilüfer’in öyküsünü anlatır.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Gönül Avcısı  - 1962

Film; Aysel ile Vedat’ın sahte evlilik macerasını anlatır. Aysel, Behzat’ı sevip onunla evlenmek istemektedir fakat Aysel’in dedesi Rıfkı’nın gözü Behzat’ı tutmaz. Aysel, ailesinin karşı olduğu bu evliliği İzmir’de gerçekleştirmek ister. Aysel'in dedesi Rıfkı, evliliğe engel olması için Vedat’ı görevlendirir. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Çıkar Yol  - 1963

Filmde; genç iş adamı Vedat'ın iflas ederek hırsızlığa sürüklenişinin hikayesi anlatılıyor.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Susuz Yaz  - 1963

Urla'nın Bademler Köyü'nde çekilen film su sıkıntısı çeken köy halkının yaşadıkları sıkıntıları konu almaktadır.  Köy halkı su kaynaklarının bulunduğu arazinin sahipleri Osman ve Hasan isimli kardeşlere muhtaçtırlar. Hasan; köylülere bir damla bile su vermeyi kabul etmez ama Osman abisine karşı gelecektir. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Fıstık Gibi Maşallah  - 1964  

İki iyi arkadaş olan Naci ile Fikret; gece kulübünde komedyenlik yaparak para kazanmaktadırlar. Kulübün sahibi Selim kirli işler çeviren bir adamdır ve iki arkadaşa paralarını vermez üstüne bir de onları bir güzel dövdürtür. İki arkadaş da Selim'i polise ihbar ederler. Selim hapisten çıktıktan sonra bu ikilinin peşine düşer. Selim'in hapisten çıktığını duyan ikili kaçmak için kadın kılığında müzisyenlik yaparlar. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Çakırcalı Mehmet Efe  - 1969

Filmde 1900'lü yılların başında Aydın, İzmir-Ödemiş civar dağlar ve havzasında düşmana karşı hükmünü sürdürmüş, vatansever Çakırcalı Mehmet Efe'nin kahramanlık dolu öyküsü anlatılıyor.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Taçsiz Kral - 1973

 İzmirli fakir bir ailenin henüz okul çağındaki oğlu olan Metin'in en büyük tutkusu futboldur. Fakat Metin'in ailesi futbola karşıdır ama Metin, ailesine karşı gelme pahasına futbolda kendisini geliştirir. Bu esnada da Mine'ye gönül verir. Metin, önce yerel takımların profesyonel kadrolarına girer ardından İstanbul'a Galatasaray kulübüne uzanacağı kapılar aralanır. 

Türk futbolunun Taçsız Kralı Metin Oktay'ın ilk ve tek yapım olan filmin yönetmenliğini Atıf Yılmaz üstlenmiştir.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Canım Kardeşim-1973 

Filmde İzmir'in karanlık yüzünü gösteren Ertem Eğilmez; senaryo ve müziklerle dramı iliklerimizde hissettirmiştir. Küçük Kahraman, abisi ve abisinin can arkadaşı birlikte fakir ama mutlu bir hayat sürmektelerdir. Bu küçük ailenin mutluluğu öğretmenin Kahraman ile ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Kanser olduğu anlaşılan Kahraman'ın en büyük isteği ise bir televizyondur.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Turist Ömer Uzay Yolunda  - 1973

Filmin çekimleri 1973'ün yaz aylarında İstanbul ve İzmir Efes'te gerçekleştirildi. Filmin konusu ise kısa şöyle: Uzayda yolculuğa çıkan uzay gemisi mürettebatı civardaki bir gezegene iniş yaparlar ve burada bir tehdit algılarlar. Bu gezegende deneyler yapacaklardır. Bunun için insan türünden bir kobaya ihtiyaç duyarlar ve seçtikleri kişi Turist Ömer'dir.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

 

Baba Bizi Eversene  - 1974

İzmir'de çekilen film, iki gencin evlenebilmek için söyledikleri bir yalan yüzünden yaşananları konu alıyor. Mahir, çalıştığı ilaç fabrikasının sahibinin kızına aşıktır ama fabrika sahibi Fazıl Bey bu aşkı onaylamaz, kızı Sevim'i yurt dışına gönderir. Sevim'in eve döneceği sırada kardeşi Erol’un başı derde girer. Erol'un, barda çalışan Şermin’den çocuğu olur ve Şermin bebeği Erol’a bırakarak kaçar. Erol bebeği birkaç gün evde saklar, ama ablası Sevim’e yakalanır. Sevim, Erol’a yardım etmek için bir plan yapar. Bu plan Mahir’le kavuşmasına da vesile olacaktır.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Ateş Böceği - 1975

İzmir'de çekilen film, işportacı Tarık ile yankesici Necla’nın hikâyesini anlatır. İşportacılıktan para kazanamayan Tarık, bir gün bir yankesicinin çaldığı cüzdanı sahibine geri getirince yüklü bir bahşiş alır. Tarık para kazanmanı yolunu bulmuştur ve yankesici Necla ile ortak olur. Necla’ya numaradan hırsızlık yapacak, Tarık da ödül parasını alacaktır. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Bak Yeşil Yeşil - 1975

Yakışıklı şarkıcı Ahmet Özhan turne nedeniyle gittiği İzmir’de kaldığı Efes Otel'de Neşe ile tanışır. Manken Neşe, Ahmet’in ilgisini çeker ve Neşe de Ahmet'ten hoşlanır. Fakat Ahmet Özhan’ın menajerinin adı da Ahmet’tir ve Tijen’le evlidir. Tijen, Neşe’ye mektup gönderir ve eşi Ahmet’le tanışmasını ister. Neşe, isim benzerliği nedeniyle Tijen’in kocasının Ahmet Özhan olduğunu sanır. Kalbi kırılan Neşe, Kuşadası’ndaki defileye katılmaya karar verir. Hiçbir şeyden haberi olmayan Ahmet ise bu yaşananlara anlam veremez ve Neşe’nin peşine düşer.

Yönetmen: Hulki Saner

Senaryo: Esen Püsküllü

Müzik: Ahmet Özhan

Görüntü Yönetmeni: Rafet Şiriner

Oyuncular: Ahmet Özhan, Şener Şen, Hale Soygazi

 

Uyanık Kardeşler  - 1975

İzmir'de çekilen filmde; babalarının fabrikasında çalışmak istemeyen, kendi istedikleri mesleklerde çalışmak isteyen iki kardeşin komik hikayesi anlatılmaktadır. İki kardeş babaları Hilmi Bey'den korktukları için mühendis olmak istemediklerini söyleyemezler. Evlerinin garajında sahte çalışma ofisi hazırlarlar. Ancak bu ofiste Doğan futbol, Erkan ise müzik üzerine çalışmaktadır. Hilmi Bey bir gün kandırıldığını öğrenir ve çocuklarını evlatlıktan reddeder.

Yönetmen: Hulki Saner

Senaryo: Hulki Saner

Yapımcı: Hulki Saner

Görüntü Yönetmeni: Nihat Çifteoğlu, Kaya Ererez

Oyuncular: Kadir İnanır, Müjdat Gezen, Arzu Okay, Hulisi Kentmen, Müşerref Çapın

 

Sivri Akıllılar  - 1977

Sivri Akıllılar filmi Çeşmealtı'da bulunan zamanının en iyi tatil köyü olan Nebioğlu Tatil Köyü'nde çekilmiştir. Recep ve karısı Perihan bir gazete çekilişi ile tesadüfen arkadaşları Zeki ve Metin’in garson olarak çalıştığı otelde tatil kazanırlar. Otele aynı gün milyoner Cemil Bey de ailesiyle tatile gelir. Otelin müdürü Cemil Bey’in karısının mücevherlerini çalmak için arkadaşını ayarlar. Otel müdürünün arkadaşı Sezai mücevher kutusunu Recep ve Perihan’ın odasına koyar. Zeki ve Metin tutuklanan arkadaşlarını kurtarmak için gerçek hırsızı bulmaya çalışacaktır.

Yönetmen: Zeki Alasya

Senaryo: Zeki Alasya, Yaşar Seriner

Yapımcı: Hürrem Erman

Müzik: Cahit Berkay

Görüntü Yönetmeni: Kaya Ererez

Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Gönül Hancı, Perran Kutman, Hulusi Kentmen

 

Şabaniye -  1984

Kan davasından kaçmak için kadın kılığına girerek şarkıcılık yapan Şaban, çevresindeki herkesi kadın olduğuna inandırır ama kendisi de kan davalısı Nazlı'ya aşık olunca işler karışır.

Yönetmen: Kartal Tibet

Senaryo: İhsan Yüce, Kartal Tibet

Yapımcı: Kartal Tibet

Müzik: Cahit Berkay

Görüntü Yönetmeni: Çetin Tunca

Oyuncular: Kemal Sunal, Çiğdem Tunç, Erdal Özyağcılar, Adile Naşit

 

Allah Allah - 1987

Ünlü şarkıcı İbrahim Tatlıses bir süreliğine konser vermek için İzmir Fuar'a gelir. İlk gün İbrahim Tatlıses, bir hayranı tarafından takip edilir, başka bir hayranı ise kendisine çiçekler gönderir. İbrahim kendisini takip eden hayranıyla aşk yaşarken kendisine çiçek gönderen hayranıyla da vakit geçirmektedir. Konser turnesinin son günlerinde iki hayranının kardeş olduğunu öğrenen İbrahim, iki kardeş arasında kalacaktır.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Koltuk Belası - 1990

İzmir ilçelerinde çekilen filmde rakiplerine fark atıp seçimlerini kazanan imar müdürlüğünde çalışan saf bir memurun hikayesi anlatılıyor.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Masumiyet - 1997

Namus cinayeti işlediği için hapis yatan Yusuf tahliye olmak istemez ama dışarı çıkmak zorunda kalır. Yusuf, amaçsız bir hayata sahiptir artık. İzbe bir pansiyon köşesinde yolu Bekir ve Uğur’la kesiştikten sonra hikayedeki tüm kişilerin hayatlarını derdinden sarsan hadiseler yaşanacak, herkes kendi masumiyetinin peşinden gidecektir...

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Babam ve Oğlum - 2005

Film çekimleri İzmir Seferihisar, Balıkesir Ayvalık ve İstanbul’da gerçekleşti. Filmin sokak sahnelerinin tamamı yönetmen Çağan Irmak’ın memleketi olan Seferihisar’da çekildi.

Filminin konusu ise kısaca şöyle: Deniz, 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişmektedir. Annesini henüz doğmadan ölen Deniz’i gazetede yazarlık yapan babası büyütmektedir. Deniz’in dünyasında babasından başka kimse yoktur ta ki babası bir gün Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelene kadar... Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Yumurta- 2007

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, 'Yumurta' filmini Tire'de toplam 11 kişilik küçük bir ekiple çekmiştir. 

Filmde; Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla karşılar. Yusuf, beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabayı tanımaz. Ayla Yusuf'tan Zehra'nın ölmeden önce adadığı adağı yerine getirmesini ister.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Süt- 2008

 Yine İzmir Tire’de çekilen Süt’te, annesinin ölümü üzerine yıllar sonra Tire’ye dönen şair Yusuf’un 18-20’li yaşları anlatılıyor. 

Yusuf, köyde yaşayan sıradan bir gençtir. Bir gün annesinin bir erkekle ilişkisi olduğunu fark eder. Durumu sindiremez ama tepki de gösteremez. Askerlik muayenesine gittiğinde geçirdiği bir hastalık nedeniyle askerlik yapamayacağını öğrenir. Yusuf, yaşadığı erkek egemen toplumda, omuzlarında baskısını hissedeceği bir yüzleşme ile karşı karşıyadır. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Vicdan- 2008

İzmir civarındaki kasabalarda çekilen Vicdan filminin konusu kısa şöyle:

Fabrikada çalışan genç bir kadın olan Aydanur, çocukluk arkadaşı Songül’le evli olan Mahmut’la yasak aşk yaşamaktadır. Aydanur’la önceden beri birliktelikleri olmasına rağmen, Mahmut, Songül’le evlenmiştir. Aralarındaki ilişkiyi öğrenen Songül, Aydanur’un rahat tavırlarına uyarak kocasından uzaklaşıp Aydanur’la yakınlaşır. Bu durum, üç kişinin hayatını trajediye döndürecektir. 

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Bornova Bornova - 2009

İsmini İzmir'in Bornova İlçesinden alan ve İzmir'de çekilen filmin yönetmen İnal Temelkuran, filminde memleketi İzmir'i mesken tutuyor. Bornova Bornova, gündelik yaşamın boğuculuğu içinde geçen sıradan hayatların çok büyük beklentilere dönüşmesini konu alıyor.  

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Veda  - 2010

Veda, Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesidir.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Dedemin İnsanları - 2011

Dedemin İnsanları; küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, mübadele zamanında bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. 2011 Mayıs sonunda Girit’te başlayan çekimler. Gökçeada, Milas, Bodrum ve Söke’de devam eder.

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Pazarları Hiç Sevmem – 2012

Çekimleri Ege'nin Tire, Ödemiş, Gökçen ve Birgi kasabalarında ve İstanbul'da gerçekleştirilen filmin konusu ise şöyle: Oğuz hasta babasının ölmeden önceki son arzusunu gerçekleştirmeye çalışırken, hiç beklenmedik bir anda hayatına Deniz girer. Fakat Deniz de yalnız, işsiz ve hayat sevinci kalmamış mutsuz bir kadındır. Bu her ikisi için de yeni bir yolculuk, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak bir başlangıç olacaktır...

Yönetmen:

Senaryo:

Yapımcı:

Oyuncular:

 

Mutlu Aile Defteri – 2013

Sert ve otoriter bir mizaca sahip Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk günün birinde damdan düşer. Bu olay yıllar önce kendisinden koşa koşa kaçmış olan evlatlarını yeniden aynı çatı altında buluşturur. Yıldırım Bey artık daha güçlü, daha hızlı ve daha öfkelidir. Ve çocuklarının sakladığı sırları ortaya çıkarmakta kararlıdır. 

Yönetmen: Nihat Durak

Senaryo: Volkan Sümbül, Emre Özdür, Ali Demirle

Yapımcı: Timur Savcı, Tims Productions

Oyuncular: Büşra Pekin, Öner Erkan, İlker Aksum, Binnur Kaya, Bülent Emrah Parlak, Tuncel Kurtiz

 

Ben O Değilim - 2014

Hastane kantininde çalışan Nihat’ın yeni mesai arkadaşı Ayşe, Nihat'a fazlasıyla ilgi göstermekte ve bu durum Nihat'ı fazlasıyla şaşırtmaktadır. Bir akşam Ayşe, Nihat’ı evine akşam yemeğine davet eder. Evde gördüğü bir düğün fotoğrafı Nihat’ı şok eder çünkü Ayşe’nin kocası Nihat’a ikizi kadar benzemektedir. 

Yönetmen: Tayfun Pirsemoğlu

Senaryo: Tayfun Pirsemoğlu

Yapımcı: Veysal İpek, Nikos Moustakas, Guillaume de Seille, İnci Demirkol, İrfan Demirkol, Mustafa Dok, Konstantina Stavrianou

Oyuncular: Ercan Kesal, Maryam Zaree, Rıza Akın, Mehmet Avcı, Nihat Alptekin

 

Çırak - 2014

M. Ö. 190’lı yıllarda Bergama’da bulunan parşömen kağıdını günümüzde üretebilen tek usta; dünyada kalan son karatabak 82 yaşındaki Bergamalı İsmail Usta’dır. İsmail Usta kendinden sonra karatabaklığı ve parşömenciliği sürdürmesi için birine el vermek ister fakat yanına aldığı genç erkek çıraklar, işin zorluğuna dayanamayıp işi bırakırlar. Emek, özveri ve güç isteyen bu işi öğrenmek isteyen bir kadın İsmail Usta’yı büyük zorluklarla ikna eder.

Yönetmen: Tayfun Belet

Senaryo: Tayfun Belet

Yapımcı: Tayfun Belet

 

Hadi İnşallah - 2014

Sevgilisinden ayrılan Pucca İzmir'e ailesinin yanına döner. Ağır bir depresyon sürecine giren Pucca’nın ailesi iş bulup, toparlanması için baskı yapar. Hiç istemeden halde Pucca İzmir'deki bir yerel televizyon kanalıyla iş görüşmesine gider ve o gün yaşamını değiştirecek yakışıklı Pekmez ile o gün karşılaşır...

Yönetmen: Ali Taner Baltacı

Senaryo: Pucca, Murat Kaman

Oyuncular: Büşra Pekin, Murat Boz, Şinasi Yurtsever

 

Mucize 2015

Mahsun Kırmızıgül'ün dördüncü filmi olan Mucize filminin çekimleri İzmir (Foça) ve Kars (Kağızman) 'da gerçekleşmiştir.

Filmde fakirliğin hüküm sürdüğü 60’lı yıllarda, okumayı bekleyen yüzbinlerce çocuğun ve öğretmenlerin hikayesi anlatılıyor. Darbe döneminde geçen film, Egeli bir öğretmenin Anadolu'nun ücra bir köşesine sürgüne gidişini anlatıyor.

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül

Senaryo: Mahsun Kırmızıgül

Yapımcı: Mahsun Kırmızıgül

Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Talat Bulut, Mert Turak, Erdem Yener, Büşra Pekin

 

Niyazi Gül Dörtnala - 2015

Niyazi Gül, çocukluğundan beri tüm hayvanların dilinden anlayan bir bilim adamıdır. İzmir'de kendi halinde yaşayan Niyazi Gül'ün mütevazi hayatı Sultan Şahmerdan ve Rıza Kabakoz'un atlarını yarıştırma iddiası ile allak bullak olacaktır!     

Yönetmen: Hakan Algül

Senaryo: Vedat Özdemiroğlu, Ata Demirer

Yapımcı: Necati Akpınar

Oyuncular: Ata Demirer, Demek Akbağ, Şebnem Bozoklu, Ayşenil Şamlıoğlu, Levent Ülgen, Ferit Kaya

 

Düğüm Solonu - 2018

Seneler önce tanışıp aşık olmuş bir gelinle bir damat bir nikah salonu önünde öpüşür. Rastlantı eseri ikisi de aynı gün, aynı binada farklı salonlarda başkalarıyla evlenmek üzeredir. Olaylar elbette beklendiği gibi gitmez...

Yönetmen: Hakan Algül

Senaryo: Şahin Irmak

Yapımcı: Necati Akpınar

Oyuncular: Şahin Irmak, İrem Sak, Emre Karayel

 

Karantina 12- 2018

Urla, Karantina Asası’nda çekilen 'Karantina 2' filmi gerilim ve korku türünde bir yapım. Filmde; beş üniversiteli genç, paranormal olayları araştırmak için gittikleri Karantina Adası'nda, beklenmedik olaylarla ve ölümlerle karşılaşırlar. 

Yönetmen: Can Varol

Senaryo: Murat Barutçu

Oyuncular: Berna Üçkaleler, evket Süha Tezel, Umut Demirdelen ve Anıl Can Yılar