İzmir'de İyi Tasarım Var

24 Eki 2017
Tasarım nedir? 
Tasarım neye hizmet eder?
Sanat sizin için neyi ifade ediyor?
Bu ve benzeri kavramları sorgulayıp yeteneklerin arasında kısa yolculuklara çıkacağınız İyi Tasarım çoktan başladı. Gitmediyseniz ne duruyorsunuz, koşun koşun!
 
Bir de belirtmek istediğim bir konu bu etkinliğin adı İyi Tasarım, yalnızca bir Üniversiteler Tasarım Sanat (üTAS) Mezuniyet Projeleri Sergisi değil. Ne oldu da hemen bunu belirttin demeyin! Çok karıştıran oluyormuş hemencecik açıklık getirmek istedim.
 
Peki İyi Tasarım ne? 
İyi Tasarım, bünyesinde söyleşiler, toplantılar ve sergiler barındıran bir tasarım etkinliği. Öyle bir etkinlik ki bu etkinlikte çay bardağının hikayesine bile yer var. Gökçe Suvari’nin koordinatörlüğünü yaptığı, Onur Mengi’nin ise Üniversiteler Tasarım Sanat (üTAS) Mezuniyet Projeleri Sergisi'nin küratörlüğünü üstlendiği bu harika proje ile ilgili merak edilenleri sizler için sorduk. Buyurun sohbetimize…
 
 
Kaynak: Kioskla
 

Bu oluşum nasıl meydana geldi bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Onur: İyi Tasarım ekibi olarak 2016’da bir araya gelmiş olsak da, İzmir’de büyük bir tasarım etkinliği yapma fikri yaklaşık bir süredir Akdeniz Akademisi'nin Tasarım Bölümü'nün gündemindeydi. İzmir'deki tasarım faaliyetlerini tasarım okullarının çıktıları üzerinden daha görünür hale getirmek, yeni yapılanan tasarım endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak gibi daha büyük ölçekli bir perspektiften bakarak aslında İyi Tasarım'ın tohumlarını atmış olduk. Bu fikir akademik kurulda ortaya atıldı, geliştirildi ve tasarlandı. Adı İyi Tasarım olan, böylesine kapsayıcı, içinde atölyelerin, sergilerin, konuşmaların bulunduğu, İzmirlilerin ve İzmir'de yetişmiş sanatçı ve tasarımcıların iskeletini oluşturduğu bir organizasyona dönüştü. Geçen sene küçük bir ekiptik, birincisini yaptık. Daha doğrusu bir metodoloji kurduk. Bu sene ise aynı ekibe yeni arkadaşlarımız eklenerek geliştik, etkinliğe yeni içerikler oluşturarak zenginleştirdik.
 
Gökçe: Aslında Onur her şeyi neredeyse anlattı ama dilerseniz ben sizlere İyi Tasarım'ın tarihçesini biraz daha geriye çekebilirim. 2009'da İzmir'de bir kültür çalıştayı yapıldı. Bu çalıştay kültürün farklı alanlarında çalışan, kültür üreticileri, tasarımcılar aynı zamanda bu alanda düşünen fikir üreten insanların bir araya geldiği bir çalıştaydı. Kısacası İzmir'in gelecek yıllar için kültür alanında nasıl bir politikaya sahip olması gerektiği üzerine yapılan bir çalışmaydı. Bu çalıştaydaki çıktılardan biri de İzmir'in yaratıcı endüstrilerinin daha fazla desteklemesi, geliştirilmesi ve nihayetinde kentin kültür ve tasarımla kalkınmasını sağlayacak sürece yönelik bir çalışma yapmaktı. Bu alanda bir düşünce platformu olabilecek bir kent akademisi oluşturulması da bu çalıştayın çıktılarından biridir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: estur
 
Katılımlardan ve üniversitelerin ilgisinden memnun musunuz?
Onur: Bu seneki üTAS mezuniyet sergisine yüzde elli daha fazla katılım var. 5 üniversitenin ilgili tasarım ve sanat bölümlerinden davetimize toplam 168 proje geri döndü. Bu bizim için çok önemli, çok değerli. Bu oranın artması tasarımın görünür olmaya başladığının bir kanıtı. Yüzde elli göz ardı edilemeyecek derecede büyük bir artış.
Her okul, şovenizmden uzak, beraberce bir güç gösterisinde bulunuyor. üTAS’ın yapısında öncelik hiç kimseye ait değil, üniversitelere ya da bölümlere göre bir gruplama yok. Konsept adını verdiğimiz kavramsal başlıklar ve onun altında ilişkilendirilmiş sayısız proje var. İleri seviyede düşünmeye iten konseptler, mevcut etkinlik temasını, dünya tasarım ve düşünce trendlerini ve bazen felsefe klasiklerini takip ediyor, eritiyor ve hikayeleştirerek tekrar sunuyor. Bakınca öğrenciler belki “ben neler yapmışım ya” bile diyordur. Bu güzel bir süreç. 
 
Katılım için öğrenciler kişisel olarak başvuru yapabiliyorlar mı? Yoksa Üniversiteler öğrenciler adına mı başvuruda bulunuyorlar?
Onur: Yaz aylarına doğru Akdeniz Akademisi tarafından yapılan tanıtım toplantısında İyi Tasarım 2’yi planladığımızı belirttik tüm katılan fakülte ve bölüm temsilcilerine. Toplantı sonrası kendilerine gönderilen katılım formlarını, proje sayısı, proje açıklaması ve gerekli malzeme listesi gibi kısımlarını doldurarak bizlere ilettiler. Ayrıca katalog için, proje görsellerini ve Türkçe/İngilizce proje metinlerini de istedik. Özetle, üniversitelerin tasarım ve sanat bölümlerine gelir misiniz diyoruz onlar da evet memnuniyetle diyorlar. Diğer taraftan, tüm Akdeniz Akademisi iletişim listesine açık çağrı ile kişisel/kurumsal sergi daveti gönderiyoruz. Bu sene ana etkinlik İyi Tasarım 2’de üTAS Mezuniyet Projeleri Sergisi dışında da bir çok sergi var.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Ben TV
 
Seneye sergi burada mı olacak mekan değişikliği söz konusu mu?
Gökçe: Etkinlik mekanlarını ekip ve danışma kurulu eşliğinde belirliyoruz. Önümüzdeki senenin mekanı İyi Tasarım İzmir_2 bittikten sonra yapacağımız değerlendirme ile belirlenecektir. Önümüzdeki yıllarda kentin merkez dışındaki bölgelerini de katma, tasarımı daha fazla kent sakiniyle buluşturma amacındayız.
 
Sergi alanı sizi tatmin ediyor mu?
Gökçe: Zorlukları olmakla beraber bu sene etkinliği Kültürpark’ta gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Kültürpark’ın güncel anlamda kültür üretimi ve tasarım açısından önemli bir nokta olduğuna inanıyoruz.
 
Atölyelere katılmak için katılmak isteyenler ne yapmalı?
Gökçe: İyi Tasarım İzmir kapsamındaki atölyelerde yer almak isteyenler, İzmir Akdeniz Akademisi’nin web sitesi izmeda.org’tan ve İyi Tasarım İzmir sosyal medya hesaplarından takip ederek, atölyelere kayıt yaptırabilirler.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İyi Tasarım 
 
Ekip olarak tasarım sizin için neyi ifade ediyor?
Onur: Tasarımın birçok alanı var, başına ya da sonuna bir şey geliyor: örneğin mimarlık var, fakat içmimarlık birleşik yazılıyor, ayrı yazmayın deniliyor. Yazmayın; çünkü bu başka bir meslek, bir şeyin içini tariflemiyor. Ya da endüstriyel tasarım deyince, endüstriyel olmayan tasarım nasıl oluyor gibi sorular geliyor insanların aklına. Büyük bir tasarım alanı var endüstriyel tasarım olunca başka, içmimarlık olunca başka ya da moda tasarımı olunca başka bir şey oluyor ya (Kinayeli bir ifade ile)… Aslında bunların hepsinin temelde tek bir derdi var o da mevcut durumu istenilen duruma çevirebilmek. Tasarımın aslında derdi bu. Tasarımcı desen zaten huzursuz birisi (Gülüyor.) Sürekli problemleri gören, sorun çıkaran ve bu sorunların ve problemlerin bir daha yaşanmaması için çözümler arayan kişi.
 
Tasarım ihtiyaç ve sanatla doğru orantılı diyebilir miyiz?
Onur: Akademide belirli bir jargonda yetişmiş olsam da bazen bazı şeyleri basite indirgemeyi seviyorum; çünkü basit şeyler daha iyi anlatılıyor ve daha iyi anlaşılıyor. Sanat ve tasarım alanlarındaki ilişkiler için benim yorumum da böyle basit: Tasarımın fonksiyonel olma, çok sayıda üretilme ve ekonomik bir çıktı yaratmak gibi belli başlı dertleri var ama sanata baktığımızda sanatın tekil olma, biricik olma, fonksiyonel olmaktan ziyade insanda  farklı duygular uyandırma amacı var. Lakin tasarımda böyle bir şey yoktur. Yani piyasada korkutucu bir saç kurutma makinesi göremezsiniz, fakat sizi çok tedirgin eden bir heykel yada içinizi ısıtan bir resim bulabilirsiniz. Saç kurutma makinesinin fiyatı, markası, malzeme kalitesi, fonksiyonelliği doğrultusunda aşağı yukarı bellidir ancak sanat eserinin değerlemesi bambaşka kriterlere bağlıdır. Tasarımı para ile satın alırsınız kullanırsınız ve karşılığında bir hizmet alırsınız. Çok özetle sanat ve tasarım birbirlerinden keskin bir şekilde ayrılıyor aslında. Dertleri birbirlerinden farklı ama bir arada duruşları çok güzel. 
 
Gökçe: Sanat ve tasarım oldukça birbirlerinden faydalanıyorlar ve arada duran aktörlere de sıklıkla rastlıyoruz. Bu bağlamda geçen sene de yaptığımız bu sene de devam ettirdiğimiz sanat tasarım ilişkisi başlıklı söyleşilerimiz var.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İyi Tasarım 
 
İyi tasarımın nasıl bir güdüsü var?
Gökçe: Mümkün olursa bunu bir başlangıç noktası alıp uzun süreli ve sürdürülebilir bir platforma dönüştürmek.
 
Son olarak sizlere etkinliklerden, sergilerden ve atölyelerden bahsetmek istiyorum. Buyurun size tarih tarih İyi Tasarım'da ne var ne yok.
 
Etkinlikler
 
Söyleşi: Sanat Tasarım İlişkisi: Mekan, Sanat ve Mimari (28 Ekim Cumartesi-13.00)
Konuşmacılar:  Doç. Dr. Can Altay, Michael Edward Young, 
Moderatör: Yrd. Doç. Borga Kantürk
Yer: Kültürpark Hol 1A
 
Söyleşi: Deneyim Paylaşımı (28 Ekim Cumartesi-15.30)
Konuşmacılar: Umut Altıntaş , Toros Mutlu (Karton Kitap İnisiyatifi), Murat Küçükgirgin (Açık İnovasyon Derneği), Mustafa Fatih Bakır (Permakültür), And Akman & Merve Titiz Akman (Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü)
Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Şebnem Yücel
 
Botanik Turu (4 Kasım Cumartesi-10.30)
Prof. Dr. Ümit Erdem ve Doç. Dr. Serdar Şenol eşliğinde gerçekleşecektir. 
 
Forum I.Bölüm: İzmir'de Tasarımcı Örgütlenmeleri ve İzmir Tasarım Platformu Girişimi  
Forum II. Bölüm: İzmir'de Tasarım ve İyi Tasarım İzmir
(Forum I: 14.00 - Forum II:16.30)
Moderatör: Yrd.Doç.Dr. Tolga Çilingir
 
 
Atölyeler Programı
 
Kağıt Duvar  (27-28-29 Ekim 2017)                                                                                                                     
 
Düzenleyen: Elias Lindhoff, Dilşad Aladağ, C.Pelin İşbilen, Ayçıl Yılmaz  
Yer:Kültürpark Hol 2
 
Hayal Edilebilir Şehir Kılavuzu  (28 Ekim 2017)
 
Düzenleyen: Alexis Şanal, Murat Şanal, İpek Özbay, Sinem Serap Duran 
Yer:Kültürpark Hol 2
 
Sergiler (20 Ekim - 22 Kasım)
 
ALTERNATİFLER: GRAFİK TASARIM SERGİSİ
Düzenleyen: Emre Duygu, Emre Yıldız, Tansel Özalp, Umut Altıntaş ve Ziyacan Bayar
Yer: Kültürpark Hol1A
 
BASMANE ÇEVRESEL TASARIM PROJESİ SERGİSİ
Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü, Nesne-emt
 
EİB 12. MODA TASARIM YARIŞMASI İLK 10 FİNALİST KOLEKSİYONLARI SERGİSİ – RE-FORM
Düzenleyen: Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği
Yer: Kültürpark Hol1A
(20-22 Ekim 2017 tarihleri arası)
 
“FUAR’IN RESSAMLARI” İZMİR FUARI’NIN TARİHİNDE GRAFİK TASARIMIN İZLERİ
Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark Şube Müdürlüğü
Küratör: Ömer Durmaz
Yer: Kültürpark Hol2
 
KENTSEL SERT ZEMİNLERİN YEŞİLLENMESİ
Kentsel Yerleştirme
Düzenleyen: Erdem Yıldırım
Yer: Bornova Cumhuriyet Meydanı
 
NEVER LOOK BACK!
Düzenleyen: Gökhan Talay 
Yer: Kültürpark Hol1A
 
TRANSFORM[N]ATION
Düzenleyen: Yaşar Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü RITM Research Group
Proje Koordinatörü: Sergio Taddonio
Yer: Kültürpark Hol1A
 
ÜNİVERSİTELER TASARIM VE SANAT (üTAS) MEZUNİYET PROJELERİ SERGİSİ 
Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi
Küratör: Yrd. Doç. Dr. Onur Mengi 
Yer: Kültürpark, Hol1B
Benzer yazılar
EKOLOJİ
TARIM
Ziraat mühendisi Bilge Keykubat çok yönlü insanlardan. Tarım ve Gıda Yazarı, tarım ve gıda araştırmacısı, tarım ve gıda ...
Kardelen Uysal
12 Tem 2020
SİNEMA
"Sansür, geçerli anlayışları ve var olan kurumları ve yasaları birilerinin sorgulamasını engellemek için var. Bütün iler...
Kardelen Uysal
10 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlencenin merkezi Çeşme’nin beach club’ları lezzetli yemekleri, muhteşem kokteylleri, gün boyunca ...
Gülay Güler
10 Tem 2020
SAHİL
Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, Ege Bölgesi'nin en güzel plajlara sahip ilçelerinden biri. Eşsiz doğ...
Gülay Güler
8 Tem 2020
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade