R
GİRİŞ
TR
EN

İzmir'de İyi Tasarım Var

#TASARIM
Zeynep Öztürk
24 Oct 2017
Tasarım nedir? 
Tasarım neye hizmet eder?
Sanat sizin için neyi ifade ediyor?
Bu ve benzeri kavramları sorgulayıp yeteneklerin arasında kısa yolculuklara çıkacağınız İyi Tasarım çoktan başladı. Gitmediyseniz ne duruyorsunuz, koşun koşun!
 
Bir de belirtmek istediğim bir konu bu etkinliğin adı İyi Tasarım, yalnızca bir Üniversiteler Tasarım Sanat (üTAS) Mezuniyet Projeleri Sergisi değil. Ne oldu da hemen bunu belirttin demeyin! Çok karıştıran oluyormuş hemencecik açıklık getirmek istedim.
 
Peki İyi Tasarım ne? 
İyi Tasarım, bünyesinde söyleşiler, toplantılar ve sergiler barındıran bir tasarım etkinliği. Öyle bir etkinlik ki bu etkinlikte çay bardağının hikayesine bile yer var. Gökçe Suvari’nin koordinatörlüğünü yaptığı, Onur Mengi’nin ise Üniversiteler Tasarım Sanat (üTAS) Mezuniyet Projeleri Sergisi'nin küratörlüğünü üstlendiği bu harika proje ile ilgili merak edilenleri sizler için sorduk. Buyurun sohbetimize…
 
 
Kaynak: Kioskla
 

Bu oluşum nasıl meydana geldi bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Onur: İyi Tasarım ekibi olarak 2016’da bir araya gelmiş olsak da, İzmir’de büyük bir tasarım etkinliği yapma fikri yaklaşık bir süredir Akdeniz Akademisi'nin Tasarım Bölümü'nün gündemindeydi. İzmir'deki tasarım faaliyetlerini tasarım okullarının çıktıları üzerinden daha görünür hale getirmek, yeni yapılanan tasarım endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak gibi daha büyük ölçekli bir perspektiften bakarak aslında İyi Tasarım'ın tohumlarını atmış olduk. Bu fikir akademik kurulda ortaya atıldı, geliştirildi ve tasarlandı. Adı İyi Tasarım olan, böylesine kapsayıcı, içinde atölyelerin, sergilerin, konuşmaların bulunduğu, İzmirlilerin ve İzmir'de yetişmiş sanatçı ve tasarımcıların iskeletini oluşturduğu bir organizasyona dönüştü. Geçen sene küçük bir ekiptik, birincisini yaptık. Daha doğrusu bir metodoloji kurduk. Bu sene ise aynı ekibe yeni arkadaşlarımız eklenerek geliştik, etkinliğe yeni içerikler oluşturarak zenginleştirdik.
 
Gökçe: Aslında Onur her şeyi neredeyse anlattı ama dilerseniz ben sizlere İyi Tasarım'ın tarihçesini biraz daha geriye çekebilirim. 2009'da İzmir'de bir kültür çalıştayı yapıldı. Bu çalıştay kültürün farklı alanlarında çalışan, kültür üreticileri, tasarımcılar aynı zamanda bu alanda düşünen fikir üreten insanların bir araya geldiği bir çalıştaydı. Kısacası İzmir'in gelecek yıllar için kültür alanında nasıl bir politikaya sahip olması gerektiği üzerine yapılan bir çalışmaydı. Bu çalıştaydaki çıktılardan biri de İzmir'in yaratıcı endüstrilerinin daha fazla desteklemesi, geliştirilmesi ve nihayetinde kentin kültür ve tasarımla kalkınmasını sağlayacak sürece yönelik bir çalışma yapmaktı. Bu alanda bir düşünce platformu olabilecek bir kent akademisi oluşturulması da bu çalıştayın çıktılarından biridir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: estur
 
Katılımlardan ve üniversitelerin ilgisinden memnun musunuz?
Onur: Bu seneki üTAS mezuniyet sergisine yüzde elli daha fazla katılım var. 5 üniversitenin ilgili tasarım ve sanat bölümlerinden davetimize toplam 168 proje geri döndü. Bu bizim için çok önemli, çok değerli. Bu oranın artması tasarımın görünür olmaya başladığının bir kanıtı. Yüzde elli göz ardı edilemeyecek derecede büyük bir artış.
Her okul, şovenizmden uzak, beraberce bir güç gösterisinde bulunuyor. üTAS’ın yapısında öncelik hiç kimseye ait değil, üniversitelere ya da bölümlere göre bir gruplama yok. Konsept adını verdiğimiz kavramsal başlıklar ve onun altında ilişkilendirilmiş sayısız proje var. İleri seviyede düşünmeye iten konseptler, mevcut etkinlik temasını, dünya tasarım ve düşünce trendlerini ve bazen felsefe klasiklerini takip ediyor, eritiyor ve hikayeleştirerek tekrar sunuyor. Bakınca öğrenciler belki “ben neler yapmışım ya” bile diyordur. Bu güzel bir süreç. 
 
Katılım için öğrenciler kişisel olarak başvuru yapabiliyorlar mı? Yoksa Üniversiteler öğrenciler adına mı başvuruda bulunuyorlar?
Onur: Yaz aylarına doğru Akdeniz Akademisi tarafından yapılan tanıtım toplantısında İyi Tasarım 2’yi planladığımızı belirttik tüm katılan fakülte ve bölüm temsilcilerine. Toplantı sonrası kendilerine gönderilen katılım formlarını, proje sayısı, proje açıklaması ve gerekli malzeme listesi gibi kısımlarını doldurarak bizlere ilettiler. Ayrıca katalog için, proje görsellerini ve Türkçe/İngilizce proje metinlerini de istedik. Özetle, üniversitelerin tasarım ve sanat bölümlerine gelir misiniz diyoruz onlar da evet memnuniyetle diyorlar. Diğer taraftan, tüm Akdeniz Akademisi iletişim listesine açık çağrı ile kişisel/kurumsal sergi daveti gönderiyoruz. Bu sene ana etkinlik İyi Tasarım 2’de üTAS Mezuniyet Projeleri Sergisi dışında da bir çok sergi var.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Ben TV
 
Seneye sergi burada mı olacak mekan değişikliği söz konusu mu?
Gökçe: Etkinlik mekanlarını ekip ve danışma kurulu eşliğinde belirliyoruz. Önümüzdeki senenin mekanı İyi Tasarım İzmir_2 bittikten sonra yapacağımız değerlendirme ile belirlenecektir. Önümüzdeki yıllarda kentin merkez dışındaki bölgelerini de katma, tasarımı daha fazla kent sakiniyle buluşturma amacındayız.
 
Sergi alanı sizi tatmin ediyor mu?
Gökçe: Zorlukları olmakla beraber bu sene etkinliği Kültürpark’ta gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Kültürpark’ın güncel anlamda kültür üretimi ve tasarım açısından önemli bir nokta olduğuna inanıyoruz.
 
Atölyelere katılmak için katılmak isteyenler ne yapmalı?
Gökçe: İyi Tasarım İzmir kapsamındaki atölyelerde yer almak isteyenler, İzmir Akdeniz Akademisi’nin web sitesi izmeda.org’tan ve İyi Tasarım İzmir sosyal medya hesaplarından takip ederek, atölyelere kayıt yaptırabilirler.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İyi Tasarım 
 
Ekip olarak tasarım sizin için neyi ifade ediyor?
Onur: Tasarımın birçok alanı var, başına ya da sonuna bir şey geliyor: örneğin mimarlık var, fakat içmimarlık birleşik yazılıyor, ayrı yazmayın deniliyor. Yazmayın; çünkü bu başka bir meslek, bir şeyin içini tariflemiyor. Ya da endüstriyel tasarım deyince, endüstriyel olmayan tasarım nasıl oluyor gibi sorular geliyor insanların aklına. Büyük bir tasarım alanı var endüstriyel tasarım olunca başka, içmimarlık olunca başka ya da moda tasarımı olunca başka bir şey oluyor ya (Kinayeli bir ifade ile)… Aslında bunların hepsinin temelde tek bir derdi var o da mevcut durumu istenilen duruma çevirebilmek. Tasarımın aslında derdi bu. Tasarımcı desen zaten huzursuz birisi (Gülüyor.) Sürekli problemleri gören, sorun çıkaran ve bu sorunların ve problemlerin bir daha yaşanmaması için çözümler arayan kişi.
 
Tasarım ihtiyaç ve sanatla doğru orantılı diyebilir miyiz?
Onur: Akademide belirli bir jargonda yetişmiş olsam da bazen bazı şeyleri basite indirgemeyi seviyorum; çünkü basit şeyler daha iyi anlatılıyor ve daha iyi anlaşılıyor. Sanat ve tasarım alanlarındaki ilişkiler için benim yorumum da böyle basit: Tasarımın fonksiyonel olma, çok sayıda üretilme ve ekonomik bir çıktı yaratmak gibi belli başlı dertleri var ama sanata baktığımızda sanatın tekil olma, biricik olma, fonksiyonel olmaktan ziyade insanda  farklı duygular uyandırma amacı var. Lakin tasarımda böyle bir şey yoktur. Yani piyasada korkutucu bir saç kurutma makinesi göremezsiniz, fakat sizi çok tedirgin eden bir heykel yada içinizi ısıtan bir resim bulabilirsiniz. Saç kurutma makinesinin fiyatı, markası, malzeme kalitesi, fonksiyonelliği doğrultusunda aşağı yukarı bellidir ancak sanat eserinin değerlemesi bambaşka kriterlere bağlıdır. Tasarımı para ile satın alırsınız kullanırsınız ve karşılığında bir hizmet alırsınız. Çok özetle sanat ve tasarım birbirlerinden keskin bir şekilde ayrılıyor aslında. Dertleri birbirlerinden farklı ama bir arada duruşları çok güzel. 
 
Gökçe: Sanat ve tasarım oldukça birbirlerinden faydalanıyorlar ve arada duran aktörlere de sıklıkla rastlıyoruz. Bu bağlamda geçen sene de yaptığımız bu sene de devam ettirdiğimiz sanat tasarım ilişkisi başlıklı söyleşilerimiz var.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İyi Tasarım 
 
İyi tasarımın nasıl bir güdüsü var?
Gökçe: Mümkün olursa bunu bir başlangıç noktası alıp uzun süreli ve sürdürülebilir bir platforma dönüştürmek.
 
Son olarak sizlere etkinliklerden, sergilerden ve atölyelerden bahsetmek istiyorum. Buyurun size tarih tarih İyi Tasarım'da ne var ne yok.
 
Etkinlikler
 
Söyleşi: Sanat Tasarım İlişkisi: Mekan, Sanat ve Mimari (28 Ekim Cumartesi-13.00)
Konuşmacılar:  Doç. Dr. Can Altay, Michael Edward Young, 
Moderatör: Yrd. Doç. Borga Kantürk
Yer: Kültürpark Hol 1A
 
Söyleşi: Deneyim Paylaşımı (28 Ekim Cumartesi-15.30)
Konuşmacılar: Umut Altıntaş , Toros Mutlu (Karton Kitap İnisiyatifi), Murat Küçükgirgin (Açık İnovasyon Derneği), Mustafa Fatih Bakır (Permakültür), And Akman & Merve Titiz Akman (Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü)
Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Şebnem Yücel
 
Botanik Turu (4 Kasım Cumartesi-10.30)
Prof. Dr. Ümit Erdem ve Doç. Dr. Serdar Şenol eşliğinde gerçekleşecektir. 
 
Forum I.Bölüm: İzmir'de Tasarımcı Örgütlenmeleri ve İzmir Tasarım Platformu Girişimi  
Forum II. Bölüm: İzmir'de Tasarım ve İyi Tasarım İzmir
(Forum I: 14.00 - Forum II:16.30)
Moderatör: Yrd.Doç.Dr. Tolga Çilingir
 
 
Atölyeler Programı
 
Kağıt Duvar  (27-28-29 Ekim 2017)                                                                                                                     
 
Düzenleyen: Elias Lindhoff, Dilşad Aladağ, C.Pelin İşbilen, Ayçıl Yılmaz  
Yer:Kültürpark Hol 2
 
Hayal Edilebilir Şehir Kılavuzu  (28 Ekim 2017)
 
Düzenleyen: Alexis Şanal, Murat Şanal, İpek Özbay, Sinem Serap Duran 
Yer:Kültürpark Hol 2
 
Sergiler (20 Ekim - 22 Kasım)
 
ALTERNATİFLER: GRAFİK TASARIM SERGİSİ
Düzenleyen: Emre Duygu, Emre Yıldız, Tansel Özalp, Umut Altıntaş ve Ziyacan Bayar
Yer: Kültürpark Hol1A
 
BASMANE ÇEVRESEL TASARIM PROJESİ SERGİSİ
Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü, Nesne-emt
 
EİB 12. MODA TASARIM YARIŞMASI İLK 10 FİNALİST KOLEKSİYONLARI SERGİSİ – RE-FORM
Düzenleyen: Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği
Yer: Kültürpark Hol1A
(20-22 Ekim 2017 tarihleri arası)
 
“FUAR’IN RESSAMLARI” İZMİR FUARI’NIN TARİHİNDE GRAFİK TASARIMIN İZLERİ
Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark Şube Müdürlüğü
Küratör: Ömer Durmaz
Yer: Kültürpark Hol2
 
KENTSEL SERT ZEMİNLERİN YEŞİLLENMESİ
Kentsel Yerleştirme
Düzenleyen: Erdem Yıldırım
Yer: Bornova Cumhuriyet Meydanı
 
NEVER LOOK BACK!
Düzenleyen: Gökhan Talay 
Yer: Kültürpark Hol1A
 
TRANSFORM[N]ATION
Düzenleyen: Yaşar Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü RITM Research Group
Proje Koordinatörü: Sergio Taddonio
Yer: Kültürpark Hol1A
 
ÜNİVERSİTELER TASARIM VE SANAT (üTAS) MEZUNİYET PROJELERİ SERGİSİ 
Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi
Küratör: Yrd. Doç. Dr. Onur Mengi 
Yer: Kültürpark, Hol1B
Benzer yazılar
#TİYATRO
Edebiyattan tiyatroya uyarlanan ödüllü oyunlar, turneye çıkıp kentimize uğrayan talk şovlar, yıllar sonra seyirci karşıs...
Kardelen Uysal
26 Jan 2020
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade