İzmir'de Lokma Kültürü Lokmella ile Değişiyor

 

Serotonini daha önce duydunuz mu? Kendisi mutluluk salgılatan hormonumuz. O zaman kemerleri sıkı bağlayın ve serotoniniz tavan yapmadan önce bu lokmanın tadını çıkartın! 

Bildiğiniz üzere lokma kültürü, İzmir'de simite gevrek denmesi gibi farklıdır. İsmi aynı, lokmaya başka bir isim vermedik merak etmeyin, ama farklı bir türünü keşfettik. İzmir dışında tüm illerde lokma parayla satılan bir tatlıyken İzmir'de her sokakta her an rastlayabileceğimiz ölmüşlerimizin ruhuna dağıtılan ücretsiz ve mükemmel bir tatlı. Ama durumlar çok değişti. Lokma hala tatlı ama İzmirliler de lokmaya artık para veriyor. Nasıl mı? Lokma; dondurma, özel krema ve çikolatalarla buluştu enfes tatlar ortaya çıktı. Bu lokmayı siz de denemelisiniz. 

 

 

Öncelikle Lokmella'nın olduğu sokağı seveceksiniz, ikinci olarak Lokmella'nın konsepti sade ve içinizi ısıtacak. Çok masası yok çünkü lokmasını alan yollara koyuluyor. Ben oturup sabah güneşinin tadını çıkartanlardan oldum. Eğer Lokmella'ya gidiyorsanız ilk bilmeniz gereken: Size bir kağıt veriliyor ve bu kağıt 5 bölümden oluşuyor.

 

 

Görselde de göreceğiniz üzere bu bölümler: Lokma İçi Dolguları, Süslemeler, Ekstra Soslar, İçecekler ve başlıksız bir bölüm yer almakta. Lokma tadını anlayacağınız siz belirliyorsunuz.

 

 

Hepsini bir anda denemeye kalkmamanızı öneririm çünkü ben o hataya düştüm ve hem tatlar karışık hem de aşırı tatlı geldi. Sadece sevdiğiniz lezzete odaklanmanız size yardımcı olacaktır. Listeden içecek dışında ne seçerseniz seçin, fiyat değişmiyor, 13.5 TL ödüyorsunuz. 

 

 

Lokmaların içinde özel yapım dolgu kremalar oluyor. Lokma hamuru kesinlikle yağ çekmiyor o yüzden sağlık açısından da endişelenmenize gerek yok. Tabii diyetteyseniz Lokmella diyetinizi bozdurabilir çünkü ilk ısırığın tadına varanlar bırakamıyor, kendimden biliyorum.

 

 

Neyle karşılaşabilirim ki en fazla diye düşünürken aldığım ilk ısırıkla böyle bir lezzetin bize verildiği için şükretmek oldu. Çıtır çıtır, lokma kendisi şekerli değil hem de bütün sevdiğim lezzetlerle buluşmuş. Zaten lokmanız bittikten sonra kalan çikolataları ve istediğiniz ekstra malzemeler ya da süslemeleri yiyebilmeniz için kaşık da getiriliyor. Ben lokmam bitince kaşıkla kalanları sildim süpürdüm.

 

 

Bir sunumda 8 adet lokma bulunuyor. Neden 8 derseniz, ilk 6 lokma ile denenmiş ve tat damaklarda kalmış hem iki kişi yemek isteyenler için porsiyon yeterli gelmemiş sonra 10 denenmiş ve fazla gelmiş böylece yapılan pazar araştırması sonucu 8 de karar kılınmış. 8 adet lokma hem tek kişinin tadına vararak yiyebileceği hem iki kişinin tadımlık yiyebileceği tarzda. 

 

 

 

Çalışanlar güler yüzlü ve eğer ilk gidişiniz ise hemen anlayıp size yardımcı oluyorlar. Fiyatları genel olarak çok uygun yani anlayacağınız her açıdan yüzünüz gülecek. Hem tatlı ile mutluluk hormonu salgılayacak ve mutlu olacaksınız hem de cüzdanınızda kalan paralarla. Lokmella gidecek yerler, deneyecek tatlar arasında listenizin başlarında olmalı, benden söylemesi. Şimdiden afiyet olsun.