16 Ağu 2019
Kardelen Uysal

İzmir'de Manzara İzlenebilecek Yerler

İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanacak kimi zaman doğanın içine karışacaksınız. İyi seyirler, yıldızlı gökyüzünüz bol olsun.

Tarihi Asansör Restoran

İzmir’in en önemli tarihi yapılarından olan Asansör, 1907 yılında Nesim Levi tarafından yaptırıldı.155 basamaklı merdivenle bağlantılandırılan Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihat Bey Caddesi’ni birbirine bağlamıştır. Buradaki restoranda yemeğinizi yiyebilir, keyifle manzara izleyebilirsiniz.

Teleferik Mahallesi Parkı

Yükseliği 316, hat boyu 810 metre olan teleferik 8’er kişi taşıyan yirmi adet gondolla çalışmakta. Kuşbakışı manzara izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan olan teleferikle yaklaşık 3 dakika boyunca muhteşem doğa manzaraları izlemek mümkün. 1947 yılında kurulan teleferiğin olduğu alanda seyir terası, mantı evi, yürüyüş yapabileceğiniz keyifli yollar, market mevcut. Haftanın yedi günü saat 10.00 – 22.00 arası ziyaret edip manzaranın ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Varyant

İzmir’e dair büyüleyici bir manzara sunan Varyant’a, Konak otobüslerinin son durağından otobüse binerek de ulaşabilirsiniz. İnönü Caddesi ve Eşrefpaşa’yı Konak’a bağlayan bir noktada bulunan bu tarihi bölgede, körfez manzarasının güzelliği ile büyülenebilirsiniz.

Lunapark

Çocukluğa dair en güzel anıların canlandığı, eğlence kültürünün kült simgelerinden olan lunaparkta dönmedolaba binerek İzmir manzarasının keyfini eğlenerek çıkarabilirsiniz. İzmir Enternasyonal Fuar alanının içinde bulunan lunaparka mutlaka uğrayın.

Homeros Vadisi

Yunanlar’ın ünlü ozanı Homeros efsaneye göre Bornava’nın merkezi ile Kayadibi arasında uzanan Bornova Çayı’nın yatağındaki vadide bulunan mağarada yaşamış. Bu mesire alanında 18 adet gölet yapılmış ve yetmiş bine yakın bitki dikilmiş. Bölgede 100’den fazla kuş türü yaşıyor. Ufak ve dar olan bu mağaraya ulaştığınızda ise sizi doğayla dolu enfes bir manzara bekliyor. Ayrıca kuşları izlemek isterseniz yanınızda dürbün götürün.

Seyirtepe

Körfez manzarası ile doğanın bütünleştiği bir manzara sunan Seyirtepe’de günbatımı ve gündoğumunu izlemek, burada bulunan restoranda bir şeyler yiyip içmek gününüzü güzelleştirebilir. Bulutları, denizi, uçan kuşları, körfezden geçen gemileri seyretmek gününüze neşe katacak.

Susuzdede Parkı

Zorlu yokuşların ardından ulaşacağınız Susuzdede Parkı’nda insanlar mezar sular, dilek tutarlar. Göztepe’de bulunan bu parkta susuzluktan hayatını kaybetmiş bir evliya olduğuna dair bir inanış vardır. Buradan deniz manzarası izleyip huzur bulabilirsiniz.

Çatalkaya

Siluet olarak manzaralarda gördüğümüz Çatalkaya Dağları, iki sivri zirveden oluşmakta. Körfezin güneyinden yükselen zirvelerin uzunluğu deniz kenarından dik olarak 840 metreye kadar yükselir. Birinci tepenin zirvesinde yangın gözlem kulesi bulunmaktadır. Zirveden körfez, Urla, Karaburun, Bornova ve Çiğli görülebilir. Orman ve dereciklerin de yer aldığı bu yeri rotanıza eklemeyi unutmayın. 700 metreye ulaştıktan sonra sizi neşelendirecek bir manzarayla karşılaşacaksınız.

Kadifekale

Kadifekale şehrin atmosferini Bizans kalıntıları ve su sarnıçları arasında hissetmek isteyenler için ideal bir yer. Eski adı Pagos olan Kadifekale’de yaşayan Amazon kadınlarının bir zamanlar dağdan inip burada yaşamaya başladıkları söylenir. Kalede şu an yalnızca beş kule ve güney duvarlarının bir kısmı kalmış. Gitmişken manzara izlerken Amazon kadınlarını da anmayı unutmayın.

Dünya Barış Anıtı

Anıt 1993 yılında Sivas katliamında hayatını kaybeden 33 aydının anısına yapılması nedeniyle özel bir yere sahiptir. Panoramik İzmir fotoğrafları çekmek için ideal bir yer olma özelliği taşıyan Dünya Barış Anıtı, Orgeneral Nafiz Gürman Mahallesi üzerinde yer alan rekreasyon alanının zirvesinde kurulmuş. İçerisinde restoran, kafe ve piknik alanı da bulunmaktadır. Ekvator seyir terasında manzara izlerken meteor yağmuruna denk gelirsiniz umarım.

Sarpıncık Deniz Feneri

Deniz kokulu bir manzara izlemek için gitmeniz gereken yerlerden biridir Sarpancık Deniz Feneri. Güneş enerjisiyle çalışan deniz feneri, denizden 97 metre yükseklikte. 12 metrelik beyaz bir kuleye sahip bu yerde fener evi de bulunmaktadır. Gemicilere kılavuzluk eden bu yeri es geçmeyin.