17 Şub 2020
Otuzbeşlik

İzmir'de perde dünyanın en iyi kuklaları için açılıyor!

5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, bu yıl da dünyanın en büyük kukla festivali unvanını kimselere kaptırmıyor.

 

İzmir'de 17 gün boyunca karnaval havası yaşatacak İzmir Uluslararası Kukla Günleri'ne, 23 ülkeden yüzlerce kukla sanatçısı katılacak. Festival İzmir'in birçok ilçesini de kapsıyor. Uluslararası Kukla Günleri'nde 52 farklı oyun, 37 farklı mekanda, 223 kez gösterilecek. 

Festivalin bu yılki sloganı: "Bir de kuklalardan dinleyin."

 

İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer “İnsan doğaya egemen olmak yerine doğayı duymak zorunda. Her geçen gün hırslarımıza biraz daha yenik düşüyor ve insanlığımızı biraz daha yitiriyoruz. Irk, din, dil, milliyet gibi farklar ayrıştırıcı oldukça insanlığın sorunları da büyüyor. Oysa, kulak vermemiz gerekenler bilim, sanat, felsefe ve şimdi kuklalar” dedi.

İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nde Almanya'dan Theater PasParTout, Theater Strahl, Avusturyalı Wild Theatre, Belçikalı Figurentheater Vlinders & C, Bulgaristan'dan Burgas State Puppet Theatre, Pro Rodopi Art Center, SoulMade Theatre Company, Varna State Puppet Theatre, Vessel Theatre, Çekya’dan The Old Actress’s Theatre, Çin’den Guangdong Lufeng Shadow Play of China, Finlandiya’dan Puppet Theatre Sampo, Fransa’dan Cie Fred Teppe, Die Sacekripa, Compagnie Theatre De Marionettes, Le Clan Des Songes, Hırvatistan’dan Theatre Company Pinklec, Theatre Virovitica, Hindistan’dan Ranga Shankara, Hollanda’dan Neville Tranter, İngiltere’den Bash Street Theatre, Noisy Oyster, String Theatre, İran’dan Shadow Theater Compay, İspanya’dan Anita Maravillas Teatro, Bigolis Theater, Teatro Plus, Titiritran Teatro, İsrail’den Shiri & Dan, İtalya’dan Association Baby T, Katar’dan Qatar National Theatre, Macaristan’dan Bandart Productions, Vaskakas Puppet Theatre, Romanya’dan Animo Puppets Studio, The Art Theatre Bucharest, Rusya’dan Leo Kondakov, Slovenya’dan Maribor Puppet Theatre, Tayvan’dan Yong Xing Lo Puppet Troupe ve İtalyan Claudio Cinelli, Gianluca Di Matteo, Michele Cafaggi sahne alacak.

Türkiye’den ise Açıkgöz Kukla Tiyatrosu, Semaver Kumpanya, Tarla Faresi Tiyatrosu, Tiyatro Melik, Uçan Pelerin Kukla Tiyatrosu, Hayali Ayhan Leylek ve Suat Veral kukla gösterilerini sergileyecek.

Ücretli ve ücretsiz gösterimlerin olacağı festival programı için tıklayın.

İran Shadow Theater Company, Bir Günde İki Mevsim ve Kocholo’nun Hediyesi kukla gösterisi

İzmir’in birçok bölgesinde gerçekleşecek festival kapsamında her yaştan izleyiciye uygun etkinlikler bulunuyor. Kuklayı her yönüyle ele almayı amaçlayan festival gösteri, sergi, atölye, panel çalışmasıyla İzmirlilerin karşısına çıkıyor.

 

Festival bu yıl Tayvan’dan Kaohsiung Müzesi Gölge Oyunu Koleksiyonundan Seçkiler, Hong Kong’tan Ming Ri Enstitüsü’nden Çin Geleneksel Gölge Oyunu Figürleri ve Türkiye’den Suat Veral Karagöz Tasvirleri, Kuklaların İzinde, Kukla ve Maske sergilerini sanatseverlerle buluşturacak.

 

Festivalde profesyonel sanatçılar için iki adet atölye çalışması düzenlenecek. Hollandalı kukla sanatçısı Neville Tranter’dan Kuklanın Gücü ve İranlı sanatçı Ramin Cohen’den Basit Yöntemlerle Büyük Masallar atölyeleri katılımcılara kuklalara karşı farklı bir bakış açısı kazandıracak. Çocuklar için de Arkadaşım Gölge-Karagöz Yapım Atölyesi ve Arkadaşım Kukla-Çorap Kukla Atölyesi düzenlenecek. Tüm atölye çalışmaları usta sanatçılar eşliğinde işin mutfağında gerçekleşecek.

Hollandalı kukla sanatçısı Neville Tranter’in Kuklanın Gücü Atölyesi'nden

Festival programında bu yıl eğitimcilerin çok ilgisini çekecek bir panel de gerçekleşecek. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hülya Nutku’nun üstleneceği Çocuk Eğitiminde Kuklanın Yeri ve Önemi adlı panelde yedi konuşmacı konuyla ilgili görüşlerini bizlerle paylaşacaklar.