09 Ağu 2018
Seçil Şeker

İzmir'de Üniversite Okumak

İzmir’de yaşamanın ne kadar güzel olduğunun farkındayız. Etkinlikler, konserler, mekanlar... Bir de İzmir’de öğrenci olmak isteyenlere yardımcı olalım dedik. İzmir’de yaşamanın güzelliklerini diğer yazılarımıza bakarak görebilirsiniz. Biz bu yazıda üniversitelerimizden bahsedeceğiz. Özeli, devleti hepsini yazdık. Yazarken de biraz pozitif ayrımcılık yapıp hepsinin çok güzel olduğundan bahsetmiş olabiliriz ama ne yapalım burada okumak çok güzel! Siz de İzmir’de okuduysanız okulunuzdan ve size kattıklarından yorumlarda bahsedebilir birinci ağızdan gençlere destek olabilirsiniz... 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi  

 

Kaynak: Dokuz Eylül Üniversitesi 

Okuyacağın fakülteye göre belki Buca’da, belki Balçova’da olabilirsin. Okulun hastanesi Balçova’da konumlandığından tıp ve hemşirelik gibi bölümler orada yer alıyor. Gelelim İzmir’in asi çocuğu Buca’ya. Üniversite’nin burada 3 yerleşkesi var.   

Eğitim Kampüsü adından da anlaşılacağı üzere meslek yüksek okulu ve öğretmenlik okuyan öğrencilerin eğitimlerini aldıkları yer. Dokuz Eylül’ün bence en tatlı kampüsü burası. Cahit Arf ve Hasan Ali Yücel gibi önemli insanların isimlerini taşıyan binalarıyla tarih kokan yemyeşil bir kampüs.  

Dokuz Çeşmeler Kampüsü her hazırlık okuyan Dokuz Eylüllü gencin bolca zaman geçirdiği, içinde İİBF’yi barındıran Kırmızı Cafe’siyle meşhur kampüstür. Çevresindeki kafeler sebebiyle en hareketli kampüs olabilir. Hasan Ağa Bahçesi’ne yürüme mesafesinde olan kampüste ders aralarında bir yürüyüş yapabilir, boş zamanlarınızda takım sporları da yapabilirsiniz.   

Öğrenci toplulukları konusunda da bir hayli zengin. 50’den faza topluluğu bulunan üniversitede kendinize en yakın bulduğunuz alanda hem kendinizi geliştirebilir hem de sosyalleşebilirsiniz.   

  

Ege Üniversitesi  

 

KaynakKüçük Menderes Gazetesi 

Birçok üniversiteye göre devasa sayılabilecek kampüsüyle İzmir’in en güzel konumlandırılmış ve gelişmiş kampüsü diyebiliriz. Her fakültesinin, her bölümünün ayrı ayrı binaları, bu binaların içinde açılmış olan ayrı ayrı kafeleriyle o filmlerde izlediğiniz üniversite hayatına kavuşabilirsiniz. Evet her yer yemyeşil ve çimlerde rahatça yuvarlanarak kitaplarınızı okuyabiliyorsunuz.  

Tıp, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, güzel sanatlar, mimarlık... Eğer sen Ege Üniversitsi’nde okumak istiyorsan istediğin bölüm kesinlikle burada var!  

Sosyal ve kültürel etkinliklerinin çok gelişmiş olmasıyla birlikte harika da bir spor salonu var. Belki bir Hasan Ağa Bahçesi değil ama ders arasında sporunu yapabileceğin, boş zamanlarını değerlendirebileceğin bir alanın yaratılmış olması öğrenciler için büyük şans.   

Öğrenci toplulukları açısından Dokuz Eylül ile yarışan bir çeşitliliği olan Ege Üniversitesi’nde de 50’den fazla kulüp var. Kuşları gözlemeyi, briç oynamayı, fotoğraf çekmeyi seviyorsan kendine çok şey katabilirsin. Yok ben düşüncelerimle ve prensiplerimle sosyalleşeceğim dersen senin için de belki anti-sigara kulübünü ya da fe-male kulübünü önerebiliriz.   

İçinde 5 banka şubesi, 7 ATM’si, PTT’si, kuaförü, alışveriş merkezi, kuru temizlemecisi, yurdu ne ararsan var! Benim Ege’den hiç çıkmadan mezun olan arkadaşlarım bile var! Bu kampüs tam bir saray yavrusu. Sağladıklarından bahsederken kampüsten yürüyerek 10 dakikada varılan Forum Bornova nimetinden bahsetmezsek çok ayıp olur. İzmir’in köklü ve büyük alış veriş merkezi olan Forum’a öyle yakınsınız ki alışveriş bağımlıları alışverişlerini bırakıp derse yetişebilir umarız!  

  

Yaşar Üniversitesi  

 

KaynakYaşar Üniversitesi 

Bornova’nın sahip olduğu ikinci üniversite. Butik bir şehir üniversitesi olarak merkezde konumlanması ve yılların deneyimiyle öğrencilerine büyük avantajlar sağlıyor. Ulaşımın metroyla çok rahat sağlandığı üniversite butik olmasına rağmen çevresindeki yapılaşma ve yaşam alanlarıyla kampüsün tüm eksiklerini bir bir tamamlıyor.   

Tüm sektörler ve şirketlerle temas halinde olan üniversite sağladığı stajlar ve kariyer günleri ile sizi iş hayatına çok daha hızlı adapte edebiliyor.   

2000 öğrenciye yakın kontenjanı olması sizi korkutmasın içinde yok yok. Üstelik İngilizce eğitim vermesi ve ikinci bir dile teşvik etmesiyle de size iş yaşamında çok büyük artılar katacak.   

Spora düşkün bir üniversite Yaşar! Kendine ait basket, voleybol, yüzme takımlarıyla da başarıdan başarıya koşuyor. Üstelik takıma girenler için sağladıkları burslar da var. Sadece bedenen de değil strateji oyunu sevenler için de hazırlanmış spor odası da bulunuyor! 7 gün 24 saat açık bir spor salonu dışarıda bulamazsınız ama Yaşar’da var. Ne demiş Atamız “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur!”  

  

İzmir Ekonomi Üniversitesi  

 

KaynakEkonomi Üniversitesi  

Üniversiteleri mekanlarla eşleştirecek olsam Ekonomi Üniversitesi Podyum olurdu. Sabahın köründeki derse bile özenerek gelen insanların okulu Ekonomi. Balçova’ya konumlandırılmış olan okul Agora Alışveriş merkezine, teleferiğe ve şehir imkanlarına çok yakın.   

İzmir’in sahip olduğu ilk vakıf üniversitesi. Öğrencilerine sağladıkları burs imkanlarıyla da adında çokça söz ettiren bir üniversite.   

İlgisizler isimli sosyal faaliyetleriyle meşhur olan kulübü bu okula gitmek isteyen herkes duymuştur. Değişim programları açısından da çok zengin olan okulda Sunny yapabileceğiniz bölümler de bulunuyor. Sunny nedir buradan bakabilirsiniz.  

Hazırladıkları Bahar Şenlikleri ile bahar dönemini büyük bir enerjiyle kapatabilirsiniz. Dans, oyun ve sosyal faaliyet kulüplerinin yanı sıra dil öğrenebilmeniz için çok ciddi destek veren kulüpleri de bulunuyor. Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce fakat ikinci yabancı dil derslerinde de hayli disiplinliler. Buradan mezun olduğunuz orta veya iyi derece üçüncü bir diliniz de olacak.  

  

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü  
 

Kaynak: arkiv.com.tr 

Havalı ismi yüzünden hep özel sanılan ama devlet üniversitesi olan İzmir’in bir diğer göz bebeği, İYTE. Tınaztepe gibi bu üniversiteyi de Urla’ya bağlı bir dağda konumlanması sebebiyle mevsimsel olarak uçabileceğiniz ya da eriyip kaldırıma akabileceğiniz bir okul.   

Spor salonu var ama bir bölümden diğerine geçmek, kütüphaneye, yemekhaneye gitmek için o kadar çok yokuş inip çıkmanız gerekecek ki Ronaldo gibi bacak kaslarına sahip olabileceksiniz.   

Şehir merkezine çokça uzak ama içindeki yurt imkanları, sosyal alanları, alışveriş mağazaları ile üniversiteden çıkmadan yaşanacak üniversiteler listesinde.   

Üniversite zaten Urla’da. Gülbahçe’den eve çıkıp okul sonrası bir denize atabilirsin kendini. Olmadı Karaburun, Çeşme! Bir dolmuş uzağındaki İzmir’in tatil beldelerine öyle yakınsın ki şehir merkezine uzak olsan ne olur...  

Artılarıyla eksileriyle konumunu ben çok seviyorum. Zaten eksik bulabileceğimiz tek yer de konumsal olabiliyor. Eğitimi Türkiye sıralamasında ilklerde. İngilizce eğitim veriyor ve bir devlet üniversitesi standartının çok üzerinde bir eğitimi var.   

İçinde bulunan Tekno Park ile henüz öğrenciyken teknolojiye yön verebilir, kendi şirketinizi bile kurabilirsiniz. Okulu çok beğenen sözelci arkadaşlara üzülerek söylüyoruz ki adından da anlaşılacağı üzere okulda sadece sayısal bölümler var...  

  

İzmir Demokrasi Üniversitesi  

 

Kaynak: nerede.com.tr 

İzmir’in en yeni devlet üniversitesi. Bir yıllık bir geçmişi ve hali hazırda 155 öğrencisi bulunan okulda bu sene 31 yeni bölüm açılıyor. Yeni açıldığı için tavan, taban puan bilgisine ulaşılamıyor. Eski İzmir Üniversitesi’nin binasına konumlanan Üniversite’nin çok büyük bir kampüsü olduğu söylenemez ama şehir merkezine yakınlığı ile her şey elinizin altında denilebilir!  

Öğrenci toplulukları açısından da yeni açılan bir okul olduğundan eksikleri bulunuyor. Belki o istediğiniz kulübü okula kazandıran siz olursunuz?  

  

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi  

 

Kaynak: yenirehberlik.com 

2010 yılında kurulan İzmir’in dördüncü üniversitesi, Katip Çelebi. Çiğli’de konumlanmış olan üniversite İzmir’in bir köşesinde olmasına karşın merkeze de bir o kadar yakın.   

Tıp fakültesinin hayli gelişmiş olduğu bilinen okulda mühendislikten, gastronomiye birçok bölümü de bulabilirsiniz.   

Öğrenci toplulukları açısından zengin olan üniversitede dağcılık, gastronomi gibi kulüplerde yıllık etkinlik sayısı da hayli yüksek!