R
GİRİŞ
TR
EN

İzmir'de Üniversite Okumak

#ÜNİVERSİTE
Seçil Şeker
9 Ağu 2018

İzmir’de yaşamanın ne kadar güzel olduğunun farkındayız. Etkinlikler, konserler, mekanlar... Bir de İzmir’de öğrenci olmak isteyenlere yardımcı olalım dedik. İzmir’de yaşamanın güzelliklerini diğer yazılarımıza bakarak görebilirsiniz. Biz bu yazıda üniversitelerimizden bahsedeceğiz. Özeli, devleti hepsini yazdık. Yazarken de biraz pozitif ayrımcılık yapıp hepsinin çok güzel olduğundan bahsetmiş olabiliriz ama ne yapalım burada okumak çok güzel! Siz de İzmir’de okuduysanız okulunuzdan ve size kattıklarından yorumlarda bahsedebilir birinci ağızdan gençlere destek olabilirsiniz... 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi  

 

Kaynak: Dokuz Eylül Üniversitesi 

Okuyacağın fakülteye göre belki Buca’da, belki Balçova’da olabilirsin. Okulun hastanesi Balçova’da konumlandığından tıp ve hemşirelik gibi bölümler orada yer alıyor. Gelelim İzmir’in asi çocuğu Buca’ya. Üniversite’nin burada 3 yerleşkesi var.   

Eğitim Kampüsü adından da anlaşılacağı üzere meslek yüksek okulu ve öğretmenlik okuyan öğrencilerin eğitimlerini aldıkları yer. Dokuz Eylül’ün bence en tatlı kampüsü burası. Cahit Arf ve Hasan Ali Yücel gibi önemli insanların isimlerini taşıyan binalarıyla tarih kokan yemyeşil bir kampüs.  

Dokuz Çeşmeler Kampüsü her hazırlık okuyan Dokuz Eylüllü gencin bolca zaman geçirdiği, içinde İİBF’yi barındıran Kırmızı Cafe’siyle meşhur kampüstür. Çevresindeki kafeler sebebiyle en hareketli kampüs olabilir. Hasan Ağa Bahçesi’ne yürüme mesafesinde olan kampüste ders aralarında bir yürüyüş yapabilir, boş zamanlarınızda takım sporları da yapabilirsiniz.   

Öğrenci toplulukları konusunda da bir hayli zengin. 50’den faza topluluğu bulunan üniversitede kendinize en yakın bulduğunuz alanda hem kendinizi geliştirebilir hem de sosyalleşebilirsiniz.   

  

Ege Üniversitesi  

 

Kaynak: Küçük Menderes Gazetesi 

Birçok üniversiteye göre devasa sayılabilecek kampüsüyle İzmir’in en güzel konumlandırılmış ve gelişmiş kampüsü diyebiliriz. Her fakültesinin, her bölümünün ayrı ayrı binaları, bu binaların içinde açılmış olan ayrı ayrı kafeleriyle o filmlerde izlediğiniz üniversite hayatına kavuşabilirsiniz. Evet her yer yemyeşil ve çimlerde rahatça yuvarlanarak kitaplarınızı okuyabiliyorsunuz.  

Tıp, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, güzel sanatlar, mimarlık... Eğer sen Ege Üniversitsi’nde okumak istiyorsan istediğin bölüm kesinlikle burada var!  

Sosyal ve kültürel etkinliklerinin çok gelişmiş olmasıyla birlikte harika da bir spor salonu var. Belki bir Hasan Ağa Bahçesi değil ama ders arasında sporunu yapabileceğin, boş zamanlarını değerlendirebileceğin bir alanın yaratılmış olması öğrenciler için büyük şans.   

Öğrenci toplulukları açısından Dokuz Eylül ile yarışan bir çeşitliliği olan Ege Üniversitesi’nde de 50’den fazla kulüp var. Kuşları gözlemeyi, briç oynamayı, fotoğraf çekmeyi seviyorsan kendine çok şey katabilirsin. Yok ben düşüncelerimle ve prensiplerimle sosyalleşeceğim dersen senin için de belki anti-sigara kulübünü ya da fe-male kulübünü önerebiliriz.   

İçinde 5 banka şubesi, 7 ATM’si, PTT’si, kuaförü, alışveriş merkezi, kuru temizlemecisi, yurdu ne ararsan var! Benim Ege’den hiç çıkmadan mezun olan arkadaşlarım bile var! Bu kampüs tam bir saray yavrusu. Sağladıklarından bahsederken kampüsten yürüyerek 10 dakikada varılan Forum Bornova nimetinden bahsetmezsek çok ayıp olur. İzmir’in köklü ve büyük alış veriş merkezi olan Forum’a öyle yakınsınız ki alışveriş bağımlıları alışverişlerini bırakıp derse yetişebilir umarız!  

  

Yaşar Üniversitesi  

 

Kaynak: Yaşar Üniversitesi 

Bornova’nın sahip olduğu ikinci üniversite. Butik bir şehir üniversitesi olarak merkezde konumlanması ve yılların deneyimiyle öğrencilerine büyük avantajlar sağlıyor. Ulaşımın metroyla çok rahat sağlandığı üniversite butik olmasına rağmen çevresindeki yapılaşma ve yaşam alanlarıyla kampüsün tüm eksiklerini bir bir tamamlıyor.   

Tüm sektörler ve şirketlerle temas halinde olan üniversite sağladığı stajlar ve kariyer günleri ile sizi iş hayatına çok daha hızlı adapte edebiliyor.   

2000 öğrenciye yakın kontenjanı olması sizi korkutmasın içinde yok yok. Üstelik İngilizce eğitim vermesi ve ikinci bir dile teşvik etmesiyle de size iş yaşamında çok büyük artılar katacak.   

Spora düşkün bir üniversite Yaşar! Kendine ait basket, voleybol, yüzme takımlarıyla da başarıdan başarıya koşuyor. Üstelik takıma girenler için sağladıkları burslar da var. Sadece bedenen de değil strateji oyunu sevenler için de hazırlanmış spor odası da bulunuyor! 7 gün 24 saat açık bir spor salonu dışarıda bulamazsınız ama Yaşar’da var. Ne demiş Atamız “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur!”  

  

İzmir Ekonomi Üniversitesi  

 

Kaynak: Ekonomi Üniversitesi  

Üniversiteleri mekanlarla eşleştirecek olsam Ekonomi Üniversitesi Podyum olurdu. Sabahın köründeki derse bile özenerek gelen insanların okulu Ekonomi. Balçova’ya konumlandırılmış olan okul Agora Alışveriş merkezine, teleferiğe ve şehir imkanlarına çok yakın.   

İzmir’in sahip olduğu ilk vakıf üniversitesi. Öğrencilerine sağladıkları burs imkanlarıyla da adında çokça söz ettiren bir üniversite.   

İlgisizler isimli sosyal faaliyetleriyle meşhur olan kulübü bu okula gitmek isteyen herkes duymuştur. Değişim programları açısından da çok zengin olan okulda Sunny yapabileceğiniz bölümler de bulunuyor. Sunny nedir buradan bakabilirsiniz.  

Hazırladıkları Bahar Şenlikleri ile bahar dönemini büyük bir enerjiyle kapatabilirsiniz. Dans, oyun ve sosyal faaliyet kulüplerinin yanı sıra dil öğrenebilmeniz için çok ciddi destek veren kulüpleri de bulunuyor. Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce fakat ikinci yabancı dil derslerinde de hayli disiplinliler. Buradan mezun olduğunuz orta veya iyi derece üçüncü bir diliniz de olacak.  

  

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü  
 

Kaynak: arkiv.com.tr 

Havalı ismi yüzünden hep özel sanılan ama devlet üniversitesi olan İzmir’in bir diğer göz bebeği, İYTE. Tınaztepe gibi bu üniversiteyi de Urla’ya bağlı bir dağda konumlanması sebebiyle mevsimsel olarak uçabileceğiniz ya da eriyip kaldırıma akabileceğiniz bir okul.   

Spor salonu var ama bir bölümden diğerine geçmek, kütüphaneye, yemekhaneye gitmek için o kadar çok yokuş inip çıkmanız gerekecek ki Ronaldo gibi bacak kaslarına sahip olabileceksiniz.   

Şehir merkezine çokça uzak ama içindeki yurt imkanları, sosyal alanları, alışveriş mağazaları ile üniversiteden çıkmadan yaşanacak üniversiteler listesinde.   

Üniversite zaten Urla’da. Gülbahçe’den eve çıkıp okul sonrası bir denize atabilirsin kendini. Olmadı Karaburun, Çeşme! Bir dolmuş uzağındaki İzmir’in tatil beldelerine öyle yakınsın ki şehir merkezine uzak olsan ne olur...  

Artılarıyla eksileriyle konumunu ben çok seviyorum. Zaten eksik bulabileceğimiz tek yer de konumsal olabiliyor. Eğitimi Türkiye sıralamasında ilklerde. İngilizce eğitim veriyor ve bir devlet üniversitesi standartının çok üzerinde bir eğitimi var.   

İçinde bulunan Tekno Park ile henüz öğrenciyken teknolojiye yön verebilir, kendi şirketinizi bile kurabilirsiniz. Okulu çok beğenen sözelci arkadaşlara üzülerek söylüyoruz ki adından da anlaşılacağı üzere okulda sadece sayısal bölümler var...  

  

İzmir Demokrasi Üniversitesi  

 

Kaynak: nerede.com.tr 

İzmir’in en yeni devlet üniversitesi. Bir yıllık bir geçmişi ve hali hazırda 155 öğrencisi bulunan okulda bu sene 31 yeni bölüm açılıyor. Yeni açıldığı için tavan, taban puan bilgisine ulaşılamıyor. Eski İzmir Üniversitesi’nin binasına konumlanan Üniversite’nin çok büyük bir kampüsü olduğu söylenemez ama şehir merkezine yakınlığı ile her şey elinizin altında denilebilir!  

Öğrenci toplulukları açısından da yeni açılan bir okul olduğundan eksikleri bulunuyor. Belki o istediğiniz kulübü okula kazandıran siz olursunuz?  

  

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi  

 

Kaynak: yenirehberlik.com 

2010 yılında kurulan İzmir’in dördüncü üniversitesi, Katip Çelebi. Çiğli’de konumlanmış olan üniversite İzmir’in bir köşesinde olmasına karşın merkeze de bir o kadar yakın.   

Tıp fakültesinin hayli gelişmiş olduğu bilinen okulda mühendislikten, gastronomiye birçok bölümü de bulabilirsiniz.   

Öğrenci toplulukları açısından zengin olan üniversitede dağcılık, gastronomi gibi kulüplerde yıllık etkinlik sayısı da hayli yüksek!  

 

Benzer yazılar
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESİM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZİ
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZİ
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZİ
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZİ
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHİL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi   Operadan Müzikale; Unutulmayan Melodiler 13 Haziran’da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda…   İzmir Devl...
Editör
31 May 2019
#SANAT
Tobav: Tiyatro, Opera, Bale Çalışanları Vakfı. Amacı sanatı sevdirmek ve yaygınlaştırmak olan Tobav, "SANATA EVET" mottosuyla, eğitim kursları, sergil...
Gülay Güler
30 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.