İzmir'de Ziyaret Edilmesi Gereken Müzeler

#MÜZE
Zeynep Öztürk
10 Oct 2018

Türkiye öyle köklü bir ülke ki anlatmak için destanlar yazılmış, yetmemiş. Geçmişi ve günümüzü yansıtan müzeler ile bizlere, gelecek nesillere aktarılan bilgiler ise hayranlık duygusunu hissetmemize sebep oluyor.

İzmir'de görülmesi gereken birbirinden ilginç müzeler var ki biz de güzel bir liste düzenlemek istedik. Neşe ve Karikatür Müzesi'nden Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi'ne kadar varlığı hoşluk veren, bilgilendiren müzelerle sizleri baş başa bırakalım. Keyifli okumalar.

İzmir Atatürk Müzesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:izmirmuzesi


1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılan ve 1. Kordon'da bulunan İzmir Atatürk Müzesi, Ulu Önder Atatürk'e ev sahipliği yapmış, Osmanlı ve Levanten mimarisi karışımından meydana gelen Neoklasik tarzda bir yapıdır. 1926 yılında bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı yeni eşyalar da konularak Atatürk'e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir'e her gelişinde hep bu evde kalmıştır. Müze olarak ise Atatürk'ün İzmir'e gelişinin 19. yılına rastlayan 11 Eylül 1941 tarihinde müze törenle halka açılmıştır. Önceleri "Atatürk ve Etnografya Müzesi" hizmet verse de müzedeki etnografik eserler 1988'de açılan yeni Etnografya Müzesi'ne taşındıktan sonra müzenin adı "Atatürk Müzesi" olmuştur. Atatürk ve arkadaşlarının bal mumu heykelleri ve Atatürk'ün kendi eşyalarıyla adeta geçmişe yolculuk yapacaksınız.

İzmir Arkeoloji Müzesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:bilgimimserrauludag


İlk Arkeoloji Müzesi, üç senelik eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra, 1924’te, Basmane Kapılar semtinde kurulmuştur. İkinci bir Arkeoloji Müzesi 1951'de Kültürpark'ta hizmete girmiştir. 1984 yılından itibaren hizmet veren müze binasında; zemin katta tüm eserlerin ayrı kategorilerde korunup saklandığı eser depoları, restorasyon laboratuvarları, kütüphane ve arşiv bulunurken, ilk katta; idari bölümler yer almaktadır. Eğer tarihe ilginiz var ise ve geçmiş çağlardan izler görmek isterseniz mutlaka uğrayın; çünkü Prehistorik Çağlar’dan Bizans Dönemi’ne kadar çok sayıda eser sergilenmektedir. İzmir Etnografya Müzesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: mekan360
 

Kavimleri karşılaştırarak inceleyen, kültür oluşumlarını araştıran bilim olarak tanımlanan Etnografya, bizler için birçok değerli oluşumdan bir tanesi. İzmir Etnografya Müzesi ise fotoğraflardan da gördüğünüz gibi İzmir Arkeoloji Müzesi ile aynı bahçe içinde, karşılıklı konumdadır ve Bizans mimarisinin süslemelerinden izler taşır. Böyle tarihi bir yer zamanla birçok olaya şahit olmuş ve zaman içerisinde kendisi de değişmek, farklı amaçlar için kullanılmak zorunda kalmış.

Binanın zamanla farklı amaçlarda kullanılmasının hikayeleri arasında beni en çok üzenini sizinle paylaşmak istiyorum: 1845 yıllarında sadece Doğum Evi olarak bilinen yapı; “Hangi kadın gider orada doğum yapar; elbette doğacak çocuğun babası belli olmayan…” düşüncesinin etkisiyle halk ağzında “Piçhane” olarak anılmaya da başlamıştır.  Daha sonraları Fransız’lar tarafından bir bölümü fakir ve kimsesiz Hristiyanların bakılması için bir bölümü de Doğum Evi ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi olarak kullanılır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ise yetimhane olarak kullanılır. 1984 tarihinde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Etnografya Müzesi olarak düzenlenmek üzere devredilir. Etnografya Müzesi’nde sizleri İzmir ve yöresinin 19. yüzyıldaki sosyal yaşamından kesitler beklemekte.İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:ebruliturizm


İzmir Arkeoloji Müzesi'nin teşhir kapasitesinin dolması sebebiylei Kültürpark içinde, belli bir kısmı kapalı, bazı kısımları ise açık olmak üzere toplamı 13.320 m2 alan içinde yer alır. 2004 yılında açılan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi tek katlı ve 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler: Taş Eserler Bölümü, Seramik Eserler Bölümü ve Kıymetli Eserler Bölümü’dür. Müze’de, ünlü düşünür ve yazar  Homeros’a ait olduğu düşünülen heykel, girişte geniş bir alanda sergilenmektedir. İzmir Metrosu Basmane İstasyonu’nun inşaatı sırasında ortaya çıkarılan yazıtlar da müzede yerini almaktadır.
 
Bergama Müzesi

 
Kaynak: rotasenin
 
 
Her gün açık olan bu müzeye giriş ücreti 5 TL'dir. Carl Humman ve Alexander Conze yönetiminde 1878 yılında Bergama'da başlayan arkeolojik kazıların sonucunda, 1900-1913 yıllarında akropolde yapılan kazılar sırasında bugünkü Alman Kazı Evi yanında bir depo müzesi yapılmıştır. Bu depo o dönemde Türkiye'deki iki arkeolojik eser deposundan biriydi.Müzedeki Erken Tunç Döneminden Bizans Dönemine kadar değişik dönemlere ait arkeolojik eserlerin çoğu Bergama ve çevresinde yapılan kazılardan çıkmıştır.  Etnografya seksiyonu olan bu müzede, Bergama bölgesine ait halı, dokuma örnekleri, kilim, el işlemelerinin yanı sıra Anadolu'nun diğer yörelerine ait el emeği eserler de sergilenmektedir. 
 
 
Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: peteginkeyifdukkani
 
 
Dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kağıt ve kitabın geçmişten günümüze gelişini gözlemleyebileceğiniz bir müze, Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi. 2012’de Ege Üniversitesi’nde açılan bu müze Türkiye'deki ilk kağıt ve kitap sanatları müzesidir. Ayrıca içerisinde bir sanat galerisi de bulunmaktadır. 
 
Müzenin giriş katında el yapımı kağıt üretimi demo odası, organik yazı malzemeleri, dünya renkli kağıtları, günümüz renkli kağıt sanatçıları, modern kağıt sanatı bölümleri; üst katında ise kitap sanatları, matbaa, sanatçı kitapları, exlibris, kitap biçimleri, baskı teknikleri, minyatür kitaplar, çocuk kitapları, kitaplardaki ustalar, ve tipografi bölümleri yer almaktadır.

 
İzmir Mask Müzesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Konak Belediyesi
 
2011 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan İzmir Mask Müzesi, Türkiye'nin ilk mask müzesidir. Konak Belediyesi'nin butik müzecilik anlayışının örneği olarak, hayata geçirilmiştir. Müze, toplamda 300’ün üzerinde yer alan geniş bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca bu müzede mask atölyeleri de düzenlenmekte. Eski Yunan’da masklar tiyatro oyunlarının vazgeçilmez bir öğesi olarak kullanırken, maalesef günümüzde pek yaygınlığı kalmadı. Kim istemez ki bir maskeli baloya katılmak? Maske nasıl da gizemli kılar bizi.
 
Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: izmirdergisi
 
Çocuklar ve hep çocuk kalacaklar, bu müze tam size göre! Dünya genelinde bugün yaklaşık 380 oyuncak müzesi bulunmakta. Türkiye’de oyuncak müzelerinin geçmişi ise 1990 yılına dayanmakta. Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi ise Ankara'da kurulmuş. Günümüzde, Türkiye’de toplam 6 adet oyuncak müzesi bulunmakta. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin temelleri 2004 yılında dünyaca ünlü seramik sanatçımız Ümran Baradan tarafından atılmış. Müzede 1800’lü yıllardan kalma oyuncakların yanı sıra, Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncakların olduğu özel koleksiyonu da bulunmakta. Yıl boyunca çocuklar ile Karagöz-Hacivat tasvir atölyesi ve gösterimi düzenlenen oyuncak müzesine mutlaka bir uğrayın deriz.
 
Neşe ve Karikatür Müzesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: maydonozblog
 
Komik veya iğneleyici resim türü olan karikatürün tarihi çok eskilere dayanmakta. Türkiye’deki karikatür, eski zamanlarda batı etkisi altında gelişirken günümüzde çok özgün sanatçılarımızla dünya standartlarını yakalamaktayız. 
 
Türkiye’de ki ilk karikatür müzesi 1975 yılında İstanbul'da kurulmuştur. İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi ise Konak Belediyesi tarafından hayata 2012 yılında geçirilmiştir. Ayrıca ilgilenenlere duyuru, bu müzede yıl boyunca tematik film gösterimleri ve çeşitli karikatür atölyeleri düzenlenmektedir.
 
Radyo ve Demokrasi Müzesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: izmirradyomüzesi.com
 
Dünya’da yaklaşık 390 adet radyo müzesi faaliyet göstermektedir. Dünya genelini incelediğimizde Radyo ve Demokrasi kavramını birlikte kullanan ilk ve tek müze Konak Belediyesi tarafından can bulan İzmir Radyo ve Demokrasi Müzesi’dir. 2013 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan bu müzede sizleri geçmişe yolculuk bekliyor.
 
Türkiye’de ilk radyo yayını 1921 yılında yapılmıştır. Radyo ve demokrasi kavramlarının nasıl bir araya geldiğini araştırdığımda ise açıklamayı Konak Belediyesi'nin sayfasında şu şekilde buldum: 
¨Radyo ve demokrasi birbiriyle son derece yakından ilişkilidir. Çünkü: Radyo yayını ses dalgaları yoluyla bize ulaşır. Ses dalgaları da havanın içinde yol alır. Havanın kamu malı olması nedeniyle radyo, en demokratik araçtır, ya da öyle olması gerekir. ¨
 
Yaklaşık 150 radyo, pikaplar, çok sayıda plaklar ve interaktif eserlerden oluşan müze koleksiyonu ziyaretçilerini beklemekte.

Müzik Müzesi ve Ses Kütüphanesi (MÜZİKSEV)


Kaynak: zmyasa

Eski bir İzmir evinde hizmet veren Müzik Müzesi ve Ses Kütüphanesi (MÜZİKSEV) hakkında daha önce ki yazımıza göz atmak isterseniz hemen şuraya link iliştiriyorum. (Bakınız) Müzeye ulaşım ise oldukça basit. Konum olarak Alsancak Garı'nın tam karşısında yer alan MÜZİKSEV, kendi alanında ülkemizin tek müzesi. Geleneksel Türk Müziği Çalgı Koleksiyonu'nu sergileyen bu müzede ses arşivi, oldukça zengin. Oldukça fazla enstrüman, plak, ses arşivi, nota arşivi gibi pek çok dokümana ev sahipliği yapan MÜZİKSEV, sizleri bekliyor.

İzmir Kadın Müzesi


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İzmir Kadın Müzesi
 
2014 tarihinde açılan İzmir Kadın Müzesi, Türkiye'de bir ilktir. Tarihi nesnelerden daha çok insan merkezli olan bu şahane müze İzmir'e ne de yakışmış. Üç kattan oluşan müzenin giriş katında sizleri 19. Yüzyıla ait altın sırma işlemeli kaftan, bindallı ve cepkenler beklemekte. Hol kısmında ise vazgeçilmez olan holde Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Nebile Hanım'ın düğünün de Nebile Hanım ile Atatürk dans ederken çekilmiş fotoğrafı yer alıyor. Geçmişten günümüze kadının tarihsel sürecinin önemini yansıtan bu müzenin ikinci katında; Protesto ve Kadınlar Odası, Öncü Kadınlar Odası ve Koleksiyon Eserler Odası yer alıyor. Protesto ve Kadınlar Odası'nda sizleri kadınların toplumsal yaşamdaki çeşitli direniş öyküleri bekliyor. Koleksiyon Eserler Odası'nda ise Osmanlı, Cumhuriyet Dönemi’nden eşyalar, bilgiler, belgeler ve eserler yer alıyor. 
Benzer yazılar
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Apr 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Apr 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Apr 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
YouTube popüleritesini kaybetmeyen ve her geçen gün daha da yükselen bir sosyal medya platformu. Kimi zaman eğlenmek, ki...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
#SANAT
Yaklaşık otuz yıldır ekranlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Canan Hoşgör artık İzmirli. Hoşgör, İstanbul'un kaosundan o kad...
Gülay Güler
16 Mar 2020
#BİNİCİLİK
#RESTORAN
#ETKİNLİK ALANI
Manej Urla, bir babanın kızının hayalini gerçekleştirme hikayesi. Aylin at ister, baba Yaşar Bey atı alır, at için yer y...
Gülay Güler
14 Mar 2020
#MÜZİK
Ağustos ayında Ohrid Uluslararası Çoksesli Korolar Yarışması'nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanan A Capella Gramofon Ko...
Kardelen Uysal
11 Mar 2020
#STAND-UP
#TİYATRO
Aşk Yeniden dizisinin Şaziment'i olarak hayatımıza girip yıllardır bizi bizden çıkardığı malzemelerle güldüren komedyen ...
Seçil Şeker
10 Mar 2020
#YEMEK
#RESTORAN
Gastronomi mezunu Didem ve Alp Türkmenoğlu okulda tanışıp, aşık olurlar. On sene boyunca İstanbul'da yaşayan, çeşitli re...
Gülay Güler
9 Mar 2020
#KONSER
#TİYATRO
izmir'de bu hafta konser, opera, tiyatro oyunu gibi pek çok etkinlik bizleri bekliyor. Haftaya başlamadan önce listemize...
Editör
9 Mar 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Konak Belediyesi, Kadınlanlar Günü'de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek adına “Kadın Doğmak” adlı projeye imza attı.
Editör
7 Mar 2020
#SÖYLEŞİ
#BULUŞMA
Almanya'nın Hamburg şehrinde başlayıp, kısa sürede tüm Avrupa’ya yayılan buluşma etkinliği 12min.me Türkiye’de İstanbul’...
Editör
7 Mar 2020
#FESTİVAL
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 23 ülkeden 50 kukla tiyatrosu ...
Editör
5 Mar 2020
#RESİM
#YOGA
#ATÖLYE
Bu ay sizler için hem kişisel gelişiminize destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri listeledik.
Seçil Şeker
5 Mar 2020
#SİNEMA
Mart ayında Karaca Sineması'nda, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde, İzmir Sanat'ta birbirinden güzel fi...
Kardelen Uysal
3 Mar 2020
#KONSER
Mart ayında da İzmir, birbirinden etkileyici konserlere sahne olmaya devam ediyor. Listemizde rock müziğin kralları Duma...
Gülay Güler
1 Mar 2020
#EĞLENCE MEKANI
#BAR
#RESTORAN
Partileri, kampanyaları, pazarları ile açıldığı günden beri İzmirlinin yakından takip ettiği Soweto ile yarattıkları mod...
Seçil Şeker
27 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
damla yur, yıllarca büyük gazetelerde haberler yapmış, yazılar yazmış bir feminist. Türkiye'nin sancılı süreçlerinde gaz...
Kardelen Uysal
26 Feb 2020
#FESTİVAL
#ÇOCUK
#TİYATRO
Dünyanın en iyi kukla sanatçılarını ağırlayan Uluslararası İzmir Kukla Günleri, 5-22 Mart tarihleri arasında tüm İzmir'i...
Gülay Güler
26 Feb 2020
#TİYATRO
#MÜZİKAL
#FESTİVAL
Toplumsal dayatmaların sorgulandığı, büyük ustaların anıldığı, Charlie Chaplin Komedi Ödülü sahibi oyunlar bu ay İzmir'e...
Kardelen Uysal
25 Feb 2020
#SPOR
İzmir'in ilk Enduro MTB (Dağ bisikleti) organizasyonu 6-7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında düzenle...
Editör
24 Feb 2020
#SİNEMA
#FESTİVAL
Üç senedir Kadın Yönetmenler Festivali düzenliyor. Festivalde birbirinden güzel seçkiler ve programlar yer alıyor. Festi...
Kardelen Uysal
24 Feb 2020
#TİYATRO
#SİNEMA
#KONSER
Bu hafta cemre suya düşüyor, bahar iyiden iyiye geliyor. Peki biz bu hafta hangi etkinliklere düşeceğiz hepsi listemizde...
Editör
24 Feb 2020
#SPOR
İzmir'de skydiving'den kaya tırmanışına, rüzgar sörfünden tüplü dalışa, ATV'den go-kart'a birçok ekstrem spor seçeneği b...
Gülay Güler
21 Feb 2020
#TİYATRO
Eğitmen, oyuncu ve yönetmen İbrahim Güngör ve koreograf, oyuncu ve eğitmen Jülide Derya ile Tiyatro Terminal'de tiyatro ...
Kardelen Uysal
20 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Feb 2020
#SİNEMA
Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanı...
Kardelen Uysal
17 Feb 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade