06 Eki 2016
Otuzbeşlik

İzmir'den parlayan oyuncumuz - Aybike Turan

2007 yılında Arka Sıradakiler dizisi ile oyunculuk kariyerine adım atan Aybike Turan, Muhteşem  Yüzyıl dizisinde Rum kızı, Adına Kalbime Yazdım dizisinin doktor Selin'i, en son Yüksek Sosyete dizisinde Şirin'i  canlandırdı.  Aybike Turan; oyunculuk kariyerine nasıl başlamış, mesleğin zorlukları nelermiş ve gelecekte neler yapmayı planlıyormuş Otuzbeslik.com'a anlattı.
 
 
Oyunculuğa nasıl başladınız?
 
Sabancı Üniversitesi'nde mühendislik okurken okulun tiyatro kulübüne girdim. Her şey öyle başladı. Aslında lisede de tiyatro yapmıştım bir süre ve çok seviyordum. Ama o zamanlar bunu meslek olarak yapabileceğim fikri aklıma bile gelmemişti. Üniversitede güzel bir ekibimiz vardı tiyatro kulübünde, kendi kendimize çok şey üretiyorduk. Çok etkilenmiştim, hayatımı hep öyle geçirmek istediğime o zamanlar karar verdim. 
     
     Eğitim hayatınızı hayallerinize göre mi şekillendirdiniz?
 
Pek sayılmaz. Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne isteyerek girdim ama okurken keyif almadım. Yine de okulu bitirmeye karar verdim. İyiki de vermişim. Sabancı'dan mezun olduktan sonra Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde yüksek lisans yaptım. Aynı zamanda Şahika Tekand'ın 2 yıllık oyunculuk eğitim verdiği Stüdyooyuncuları'na gittim. Şimdiki aklım olsa neyi farklı yapardım bilmiyorum ama Türkiye gibi tiyatro sanatının yeterli değeri görmediği bir ülkede sadece oyunculuk okumaya korkardım diye düşünüyorum. Yine de sanat eğitimime daha erken yaşta başlamak isterdim.
 
Üç kelimeyle kendinizi tanımlayın desek neler olur?
 
Sabırlı, duygusal, çalışkan
 
En büyük hayaliniz nedir? Hayalinizdeki rol?
 
 En büyük hayalim, oynadığım karakter ile izleyenlerin hayatında bir yere dokunmak, onları düşündürmek. İzlediğim ve günlerce etkisi altında kaldığım işler gibi söyleyecek sözü olan işlerde yer almak. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: ekrandelisi.tv
 
Nasıl bir rol sizi zorlar?
 
Her rolün zorlukları olabiliyor. Doğru prova süreci ile hepsinin üstesinden gelinebilir. Asıl zorlayan şey, özellikle dizilerde, provaya vakit bulunmaması ve önem verilmemesi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: celebrityimages.org
 
En çok hangi projede yer almayı istersiniz veya istediniz?
 
Başarılı bir projenin başarılı bir parçası olmak isterim. Senaryonun reytinglere göre haftalık değişmediği, karakterlerin derinliğini de görebileceğimiz, anlattığı şeyi iyi anlatan, seyirciyi yakalamak adına kaliteden ödün verilmeyen bir işte her rolü severek oynarım.
 
İdol aldığınız kişiler kimler?
 
İdol aldığım oyuncular sürekli değişir. Bir oyuncunun etkileyici bir performansına denk gelince bir kaç ay onu takip ederim, diğer filmlerini izlerim, röportajlarını okurum. Yine de isim vermek gerekirse, hocam Şahika Tekand derim. 
 
İşin mutfağına girmeyi düşünür müsünüz? İlerde yönetmen koltuğunda yada yazar olarak görebilir miyiz sizi?

Tiyatroda işin mutfağına amatör olarak girmişliğim var. Okuldayken "Üç Kuruşluk Opera"yı yönetmiştim. Ufak tefek oyunlar yazıp sahnelemeye çalıştığım oldu ama henüz başaramadım. Sinema bambaşka bir alan, onda değil ama ilerde tiyatroda işin mutfağına daha da gireceğimi düşünüyorum, girmek istiyorum.
 
Gizli kalmış bir yeteneğiniz var mı?
 
Varsa da henüz bilmiyorum, hala gizli
 
Oyuncu olmasaydınız olmak istediğiniz meslek olurdu?
 
Oyuncu olmasaydım, insanlarla birebir iletişimde olduğum, gecesi gündüzü olmayan, yine sanatla ilişkide olduğum bir iş yapmak isterdim.