08 Mar 2018
Seçil Şeker

İzmir'in Başarılı Kadınları

Kadınlar toplumun mimarıdır. Bir toplumun gelişmesi, değişmesi ve aile yapısı kadınlara bağlıdır. Bunun bilincinde olan otuzbeslik.com ailesi olarak sizlere İzmir'in çalışan, üreten ve değiştiren kadınlarını tanıtmak istedik. Tüm kadınların ve kendini kadın hissedenlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutlarız... 

Işınsu Kestelli

Konya doğumlu olan Işınsu Kestelli, 1981 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2008’de kendi şirketi Agritrade’i kurmuş olan Işınsu Kestelli, 2009 yılından beri İzmir Ticaret Borsası'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmekte. İzmir'de tarıma ve agro turizmine büyük katkıları olan Işınsu Kestelli, İTB tarihinin ilk kadın yöneticisi olma unvanını da elinde tutuyor. 

Kaynak: İzmir Ticaret Borsası
 

Zeliha Jale Toprak

Asker olan babasının görevi nedeniyle sürekli farklı şehirlerde ikamet eden Zeliha Jale Toprak, lisede çok okul değiştirip, Tire Lisesi'nden mezun olmuştur. Universite de Franche-Comté Besançon'un Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü başarıyla bitirir, sonra da üstüne master yapar. İzmir'e döndüğünde Fransız Kültür Merkezi'nde başlayan eğitmenlik hayatı, Fransız Fahri Konsolosluğu'nun kapılarını açar. 2001 yılından beri görevini başarıyla yerine getirmektedir. 


Berna Sipahi

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesini bitiren Berna Kumaş Sipahi, mezun olduktan sonra bir çok iş tecrübesiyle vizyonunu ve bilgi birikimini genişletmiştir. O zamanlar Arkas Holding'in ona çok şey katacağı hayalini kuran Sipahi, Arkas Holding'de çalışmaya başlamış ve kariyer basamaklarını tırmanarak Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü olmuştur. 

Kaynak: Kanalben.com
 

Berkay Eskinazi

Babası Ankara'ya göndermeyince İzmir'de bir özel okulda sabahları çalışıp akşamları Eczacılık bölümüne devam ederek hayata atılan Berkay Eskinazi, sanayicilik yönünün eczacılık yönüne ağır bastığını görünce kendi yolunu çizmeye karar vermiş. İşine zaman ayırdığı kadar Sivil toplum kuruluşlarına da zaman ayıran Eskinazi, LİYAKAT'ın 2011'den beri de kurucu başkanlık görevini yerine getiriyor. 

 

Kaynak: milliyet.com.tr
 

Betül Elmasoğlu

Erkeklerin köşe başlarını tuttuğu bir sektör olan lojistikte yıllardır aralıksız çalışan Betül Elmasoğlu, iş yerinde iyi bir patron, iş kadınlarının organizasyonunda ve iş adamı derneklerinde iyi bir yönetici olduğu gibi evinde de ideal bir anne. Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra pazarlama ve reklamcılık okuyan Elmasoğlu, 2001 yılında babasının vefatıyla aldığı Elmas Group Logistics'te halen çalışmakta. Sivil Toplum Kuruluşlarına da büyük katkısı olan Elmasoğlu, TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığı görevini de devam ettirmekte. 

Kaynak: Facebook
 

Işın Yılmaz

Tekstil mühendisliği bölümünde eğitim görüp bu alanda çalışmaya başlayan Yılmaz, daha sonrasında bir çok sivil toplum kuruluşunun kurucu üyesi olmuştur. Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili Işın Yılmaz, tekstil ve "atölyekentler" konusunda İzmir'e büyük katkıda bulunmuştur.

Kaynak: Facebook


Pakize Sükan

Ege Üniversitesi'nde öğrenimini tamamladıktan sonra İzmir Büyük Şehir Belediyesi'nde çalışan Sükan eşinin vefatıyla Diva dergisi Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna oturdu. Diva dergisinin başarılarını katlayan Sükan; sivil toplum kuruluşlarına da desteğini esirgemiyor.

Kaynak: Facebook


Işıl Nişli

İzmir Ticaret Borsa Başkanı olan Işınsu Kestelli'nin de kardeşi olan Işıl Nişli, kurucuları arasında Adile Naşit ve Türkan Şoray'ın bulunduğu Koruncuk Vakfı'nın İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmektedir. 

Kaynak: Facebook
 

İnci Holding Kadınları

Babalarının vefatından sonra 5 kız kardeş üçer yıllık dönemlerle sırayla yönetim kurulu başkanlığını üstlenmekteler. Emel İnci Özkaya, Perihan İnci üç yıllık dönemlerle başkanlığı üstlenmiş daha sonra Ümit İnci Elbirlik hakkından feragat edip yerini Şerife İnci ve Meral İnci'ye devretmiştir. Kız kardeşler artık bayrağı üçüncü kuşak İnci'lere aktaracağını belirtmişlerdir.

 
Burçin Karakurum
 
Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Burçin, okurken Kafe Pi'de garsonluk yaparak atılıyor iş hayatına. En son genel direktörlüğe kadar ulaşan Burçin şu an İzmir'deki KafePi'lerin işletmesiyle ilgileniyor.
 
 
Kaynak: Burçin Karakurum
 
Cansu Nihal Akarsu

İzmir'de sahne performanslarına ve radyo programlarına devam eden Cansu Nihal Akarsu, büyüleyen sesiyle girdiği her yarışmayı başarıyla bitiriyor.
Latin, Caz, Blues, Pop ve Funk tarzlarından oluşan repertuarıyla güzel bir izleyici kitlesine ulaşan Cansu birbirinden yetenekli ekibiyle birlikte "Cansu Nihal Akarsu BAND" olarak yoluna devam etmekte. Cansu'yu İzmir'de Less Ordinary, Kepler Social House gibi çeşitli mekanlarda da dinleyebilirsiniz.
 
 
Ezgi Çağlar
 
Kim demiş futbol erkek oyunudur diye... Ezgi Çağlar yeşil sahaların tozunu attıran İzmirli milli kadın futbolcumuz. Güzelliğiyle de adından sıkça söz ettiren Ezgi; Hürriyet gazetesinin 'En Güzel 10 Kadın Futbolcu' listesinde yer alıyor.
 
Kaynak: Ezgi Çağlar 
 
Deniz Tekin
 
1997 İzmir doğumlu olan Deniz Tekin, 8 yaşında piyanoya olan ilgisi ile müziğe başlamış, ortaokul ve lise yıllarında çeşitli lokal gruplarda yer alarak bu alandaki etkinliğini sürdürmüş. 16 yaşında mahalli bir kafede canlı müzik yapmanın yanı sıra çeşitli sosyal platformlar üzerinden kendi kayıtlarını paylaşmaya başlamış.
YouTube'da MüzikPlay hesabından sözü, müziği ve düzenlemesi Deniz Tekin'e ait "Bende Bir Problem Var" şarkısını dinleyebilirsiniz
 
 
Pelin Omuroğlu
 
Pelin Omuroğlu zeytin ağaçlarına ve işine aşık beyaz yakalı bir çiftçi. Pelin Hanım çiftlikten fabrikaya bire bir her şeyle kendi ilgileniyor. Kendi çiftliğinde ürettiği sofralık zeytinleri ve kendi fabrikasında işlediği zeytinyağını Olivurla markası adı altında satışa sunuyor.  Aşkla üretilen Olivurla zeytinyağları da onun bu emeğine karşılık veriyor ve 2017 BIOL Gold Medal ve 2017 Mario Solinas Zeytinyağı Kalite yarışmasında "orta meyvemsilik" kategorisinde altın madalya kazandırıyor. Pelin Hanım'ın başarı hikayesini buradan okuyabilirsiniz.