16 Oca 2020
Seçil Şeker

İzmir'in bira bahçesi Rast ile rast geldik

Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını çıkardığımız, kışın ise harika bir kış bahçesine dönüşen Rast Bira Bahçesi ile yarattıkları bu kaliteli ortamı ve etkinliklerini konuştuk.

Rasr Bira Bahçesi'nin bahçe kısmında insanların vakit geçirdiği bir an fotoğraflanmış.

Rast Bira Bahçesi’ni biraz anlatabilir misiniz? 

İhtiyaca yönelik olarak değil de hayallerimizden çıkan bir mekan Rast. Müziği, yemekleri, konsepti hayallerimizde olan ve "Hadi yapalım" dediğimiz bir proje oldu. Rast'ı üç ortak işletiyoruz ve hepimiz de yıllardır gıda sektöründeyiz. İzmir’in buna ihtiyacı vardı diyemem, bizim bir hayalimiz vardı diyebilirim.  

Rast’ı daha yakından anlatmam gerekirse kitap gibi sayfa sayfa menüsü olmayan, sıradanlaşmış, alışılagelmişin dışında bir konsepti olan, porsiyonlarla birlikte fiyatlarını da küçük tutan bir işletme. Neden porsiyonlarımız küçük? Çünkü birkaç çeşit denensin, ulaşılabilir olsun istedik. İzmir çok güneşli ve sıcak bir şehir ve biralar 50’lik 70’lik bardaklarda servis edildiğinde yarısına gelmeden ısınıyor. O yüzden 25’lik bardaklarla servis ediyoruz.  

Bira Bahçesi olarak geçiyorsunuz ama bu çeşitlilik değil kültürle alakalı sanırım.

Evet. 50’ye yakın bira çeşidimiz var ama konseptimiz çok çeşitli bira üzerine kurulu değil. Biz o kültürü, samimiyeti oluşturmaya çalıştık burada. Tarihte birahanelerden önce bira bahçeleri açılıyor. Türkiye’de pek örneği olmasa da Almanya seyahatlerimizde denk gelmiştik. Orada gördüğümüz bahçeler yarı açık yarı kapalı, samimi, bitişik nizamda masaların sıralandığı, uzun masalarda farklı grupların oturup güzel vakit geçirdiği ortamlardı. Biz de bu örneklerle tasarladık masalarımızı. Sosyalleşebileceğiniz, uzun bir masayı yeni insanlarla paylaşabileceğiniz bir mekan yaptık. Bu durum ilk başta garipsense de artık sosyalleşmek adına tercih edilir oldu.  

Sizin menüdeki favoriniz nedir? 

Menüyü oluştururken hem geleneksel bir köfte ekmekvari bir ürünümüz var hem de hamburgerimiz var. Malzemelerimizi özellikle İzmir’den seçiyoruz. Cheddar yerine Bergama tulumunu tercih ediyoruz. Favori için bir seçim yapmak çok zor ama Rast’ın işletmecisi olmasam buraya hamburger yemeye gelirdim.  

Porsiyonlarınız normalden biraz küçük olduğunu söylediniz. Bu tepki çekti mi? 

Normalde servis edilen porsiyonlar bence büyüktü. Biz o porsiyonu %20-30 küçülttük. Fiyatlandırmasını da ona göre yaptık. O yüzden genç ve hitap ettiğimiz kitleden bir tepkiyle karşılaşmadık. Doyurma amaçlı porsiyonlanmasa da doyurucu. Doymazsanız başka tatları da deneyebilirsiniz.

Mekanın iç kısmında bulunan masada bir grup genç biralarını içip sohbet ediyor.

Yaklaşık altı aydır hizmet veriyorsunuz ve Rast için en popüler mekanlardan biri diyebiliriz. Bunun olacağını öngörerek mi çıkmıştınız yola? 

Bu kadarını öngörememiştik tabii. Bu sevgiyi iyi analiz edip bunu sadece övgü olarak almamaya çalışıyoruz. İyi bulunuyorsak nasıl daha iyi oluruz onun üzerine çalışıyoruz. İzmir’in çok geliştiğini ve değişmeye başladığını hissediyoruz. Sadece bir Karşıyakalının değil İstanbullunun da gelip seveceği bir mekan tasarlamaya çalıştık. Güzel müzik, lezzetli yemek ve keyifli ortam isteyenlerdi hedef kitlemiz.

Rast’a hiç gelmemiş birine Rast’ı nasıl anlatırsınız? 

Rast’ı içindeki samimiyet ve sosyallik anlatabilir ancak. Lezzet konusunda biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, hizmet için de... Siz ortamın tadını çıkarmaya bakın sadece. 

Barbekü partileri düzenliyorsunuz? Ne sıklıkla yapıyorsunuz? 

Biz hiç kurumsal insanlar olamadık. Ortaklar olarak hepimizin 10-15 senelik bir gıda sektörü tecrübesi var. Rast bize günlük hayatta bir şeylerin rast gelmesi olanağını sağladı. Aklımıza bir fikir geliyor, nasıl yapalım diye düşünüp yapıyoruz. Plansız, programsız, evimizin bahçesinde sevdiklerimizle bir parti veriyormuşuz gibi düzenliyoruz bu partileri. Bu akşam İzmirli Agave grubu çıkacak. Bu etkinlikleri duyurmuyoruz bile. Gelenlere hoş bir sürprizimiz oluyor. KSK One Team havaların güzel olduğu zamanlarda bahçemizde antrenman yapıyor. Biz aslında burada bir yaşam alanı kurduk.

Barbekü partisinde insanların eğlenip yemek yediği bir an fotoğraflanmış.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Bahçe isminden ötürü burayı yazlık bir mekan sanmasınlar. Etrafı kapatıp, içi sıcacık hoş bir kış bahçesi yaptık. Herkesi bekliyoruz.

Not: Fotoğraflar görme engelli okuyucularımız için betimlenmiştir. Görsellerin altında bulunan yazılar bu amaca hizmet etmektedir.