Yazılar

İzmir'in Bisiklet Dostu İşletmeleri

Paylaş
03-06-2018
Gülay Güler

Daha temiz bir çevre, daha az trafik, daha sağlıklı insanlar ve daha yaşanabilir bir kent Bisiklet Dostu İşletmeler sayesinde sağlanabilir.  

Bisiklet Dostu İşletme, bisikletli ulaşımı ve bisiklet kültürünü destekleyen işletmedir. Daha yaşanabilir bir kent için çalışır. Bisiklet Dostu İşletmeler, bisikletli müşterilerine özel indirimler sağlar, kampanyalar düzenler, mağazasında yaptığı fiziksel değişikliklerle bisiklete yer açar, bisikletin ve bisikletçinin güvenliğinin sağlanması için önlem alır, yönetici ve çalışanları bilgilendirir. 

Tekerleğe daha fazla yer açılmalı düşüncesiyle otuzbeslik.com ve BUGEP ( Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu ) Bisiklet Dostu İşletme Projesi'ni başlattı. Projeye katılmak ise çok basit. Başvurular otuzbeslik.com üzerinden yapılıyor. Başvuru formunu dolduran aday işletme BUGEP - Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu komisyonları tarafından değerlendiriliyor.  

 

 

İşte sertifikayı almayı hak kazanan ilk 11 işletme

Cafe Candela

 
Alsancak'taki bisikletlilerin uğrak noktası olan Cafe Candela'ya bisiklet ile gelene sürpriz ikramlar, bolca sohbet, bolca muhabbet var. Üstelik burada bisiklet tamir ekipmanlarını ücretsiz kullanabiliyor, aksesuar ve yedek parça satın alabiliyorsunuz. 

Candela; Bisiklet Park Etme İmkanı-Güvenli Bisiklet Park Yeri, Tuvalet, Ücretsiz su temini, bisiklet pompası, şarj için uyumlu uçlar, ücretsiz bisiklet kilidi, ücretsiz bisiklet mekanik yardım hizmeti vermekte.

 

Atölye KIRMIZI

Urla Kuşçular'daki Atölye Kırmızı'nın sahibesi Arzu Pakdemir; genç sanatçıların yolunu açmaya çalışan, sanatsever, iyiliksever biri. Sahibi olduğu büyülü mekanı Kırmızı'da birbirinden güzel atölyeler, etkinlikler ve sergiler düzenleniyor. Bisiklet rotanıza bu mekanı da eklemenizi tavsiye ederim. Artık Atölye Kırmızı da bisiklet dostu.

 

Chéf Daddy Cakes&Bikes

 Bornova'da bulunan Chéf Daddy; el yapımı ürünleri, müzik seçimleri, eğlenceli personeli, uygun fiyatları ve huzurlu ortamı ile şimdiden bisikletseverlerin gözdesi durumunda. 

 

Madame Rosa Ev Yemekleri

Alsancak'taki Madame Rosa'nın leziz yemekleri ile midelerinizi şenlendirmeye hazır olun. Kendinizi evinizde hissedeceğiniz mekanın hizmeti kaliteli ve fiyatları uygun! Yemek için yaşayanlar da, yaşamak için yiyenler de burada kendilerinden bir şey bulacak. Üstelik Madame Rosa bisiklet dostu. Bisikletiniz ile gelirseniz indirimlerden de faydalanabilirsiniz.

 

Mavi Kedi 

Alsancak'taki Mavi Kedi eğlenceli ve cool müşteri profiline sahip. Ortam rahat, kahvaltı şahane. Bir de bisiklet dostu oldu artık tadından yenmez. Mutlaka deneyimleyin.

 

MONKS 

Karşıyaka'da sokak arasında, keyifli bir kahve durağı olan Monks; bisikletim şekil önümden çekil diyenlerin kafesi. Eğlenceli, renkli tasarım harikası mekanın sahibesi de bir o kadar renkli ve eğlenceli. Kahveler şahane, el yapımı kekler, şekersiz kurabiyeler mutlaka denenmeli. Monk müşterilerine bisiklet çekilişi bile yapıyor. Rota'ya ekleyin, müdavimi olacaksınız. Monk; tuvalet, ücretsiz su temini, bisiklet pompası, şarj için uyumlu uçlar, ücretsiz bisiklet kilidi, ücretsiz Wi-Fi hizmeti vermekte.

 

Ayerya Cafe

Urla merkezde Mermerli Çeşme'nin arkasında yer alan iki tarihi binanın biri AYERYA CAFE'ye, diğeri de AYERYA ORGANİK ÜRÜNLER ‘e dönüştürüldü. Burada Urla Yarımadası’na ait olan zeytin varyeteleri ile Urla’nın gastronomik değerleri ön planda tutulan kahvaltı, yemek organizasyonları ve çeşitli etkinlikler yapılıyor. Aynı zamanda gastronomi ile ilgilenen yerli ve yabancı turistlere OLIVURLA markası ile Zeytin & Zeytinyağı Tadımı da yapılmakta. 

 

Guguklu Vintage Cafe

Guguklu Vintage’ı sadece bir kafe olmaktan öte nostaljinin çağdaş dünya ve sanatla birleşimi olarak tanımlanabilir. Mekanın açılışı antika mezatıyla yapılmış ve İzmir’de sevilen bu gelenek her salı 19.00’da gerçekleşiyor. Mezat gözünüzü korkutmasın fiyatlar gayet uygun. Guguklu; bisiklet park etme imkanı-güvenli bisiklet park yeri, tuvalet, ücretsiz su temini, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz bisiklet kilidi hizmeti vermekte.

  

Sadunya's Cafe & Bar

Alsancak Kıbrıs Şehitleri'ndeki Sardunya'nın menüsü, yemekleri, müzikleri gayet başarılı. Samimi ve rahat ortama sahip bu mekanın sahibi ve çalışanları hoş sohbetili ve güleryüzlü. Daha ne olsun, değil mi?


Originn Co-working

Üretken ve paylaşımcı insanların ortak alanı Originn Co-working... Koridorlarında insanların bisikletleriyle gezdiği, köpeklerin size çalışma arkadaşlığı yaptığı hayallerin ofisi. Şüphesiz ki, bunların yanında Originn'i bu kadar samimi yapan bir diğer etken de paydaşlık. İnsanların birbirleriyle fikir alışverişi yapabildiği, birçok insanın farklı alanlarda dahi olsa keyifle çalışabildiği bir yer.

 

Saklıkoy Camping

Mordoğan'daki kamp alanı yeşil ile mavinin buluştuğu tam bir cennet. Ağaçların altına çadırınızı kurup, çadırdan çıkıp denize girebileceğiniz, salaş restoranda iskeleden tutulmuş balığı yiyebileceğiniz bir rüya. Kampçılar ve bisikletçiler rotanıza mutlaka ekleyin. Saklıkoy; bisiklet park etme İmkanı-güvenli bisiklet park yeri, tuvalet, duş, ücretsiz su temini, bisiklet pompası, telefon için uyumlu uç bulundurma hizmeti vermekte.

Bisiklet dostu işletme olmak ister misin?