27 Ara 2019
Seçil Şeker

İzmir'in Butik Ortak Çalışma Alanı Lokasyon.co

İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk. İkinci şubesini açmaya hazırlanan Lokasyon.co'yu yakından tanıyalım. 

Sizi ve Lokasyon.co’yu biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Umut Ecer. 2014 yılında Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Uzun süre proje mühendisliği yaptım. Aynı dönemde ortak çalışma alanları üzerine araştırmalarım oldu. İzmir’de de örnekleri olan bu çalışma alanlarını araştırınca Karşıyaka’da böyle bir eksikliğin olduğunu fark ettim. Lokasyon.co bu düşünceyle yola çıkılmış bir proje oldu. İyi bir lokasyonumuz, aynı zamanda da “co” kısmı, yani beraber çalışma kültürümüz var. Aldığımız geri dönüşlere ve tepkilere baktığımızda da insanların hem marka olarak Lokasyon’u hem de lokasyonumuzu çok sevdiklerini görüyoruz. Tabii bu sevgiyi ve ilgiyi büyütmek için çalışmaya ve araştırmaya devam ediyoruz. 

Lokasyon.co’nun ofislerini kiralayanları neler bekliyor? Burada çalışmanın nasıl avantajları var?

Eski, klasik çalışma sistemine göre ortak çalışma alanlarının daha verimli olduğuna eminiz. Birçok büyük şirket artık ayrı ofis kiralamak yerine bu tarz ofisleri kiralamayı tercih ediyor. Girişimcilerin, yeni şirket kurup bir ofise ihtiyaç duyanların ve biraz da yeni nesil çalışanların tercih ettiği yeni bir sistem bu. Bazen merkezi İzmir olmayan bir şirkette çalışanlar da gelip burada ofis kiralayabiliyor. Evde dikkat dağılıyor, kafeler çok sesli ve çalışma konforunu kesinlikle karşılamıyor. Dolayısıyla ortak çalışma alanları insanların tercihi oluyor. 

 

Avantajlarımıza gelirsek; diğer üyelerle sıcak sohbetler eşliğinde küçük molalarla ya da deniz manzarası karşısında vakit geçirilen molalarla üyelerin motivasyonlarının arttığını düşünüyoruz. İş hayatına yönelik etkinlikler ve sunumlar yapıyoruz. Burayı etkinlik merkezi olarak kiralayan kişi ve kurumlar da oluyor, onlarla beraber çalışmalarımız oluyor. Fiyat politikamızı makul bir seviyede tutuyoruz. Hem ortak ofis arayanlar için hem de sanal ofis için farklı üyelik seçeneklerimiz var.

Lokasyon.co’da herkes eğitim verip, etkinlik düzenleyebilir mi?

Eğitmenler tabii ki etkinlik düzenleyebiliyor. Etkinliklere burada çalışanların dışında çalışmayan kişiler de katılabiliyor Bazen etkinlik ve günlük kiralamalar ile ortak çalışma alanı deneyimini yaşayan kişiler Lokasyon.co’nun konumunu, mekanı ve ortamı beğenip daha sonra burada çalışmaya başlayabiliyor. 

Burada insanlar çalışırken kendi sektöründen olan ya da olmayan yeni iş arkadaşları da edinebiliyor değil mi?

Evet, Lokasyon’un amaçlarından biri de bu zaten. Aynı alanlarda çalışan veya farklı alanlardan olsa da paylaşımcı olan kişilerle bir arada çalışıyorsunuz. Bu durumda hem bağlantılarınız artıyor hem de bir sorununuz olduğunda danışacak, konuşacak birilerini bulabiliyorsunuz. Üyelerimiz, farklı alanlardaki danışmanlık hizmetlerimizden de yararlanabiliyorlar. Kendilerine, danışmanlarımız ile beraber hukuk, mali müşavirlik, muhasebe, marka yönetimi ve girişimcilik konularında destek oluyoruz.

Üç yıl sonra Lokasyon.co’yu nerede görüyorsunuz?

Büyümeye dönük bir hedefimiz var. Buradaki talebi gördükçe daha büyük ve talebi daha iyi karşılayabildiğimiz bir alana geçmeyi bir süredir planlıyorduk ve üzerinde düzenli olarak çalışıyorduk. Sizinle de bu sayede güzel bir haber paylaşmak isterim. Lokasyon.co'nun ikinci şubesi, Bornova’da Şubat 2020’de açılıyor.