Yazılar

İzmir'in Dahiyane Kahve Procesi "Porof. Zihni Sinir"

Paylaş
28-09-2018
Seçil Şeker
Liseliler pek bilmez hatta üniversiteliler bile bilmez de İrfan Sayar’ın ikonik karikatürü Porof. Zihni Sinir’e ve onun akıllara zarar “proce”lerine herkesin bir kulak aşinalığı vardır. İşte Alsancak Gül Sokak’a konuşlanmış akıllara zarar sempatideki bu kahveci de adını bu ünlü mucidimiz Zihni Sinir’den almış. 
 
Kaynak: Zihni Sinir

İşletmenin yöneticisi İdil Kacar Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme mezunu. Akademisyen olarak kariyerine devam eden tatlı işletmecimiz Pazarlama üzerine çok başarılı bir eğitmen aynı zamanda. Hizmet pazarlamasında uzmanlaşan İdil Hanım, Zihni Sinir’i devralmalarıyla akademik kariyerine biraz ara vermiş. Derslerde öğrettiği teorik bilgileri hayatta da başarıyla uygulayarak bizlere ne kadar başarılı olduğunu göstermiş oldu.  
 
Zihni Sinir, devralmadan önce uğradığınız, "Keşke benim olsa!" dediğiniz bir yer miydi?  
Aslında tamamen tesadüfen gerçekleşti burayı devralmamız. İtiraf etmek gerekirse büyük bir kahve kültürüm de yoktur. Türk kahvesiyle zamanımı geçirebilirim. Fakat iki aylık bir süreç olmasına rağmen burada kendimi evimdeymişim gibi hissediyorum, buraya çok kanımız kaynadı.  
 
Sizden sonra buraya gelen yenilikler neler? 
Yaz sezonunda işe başladığımız için ürün olarak öncelikle soğuk içeceklere odaklandık ve birkaç yeniliğimiz oldu. Soğuk Türk kahvesi bunlardan biri. Barista bir arkadaşımızın fikri olarak çıktı. Ben kendim de hep Türk kahvesi içen biri olarak yaz sıcaklarında soğuğunu deneme fikri hoş geldi. Neden olmasın dedik ve çok da iyi oldu. Gelen tepkilerden de çok memnun kaldık. Müşterilerimiz de çok sevdi. Bir Zihni Sinir Kütüphanesi kurduk. Oyunlar koyduk. Oyun oynayabilirler, kitap okuyabilirler. Kimliklerini vererek kitap alabilirler. Çok güzel sandviçlerimiz ve çöreklerimiz var. Sabah ve öğlen yoğunluğunu en güzel karşılama fikri olarak lezzetli seçenekler sunuyoruz sadece kahve içmeye değil kahvaltıya ya da öğle molasında da gelebilirler ayrıca herkes kendine uygun lezzette tatlıyı da bulabilir.
 

 
Sandviçleriniz çok güzel! Nasıl bu kadar taze olabiliyorlar? 
Teşekkürler! Hepsi burada günlük olarak hazırlanıyor. Paketli ve ısıtılan bir ürün değil böylece taze kalıyor ve lezzetlerini kaybetmiyorlar.

 
Kaynak: Zihni Sinir

Zihni Sinir, yerli ve milli gururumuzsun.  
Tabii ki büyük kahve zinciri olan küresel markalarla birebir rekabet içerisinde değiliz fakat onlara yerel bir alternatif olmak istiyoruz. Daha bizden olanı yani. Her detayıyla özenle ilgileniyoruz, kahve çekirdeklerimizi özenle seçiyoruz. Gelenin kendinden de bir şeyler bulamasını istiyoruz.  
 
Zihni Sinir’e kimler gelsin? 
Eğlenmek isteyen, sosyalleşmek isteyen, laptop’ını alıp çalışmak isteyen, ders çalışmak isteyen... Hatta buraya gelip öğrencisine ders verenler de oluyor. Workshop alanımız var. Kış ile birlikte workshop'larımız başlayacak. Kahve ve çikolata odaklı bir şeyler yapmayı düşünüyoruz ama biraz da zaman gösterecek. Her cumartesi yapmayı planlıyoruz. Güzel bir hafta sonu etkinliği planlamayı düşünüyoruz.  
 
İleriye dönük planlarınız içerisinde neler var? 
Zihni Sinir'in her türden fikir ve bilgi paylaşımına açık bir sosyal topluluğa zemin hazırlamasını umuyorum. Özellikle gençlerin kendini gerçekleştirdiği bir yer olsun istiyorum.
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 

Zihni Sinir Alsancak (@zihnisiniralsancak)'in paylaştığı bir gönderi ()


 
Farklı beslenme düzenlerine uygun yiyecek seçenekleriniz var mı? 
Proteinli süt ve proteinli barlarımız var. Veganlar için seçeneklerimiz var. Granola bazlı, chia’lı, şekersiz tatlılar da yapıyoruz. Yakında sağlıklı, temiz beslenmeye uygun tahıllı salatalarımız da olacak.  
 
Zihni Sinir’de neyi gördüğünüzde “Tamam burası oldu!” diyeceksiniz? 
Farklı yaş gruplarından ve farklı yaşam tarzlarına sahip insanların ortak bir buluşma noktası olduğunda Zihni Sinir artık herkes tarafından sevilen bir yer olacak. Take away olduğu için şu an belli bir yaş üzerine pek hitap etmiyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin tercihi oluyor. Bu alışkanlığı üst yaş grubuna da kazandırabilirsek tam olmuş olacağız.