25 Haz 2021
Otuzbeşlik

İzmir'de Doğayla İç İçe Vakit Geçirebileceğiniz Nefes Alanları

İzmir’i hep denizinden, kumundan, güneşinden mi bileceğiz? Bir de tabiat parklarını, ormanlarını, vadilerini, şelalelerini görseniz, İzmir’e tekrar tekrar aşık olursunuz. Dünya üzerinde doğanın bu kadar cömert davrandığı nadir şehirlerden biri olan İzmir’in keşfedilmeyi bekleyen nefes alanlarını aşağıdaki listeden keşfedebilirsiniz.

İnciraltı Kent Ormanı

625 bin metrekarelik alana yayılmış yüzlerce farklı türde ağacın bulunduğu İnciraltı Kent Ormanı, şehir merkezine yakınlığıyla popüler mesire alanlarından biri. Körfeze kıyısı olan ormanda tenis kortları, piknik ve barbekü alanları, oturma bankları, çocuk parkı, restoran ve tuvalet bulunuyor. Girişte ücretsiz otoparkı olan ormana toplu taşıma araçlarıyla da rahatça ulaşabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

Balçova Terapi Ormanı

Şehirden uzaklaşmadan rutinden kaçabileceğiniz bir diğer yer ise Balçova Terapi Ormanı. Ormana girdikten sonra yaklaşık bir saatlik yürüyüşün ardından muhteşem bir manzarayla karşılaşacaksınız. Dönüş yoluna geçmeden önce şelale kenarında piknik yapabilirsiniz. Orman içindeki Manastır bölgesinde ise kamp için uygun alanlar mevcut. Ormanda herhangi bir tesis veya tuvalet bulunmuyor; hazırlıklı gitmekte fayda var. Yağmurlu günlerde ve yağmurdan hemen sonra toprak parkurda yürüyüş zorlaşabiliyor. Balçova Terapi Ormanı’na toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

Kaynaklar Kaya Tırmanışı Bölgesi ve Kamp Alanı

Buca’da bulunan Kaynaklar Köyü, doğa yürüyüşü, kamp ve kaya tırmanışı meraklıları tarafından sıklıkla tercih edilen bir bölge. Çınar ağaçları, yeşil alanlar ve derelerin yanı sıra köyde kahvaltı yapabileceğiniz ve yöresel lezzetleri tadabileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Köye toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

Homeros Vadisi

Bornova Çamiçi mevkiindeki Homeros Vadisi, 18 göletin yer aldığı 7 km uzunluğunda yemyeşil bir alan. Homeros Vadisi’nde çınar ve akasya ağaçları altında piknik yapabilir, göletler etrafında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Burada görmek isteyebileceğiniz ilginç nokta ise vadiye adını veren Homeros’un yaşadığına inanılan mağara. Mağaraya yaklaşık 15 dakikalık hafif bir tırmanışla ulaşılabiliyor. Vadi içinde yiyecek, içecek temin edebileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Homeros Vadisi’ne ulaşımı sağlayan toplu taşıma araçlarının sefer sayıları ise mevsimsel olarak değişiyor.

Yol tarifi için tıklayın.

Gölcük Yaylası

Ödemiş ve Salihli arasındaki Bozdağ Sıradağları’nın üzerinde bulunan Gölcük Gölü’nden adını alan yayla, yemyeşil bitki örtüsüyle sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor. Piknik ve kamp için de oldukça uygun bir nokta olan Gölcük’te kıyı restoranları, moteller, çay bahçeleri, piknik alanları, orman yürüyüş yolları, yöresel ürünlerin ve el işlerinin satıldığı çeşitli dükkan ve tezgahlar bulunuyor. Gölcük Yaylası’na, Ödemiş ilçe merkezinden Birgi Köyü’ne ve ardından Gölcük dolmuşlarına binerek ulaşabilirsiniz. Tarihi Birgi Köyü de bölgenin görülmeye değer noktalarından biri.

Yol tarifi için tıklayın.

Balaban Göleti

İzmir'in keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerinden biri olan Balaban Göleti Menderes Yeniköy'de bulunuyor. Çam ormanları içindeki gölün çevresinde doğa yürüyüşüne çıkabilir, gölde kano yapabilir veya balık tutabilirsiniz. Bölgede tesis bulunmadığı için tedarikli gitmenizi tavsiye ederiz. Toplu taşıma ile ulaşım için bilgi almalısınız.

Yol tarifi için tıklayın.

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı gür ormanları, piknik alanları ve bisiklet parkurlarıyla yaklaşık 19 hektarlık alana yayılmış büyük bir park. Doğa tutkunlarını muhteşem manzaralarla karşılayan parkta kamp için uygun alanlar ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir büfe bulunuyor. Karagöl Tabiat Parkı’na giriş ücretli ve yalnızca özel araçla ulaşılabiliyor.

Yol tarifi için tıklayın.

Nebiler Köyü Şelalesi ve Ilıcası

Dikili ilçesine bağlı Nebiler Köyü’ndeki Nebiler Vadisi, el değmemiş doğası, mağaraları ve büyüleyici şelalesi ile doğada vakit geçirmek isteyenler için ideal kaçış noktalarından biri. Karaçam ormanları ile çevrili bu bölgede uğramanız gereken noktalardan biri, şelaleye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Ağlayan Mağara. Ayrıca şelalenin karşısındaki bungalovda Türk kahvesi molası verebilirsiniz. İçerisinde trekking parkurları, kaplıca ve ılıcalar bulunan vadiye makul bir ücretle girilebiliyor. Girişinde otopark bulunan alana Dikili ilçe merkezindeki trekking tur acentaları aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

Gebekirse Gölü Milli Parkı

Selçuk’ta bulunan Gebekirse Gölü Milli Parkı, İzmir’in henüz keşfedilmemiş cennet köşelerinden biri. Etrafı tamamen yeşilliklerle kaplı gölün suyu biraz tuzlu. Park, kamp ve piknik yapmak için çok ideal. Gebekirse Gölü Milli Parkı’na Selçuk'tan kalkan otobüs veya dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Çiğli Sasalı’da 425 bin metrekare alan üzerine kurulu İzmir Doğal Yaşam Parkı, 125 farklı türde bin 500’e yakın hayvanı barındırıyor. EAZA üyesi parktaki tüm canlılar doğala en yakın bitki örtüsü içinde özel hazırlanan alanlarda yaşıyor. Saat 18.00’e kadar ziyarete açık ve girişi ücretli olan parkta kafe ve yiyecek, içecek temin edebileceğiniz tesisler bulunuyor. İzmir Doğal Yaşam Parkı’na toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

İzmir Kuş Cenneti

Çiğli’de bulunan İzmir Kuş Cenneti 300’e yakın farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Kuşların göç yolu üzerinde olduğundan her sene binlerce kuş bu bölgede misafir oluyor. Kuş Cenneti’nde kırlangıç, leylek ve flamingo gibi kuş türlerine kolaylıkla rastlanabiliyor. Ziyaretçilere kuş seyir, dürbün alanları ve bisiklet gibi imkanlar sunan İzmir Kuş Cenneti’ne giriş ücretli ve toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Yol tarifi için tıklayın.

İzmir'deki En İyi Kamp Alanları

İzmir'de bulunan ücretli ve ücretsiz kamp alanlarını, kamp yapılabilecek sahilleri ve İzmir'in en huzurlu karavan, bungalov, glamping alanlarını keşfetmek için tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: Markus Winkler