11 Eyl 2016
Gülay Güler

İzmir'in En İyi Beş Dondurmacısı

Vazgeçilmez yaz eğlencesi, yakan İzmir güneşinin tesellisi dondurmayı kim sevmez ki? Son yıllarda katkı maddeleri dondurmanın tadını kaçırsa da, doğal malzemeler kullanan mekanlar halen bulunuyor ve bu dondurmacıların önünde kuyruklar oluşuyor. İşte kuyrukta bekleten İzmir’in en iyi 5 dondurmacısı.
 
 
 Bostanlı - Bravo Patisserie

Kaynak: Yelp

Bravo Patisserie hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tüm malzemelerin günlük olarak hazırladığı dondurmalarını gerçek meyveler kullanarak yapıyor. Her biri özel bir tarifle hazırlanıyor. Bravo’daki 50 çeşit dondurma kışın da alıcısıyla buluşuyor. Muhteşem lezzetli dondurmalar, vanilya kokulu kornetlerle buluşunca lezzet patlamaları yaşatıyor. Bodrum mandalinalı, karadutlu, güllü, menekşeli, kurabiyeli, bitter çikolatalı, bal bademli, krokanlı, yoğurtlu dondurma Bravo’nun favorileri arasında yer alıyor.

Adres: Bostanlı Mah. Cemal Gürsel Cad. No: 111

Tel: 0 232 336 71 71

www.bravopatisserie.com 


Çeşme- Rumeli Pastanesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Oburcan
 
1945’ten beri Çeşme Çarşı’da hizmet veren Mersin kardeşlerin sahibi olduğu Rumeli Pastanesi’nde yönetim artık dördüncü kuşağa geçmiş. Rumeli Dondurmacısı, 1970 senesinde hazırladığı damla sakızlı dondurma ile sakızlı dondurmanın doğduğu yer olarak biliniyor. Rumeli, aileye ait Ovacık’taki 250 ağaçtan, katkısız ve doğal olarak elde edilen sakızı kullanarak yapılan sakızlı dondurmasıyla anılıyor. 20 çeşit dondurmanın her zaman hazır bulunduğu pastanede dondurmalar, doğal meyveler ve doğal salep ile hazırlanıyor. Dondurma soslarında ise Antep fıstık, çikolata, ceviz, bal, badem kullanıyor. Damla sakızlı dondurmaya ilaveten karadut, kavun ve tahin spesiyali, dondurma severlerden yoğun talep görüyor.
Adres: İnkılap Caddesi, No: 46, Çeşme
Tel: 0 232 712 67 59
www.rumelipastanesi.com
 
Alsancak - Reyhan Pastanesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1965 yılında Alsancak’ta kurulan Reyhan Pastanesi’nin Ilıca, Agora AVM ve Optimum AVM olmak üzere 4 şubesi daha bulunuyor. Reyhan Pastanesi’nin dondurma lezzetleri arasında sütlü, çikolatalı, vanilyalı, fıstıklı, sakızlı, damla çikolatalı, karamel cevizli, krokanlı, kahveli, limonlu, vişneli, çilekli, karadutlu tatlar bulunuyor. 1991 yılından itibaren üçüncü kuşak olarak hizmet veren Reyhan Pastanesi’nin dondurmalı Sandey’i çok meşhur.
Adres:  Mustafa Bey Caddesi No: 24,  Alsancak
Tel: 0 232 422 28 02
 
Çeşme - Veli Usta
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Kaynak: Belister

 

1983’te Çeşme Ilıca’da ilk şubesini açan Veli Usta’nın bugün İzmir’de toplamda 8 şubesi bulunuyor. Dondurmalarını yerinden taze olarak temin eden Veli Usta’nın çileği Emiralem’den, karadutu Tire’den, kavunu Çeşme’den, sakızı Sakız Adası’ndan, fıstığı Antep’ten alınıyor. Menüsünde 50’ye yakın dondurma çeşidi bulunan Veli Usta, davetler için istendiği takdirde özel olarak dondurma hazırlıyor. Veli Usta’da en çok tercih edilen dondurma kombinasyonu ‘sakızlı, balbadem, karadut’. Masmavi rengi ile ilgi çeken ‘bluesky’ Veli Usta’nın spesiyali olarak misafirlere sunuluyor.
Adres: İzmir Cad. No: 67, Ilıca
Tel: 0 232 723 12 73
www.veliusta.com
 
 
Foça - Nazmi Usta Meşhur Girit Sakız Dondurması
 
Kaynak:Yemekevi

Makedonya göçmeni bir Arnavut olan Nazmi Usta’nın dükkanı, Eski Foça Küçük Deniz’de bulunuyor. Küçücük bir pencereden servis edilen birbirinden leziz rengarenk dondurmalar, yörenin lezzetli, yağlı sütleri, iyi salep ve doğal meyvelerden oluşuyor. Nazmi Usta dondurma severlere 20’den fazla çeşit dondurma sunuyor. En çok tercih edilen ise sakızlı dondurması. Sakızın dışındaki klasik lezzetler kakaolu, krokanlı, vanilyalı, Antep fıstık, karadut, yoğurt, böğürtlen, frambuaz, yaban mersini… Bu muhteşem lezzetleri  her gün yapılan tazecik kornetlerde mutlaka denemelisiniz.

Adres: Reha Midilli Cad. No: 82, Foça
Tel: 0 232 812 54 71