21 Tem 2017
Gülay Güler

İzmir'in En İyi Butik Kahvecileri - Bölüm 1

Neymiş efendim bu 3. dalga kahveciler mi diyorsun? Birinci dalga kahvelerden anlatmaya başlayalım o zaman. Birinci dalga; ikinci dünya savaşından sonra başlıyor. İşlenmemiş kahvenin su ile karıştırılıp içilmesinden ibaret. Kahvenin en ilkel hali diyebiliriz. İkinci dalga kahveciler ise meşhur kahve zincirleri. Kahve zincirlerinin kahveyi ticari boyuta taşımalarına tepki olarak 3. dalga kahveciler ortaya çıkıyor. Bu kahveciler daha butikler ve kahve üreticisinin adil koşullarda üretim yapmasını destekliyorlar. Daha da iyisi, en kaliteli kahve çekirdeklerini kullanıp en iyi tadı yakalamak adına farklı farklı demleme yöntemleri kullanıyorlar. 3. dalga kahveciler gerçekten kahveye gerektiği değeri gösteriyorlar ve kahveyi adeta bir sanat eseri gibi ince ince işleyip bizlere sunuyorlar. Artık kahve dalgalarını öğrendiysek, İzmir’in en iyi 3. dalga kahvecilerini listeleyelim mi? 
 
Baristocrat 3rd Wave Cafe & Roastery 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Otuzbeslik
 
SCAE (Specialty Coffee Association of Europe) resmi eğitmeni Nurettin Karakundakoğlu’nun açmış olduğu Baristocrat Alsancak, İzmir'in en popüler kahve mekanlarından biri ve Urla'da da bir şubesi bulunuyor. Kahvelerini ithal ederken bizzat kendilerinin seçmesi ve kendi bünyelerinde özenle kavurmaları başarılarının arkasındaki en büyük neden. Baristocrat; tecrübeli ekibi, kahve çeşitliliğinin yanı sıra iç dekorasyonu, kahve sohbetleri ve ev yapımı ikramlarıyla da dikkat çekiyor. Kahveleri beğendiyseniz küçük paketler halinde satın da alabiliyorsunuz. Mekanın vazgeçilmezleri ise  “Nitro Brew, Cold Drip”.  
Adres: Şehit Nevres Bulvarı, No:21-A Alsancak 
Adres: Yeni Mh. Necati Cumalı Cd., No: 37/A, Urla  

Two Cups


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Two Cups
 
Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen her türlü kahveleri tadabileceğiniz Two Cups'da; kahveleri tat profillerine göre kavuruyorlar ve içtiğiniz kahveye göre demleme şeklini değiştiriyorlar. Kafenin favori içecekleri ise Cortado ve Mocha. Two Cups, kahvenin yanında bir şeyler atıştırmalık isteyenleri de düşünmüş; her gün taze olarak yapılan ev yapımı aperitif ürünler sunuyorlar. Ayrıca, fıçı bira gibi sunulan, 12 saatte demlenen "Cold Brew" soğuk kahvesini denemenizi tavsiye ederiz. Kafenin Take away (al götür) olarak servisi de bulunuyor. 
Ades: Kıbrıs Şehitleri, No:179/Z1 
 
Awake& Espresso

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kaynak: Awake
 
Alsancak İtalyan Sokak’ta açılan kafe konum olarak şehrin gürültüsünden uzak kafa dinlemek için ideal bir noktada. Bu sakin huzurlu mekanda, laptopunuzu alıp çalışabilir ya da kitabınızı okuyabilirsiniz. Awake'de her hafta ayrı yörenin kahvesi sunuluyor.  
Mekanın spesiyali ise Cold Brew ve tabii ki Espresso. Burada, dünyanın farklı yörelerine ait kahve çeşitlerini Chemex, Hario V60, Syphon, Aeropress gibi farklı demleme ekipmanlarıyla hazırlıyorlar. 
Adres: İtalya Sokak, No: 3B, Alsancak 

Poka Coffee Roasters


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Poka
 
Kıbrıs Şehitleri’nde bulunan Poka Coffee Roasters sade konsept tasarıma ve dingin bir atmosfere sahip. Arkadaşlarınızla oturup güzel güzel kahvelerinizi yudumlayabilir ya da tek başınıza yalnızlığınızı kahve ve kitabınızla kutlayabilirsiniz. Gelelim işin teknik kısmına: Kahveleri, Nurettin Karakundakoğlu Poka için özel kavuruyor, 7 farklı orijin kahve seçeneği bulunan mekanın Espresso Makineleri San Remo-Tononto, filtre kahveleri ise Hario v60, Siphon, Chemex ve Aeropress ile demliyorlar. 
Adres: Kıbrıs şehitleri, No:141, Alsancak 

97 Coffee & Brew Bar


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kaynak: 97 CaffeBrew Bar
 
İki bayan baristanın işlettiği bu küçük, sıcak mekan daha koyu kavrulmuş kahve sevenler için farklı seçenekler sunuyor. Kafenin pastaları ve keklerinin hepsi ev yapımı ve çok lezzetli. Kafe; kavurma işlemini kendi yapmasa da İzmir’de bulunan farklı çekirdekleri deneme imkanı sunuyor. Kahveleri Sam Çeviköz/ Federal Coffee tarafından kavruluyor. La Marzocco Linea 2 grup espresso makineleri haricinde farklı filtre kahve demleme teknikleriyle kahveleri demliyorlar.  Adres: 1382 Sokak, No: 34/1C, Alsancak  

Chapter 3rd Wave Cafe & Brewery


 Kaynak: Chapter
 
Chapter'da, aromayı ön plana çıkaran Nordik kavurma yöntemiyle kavrulmuş çekirdekler kullanılıyor. Mekanın bulunduğu cadde çok yoğun olmadığından, keyifle saatlerce oturabilir, bir yandan ev yapımı pasta kekleri götürürken, bir yandan da mekan da bulunan dergileri ve kitapları karıştırabilirsiniz. Chaper'ı kahveleri SCAE (Specialty Coffee Association of Europe) tarafından kavruluyor. Espresso makineleri La Cimbali ve bunun yanında Hario v60, Chemex, Aeropress, Siphon 8 single orijin ile filtre kahve demliyorlar. 
Adres: Dr. Mustafa Enver Bey Cd., No:32 A, Alsancak 

 
Uggla Coffee

 Kaynak: Uggla
 
2016 yılında kurulan ve şu anda küçük ama tutkulu bir ekiple işletilen Uggla Coffee, yerel ve global şirketlerle çalışarak kendine özgü ve zamana direnebilen bir kültür yaratmaya çalışıyor. Sadece tadından ve kaynağından emin oldukları kahvelerin satın alımını gerçekleştiren sonra demlemelerini yapan mekanın ev yapımı tatlıları da çok konuşuluyor. 
Adres: Cemal Gürsel Cd., No:470/1C, Bostanlı 
 
The Laps

Kaynak: The Laps
 
The Laps, plaktan çalan müziği ve zevkli ve sıcak dekorasyonu ile kahve severlerin gönlünü fethetmiş bir mekan. Kahvelerini yurt dışından getirip size servis etmeden hemen önce kendileri kavuruyorlar. O yüzden kahveleri çok daha taze oluyor. Evde yapmak için 250 gr'lık paketler de yapmışlar. Ayrıca The Laps'ta fiyatlar çok uygun, çeşitli indirimler ve promosyonlar da oluyor. Bazı 3. dalga kahvecilerde hissettiğimiz dev kazıklanacağım algısını bir güzel yıkmışlar.  
Adres: Akdeniz, Vali Kazım Dirik Cd. 46 C, Konak