İzmir'in En İyi Dalış Merkezleri

Kaynak: theodysseyonline
 

“Denize inmek, medeniyetin şiarıdır” demiş, Ulu Önder Atatürk... Güzel Ege boşuna medeniyetin bekçisi değil... 

Ayrıca, Ege'nin mavi derinliklerini görmeyi kim istemez ki? Belki yıllardır hayalini kurudunuz belki denk gelmedi belki bilginiz yoktu. Deniz gözlüğü ile yüzeysel dolanmak ne kadar hevesimizi alsa da sizleri Ege denizinin eşsiz sularında dalış yapma fırsatları ile tanıştırmak istiyoruz. Dalış ile ilgili kafanızdaki bütün soru işaretlerini atın ve sizler için derlediğimiz dalış merkezleri listesine bir göz atın...

Mavi Dalış


Karaburun'da faaliyet gösteren Mavi Dalış, belki de yıllardır hayalini kurduğunuz tüplü dalış aktivitesini gerçekleştirmeniz için sizleri çağırıyor. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu'nun belirlediği kural üzerine, güvenli dalış için ilk başta deneme dalışı yapılıyor ve 5 metreden derine inilmiyor. Tüplü dalış yapabilmek için herhangi bir ön koşul bulunmuyor. Deneme dalışları dışında CMAS 1 Dalıcı Kursu, CMAS 2 Dalıcı Kursu, CMAS 3 Dalıcı Kursu ve Sportif Dalış Kursu bulunuyor. C'MAS 1'de 18 metreye kadar dalarken, CMAS 2'de bu oran 42 metreye kadar çıkıyor. CMAS 3'te ise artık profesyonel olmanız ve en az 75 onaylı dalışınızın bulunması gerekiyor.


Serenad Dalış Merkezi

 

İzmir, Seferihisar ve Sığacık'da dalış merkezleri bulunan Serenad Dalış Merkezi, sizleri denizaltının güzellikleriyle buluşturmaya hazır. Yüksek standartlarda ekipmanlara ve 6,5 mt sürat teknesine sahip olan bu dalış merkezinde eğitmenlik dersleri de veriliyor. TSSF/CMAS ve SSI Scuba Scholls International sertifika programları, bu işi ciddi ciddi yapmayı düşünüyorsanız sizlere bir fırsat sunuyor. Sertifikalar ikiye ayrılmakta: Dalış merkezi sertifikaları ve eğitmenlik sertifikaları. Peki nedir bu TSSF/CMAS ve SSI Scuba Scholls International, derseniz hemen açıklayayım. Başlangıç seviyesinden uzmanlık seviyesine kadar devam eden, uzman dalıcı programları ve profesyonel eğitimleridir.
Serenad Dalış Merkezi'nin sizlere sunduğu diğer olanaklar ise şöyle: günlük dalış turları, sualtı fotoğraf ve video çekimleri, dalış organizasyonları ve ekipman satışı. Ayrıca ilgilenenler için ek bir bilgi, ikinci el malzeme satışları da bulunmakta.

Foça Dalış Merkezi


Dünyada dalış üç şekilde icra edilmektedir: deneme dalışı, eğitim dalışı ve sportif dalış. Foça Dalış Merkezi'nde hepsini bulabilirsiniz. Foça Dalış Merkezi'nde sizleri bekleyen kurslar ise şöyle: CMAS/TSSF Dalıcı Kursları, PADI Dalıcı Kursları, Yüzme Kursları ve Cankurtaran Kursları.

Benim hiçbir bilgim yok öncelikle deneme dalışı yapmak istiyorum derseniz buyurun size ayrıntılar: Deneme dalışı, 30 dakika eğitmen ile bire bir yapılıyor, maxsimum 5 metreye kadar iniliyor, isteğe bağlı olarak fotoğraf çekimi yapılıyor, fotoğraf çekimi için extra belli bir miktar ödemeniz gerekiyor. Eğitim dalışları ise grup ya da tek olarak yapılabiliyor. Randevu aldığınız hafta, katılım olursa grup olarak ya da yalnız eğitim dalışı alabiliyorsunuz. Gruplar en fazla 5 kişi olabiliyor. Son olarak yüzme kursları ise 4 kişilik guruplarla yapılıyor. Bir ders ile yüzmeyi mi öğreneceğim diye ön yargıyla yaklaşmayın; çünkü yüzme bilmeyen bir kişi ortalama 5 saatte yüzmeyi öğrenebiliyormuş.

Ege Octopus Dalış Merkezi 


Sualtı yaşamının güzelliklerle dolu dünyasını keşfetmeye Ege Octopus Dalış Merkezi ile devam ediyoruz. Dalış eğitimini yapacağımız Karaburun'a ulaşım transferi sağlanıyor ve kurs programında kurs alacak öğrencilerin gidiş ve dönüş ulaşımı Ege Octopus Dalış Merkezi tarafından sağlanıyor. Diğer dalış merkezlerinin çoğunda olduğu gibi Ege Octopus Dalış Merkezi'de CMAS kursları ve  SSI (tüplü dalış) kursları veriliyor. Profesyonel olarak değil de denemek amaçlı böyle bir maceraya atılıyorsanız deneme dalışları sizler için çok uygun. 30 dakika süren deneme dalışları; sualtı dünyası hakkında bilgilendirme ile başlıyor, dalış kıyafetleri dahil donanımın nasıl kullanacağınız öğretiliyor, sualtı işaretleri de öğretildikten sonra eğitmen sualtında balıkları tanıtıyor ve siz de bu güzellikler fotoğraflarını çekiyorsunuz. 

Efes Dalış Merkezi 


20 yılı aşkın tecrübesi ile Karaburun'da hizmet veren Efes Dalış Merkezi'nin dalış noktaları; Fener Burnu, Küçük Ada, Büyük Ada, Küçük Rif, Domuz Burnu ve Mimoza Koyu. CMAS kursları bulunan bu merkezde bir yıldız dalıcı, iki yıldız dalıcı ve üç yıldız dalıcı olmak üzere üç seviye bulunuyor. Bir yıldız dalıcı için en az 14 yaş sınırı varken, iki yıldız dalıcı için bu yaş sınırı 15'tir, üç yıldız dalıcı ise 18'dir. Ayrıca üç yıldız dalıcı olabilmek için en az ilköğretim ya da ilkokul diplomanız olmak zorunlu. (Merak edilen soru cevaplar için bakınız...) Bu dalış merkezini diğerlerinden ayıran özellik ise otel ve restoran kısmı bulunması.

Teos Divers


Adnan Menderes Havaalanına yakınlığı ile dikkat çeken Teos Diver, havaalanına sadece 45 dakikalık uzaklıkta. Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve Almanca da eğitim imkanları sunan bu dalış merkezi, PADI ve CMAS belgelendirme sistemlerinin eğitimleri sunuyor. Deneme dalışları için harika bir tekne fırsatı da sunuyor, ben korkuyorum normal tekne turuna katılsam, dalmasam diyorsanız eğer buyurun size diğer seçenek: dalış için dizayn edilmiş 36 kişilik teos divers isimli tekne ile her gün saat 10:00 ve saat 14:30 da 2 defa farklı dalış noktalarına dalış düzenleniyor ve dalış yapmayacak misafirler için de keyif alacakları tekne turu ve şnorkel yapma fırsatı sunuluyor.

Crazy Blue Diving School


Dönem dönem deneme dalışlarında indirim yapan Crazy Blue Diving School, 5 metrede 30 dakika tüplü dalış ile sualtı meraklılarına merhaba diyor. Dalış eğitmenlerle birebir yapılırken, isterseniz Crazy Blue Diving Center'dan 20 TL karşılığında Try Scuba kartına sahip olabilirsiniz. Dalışı severseniz bir düşünün deriz.

Koçoğlu Dalış Merkezi


1953 yılından bu yana hizmet veren Koçoğlu Dalış Merkezi, 1995 yılında Altın Yunus Turistik Tesisleri'nde faaliyetlerine başlamış. Altın Yunus turistik tesisleri içerisinde bir plaj ve ufak bir koy bulunmakta. Koçoğlu Dalış Merkezi'ni en cazip kılan özelliklerinden birisi ise sualtı tavla turnuvalarının olması. Sualtında doğum günü kutlamaları, evlilik teklifleri ve özel anlarınızı unutamayacağınız hale getirecek etkinlikler de yapılıyor. Dalış noktaları ise; Yatak Odası, Ayrık Taş, No name, Ildır Fener Adası, Topuk, Orkinos Çiftliği ve İngiliz Adası. Ayrıca Koçoğlu Dalış Merkezi'nin engelli vatandaşlara bir duyuru var ¨İşletmemiz engelli arkadaşlarımıza sadece bir gün değil her istedikleri zaman bizlere ulaşabilir ve bizlerle dalış yapabilirler¨ diyorlar.