14 Eyl 2019
Gülay Güler

İzmir'in En İyi Kitap Kafeleri

Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu mütevazı mekanlarda uzun zamandır aradığınız kitapları bulmak ya da ilgilendiğiniz kitabı güzel bir kahve eşliğinde uzun uzun araştırmak okur için müthiş bir deneyim. Bir kahve içeyim, iki atıştırayım, şu kitaba da bakayım derken nasıl zaman geçiyor anlatamayız. Kitapseverler buyurun, İzmir‘in en iyi kitap kafeleri.

Kabuk Kitabevi

Alsancak'ın en işlek caddelerinden birinde yer alan Kabuk'tan içeri adımınızı attığınız anda boyut atlamış gibi hissedeceksiniz. Mekan çift camlı olduğundan sokağın gürültüsü içeriye girmiyor. Kitabevi sahibi kitap seçiminizde çok yardımcı oluyor. Buradan kitap almasanız da çay kahve içebilir, kendi kitabınızı okuyabilirsiniz. Bu huzurlu, samimi ortama bayılacaksınız.

Tenten

Tenten, Alsancak'ın merkezinde sessizce kitap okuyabileceğiniz bir kitap kafe. Dekoruyla insanın içini ısıtan Tenten, kütüphanelerine 3 kitap hediye edene bir kahve veya çay bedava veriyor. Kendince kütüphaneye sahip Tenten'de kitaplar dışında her şey satılık. Kitap kafe ve eskici karışımı bir ruha sahip olan Tenten keşfedilmeyi bekliyor.

Hayyam Şarap & Kitabevi

Kulağınıza hoş bir müzik, damağınızda süryani şarabının burukluğu, bir de kitap kokusu duyuyorsanız siz Hayyam Şarap & Kitabevi'ndesiniz efendim. Alsancak'ı güzel kılan mekanlardan biri olan Hayyam'ın otantik iç dekorasyonuna, özenle yapılan yemeklerine, şaraplarına ve kütüphanesine hayran kalacaksınız. 
 

Rüzgargülü Kitap & Cafe

Urla'da kahve eşliğinde bir kitap molasına ne dersiniz? Burası, kitap okuma keyfine çok yakışan mekanlardan. Bilgisayarınızı alıp saatler süren projenizi bitirebilir ya da kitap keşfine çıkabilirsiniz. Bunun yanında içeceğiniz her türlü kahve, çay keyfinize keyif katacak.

Buca Yedigöller

 Buca Yedigöller içerisindeki kitap kafe, şehrin yoğun temposundan kurtulmak isteyenlerin uğrak noktası. Burada Yedigöller’in eşsiz manzarası ve temiz havası ile dinlenirken bünyesinde bulundurduğu kitaplarla okumanın keyfini çıkarabilirsiniz. Kitap Kafe'de romanlardan hikaye kitaplarına, masallardan çocuk kitaplarına kadar her tür kitleye hitap edebilecek eserler yer alıyor. 

Arma Bookstore & Cafe Brasserie

Müşterilerine misafir gözüyle bakan, kitap kokusunun lezzetli yemeklerle harmanlandığı Arma Kitap Cafe, ticari çıkarları bir tarafa bırakıp kitap okumayı alışkanlık haline getirmeyi kendisine misyon edinmiş. Kordon havasında kahvenizi yudumlarken kitap okumak bir harika doğrusu.

Ege Kitap ve Plak Evi

Ege Kitap & Plak'ın plakseverler ve kitapseverler için özenle oluşturulmuş zengin arşivini haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz. Pek çok farklı alanda sayısız kitabı elinizin altında bulmanın hazzı dışında müziği pikaptan dinleme keyfini doyasıya yaşayacaksınız. Binlerce yerli ve yabancı Blues, Jazz, Punk, Rock, Reggae, New Wave, Psychedelic ağırlıklı plak arşivi arasında kaybolabilirsiniz. Koleksiyonerler dikkat! Ender bulunan, baskısı tükenen yabancı ve Türkçe plakları, sürekli güncellenen Ege Kitap & Plak'ın arşivinde bulabilir, yeni keşiflerin peşine düşebilirsiniz. 

Yakın Kitabevi

 Yakın Kitabevi, okurla kitabı buluşturmanın dışında düzenlediği çeşitli etkinliklerle İzmir'e renk katıyor. Kitabevi getirdiği kaliteli yayınlarıyla kitap seçerken kulağınıza çalınan müzikleriyle düzenlediği sıcak söyleşileriyle adeta bizi Yakın'a çekiyor.

Sihirli Kitap - Kahve - Konuk Evi

Hem kafe hem masal evi olarak hizmet veren Sihirli'de, her gün büyüklerin de ilgisini çeken masallar anlatılıyor. Bu iyilik dolu masal evinde gerçekleşen bütün etkinlikler Ege Çağdaş Eğitim Vakfı yararına düzenleniyor. Urla'da hizmet veren Sihirli'nin buram buram kokan kahveleri, kitap dolu kitaplığı ve birbirinden tatlı 2 misafir odası var. Burası gerçekten sihir gibi bir yer.

Sofilya Kitabevi & Cafe

Alaçatı'da bulunan Sofilya, sessiz, sakin, serin, kuytu köşe, ev misali bir kitabevi. Buranın varlık sebebi kitaplar, esas ev sahibi de onlar. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun okumayı huy edinmiş olanlar için bir soluklanma noktası. Yerleri kısıtlı olduğu için raflardaki kitaplara bir seçki gibi bakabilirsiniz. Dolayısıyla yeni yazarlar keşfetmenizi garanti edebiliriz. Ayrıca Sofilya son derece lezettli okuma yanı atıştırmalıklar sunuyor. 

Pan Kitabevi

Karşıyaka'nın kalabalığından bulanıp bir nefes almak istiyorsanız Pan Kitabevi'ne uğramalısınız. Aradığınız her türden kitabı burada bulabilirsiniz. Ne aradığınızı bilmiyorsanız ve önerilere açıksanız kitabevi çalışanları çok yardımcı oluyorlar. Dönem dönem atölye çalışmalarına da yer veriyorlar. Atölye çalışmaları için sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Dünya mutfağına sahip olan Pan'ın menüsü de bir o kadar zengin. Kuzu tandırdan, hamburgere, 3, Nesil kahvelerden detoks sularına kadar her şey mevcut. 

Arel Kitap & Kafe

Bornova'da bulunan bu kitap kafede aile ortamını hissedeceksiniz. Zengin kitap arşivine sahip olan Arel Kitap & Kafe'nin kahveleri ve tatlıları da bir o kadar lezzetli.

Hasankeyf Kitaplığı & Heveskârlar Kahvesi

Sessiz, huzurlu ortama sahip olan Hasankeyf Kitaplığı'nda aradığınız her kitabı bulabilirsiniz. Küçük bir kafesi olan mekanın kütüphane kısmında ortak çalışma masası da bulunuyor. Karataş'ta bulunan bu kitap kafe öğrencilerin ve kitap tüketicilerinin uğrak noktası konumunda.