İzmir'in En İyi Kitap Kafeleri

Paylaş
21-09-2017
Gülay Güler
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu mütevazı mekanlarda uzun zamandır aradığınız kitapları bulmak ya da ilgilendiğiniz kitabı güzel bir kahve eşliğinde uzun uzun araştırmak okur için müthiş bir deneyim. Bir kahve içeyim, iki atıştırayım, ay şu kitaba da bakayım derken nasıl zaman geçiyor anlatamam. Kitap ve kahve severler buyurun, İzmir‘in en iyi kitap kafeleri.

Kabuk KitabeviAlsancak'ın en işlek caddelerinden birinde yer alan Kabuk'tan içeri adımınızı attığınız anda boyut atlamış gibi hissedeceksiniz. Mekan çift camlı olduğundan sokağın gürültüsü içeriye girmiyor. Kitabevi sahibi kitap seçiminizde çok yardımcı oluyor. Buradan kitap almasanız da çay kahve içebilir, kendi kitabınızı okuyabilirsiniz. Bu huzurlu, samimi ortama bayılacaksınız.

Tenten


Alsancak'ta merkezi bir sokakta sessizce kitap okuyabileceğiniz bir kitap kafe Tenten. Dekoruyla insanın içini ısıtan Tenten, kütüphanelerine 3 kitap hediye edene bir kahve veya çay bedava veriyor. Kendince kütüphaneye sahip Tenten'de kitaplar dışında her şey satılık. Kitap kafe ve eskici karışımı bir ruha sahip olan Tenten keşfedilmeyi bekliyor.

Hayyam Şarap Kitabevi


Kaynak: Hayyam Kitabevi

Kulağınıza hoş bir müzik, damağınızda süryani şarabının burukluğu, bir de kitap kokusu duyuyorsanız siz Hayyam Şarap & Kitabevi'ndesiniz efendim. Alsancak'ı güzel kılan mekanlardan biri olan Hayyam'ın otantik iç dekorasyonuna, özenle yapılan yemeklerine, şaraplarına ve kütüphanesine hayran kalacaksınız. 


Rüzgargülü Kitap Kafe


Kaynak: Rüzgargülü Kitap Kafe

Urla'da kahve eşliğinde bir kitap molasına ne dersiniz? Burası, kitap okuma keyfine çok yakışan mekanlardan. Bilgisayarınızı alıp saatler süren projenizi bitirebilir ya da kitap keşfine çıkabilirsiniz. Bunun yanında içeceğiniz her türlü kahve, çay keyfinize keyif katacak.
Buca Yedigöller – Kitap Kafe 

Kaynak: Yedigöller Kitap Kafe

Buca Yedigöller içerisindeki Kitap Kafe, şehrin yoğun temposundan kurtulmak isteyenlerin uğrak noktası. Burada Yedigöller’in eşsiz manzarası ve temiz havası ile dinlenirken bünyesinde bulundurduğu kitaplarla okumanın keyfini çıkarabilirsiniz. 
Kitap Kafe'de romanlardan hikaye kitaplarına, masallardan çocuk kitaplarına kadar bütün kitlelere hitap edebilecek eserler yer alıyor. 


 Arma Kitap & Cafe


Kaynak: Arma Kitap & Cafe

Müşterilerine misafir gözüyle bakan, kitap kokusunun lezzetli yemeklerle harmanlandığı Arma Kitap Cafe, Ticari çıkarları bir tarafa bırakıp kitap okumayı alışkanlık haline getirmeyi kendisine misyon edinmiş. Kordon havasında kahvenizi yudumlarken kitap okumak bir harika doğrusu.


Ege Kitap & Plak


Ege Kitap & Plak'ın plak ve kitapseverler için özenle oluşturulmuş zengin arşivini haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz. Tarih, siyaset bilim, edebiyat, sanat, felsefe, mimari, arkeoloji ağırlıklı olmak üzere pek çok farklı alanda sayısız kitabı elinizin altında bulmanın hazzının dışında müziği pikaptan dinleme keyfini doyasıya yaşayacaksınız. Binlerce yerli ve yabancı Blues, Jazz, Punk, Rock, Reggae, New Wave, Psychedelic ağırlıklı plak arşivi arasında kaybolabilirsiniz.
Koleksiyonerler dikkat; ender bulunan, baskısı tükenen yabancı ve Türkçe plakları sürekli güncellenen Ege Kitap & Plak'ın arşivinde bulabilir, yeni keşiflerin peşine düşebilirsiniz. 

Yakın Kitabevi


Kaynak: Mapio.net

Yakın Kitabevi, okurla kitabı buluşturmanın dışında düzenlediği çeşitli etkinliklerle İzmir'e renk katıyor. Kitabevi getirdiği kaliteli yayınlarıyla, kitap seçerken kulağınıza çalınan müzikleriyle, düzenlediği sıcak söyleşileriyle  adeta sizi "Yakın'a" çekiyor.


Sihirli Kitap Kahve Konukevi

Kaynak: Airbnb

Hem kafe hem masal evi olarak hizmet veren Sihirli'de, her gün büyüklerin de ilgisini çeken masallar anlatılıyor. Bu iyilik dolu masal evinde gerçekleşen bütün etkinlikler Ege Çağdaş Eğitim Vakfı yararına düzenleniyor. Urla'da hizmet veren Sihirli'nin buram buram kokan kahveleri, kitap dolu kitaplığı ve birbirinden tatlı tasarım 2 odası var. Burası gerçekten sihir gibi bir yer.