22 Kas 2017
Gülay Güler

İzmir'in En İyi Kokoreççileri

İddia ediyoruz, İzmir’de bir kere kokoreç yiyen artık nereye gitse kokoreçini İzmir usulü ister; çünkü İzmir usulü kokoreç direkt közden alınır, dilimlendikten sonra kıyılmaz, dört beş bıçak darbesi ile dağıtılır, üzerine kimyon dökülür ve domates katiyen konmaz. Etin tadını gayet güzel alırsınız. İzmir usulü olmayan kokoreçler ise iyice kıyılır, domatese ve baharata boğulur, sacda bekletilir, müşteri gelince ısıtılır… Eee, siz şimdi kokoreç mi yediniz? Hayır, ekmek arası baharat yediniz. İzmir usulü kokoreçi merak ettiyseniz işte size İzmir’in en iyileri…

Kokoreççi Asım Usta

Asım Usta, 1960 yılında, üç tekerlekli arabayla başladığı kokoreç üretim ve satış işine şu an İzmir'in Bornova ilçesinin Çamdibi semtindeki iki şubesi ile devam ediyor. Asım Usta’nın kokoreçi o kadar lezzetli ki uzak mesafelerden gelen müdavimleri var. Kömürde kızartılan bol baharatlı kokoreçe bayılacaksınız. Ustamız kokoreç imalatında ve pişirilmesinde en çok temizliğe önem veriyor bu sayede meraklılarını müdavimi yapıyor. 

Kokoreççi Baki Usta - Bornova

Baki Usta, seyyar satıcılıkla başladığı mesleğine Şemikler, Bostanlı, Bornova’da açtığı şubelerle devam ediyor. Baki Usta kokoreci sadece taze baharatlarla servis ediyor böylece etin lezzetini alabiliyorsunuz. En önemli sırrı ise malzeme olarak süt kuzu kullanması. 

Kartal Kokoreç

Bornova Çamdibi’nde Kartal durağı diye bilinen yerde bulunan Kartal kokoreç, İzmir'de kokoreç denildiğinde ilk akla gelenlerden. 1970 yılında imalat ile başlanan işletme 1990 yılında kokoreç satışına başlar. En kaliteli malzemeleri kullanarak büyük beğeni toplayan işletme yıllar içinde birçok ünlü ve sadık müşteriye sahip oldu. Burada süt kuzudan yapılan kokoreçler kömür ateşinde pişiyor. Şiddetle tavsiye edilir.

Akın Usta Kokoreç

Kasapları ve eti ile meşhur olan Menemen Ulukent’de bulunan Akın Usta, kilometrelerce yolu göze almanıza neden olacak lezzetli kokoreçiyle meşhur. Kokoreçi mideyi rahatsız etmeyen, damağa yapışmayan, ağızda eriyip tat bırakan bir lezzete sahip. Menüsünde sadece kokoreç ve içecek olan Akın Usta’nın hatırı sayılır müdavim kitlesi bulunuyor. 

Kokoreççi Özcan

Çeşmealtı’nda bulunan Kokoreççi Özcan, yörenin kuzusundan hazırladığı kokoreçle, müdavimlerinin damaklarını şenlendiriyor. Kokoreci hem güzel pişmiş hem de yumuşacık. 

Uğur Kokoreç & İnegol Köfte

Çiğli'de bulunan Uğur Kokoreç, babadan oğula geçen lezzet durağı. Kokoreç, atom, köfte hepsi birbirinden lezzetli. Gece geç saatlere kadar açık olan Uğur Kokoreç'i, kokoreç rotanıza ekleyebilirsiniz.

Ustam Kokoreç

Vedat Demircan sokak lezzeti olan kokoreçi yeni bir konsept oluşturarak tanıtmak amacıyla Ustam Kokoreç markasını oluşturmuş. Bornova'da hizmet veren Ustam Kokoreç'te kullanılan tüm malzemeler kendi üretim tesislerinden geliyor.