18 Kas 2018
Kardelen Uysal

İzmir'in İnsanları ile İnsan Hikayeleri

 

Fotoğrafta siyah-beyaz insan portreleri bulunmakta.

 

Humans New York, 2010 yılında bir blog olarak Brandon Stanton tarafından kuruldu. New York sokaklarında yapılan  bu kısa röportajlar ve fotoğrafları kısa sürede büyük ilgi gördü. Stanton, sokaktaki sıradan insanın hikayesine kulak veriyordu. Sosyal medyanın da etkisiyle proje oldukça ses getirdi. 2013 senesinde Humans of New York’un kitabı çıktı ve New The New York Times en çok satanlar listesinde tam 31 hafta kaldı.  2015 yılına geldiğimizde ikinci kitap Humans of New York: Stories çıktı. Hatta Facebook üzerinden dizi olarak yayınlandı. Bu dizinin ise 5 ayrı teması vardı: Zaman, Yıldız, Ev, İlişkiler. 1200 röportajın meyvesiydi bu dizi.

Brandon Stanton, Secretary General’s MDG Advocacy Group tarafından desteklenen Birleşmiş Milletler’in işbirliği ile 50 günde 10 ülke gezdi, pek çok insanı dinledi, takipçileriyle hikayelerini paylaştı. Burada amaç 8 ana sorun hakkında farkındalık yaratmaktı. 8 temel ihtiyaç var; yoksulluğu ve açlığı yok etmek, evrensel temel eğitimi sağlamak, cinsiyet eşitliğini oluşturmak ve kadınlar adına pozitif ayrımcılık sağlamak, çocuk ölüm oranlarını azaltmak, gebe anne sağlığını iyileştirmeye yönelik çalışmalar, HIV ve diğer hastalıklarla mücadele, çevrenin sağlığını sürdürmek, gelişme için küresel işbirliği. Bu ilham verici hikaye, salgın gibi yayıldı. Dünyanın pek çok farklı şehrinde Humans of Paris, Humans of İstanbul, Humans of Irak gibi hesaplar açılmaya başlandı.

 

 

Kaynak: Humans of New York
(Bisikleti ile poz veren küçük bir çocuk var görselde)

 

 

Kaynak: Humans of New York
(Üstteki fotoğrafta yaşlı bir adam, alttaki fotoğraf ellerinde yapraklar olan küçük bir kız çocuğu var)

 

 

Projede insanlar tamamen anonim olarak kalıyor. Proje reklam kabul etmiyor. Sıradan insanın hikayesi her gün bizlere ulaşıyor. Şimdi biz de otuzbeslik.com ailesi olarak İzmir insanlarının hikayelerine kulak veriyoruz. Portrelerini sunduğumuz insanlar var.  Kulak veriyoruz;  olduğunu sandıkları kişilere, hayallerindeki ‘ben’ portlerine, zamanın hallerindeki durumlarına kulak kabartıyoruz. Onlar anlatıyorlar, biz dinliyoruz yargılamadan. Sokakta hayat var, sokakta hikaye var ve biz insan hikayelerini görünür kılmak istiyoruz. Hepimiz bir hikayenin içindeyiz. İzmir’in İnsanları projesini şu adresten takip edebilirsiniz: izmirininsanlari

 

 

 Kaynak: İzmirininsanlari
(Fotoğrafta yelkenlisi ile poz veren bir erkek çocuk var)

 

Kaynak:izmirininsanlari
(Fotoğrafta kuş yemi satan bir kadının eli var)