27 Şub 2020
Seçil Şeker

İzmir'in Modern Birahanesi Soweto

Partileri, kampanyaları, pazarları ile açıldığı günden beri İzmirlinin yakından takip ettiği Soweto ile yarattıkları modern birahane deneyimini konuştuk. Gezmeyi ve geliştirmeyi seven bir ekip tarafından yaratılan Soweto, İzmir’in gözde mekanları arasında yerini alacak gibi duruyor. Gelin Soweto’yu kendi cümleleriyle tanıyalım. 

"Modern Birahane" nasıl oluyor biraz anlatır mısınız?

İyi müzik, zaman zaman gerçekleşen DJ performansları eşliğinde bol seçenek içinden size hitap eden biraları içebileceğiniz ve yanında özenle hazırlanmış atıştırmalıkları yiyebileceğiniz keyifli bir yer Soweto. Modern birahaneyi biz bu şekilde tanımlayıp Soweto’yu kurduk. Burası 15.00 ile 03.00 arası açık. Soweto ister yemek öncesi ister yemek sonrası bir şeyler içebileceğiniz isterseniz de tüm gecenizi geçirebileceğiniz samimi ve sıcak bir birahane. 

Pazarlarınız çok ilgi görüyor. Bu etkinlikleri nasıl planlıyorsunuz? Mutfakları ve lezzetleri nasıl seçiyorsunuz?

Dünyayı gezen ve gezmekten çok keyif alan bir ekibiz. Sevdiğimiz dünya mutfaklarını ve o mutfaklarda tarzımıza uyan yiyecekleri bu pazar etkinlikleri sayesinde İzmirlilere sunuyoruz. 

Modern ve mistik havanızın yanında daha lokal lezzetlere de yer veriyorsunuz, midye gibi. İzmirliler içkisinin yanında hangi atıştırmalıkları seviyor?

Soweto’nun ve modern birahane tanımının çıkışı bir bakıma sokak lezzetlerinden ilham alarak oluştu. Dekorasyon olarak baktığınızda da burada sokak havasını alabiliyorsunuz. Midye ve sardalya, bira yancısı olarak çok ilgi gören ürünlerimizden. İzmir’in ve hatta İzmir dışındaki insanların bile sevdiği ve bildiği Asım Usta’dan kokoreç getirtiyoruz. Hamburgerimiz, çıtır tavuğumuz, kokercimiz, dana sosisimiz, midyemiz ve sardalyamız çok seviliyor. 

Ziyaretçilerinizi bekleyen bir yenilik ya da değişiklik var mı?

Müzikal anlamda bir değişiklik yapmayı düşünüyoruz. Alt katımızda DJ performanslarımız oluyor. Bunu üst kata taşımayı düşünüyoruz. Tarihi eser niteliğinde büyük bir binamız var. Bu binayı en etkili şekilde nasıl kullanabiliriz onun üzerine düşünüyoruz. Hafta içi ve hafta sonu daha farklı konseptler ile misafirlerimizin karşısına çıkacağız. Daha fazla ipucu vermeyeyim. 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizim kafamızdaki Soweto, bir yandan insanların rahatça gelip zaman geçirebildiği bir yandan uygun fiyatlı biraları ve atıştırmalıkları deneyebildiği bir yandan da güzel müzikler dinleyebildiği bir yer. On yıldır sektörün içinde olmamıza rağmen Soweto’nun bizim için çok tatlı bir heyecanı var. Kafamızdaki fikri ve hissiyatı misafirlerimize de geçirebildiğimizi düşünüyoruz ve bu bizi hem mutlu hem de motive ediyor. 

 

Kapak Fotoğrafı: Oktay Gürler