24 Eyl 2016
Otuzbeşlik

İzmir'in Performans Araştırmaları Merkezi Açık Stüdyo

 
Açık Stüdyo, performans sanatlarına yeni bir alan açmak niyetiyle İzmir’de kuruldu ve bu sezon aylık programı yayınlayacak. Çağdaş sanat ve daha yoğun olarak performans alanında İzmir özelinde gerçekleşecek çalışmaların dışında Türkiye çapında ya da uluslararası seviyede çalışmaların da gerçekleşeceği bu yeni kültür mekanı Basmane Meydanı yakınında yer alıyor. 


Şafak Ersözlü ve Bahar Nihal Ersözlü’nün 2006 yılından bu yana İstanbul ve İzmir’de sürdürdükleri çalışmaları bir merkezde toplama ihtiyacından doğan Açık Stüdyo, budalasultan ve Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir kolektiflerinin üretimlerine ev sahipliği yapacağı gibi tüm disiplinlerden sanatçıların çalışmalarına açık.
 
 
Eser üretimi ve sunumu, izleyici geliştirme, eğitim vb. alanlarda farklı olasılıklara, işbirliklerine ve arayışlara açık olma ilkesiyle yola çıkan stüdyo kendini bir performans araştırmaları merkezi olarak tanımlıyor.

Açık Stüdyo’nun etkinlik alanları neler?
 
Açık Stüdyo’nun etkinlik alanları öncelikli olarak performans üretimi ve sunumu. (çağdaş dans, tiyatro, müzik ve inter/multidisipliner performans vb.), etkinlik yönetimi (festival, seminer, panel vb.), eğitim (çağdaş dans, oyunculuk, performans tasarımı, tai chi vb.) ve tematik atölye çalışmalarından oluşmakta (grup dinamiği, beden farkındalığı, geleneksel gevşeme teknikleri vb.). Bu alanların süreç içinde gelişecek işbirlikleri doğrultusunda çeşitlenmesi planlanıyor.
 
       
     

 

 

 

 
Fotoğraf: Şafak Ersözlü (İzmir) ile Performans Tasarımı Atölyesi


Açık stüdyo kimdir?

Şafak Ersözlü: 1983 yılında İstanbul’da doğdu ve İzmir’de büyüdü. 2012 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü – Sahne Sanatları Alanı’ndan mezun oldu. Lisans döneminde misafir öğrenci olarak gittiğim Prag Duncan Center Konservatuarı’nda çağdaş dans eğitimi aldı. 2010 yılından bu yana çeşitli bağımsız ve/veya ödenekli, yerli ve/veya uluslararası yapımlarda oyuncu ve/veya performansçı olarak çalışmakta. 2012 yılında eşi Bahar Nihal Ersözlü ile birlikte budalasultan adlı çağdaş sanat kolektifini kurdu ve özgün çalışmalarımızı kolektif bünyesinde gerçekleştirmeye başladı. 2014 yılında yüksek lisans öğrenimi için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı’na kabul edildi ve 2015 yılında eşi ile birlikte İzmir’e yerleşti ve İzmir’de çeşitli mekanlarda performans tasarımı üzerine atölye çalışmaları düzenledi. İstanbul’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı öğrenci ve mezunlarının 2014 yılından bu yana düzenlemekte olduğu Sanatta Görünürlük Festivali’ni, Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir adıyla 2016 baharında İzmir’e taşıdı.
 
Bahar Nihal Ersözlü: 2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. İstanbul’da, yayıncılık ve kitapçılık alanlarında çalıştı. 2008 yılından bu yana, Süha Ertekin’le T’ai Chi çalışmaya devam ediyor. 2014 yılında da Ertekin’in eğitmen öğrencilerinin arasına katıldı. 2014 yılında Oyun Yayınevi’nden ‘Defterim Toprak’ isimli şiir kitabı yayımlandı. 2016 yılının Haziran ayında çocuklar için yazdığı T’ai Chi şiirleri, ‘Küçük Tao Yolda’ adıyla Yol Yayınları tarafından yayımlandı. 2015 yılında İzmir’e yerleşti. İzmir’de çocuklar ve yetişkinlerle T’ai Chi Ch’uan çalışıyor. Aynı zamanda şiir ve öykü üretimlerine devam ediyor. Güncel şiirlerine defterimtoprak.blogspot.com sayfasından ulaşabilirsiniz.
 
 
Açık stüdyo neler yapıyor?

Açık Stüdyo, Budalasultan ve Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir kolektiflerinin üretimlerine ev sahipliği yapacağı gibi tüm disiplinlerden sanatçıların çalışmalarına açık bir platform.


budalasultan'ı, 2012 yılında İstanbul'da kuruldu. Öznel ihtiyaçlar doğrultusunda projeler geliştiren inisiyatif farklı disiplinleri bir araya getirerek çalışmaya İzmir'de devam ediyor. Topluluk, işlerinin kavramsal arka planında aklın sınırlarını aşmayı hedefliyor ve gerçeğe ilişkin ortak kanıları sorguluyor. 


Budalasultan'ın performans çalışmalarını; acikstudyo.com/budalasultan   inceleyebilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: Budalasultan

Sanatta Görünürlük Festivali - İzmir, gönüllülük esasıyla yürütülen çok disiplinli bir çağdaş sanat festivali2014'ten bugüne İstanbul'da sürdürülen festival
 2016 baharında İzmir'de de gerçekleştirilmeye başladı. İzleyici geliştirme ve sanatçı ile izleyici arasında geçici otonom bölgeler yaratma niyetiyle yürütülen festival kapsamında 29 Nisan Dünya Dans Günü ön etkinliği ardından 2-5 Mayıs tarihleri boyunca toplam beş günde altı mekanda yirmi iki ücretsiz etkinlik gerçekleştirdi. acikstudyo.com/sanatta-gorunurluk-festivali-izmir
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Açık stüdyo nereden takip edilir?
Acikstudyo.com adresinden güncel program içeriğine ve iletişim bilgilerine ulaşılabileceği gibi facebook.com/acikstudyo sayfasından da stüdyo takip edilebilirsiniz.