10 Tem 2017
Bensu Tekin

İzmir'in Sanat Merkezleri

Sanat Merkezleri ziyaretçilere, sanatçılarla tanışıp konuşma ve sanatçı pratiklerinin ardındaki sürece tanıklık etme imkânını sunarlar. İzmirliler olarak sanatı seviyor ve destekliyoruz. Peki bu seminerler, tartışmalar, sanatçı konuşmaları, ücretsiz kurslar nerelerde oluyor? Eğer sanata birazcık ilginiz varsa hiç durmayın, bu yazı tam sizlik. Nerede hangi sanat merkezi var? İçeriği nedir? Kuruluşu ve barındırdığı kurslar gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalıştık. Keyifli okumalar. 


Arkas Sanat Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: arkassanatmerkezi
 
1875 yılından beri hizmet veren Fransız Fahri Konsolosluk binasının denize bakan bölümü, Fransız Hükümeti tarafından 20 yıllığına, kültür ve sanat amaçlı kullanım için Arkas Holding’e tahsis edildi. Bir yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından bina 2011’de Arkas Sanat Merkezi açıldı. 10 adet sergi binası bulunmaktadır. Arkas Sanat Merkezi, İzmir’e kazandırılmış tarihi bir bina olmasının yanında, birçok uluslararası ressamın eserlerinin sergilendiği ilk sanat merkezi olma özelliği de taşıyor. 

 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: aassm
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir'in Güzelyalı semtinde bulunan, 2008 yılında hizmete girmiş kültür merkezidir. İzmirli besteci, araştırmacı ve müzisyen Ahmed Adnan Saygun'un ismini taşır. Ahmet Adnan Saygun, 1922 yılında, Macar Tevfik Bey'in öğrencisi olmuştur ve ilk Türk operasının bestecisidir. 1133 kişilik büyük salon, 244 kişilik küçük salon, 5 adet sergi salonu, açık alan etkinlerine de uygun yapısıyla Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden birisidir. Her kesimin ilgisini çekecek etkinliklere ev sahipliği yapan Saygun Sanat Merkezi, teknik ve akustik bakımından da Türkiye’nin en iyi sanat merkezidir.
 
 
İsmet İnönü Sanat Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: izmiretkinlikler
 
Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı'na bağlı İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde; konser, seminer, konferans ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası tüm organizasyonlar gerçekleştirilebilmektedir.
 
 
Güzelyalı Kültür Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: konakbelediyesi
 
Güzelyalı Kültür Merkezi, Konak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne bağlıdır. 303 kişilik Nazım Hikmet Sahnesi’nde tiyatro, konser, panel, söyleşi vb. etkinlikler yapılırken, okulların yılsonu gösterilerine ev sahipliği yapan Güzelyalı Kültür Merkezi, bu anlamda da bir ihtiyaca cevap vermektedir ve resim, heykel, fotoğraf vb. sergilerle İzmirlilerle buluşmaktadır.
 
 
Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: akmege
 
1980 yılında açılan Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Ege ve İzmir yöresinin bilimsel ve sanatsal etkinliklerinin yapıldığı önemli bir tesistir. Merkezde 652 ve 624 kişilik 2 büyük salon, 340 kişilik Tiyatro Salonu, 80-100 kişilik oturumların yapılabileceği Ege Sanat Salonu ile 800 kişilik resepsiyonların yapılabileceği geniş fuayeler ve resim, seramik, heykel sergilerinin yapılabileceği 470 m² 'lik sanat galerisi bulunmaktadır. 
 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: sksdeu
 
 
Sabancı Kültür Merkezi'nin ilk bölümde 548 kişilik Hasan Tahsin Salonu bulunmaktadır. En gelişmiş tekniklerin uygulandığı sahnesi ve geniş fuayesi ile tiyatro, opera, bale, konser ve sergi gibi her türlü kültürel ve sanatsal gösterilere olanak sağlayabilmektedir. Sinevizyon perdesi ile müzikallerden dev kadrolu gösterilere kadar çeşitli sunumlar için tüm olanaklara sahiptir. İkinci bölüm 75 m² sahne alanı ile 138 kişiye hizmet sunmaktadır. Ayrıca toplantılarda kullanılmak üzere 30 kişilik seminer salonu bulunmaktadır.
 
 
Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: mekan360
 
Uğur Mumcu Kültür Sanat Merkezi, çok amaçlı olarak kullanılmakta ve Bornova Büyükpark'da yer almaktadır. Merkezin 180 kişilik nikah ve toplantı salonu, 40 kişilik seminer salonu, 205 kişilik bir tiyatro salonu ve seramik atölyesi bulunmaktadır. Sergi salonlarının da yer aldığı Uğur Mumcu Kültür Sanat Merkezi'nde 4 büyük salon bulunmaktadır. Bu salonlar, tiyatro, folklor ve aerobik çalışma alanı olarak kullanılmaktadır.
 
 
Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: bucabel
 
Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, bahçesinde bulunan restoran ve kafe ile de hizmet vermektedir. Her ay edebiyat söyleşileri, mini konserler, sergiler ve dinletiler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kütüphane hizmeti de vardır. Alt katında görme engelliler için dizayn edilmiş bir engelli kütüphanesi, üst katında ise tüm kitap severlere hizmet veren bilgisayar destekli kütüphane bulunmaktadır. Buca Belediyesi tarafından Kültür Sanat merkezinin bahçesi, Pembe köşk ve köşkün arka kısmında bulunan binaları da kapsamak üzere 7 gün 24 saat ücretsiz WİFİ yayını yapılmaktadır.


Karşıyaka Belediyesi Ziya Gökalp Kültür Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: karsiyakabel
 
1998 yılında açılan Ziya Gökalp Kültür Merkezi, 350 kişilik bir tiyatro salonuna, 200 kişilik bir küçük salona ve bir sergi salonuna sahiptir. Yıl içinde okullar, dernekler, kurum ve kuruluşlar ve belediyenin etkinlikleri olmak üzere yoğun bir sezon geçirmektedir.


Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: tiyatrolar.com

Fotoğrafçılık, bale, tiyatro, gitar, piyano, resim ve birçok kursu daha içinde barındıran Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi, Uğur Dündar ile "Halk Arenası" programına ev sahipliği de yapmıştır.

K2 Güncel Sanat Merkezi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: K2 Güncel Sanat Merkezi
 
2003 yılından bu yana aktif olarak sanatseverlerle buluşan K2 Güncel Sanat Merkeziçağdaş görsel sanatların ortaya çıkışını desteklemeyi ve çağdaş görsel sanatlarla buluşmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. K2 lokal olduğu kadar uluslararası anlamda da güncel sanatla karşılaşma olanaklarını destekliyor. K2, kariyerlerinin başında olan sanatçılarla çalışıyor aynı zamanda eski sanatçılara yeni eserler yaratma fırsatı veriyor. Güncel olarak K2 bünyesinde 12 adet sanatçı stüdyosu da bulunuyor.