16 Tem 2019
Otuzbeşlik

Kalıcı Güncel: Doğa

Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 Urla Nefes Alanı’nda devam eden Açık Stüdyo, insan ve doğa ilişkisini sorguladığı yeni projesi Kalıcı Güncel: Doğa ile 10 sanatçıyı bir araya getiriyor.

 

Açık Stüdyo, uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya yeni yerleşkesi K2 Urla Nefes Alanı’nda devam ediyor. Performans araştırmalarını yeni mekanında sürdürülebilir yaşam fikri doğrultusunda yürütmeye başlayan Açık Stüdyo, yeni projesi Kalıcı Güncel: Doğa'da insan ve doğa ilişkisini sorguluyor.

 

"Yaşama ilişkin hoşnutsuzluklarımız, aslında varlığımız açısından merkezi bir önem taşıyan doğa ile kurduğumuz ilişkide oluşmuş aksaklıklardır." düşüncesini öne süren Kalıcı Güncel: Doğa projesi, bu konsept doğrultusunda bir araya gelmiş atölye çalışmaları, performanslar ve tüm bu etkinlikleri içeren bir belgesel video yapımından oluşuyor. İnsan ve doğa ilişkisinin tarihteki bilinen belki de en eski sanat sorunsalı olup, bugün hala güncelliğini koruduğunu ve belki de hep koruyacağını hatırlatmaya çalışan projenin atölye ve performans etkinlikleri 15 Temmuz –1 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Kalıcı Güncel: Doğa adlı, İlyas Hayta tarafından çekilecek belgesel filmin gösterimi ise 2019 Eylül ayı içinde gerçekleşecek.

 

Kalıcı Güncel: Doğa kapsamında iki Avrupalı ve sekiz Türkiyeli sanatçı, K2 Urla Nefes Alanı’nda bir araya gelecek. Dört farklı performans ve üç farklı atölye çalışması ile sanatçılar iki hafta boyunca alanda konaklayacaklar. Tamamı insan ve doğa ilişkisi doğrultusunda bir araya gelmiş içeriklerin bazıları alana özel olarak yerinde tasarlanacak, bazıları ise alana duyarlı bir biçimde yeniden yorumlanacak.

 

Açık Stüdyo ile çeşitli biçimlerde işbirliği geçmişi olan sanatçılar; Serenay Oğuz, Umut Sevgül, Metehan Kayan, Sarp Keskiner’in tasarım ve performanslarına tanık olacağımız gibi; ilk kez konuk olacak Aslı Bostancı ve Fatih Gençkal’ın da çalışmaları bu kez programda yer alacak. Ayrıca Gaby Koch ve Felix Bürkle, Bahar Nihal Ersözlü ve Süha Ertekin de çalışmalarını bizlerle paylaşacak.

 

Program, 15 Temmuz’da Bahar Nihal Ersözlü, Fatih Gençkal ve İstanbul’dan konuk olarak gelen Süha Ertekin’in yürüteceği Kalıcı Güncel: Doğa adlı beden, zihin, ruh bütünlüğüne yönelik çalışmalar dizisi ile başlayacak. Bu etkinlik, Taocu beden, zihin ve ruh disiplini Tai Chi ile güncel şiir sanatının birlikte ele alındığı; farklı yaş gruplarından katılıma açık seanslar doğrultusunda işleyen bir çalışma özelliği taşıyacak. Usta Süha Ertekin yetişkinlerle çalışırken, Bahar Nihal Ersözlü kendisine şiirsel bakış açısıyla periyodik olarak eşlik edecek. Ayrıca Bahar Nihal Ersözlü, Yol Yayınları tarafından basılmış Tai Chi şiirlerinden oluşan kendi kitabı Küçük Tao Yolda’yı paylaşacağı çocuklara özel bir çalışma yürütecek. Atölye çalışmaları 20 Temmuz’a dek sürecek. Kalıcı Güncel: Doğa atölyesinin bir diğer eğitmeni Yoga çalışmalarıyla Fatih Gençkal olacak.

 

20 Temmuz akşamı, Düsseldorf’tan gelen konuk Gaby Koch ile İzmir’de yaşayıp çalışan sanatçı Serenay Oğuz’un kontak doğaçlama performansı “Ecological Body: Animal Instinct”, müzisyen Sarp Keskiner’in de katılımıyla gerçekleşecek. Aynı akşam Umut Sevgül ve Metehan Kayan’ın mekana duyarlıperformans projesi Di-Kine de programda yer alacak. Di-Kine adlı ekolojik yıkımı sorgulayan projenin ikinci gösterimi 1 Ağustos akşamı gerçekleşecek.

 

31 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde, İstanbul’dan konuk olarak gelen Aslı Bostancı, bir Ses-Beden atölyesi yürütecek. Ses-Beden atölyesi bedenle, dolayısıyla bizi çevreleyen evrenle daha derin bir bağ kurabilmemizi, aslında hali hazırda kurulu olan bu bağı tekrar hatırlayabilmemizi amaçlıyor. Aslı Bostancı, 1 Ağustos akşamı Calling Vaikhari adlı solo performansını da bizimle paylaşacak.

 

1 Ağustos akşamı yine Düsseldorf’tan bir diğer konuğumuz Felix Bürkle, The Wood Project –İzmir adlı çalışmasını bizimle paylaşacak. The Wood Project, sanatçının 2011 yılında gerçekleştirdiği bir koreografi. Ailesine ait bir ormanlık arazinin bir fırtına sonucunda zarar görmesinden sonra insan ve doğa ilişkisini sorgulayan bu projeyi hayata geçiren Felix Bürkle, her bir ağaç parçasının sözü geçen araziden toplanmış olduğu ve tamamen o ağaç parçalarına göre tasarlanan bir koreografi hazırlamış. Sanatçı bu çalışmayı, 2019 yılında iki hafta süreli bu program kapsamında Metehan Kayan, Serenay Oğuz, Umut Sevgül ve Sarp Keskiner ile birlikte K2 Urla Nefes Alanı’nda alana özgü olarak yeniden yorumlayacak.

 

 

Etkinlik Programı:

 

             “Kalıcı Güncel: DoğaBeden, Zihin ve Ruh Bütünlüğüne Yönelik Çalışmalar 

15-20 Temmuz tarihleri arasında;

Yetişkinler için

15.30-17.00 saatleri arasında Fatih Gençkal ile Yoga;

17.30-19.00 saatleri arasında Süha Ertekin ile Tai Chi;

Çocuklar için

15.30-16.30 Bahar Nihal Ersözlü ile Tai Chi ve Şiir (Küçük Tao Yolda okumalarıyla)

17.30-18.30 Bahar Nihal Ersözlü ile Tai Chi ve Şiir (Küçük Tao Yolda okumalarıyla)

 

             “Ecological Body: Animal Instinct” Kontak Doğaçlama Performansı

20 Temmuz’da, saat 21.00’de, Gaby Koch ve Serenay Oğuz tarafından, müzisyen Sarp Keskiner’in katılımıyla;

 

             “Di-Kine” Mekana Duyarlı Performans

20 Temmuz’da, saat 20.00’de; 1 Ağustos’ta, saat 19.30’da, Metehan Kayan ve Umut Sevgül tarafından;

 

             “Ses-Beden” Atölyesi

31 Temmuz’da saat 15.30-19.30 arası

1 Ağustos’ta 10.30-12.00 arası Aslı Bostancı tarafından;

 

             “Calling Vaikhari” Ses-Beden Performansı

1 Ağustos’ta, 20.30’da, Aslı Bostancı tarafından;

 

             “The Wood Project – İzmirMekana Duyarlı Performans

1 Ağustos’ta, 21.30’da, Felix Bürkle, Metehan Kayan, Serenay Oğuz, Umut Sevgül tarafından, müzisyen Sarp Keskiner’in katılımıyla sunulacak.

 

Tüm etkinlikler ücretsizdir.

Rezervasyon ve ulaşım için iletişim: [email protected], 05353660341

 

Açık Stüdyo, Şafak Ersözlü ve Bahar Nihal Ersözlü tarafından güncel performans pratiklerine yeni alanlar açmak amacıyla 2016 yılında kuruldu. İzmir kent merkezindeki kara kutu tipi bir stüdyoda başlayan yolculuğuna, Urla’nın İskele mahallesindeki ev ofisinde devam eden ekip kendini bir performans araştırmaları inisiyatifi olarak tanımlıyor.

İnisiyatif, 2019 yılı itibariyle farklı alan ve konseptlerde projeler geliştirme olasılığınıda akılda tutarak öncelikli çalışmalarını sürdürülebilir yaşam düşüncesi etrafında K2 Urla Nefes Alanı’na odaklıyor. K2 Urla Nefes Alanı ile Açık Stüdyo belirsiz süreli, ilkesel ve çok değerli bir işbirliği içinde bulunuyor.

Şafak Ersözlü ve Bahar Nihal Ersözlü’nün geçmiş deneyimleri arasında budalasultan kolektifi adı altında ürettikleri dört özgün eser ve Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir adlı üç festival etkinlik yapımı bulunuyor.

Açık Stüdyo’nun geçmiş etkinlikleri arasında Yoshiko Chuma (ABD), Tijen Lawton (Belçika), Sybrig Dokter (İsveç), Matej Matejka (Polonya), Marilli Mastrantoni (Yunanistan) ile yürüttüğü uluslararası konuk sanatçı programları, Sanatta Görünürlük Festivali - İzmir & Sofia Underground International Performance Art Festival işbirliği etkinlik tasarım ve sunumları bulunuyor.