15 Eyl 2016
Kübra Çekok

Kandaki Askerler ve Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmanın kalp ve damar sağlığı, kasları güçlendirme, kemik erimesini önleme gibi birçok faydaları olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Son yıllarda egzersizin bağışıklık sistemi parametreleri üzerinde yaptığı değişikler araştırmacıları bu yönde çalışmalar yapmaya yöneltmiştir. Vücudumuz her gün birçok bakteri, virüs ve mikroba karşı mücadele eder. 
 
Kaynak: Giphy
 
Kimilerinin vücuda girmesi engellenir fakat bazıları içeri girmeyi başarır. Bu mikroplarla mücadele etmek için özel savunma sistemine ihtiyaç vardır. Düşmanla savaşıp vücudu tehlikelere karşı koruyan askerler olarak nitelendireceğimiz bu hücreler kanın içine doğru hareket eder. Gözümüzle göremeyeceğimiz bu askerler bizim hizmetimizde ve vücut içerisinde birçok görevi var.
 
Kaynak: Giphy
 
Egzersiz, enfeksiyonlar ile savaşan askerlerin vücutta daha hızlı taşınmasını sağlar. 
Aynı zamanda yapılacak egzersizler beyindeki bazı hormonların devreye girmesini sağlayarak stresi azaltıp uyku düzeninin toparlanmasında yardımcı olur.
 
Kaynak: Giphy
 
Siz doğduğunuz andan itibaren görevlerini yerine getirip, sizi koruyan bu sisteme yardımcı olmak varken oturarak bu sistemi tembelleştirmeyelim. Egzersizler ile vücudun güçlü ve korunaklı bir yapıya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.
 
 

Kaynak: Giphy