28 Oct 2019
Kardelen Uysal

Kasım Ayı Sahnesi

Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, hüzünlü, nostaljik yolculuklara çıkaracak oyunları listeledik.

İyi seyirler!

Sineklerin Tanrısı

01 Nov 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

William Golding'in Nobel Ödülü almış Sineklerin Tanrısı adlı romanı sahnede. Savaş sırasında ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun uygarlıktan uzakalaşarak insan yaradılışının temelindeki gerçeği ortaya koymalarını anlatan oyun Onur Atacan tarafından yönetildi.

Hanım & Efendi

01 Nov 2019
İsmet İnönü Sanat Merkezi

Ceyda Düvenci ve Bülent Şakrak'ın tek perdelik oyunu Hanım & Efendi, kadın erkek ilişkileri etrafında dönen, hepimizin hayatından parçalar bulabileceği bir oyun. İki insanın çatışmalarının, gülüşmelerinin, geçmişlerinin ve birlikte büyümelerinin yansımasının hikayesi...

Çatlak

02 Nov 2019
İzmir Sanat

Ayten Kaya Görgün'ün Çatlak Kızlar Sağlam Kapıda adlı romanından sahneye uyarlanan oyun, bir büyüme hikayesini anlatıyor. Meral'in ablalarının büyüme sürecine, ebeveynkeleri ve babasının halasının arasında hayatı öğrenişine şahit olduğumuz oyun bizi bir yolculuğa çıkarıyor. Aşçı olan babalarının babaannelerinin ölümü sonrasında evi terk edişinin ardından Meral'in hayatının seyri değişiyor. Babasının halası Mete, Meral'i hikayeleriyle büyütüyor. 

 

Bazı Kadınlar

02 Nov 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Kamer Yıldız Ok'un yazıp yönettiği tek perdelik kara komedi oyunu Bazı Kadınlar, kapıların ardındakilerin hikayesini anlatıyor. Birbirinden farklı üç kadının birbirinin hikayesine özendiği bu oyun, kadının iç dünyasını, kadın olmayı ve hayatı anlatan iddialı bir oyun. 

Yaşamaya Dair

05 Nov 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Nazım Hikmet'in eşi Piraye Hanım'a olan tutkusunu ve Bursa Cezaevi'nde geçirdiği günleri anlatan müzikli oyun, Genco Erkal'ın Nazım Hikmet'e olan sevgisinin yeni ürünü. Tülay Günal'ın da rol aldığı Yaşamaya Dair, piyano ve viyolensel eşliğinde oynanıyor. Zülfü Livaneli, Fazıl Say gibi bestecilerin de Nazım şarkıları seslendirdiği oyunu kaçırmayın.

On Küçük Zenci

07 Nov 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Agatha Christie'nin ölümsüzlüğe uzanan On Küçük Zenci adlı eserinden sahneye uyarlanan oyun, birbirini tanımayan on kişinin adada verilen bir partiye davet edilmesini konu ediniyor. Yeşilçam'ın efsanevi aktörü Ediz Hun'un da oynadığı oyun içinizdeki dedektifi uyandıracak. 

Thom Pain

07 Nov 2019
Tiyatro Terminal

Will Eno'nun yazdığı, 2005 Pulitzer Ödülleri Drama Finalisti Thom Pain, sevilen oyuncu Kağan Uluca tarafından sahneleniyor. Hiçbir şey üzerine tek kişilik bir oyun olan Thom Pain'de başkarakter kendi korkularıyla yüzleşirken, sizin de korkularınızla yüzleşmenizi sağlayacak. 

Memleketin Kısmeti

08 Nov 2019
Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi

Türkiye'nin usta sanatçılarının yorumladığı, Haluk Işık tarafından yazılmış Memleketin Kısmeti parçası olduğumuz bir tarihi gözler önüne seriyor. Aziz Nesin'e bir saygı duruşunda bulunan oyun, "Neye niyet ettiğini unutan memleketler, kısmetlerine düşenlerden şikayet etmemelidir" anlayışı ile kaleme alındı. Türk siyasetinin Aziz Nesin'in gözünden hicvedildiği oyun kaçırılmamalı.

Doğaçlama Tiyatro Gösterisi

08 Nov 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Oyun Hamuru Tiyatrosu'nun 11. sezonunun 2. oyunu 8 Kasım'da sahnede. Doğaçlama tiyatro sevenler kaçırmasın. Unutmayın, her şey o an orada oluyor. Sahnede neler olacağına seyirci ile oyuncular beraber karar veriyor.

Metin Uca - Bunu Mu Demek İstedim?

08 Nov 2019
İsmet İnönü Sanat Merkezi

Doç. Dr. Özlem Kumrular'ın yazdığı oyunu Metin Uca, oyunlaştırdı ve sahneye taşıdı. Hiçbir yerde duyulmamış küçük tarihi öyküler izleyicileri hem şaşırtacak hem eğlendirecek. Bu oyunda çatalın üçüncü dişinin nasıl bulunduğunu ya da Arapların alkolü nasıl bulduğunu ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz. 

Koleksiyoncu

09 Nov 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Hakan Boyav'ın yazdığı ödüllü oyun Koleksiyoncu'da Özbir Erciyas ve Berkan Şal oynuyor. Suat Taşer Dramatik Yazarlık Yarışması Mansiyon Ödülü sahibi oyunda bir ölüm koleksiyoncusu, hazırlığını yaptığı mezar için sıradakini çağırmaktadır. Yaşamı boyunca ölümden korkan ve bu gerçeği kabullenemeyen koleksiyoncu acaba ölümünü kabullenebilecek mi?

Annie Müzikali - Mozart Akademi

09 Nov 2019
Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Necdet Aydın Sahnesi

Broadway'de en çok sahnelenen müzikallerden olan Annie, İzmir'de. Ailecek izlenebilecek bu müzikalin konusu şöyle: Annie, zalim yetimhane müdürü Bayan Hannigan'ın gazabı altında yaşayan bir çocuktur. Yaşının ötesinde bir dayanıklılıkla ve iyimser doğası gereği yetim olmanın getirdiği tüm zorluklara karşı savaşan Annie'nin milyarder bir iş adamıyla anıştıktan sonra yaşamı değişmeye başlar. Annie'yi evlat edinmeye karar veren işadamı, zamanla bu hayat dolu küçük kızı daha iyi tanıyacaktır. Bu arada Annie kendi anne babasını aramaktadır. 

Tak Tak Takıntı

10 Nov 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Gündelik yaşamın içinde sıradan görünen olaylara odaklanan Tak Tak Takıntı'da yönetmen koltuğunda Ali Poyrazoğlu oturuyor. Poyrazoğlu sahneyi ise Bülent Kayabaş, Özdemir Çiftioğlu, Suzan Aksoy gibi isimlerla paylaşıyor. "Takıntılarını fırlatıp atabilirsen ruhunla yüzleşebilirsin" mottosunu taşıyan oyun, göze görünmeyenin peşine düşmüş bir güldürü olma özelliğini taşıyor.

Kundakçı

11 Nov 2019
İzmir Sanat

Sene M.Ö 356. Pazarcı Herostratos Artemis Tanpınağı'nı yakar. Tapınağın kundaklanması efendiler ve ezilenler dünyasında nelere sebep olur? Kundakçı bir terörist midir yoksa kahraman mı? Muharrem Özcan'ın yazıp yönettiği Kundakçı, İzmirli seyiricisiyle buluşuyor.

Çıplak Vatandaşlar

11 Nov 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Özelleştirildiği için kapanan çelik fabrikası işçilerinin işsiz kalmasıyla birlikte erkek işçilerin bir striptiz grubu kurmalarını konu edinen Çıplak Vatandaşlar'ın başrollerini Cansel Elçin ve Reha Özcan paylaşıyor. 

Merhaba

12 Nov 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Aziz Nesin, Can Yücel, Nazım Hikmet, William Shakespeare, Bertolt Brecht'n yapıtlarından oluşan Merhaba'nın yazarı Genco Erkal. Müzikli bir gösteri olan oyunda Arif Erkin, Fazıl Say gibi bestecilerin besteleri piyano ve bas klarnet ile seslendirilecek. 

Tartuffe

12 Nov 2019
İzmir Sanat

Moliere'in çok tartışılan ve çok sahnelenen eseri Tartuffe, Emrah Eren'in yenilikçi yorumuyla sahnede. Oyunun konusu ise şöyle: Zengin Pernelle Ailesi’nin başı, babaları Orgon yüzünden evlerine çöreklenen Tartuffe’le belada. Dünyanın en imanlı sofusu gibi görünen Tartuffe, Orgon’u parmağında oynatmaya, ailenin malını, mülkünü, namusunu sömürmeye devam etmekte. Öyleyse kim durdurabilir Tartuffe’ü?

Tesla

13 Nov 2019
İzmir Sanat

Tarihteki en büyük dehalardan Tesla'nın hayatını konu edinen oyunda çağdaş Amerika'nın görünmeyen yüzü ortaya çıkıyor. Dünyayı yöneten dev şirketlerin genç bir mühendisi nasıl yalnızlığa ittiğini konu alan oyun, 2019'un en önemli yapıtları arasında yerini almış durumda. 

Marx İstanbul’da

17 Nov 2019
İzmir Sanat

Tarihin en çok konuşulan isimlerinden Marx, öldükten sonra dünyaya kısa bir süreliğine geri dönmek için dilekçe verir. Ancak gitmek istediği Londra Soho yerine İstanbul'da bir eğlence mekanı olan Soho'ya gönderilir. Marx, önüne çıkan pek çok engel olsa da kendisine verilen görevi yerine getirmeye çalışır. Semih Çelenk'in uyarladığı ve yönettiği, Hamit Demir'in oynadığı Marx İstanbul'da İzmir Sanat'ta izleyicileriyle buluşacak. 

Gettodakiler

15 Nov 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Irk, dil, din baskılarıyla gettolara hapsedilen insanların, kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılanların kırık hikayelerine masalsı bir dille yaklaşan Gettodakiler'i Kamer Yıldız Ok yazdı ve yönetti. Tiyatro Kalemi'nin yeni sezon oyununda siz de yamalı hayat hikayelerinde nereden gelmiş olursanız olun kendinizden bir parça bulacaksınız.

Yeni Bir Şarkı

19 Nov 2019
İzmir Sanat

Uzun bir evliliğin ardından boşanan ve dört sene sonra buluşan bir çiftin yaşadıklarını gözden geçirmesini konu alan Yeni Bir Şarkı, kadının özgürleşme hareketinin izlerini taşıyor. Melis Birkan ve Caner Cindoruk'un başrollerini paylaştığı oyun İzmir Sanat'ta seyirci karşısına çıkacak. 

Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi

22 Nov 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Nilgün Belgün'ün anılarından yola çıkarak hazırladığı isimli müzikli danslı gösterisi Nilgün Belgün'le Aşk ve Komedi, izleyenlerini hem hüzünlü hem kahkaha dolu bir yolculuğa çıkaracak.

Hedda Gabler

24 Nov 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

İbsen'in Hedda Gabler adlı oyunu, can sıkıntısının oyunu diye de tanımlanabilir. 19. yüzyılda, kadının kaderinin, yaşam amacının erkekler tarafından belirlendiği o karanlık zamanlarda kadının önünde iki yol vardır: Ya kaderini kabul edip nevrozlara sürüklenecek ya da kendisine çizilen yolları redderek kendisine toplum dışına çıkacak. Peki biz bu travmaları halledebildik mi? Hedda Gabler ne yapacak? Mehmet Birkiye'nin yönettiği oyun İzmir AKM Yunus Emre Salonu'nda.

Nihayet Bitti

26 Nov 2019
İzmir Sanat

Tek kişilik performans Nihayet Bitti'de kendini öldürmeye kararlı ikiyüzlü ünlü bir gazetecinin hikayesini ele alınıyor. Yaşadığımız dönemi oldukça başarılı bir şekilde yansıtan Peter Turrini'nin oyununu Erk Bilgiç yönetiyor, Emre Kınay oynuyor.

Uğur Yücel - Azınlıkta Kaldık 30.yıl Gösterileri

26 Nov 2019
Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi

Uğur Yücel'in tek kişilik stand-up gösterisi Azınlıkta Kaldık, 19 senenin ardından yeniden seyircisiyle buluşuyor. Günümüze uyarlanan oyun, kendi kişisel tarihinden ülke tarihine yayılan hikayelerin anlatıldığı bir gösteri olma özelliğini taşıyor. Hem neşeli hem hüzünlü olayları ele alan oyun Tepekule Kongre ve Sanat Merkezi'nde izlenebilir.

Plastik Aşklar

26 Nov 2019
Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi (BKM)

Birbirine zıt karakterde iki kadının karşılaşmasını anlatan Plastik Aşklar'ın başrolünde usta oyuncu Oya Başar ve Begüm Birgören paylaşıyor. Farklı geçmişlere, serüvenlere sahip iki karakterin hikayesinin anlatıldığı oyunu Orçun Ucal yönetiyor

Kürk Mantolu Madonna

28 Nov 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Sabahattin Ali'nin kült eseri Kürk Mantolu Madonna sahnede. Aşkın insan ruhu üzerindeki güçlü etkilerini en iyi anlatan eserlerden biri olan Kürk Mantolo Madonna'yu Saygın Aşan yönetiyor. Bu unutulmaz hikayeyi keman ve piyano ezgileriyle izlemeye hazır olun.