15 Nis 2018
Seçil Şeker

Kendine Has Sunar - Epic Fair

Sezonun ilk açık hava festivali Epic Fair 21 Nisan'da ziyaretçileriyle buluşuyor. Baharı kutlamak için mayısı beklemek zorunda kalmadan İzmir'in mükemmel atmosferinde kendimize has bir şekilde eğleneceğiz. Bağımsız, alternatif bir müzik festivali olan Epic Fair'i sokakta sorduk, soruşturduk. Daha önce buradan etkinlik detaylarını da duyurmuştuk. Tüm gün, bizi bir dakika boşluğa düşürmeden sınırsızca eğlendirecek Epic Fair'e gitmek için gün saymaya başladık bile! Bakalım kurucularından Tamer Varis etkinlik hakkında neler diyor...

 

 

Epic Fair nasıl çıktı ortaya? 

Müzik festivali benim yaklaşık 15 yıllık bir hayalimdi. Urla gibi, Yamanlar Dağı gibi uzak bir lokasyon yerine ulaşımı kolay ve şehir merkezinde bir etkinlik yapmak istiyordum. Bunların haricinde de bir Kültürkpark takıntım vardı. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen bitkilerin olduğu bir botanik bahçesi ve geçmişi kültür organizasyonlarıyla dolu, kendine has gelenekleri olan çok zengin bir yer 

 

Epic Fair nedir? 

Epic Fair bağımsız bir müzik festivali. İzmir'de sahne almaya imkan bulamayan kişileri, grupları bir araya getirdiğimiz bir etkinlik. Tür kaygısı olmaksızın, beğendiğimiz ve beğenileceğini öngördüğümüz, Afrikalı cazcıların, İngiliz saykodelik grupların geldiği bir festival.  

 

 

Gelecek olan sanatçıları nasıl buluyorsunuz? 

Dinlediğimiz ve yeni keşfettiğimiz kişiler oluyor. Partnerlerimizden İzmir'de bağımsız müzik üzerine etkinlikler yapan Apeiron ekibi ve Püblik olarak biz Fatih Uysal ile beraber bir ajansız ve hep birlikte yeni isimler, yeni müzikler keşfediyoruz. Bir festivalin bir kompozisyonu olmalı. Tür kaygımız yok ama akış açısından ince eleyip sık dokuduğumuz bir çalışma.  

 

Epic Fair'e gelecekleri bu sene neler bekliyor? 

Bu sene geçtiğimiz senelerden farklı olarak bizi üç sahne bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda sadece Kübana Gazinosu'ndaydık. Etkinlik büyüdü ve artık Kübana'ya sığamaz olduk. Şehir merkezinden de kopmamak adına bu sene Ada Gazinosu'nu da kiraladık. Bir de Red Bull Sahnemiz olacak. Festivale İzmir sınırlarını aşıp şehir dışından da gelecek olanlar var. Etkinliğin 23 Nisan tatiline denk gelmesiyle dört günlük bir tatil yapmış olacaklar.  

 

Konserler çakışmayacak mı? 

O konuda da şöyle bir program yaptık; etkinlikler yarım saat aralarla başlıyor. Böylece önce Kübana'da bir sahneyi izleyip sonrasında diğer sahnelerin olduğu tarafa geçebilecekler. Mümkün olduğunca az çakışmanın olduğu bir program düzenledik. Herkese bileklik verileceğinden sahneler arası geçişlerde bir kaos olmayacak. Herkes gönül rahatlığıyla gazinolar arası gezebilecek.  

 

 

 Epic Fair'in gelenekselleşmiş bir tarihi var mı? 

Genellikle nisan ayında yapıyoruz. Sezonun ilk açık hava festivali oluyor. İzmir bize sıcak davrandığından mayısı beklememize gerek kalmıyor.  

 

Bir "Kış Festivali" yapmayı düşünüyor musunuz? 

Neden olmasın? Doğru aidiyeti hissettiğimiz, kış şartlarına uygun bir mekan çıkarsa karşımıza tabii ki yaparız. İzmir bir festival şehri olabilecek potansiyelde.