10 Haz 2017
Otuzbeşlik

KİTVAK - Damlaya Damlaya Göl Olması Dileğiyle

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: KİTVAK

Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı KİTVAK’ın öyküsü 1991 yılında başlar. 1991 yılında dernek olarak KİT-DER kurulmuştur. Derneğin amacı, lösemili çocuklara maddi ve manevi destek vermek ve bir merkez kurabilmek. KİT-DER; “Yaşamak çocuklarımızla güzel!” sloganıyla farklı sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek dezavantajlı hasta çocukların sağlığı için fon yaratmıştır. Zaman geçtikçe dernekten vakfa dönüşen KİTVAK, 53 kişi bir araya gelerek, Prof. Dr. Suat ÇAĞLAYAN’ın başkanlığında, Kemik İliği Transplantasyonu ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı kurulmuştur.
 
 
Kaynak: KİTVAK
 

 

KİTVAK, kurulduğu günden bugüne kadar, amacı doğrultusunda kanser hastası çocuk ve erişkinlere destek vermiştir. KİT-VAK, tüm emek ve olanaklarını, yaşam umudu kırılmış insanlarımıza bir umut ışığı yakmaya, onlara mutluluk ve sevgi vermeye odaklamıştır. İsmindeki ¨KİT¨ kısmının açılımı ise şöyledir: KIT(kemik iliği-kök hücre transplantasyonu) bir kişinin kemik iliğindeki kan hücrelerinin yapımını başka bir bireyin kan yapımına değiştirmektir. Böylece hastalıklı kemik iliği-kan hücrelerinin sağlıklı olanlarla değiştirilmesi sağlanmakta ve çocukluk çağının kan yapımı ile ilişkili bazı doğmalık hastalıklarında ve lösemilerin başı çektiği çocukluk çağı kanserlerinde tamamen iyileşme sağlanabilmektedir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız) 

Bu bilgiler dışında aklıma takılan birkaç önemli konu var. Kimlere destek verildiği, hangi etkinliklerin yapıldığı, düzenlenen etkinliklerle neyin hedeflendiği, son olarak ise bağış yapmak isteyenler nasıl destek olabilirler? Gelin cevaplarını hep birlikte KİTVAK'ın Yönetim Kurulu Başkanı YMM Ramazan Soncul'dan öğrenelim.
 
 
Kaynak: KİTVAK
 
KİTVAK kurulduğu günden bugüne kadar kimlere destek verdi?
 
KİTVAK, insan odaklı çalışan bir vakıftır. Vakfımız özellikle onkoloji hastaları ve hasta yakınlarına umut olmuş, elini uzatmıştır. Ege Üniversitesi’nin içerisinde Türkiye’nin ilk onkoloji hastanesi olan Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’ni 2004 yılında hizmete açtık. Türkiye’nin dört bir yanından kanserli hastaların başvurup kemik iliği kök hücre nakliyle sağlık bulduğu bu merkezde, yılda en az 35 bin hasta ayakta ve yatılı tedavi görüyor. Eski Valimiz Kutlu Aktaş’ın eşi Tülay Aktaş bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmişti. Valimizin de bize çok emeği olduğu için hastanemize eşinin adını verdik. 5500m2lik kapalı alana sahip, kendi alanında Türkiye’nin en büyük kapasiteli hastanesinde, 6 yoğun bakım ünitesi, 1 ameliyathane, 4’ü özel 48 oda ve 88 yatak kapasitesi var. Çocuk onkolojide başarı oranı yüzde 90’ları bulmaktadır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: KİTVAK
 
KİTVAK etkinliklerin amacı nedir?
Düzenlediğimiz etkinliklerin bir kısmı vakfımızın inşaat faaliyetlerine bağış elde edebilmek için, bir kısmı da onkoloji hastası çocuklarımız ve onların yakınlarının moral motivasyonlarını yükseltmek için yapıyoruz.

Ne gibi etkinlikler düzenliyorsunuz?
Vakfımızı anlatmak ve KİTVAK’a bağış sağlayabilmek adına, yeni bağışçılar da bulabilmek amacıyla defileler, konserler ve seminerler düzenlediğimiz gibi, yılbaşı, milli ve dini bayramlarda hasta ve hasta yakınları için moral motivasyon etkinlikleri de düzenleyebiliyoruz.
 
Bu etkinliklerle neyi hedefliyorsunuz?
Vakfımızın gerçekleştirdiği etkinliklerin tamamında ulvi bir amaç var. Merkezinde de, hedefinde de insan var. Etkinliğin içeriğine göre hedeflerimizi belirliyoruz. Yani hedefimiz bazen uzun vadeli sağlık ve mutluluk yaratmak adına, hayata geçirmeye çalıştığımız binalarımızın tamamlanması adına, kimi zaman da onkoloji hastası çocuk ve gençlerimizin yüzlerindeki gülümseme adına oluyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: KİTVAK
 
 
Bağışta bulunmak isteyeneler için kapsamlı bilgi verebilir misiniz?
 
Bağışta bulunmak isteyen gönül insanları için Banka Hesap Numaramız: Halk Bankası Konak-İzmir Şubesi Hesap No: 16000008 IBAN TR74 0001 2009 7340 0016 0000 08 
 
Ayrıca bizim ASKIDA ODA KAMPANYAMIZ var ki bize göre çok önemli. E.Ü. Konukevi’mizde konaklamak isteyen ama maddi gücü yeterli olmayan hasta yakınları için başlattığımız bir kampanyadır. Ege Üniversitesi Hastanesi’nin herhangi bir bölümünde tedavi gören hastalara uygulanan bu hizmetimizden kişiler, doktor onayı ile faydalanabiliyorlar. Bu kampanyamıza Vakfımızın Halk Bankası İzmir Konak Şubesi IBAN TR86 0001 2009 7340 0016 0000 83 No’lu ASKIDA ODA hesabına gönlünüzden ne koparsa yatırarak katılabilirsiniz. 
 
Vakfımızın bir de SMS Kampanyası var. UMUT yazıp 3502’ye SMS göndererek KİTVAK’a 5TL bağış yapmış oluyorsunuz. Eskilerin deyişiyle damlaya damlaya göl olması dileğiyle.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: KİTVAK
 
 Masal ve Umut Bebeklerimiz var. Bu bebeklerin her biri 10 saat gibi bir sürede, aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen ve çalışmayan ev hanımları tarafından hazırlanıyor. Yurt dışında Walldorf bebekleri olarak da tanınıyorlar. Bu bebekler birçok kişi için orijinal bir hediye seçeneği olabiliyor. Vatandaşlarımız hem farklı bir hediye almanın, aynı zamanda vakfımız KİTVAK’a bağışta bulunmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyor, yaşatıyor. 
 
Sosyal medyadan sizi nereden takip edebilirler?
Bizleri Facebook, İnstagram, Twitter ve websitemizden takip edebilirler.