Korku Kavramına Başka Bir Bakış Sunan Bağımsız Filmler

Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla kümülatif olarak büyüyen korku kavramı, sinemanın teknik olanaklarıyla serpilerek beyazperdede çarpıcı bir popülerliğe erişmiştir. Tarihin her döneminde ilgi gören korku ve gerilim türünde, son yılların mutlaka göz atılması gereken bağımsız örneklerini sizler için listeledik. Listeyi filmler özelinde görece rahatsız edici görüntüler bulunduğunu göz önünde bulundurarak inceleyebilirsiniz.

The Witch

Korku, Gerilim · 2015

Yönetmen: Robert Eggers

Oyuncular: Anna Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie, Harvey Scrimshaw, Ellie Grainger

Birçok metafor ve Hristiyan mitinin işlendiği The Witch, gerilim anlatı türünün 2000’ler sonrası başarılı örneklerinden. Sahip olduğu atmosferin başarısıyla yönetmenine Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandıran film, 17. yüzyıl İngilteresinde Protestan kilisesi ile karşı karşıya kalarak sürgün edilen bir ailenin taşındıkları ıssız ormanın sahipleriyle yaşadıklarını konu ediniyor.

 

The Babadook

Korku, Gerilim · 2014

Yönetmen: Jennifer Kent

Oyuncular: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall

Hayat mücadelesiyle boğuşurken, bir yandan geçmişteki izlerin peşinde takılıp kalıyoruz. Bu tıkanmalar belleğimizde sandığımızdan çok daha büyük yere sahip olabiliyor. Travmaların yaşantımızdaki etkinliğini bizi sürekli gergin tutarak işleyen bir film Babadook. Eşi vefat etmiş yalnız bir kadın oğluyla birlikte yaşama tutunmaya çalışır. Bir gün oğluna Mister Babadook adlı kitabı okur. Kitaptaki hikayeden etkilenen çocuk rüyalarında Mister Babadook’u görmeye başlar. Bunun üzerine kadın kitabı yok etmeye çalışsa da Babadook onların peşini bırakmayacaktır.

Hush

Korku, Gerilim · 2016

Yönetmen: Mike Flanagan

Oyuncular: Kate Siegel, John Gallagher Jr., Michael Trucco, Samantha Sloyan

2016 yapımı Hush, tek bir mekana ve dört oyuncuya sahip minimal bir film. Sağır ve dilsiz bir kadın yazar, tenha ormandaki evinde tek başına yaşar. Bir gece beklenmedik maskeli bir katil ile karşı karşıya kalır. Katil, kadının yardıma ulaşması için tüm yollarını tek tek kapatmaya çalışırken kadın sessizce hayatta kalma mücadelesi verir. Hikayenin temelindeki çaresizlik kavramının işlenişi filmi ayrı bir yerde tutuyor. Ana karakterle kurulan özdeşleşme, gerilimin film boyunca artarak devam etmesinde büyük role sahip. Hush’ı korku türündeki yeni arayışların bir ürünü olarak değerlendirmek de mümkün.

Raw

Korku, Gerilim · 2016

Yönetmen: Julia Ducournau

Oyuncular: Garance Marillier, Ella Rumpf

Raw hikayesi kanibalizm üzerine kurulmuş bir Fransız yapımı. Başroldeki genç kadın ve ailesi vejeteryandır. Genç kızın veterinerlik fakültesine başlamasıyla birlikte hem vejeteryan kimliğini hem de cinsel kimliğini arayışına tanık olduğumuz Raw, rahatsız edici anlatım türünün son dönem başarılı örneklerinden. Gerek yönetmeninin ilk filmi olması, gerekse filmin bütçesi göz önünde bulundurulduğunda incelenmesi gereken yapımlardan. Film ilk gösterimini de 2016 Cannes Film Festivali’nde yapmıştır. 

Goodnight Mommy

Korku, Gerilim · 2015

Yönetmen: Veronika Franz, Severin Fiala

Oyuncular:  Lukas Schwarz, Elias Schwarz, Susanne Wuest

İkiz çocukların, annelerinin yüzünü değiştirdikten sonra eve bandajlarla gelmesiyle başlayan gizemli olayların aktarıldığı Goodnight Mommy, dinginliğin ve belirsizliğin içindeki gerilimi yansıtan bir film. Yönetmenin yine sakin bir sinematografi ile desteklediği hikaye bilinmeyenin korkunçluğu üzerinde dönüyor. Film, içerisindeki küçük burjuvazi eleştirileri ve simgesel anlatımlarıyla izleyiciye farklı bir bakış açısı sunmayı başarıyor.

REC

Korku, Gerilim · 2007

Yönetmenler: Jaume Balagueró, Paco Palaza

Oyuncular: Ferran Terraza, Jorge-Yamam Serrano, Manuela Velasco, Pablo Rosso

Genç muhabir ve kameraman kendilerini, itfaiye ekipleriyle birlikte, bir binada yaşanan garipliklerin içerisinde bulurlar. Binada bir tür virüs olduğundan şüphelenen güvenlik güçleri binayı karantinaya alır. Virüs apartmanda kalan herkese bulaşır. Muhabir ve kameraman bir yandan hayatta kalmaya çalışırken tüm olan biteni de kayda almaya çalışır. Zamanının etkileyici yapımlarından biri olan REC, video kamera estetiği kullanılarak çekilen öncü filmlerden. Film düşük bütçesine rağmen yarattığı atmosfer ile gerilim seviyesini sürekli yüksek tutmayı başarıyor. 

 

28 Days Later

Korku, Gerilim, Drama · 2002

Yönetmen:  Danny Boyle

Oyuncular: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston

Denek maymunlarının bir grup aktivist tarafından doğaya salınmasıyla çevreye ölümcül bir virüs yayılır. Bu sırada hastanede komada olan Jim 28 gün sonra uyanır ve olan biteni anlayana kadar hayatta kalmaya çalışır. İki kardeşin yardımı ve tanıştıkları baba-kız ile askeri bölgeye doğru yola çıkarlar.

28 Days Later, sıradan yaşamın sıkıcılığının yanı sıra sağladığı konforun insan için önemini ve hep bizimle olan fakat o sıradanlıkta düşünmek zorunda kalmadığımız hayatta kalma güdüsünün irdelendiği bir film. Londra’nın boş ve sessiz sokaklarında varolmak ve hayatta kalmak için koşuşturmak fikrinin hayata geçirildiği bir distopya.

Funny Games

Korku, Gerilim · 1997

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular:  Susanne Lothar, Ulrich Mühe, Arno Frisch, Frank Giering

Funny Games, burjuva eleştirileriyle bilinen Michael Haneke’nin en vurucu filmlerinden biri. İki gencin herhangi bir neden olmaksızın tatil için gölün yanındaki evlerine gelen aileye musallat olması ve onlara işkence etmesini konu edinir. Tatile gelen burjuva ailesini cezalandırılmasının, toplumsal sınıfların arasındaki çatışmayı simgelediğini söylemek mümkün.

Nosferatu

Korku, Gerilim, Fantastik · 1922

Yönetmen: Friedrich Wilhelm Murnau

Oyuncular: Max Schreck, Alexander Granach, Gustav von Wangenheim

Listenin son filmi sinemada korku türünün mihenk taşı olarak gösterilen Nosferatu. Murnau, Alman dışavurumcu akımın en başarılı yönetmenlerinin başında gelen isim. Sinemanın sessiz döneminde çevrilen Nosferatu, o dönemin film anlatı yapısını anlamaya çalışmak için başvurulabilecek örneklerden. Sinemada korku türü özelde vampir hikayeleri, genelde ise Nosferatu öncülüğünde gelişim göstermiştir. Nosferatu, Vampir Kont Orlok'un emlakçı Hutter'ın karısına karşı olan ilgisini işliyor.