04 Mar 2017
Seçil Şeker

Koşan Cadılar!

İsimleri, her kadının içinde olduğuna inanılan cadılıktan geliyor.  Pelin Pelis "Adımız cadı ama melek gibiyiz, spor yapan insan rahatlar, cadılık yapmaz." diyor. Sporun iyileştirici günün farkında olan bir grup kadın, diğer kadınlara ışık olmak için harika bir iş çıkarıyor. İyilik sever  Koşan Cadılar, 5 Mart Pazar günü yardım kampanyaları için Runatolia koşusunda koşacaklar... 
 
Kaynak: İnstagram

 

 

Koşan Cadılar kimdir? Kimler "Koşan Cadı" olabilir?

 
Ben Pelin Pelis, fikir annesi Özden Sertkaya diğer kemik kadro arkadaşlarımız; Şebnem Nacar, Ayşegül Yoltaş, Gül Çiğdem, Gözde Öztürk. Bizler sporu bir şekilde hayatının parçası yapmış. Sporun sağladığı mutluluğun farkında olan kadınlarız. Koşan Cadı'yız çünkü her kadının içinde tatlı bir cadı olduğuna inanıyoruz. Bizce herkes Koşan Cadı olabilir. spor yapmak isteyen, buna zaman ayırmak isteyen, kendine faydalı bir şeyler yapmak isteyip, mutlu olmak isteyen herkes bize katılabilir. Bir çok koşu grubu var ama bir sosyal sorumluluk paydasında birleşen ilk kadın grubuyuz. Ama bu demek değil ki sadece kendimiz için koşuyoruz. Diğer koşu gruplarına da katılıyoruz onlar da bize destek oluyor. Aramızda asla ego savaşları yok hepimiz spor için emek harcayan insanlarız. 
 
Nasıl bir amaçla kuruldu? 
 
Yola, herkesin spor yapabilmesi amacıyla çıktık. Kadınların öz güvene ve başarıya kavuşması hedefimiz. En masrafsız ve çok etkili bir spor yürüyüş. Yaşı yok, sınırı yok. Yurt dışında 100 yaşında kadınlar bile kendi temposunda yürüyebiliyor. Amacımız annelerin, yaşlıların, hareket etmek isteyen herkesin bir yerden tutunup spor yapması. Antrenmanlarımız zaten yorucu ağır antrenmanlar olmuyor. İsteyen tempolu yürüyebilir, isteyen koşabilir. İsmimiz Koşan Cadı ama biz kimseye "Bizim hızımızda koşacaksın!" demiyoruz. 
 
Başlarken hayal ettiğiniz seviyeye ulaştınız mı?
 
Sağlam adımlarla hayalimize ulaşma yolunda "koşuyoruz!" Çok etkin kullandığımız sosyal medya hesaplarımız var, facebook ve instagram. Sadece İzmir'de değil başka illerde olan kadınlarla da iletişime geçiyoruz. Onlar bize fotoğraflarını atıyor, biz paylaşıyoruz. Her hafta yeni arkadaşlarımız katılıyor aramıza. Giderek büyüyoruz. 
 
Gelenleri neler bekliyor? Ne için koşmuş olacaklar?
 
Aslında, gelenler kadına karşı eşitliği bozacak her türlü mobbinge karşı koşmuş oluyorlar. Sadece "Kadınlar spor yapmıyor hadi spora teşvik edelim, onları motive edelim" düşünceli bir grup değiliz. Kadının hayat standardının artması adına her türlü engele karşı koşuyoruz. Kendine bu özveriyi gösterip, bundan dolayı mutlu olan kadın her türlü zorluğa göğüs gerecek motivasyonu da bulur kendinde. 
 
Yaş, cinsiyet sınırlamanız var mı? 
 
Kesinlikle yok. Her yaştan insan gelebilir. Evet "Koşan Cadılar" ama erkekleri de aramızda görmekten, onların da desteğini hissetmekten mutluluk duyuyoruz. Hatta onlara da "Koşan Büyücüler" diyoruz. (Gülüyorlar) Sporun yaşı yok. Özellikle koşmanın, yürüyüşün hiç yaşı yok. Herkesin kendi sınırları doğrultusunda yapabileceği bir spor. Sadece amatör de değil. Bizimle yürümeye başlayıp, şimdi bizimle maratonlara katılan arkadaşlarımız var. Hiçbir şey için geç değil. 
 
Kaynak: İnstagram
 
Ne sıklıkla etkinlik düzenliyorsunuz?
 
Eğer kendi profesyonel koşularımızla çakışmazsa iki haftada bir koşuyoruz. Genellikle Fuar Kültür Park'ta koşuyor, koşu bitimi çaylarımızı içip sohbet ediyoruz. Biz istiyoruz ki sayımız çoğalsın antrenman sonlarında hep birlikte yoga yapalım, oturup mandala yapalım. Kendimize ve sağlığımıza zaman ayıralım... İzmir'in tüm koşu parkurlarında koşuyoruz aslında. Herkes kendine yakın bir lokasyonda koşabilsin bize katılabilsin istiyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Bostanlı Yasemin Cafe çıkışlı bir koşumuz olacak. Özel günlerde de etkinlik düzenlemeye özen gösteriyoruz. Facebook'ta kapalı bir grubumuz var oradan bize katılabilir tüm etkinliklerimizi takip edebilirler.
 
Koşan Cadı'ların bir sonraki hedefi ne?
 
Kadın odaklı düşündüğümüzden sosyal sorumluluk kampanyası ve projesi yaratmayı düşünüyoruz. Kadın, kadın - çocuk, kadına şiddet, aile - çocuk gibi konularda sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmayı istiyoruz. Şu anlık öyle bir planımız var. 
 
Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
 
İlk adımı atmak çok önemli. İlla, bizimle koşmanız lazım, bir kere katıldığında hep katılmak zorundasın, diye bir dayatmamız yok. Kadınlar pozitif, özgüvenli, spor sever olsunlar. Birbirimizi ve kendimizi sevelim.
 
Kaynak: İnstagram