17 Kas 2017
Seçil Şeker

Kule Sakinleri Oyun Seven Herkese Hitap Ediyor

Bilgisayar oyunu oynamak keyifli peki gerçek hayatı bir oyun gibi yaşamaya ne dersiniz? Rol yapma, strateji oyunlarıyla Kule Sakinleri, oyunları oynamıyor adeta yaşıyor. FRP oyunları anlattıkları andan beri aklımdan çıkmıyor. Kesinlikle denenmesi gereken bir aktivite. Peki "Kimdir bu Kule Sakinleri? Neler yapıyorlar?" derseniz hemen sayfayı aşağı doğru kaydırmanızı tavsiye ederim. Burada sizi her türlü çekecek bir oyun var...


 

Kule Sakinlerini biraz tanıyabilir miyiz?

Yakup Çakmak: 2019'un başına kadar derneğin başkanlığını yapacak olan kişiyim ve gel şunu oynayalım diyen herkesle oyun oynuyorum. (Gülüyor)

Dilara Çolak: Genel olarak etkinliklerin düzenlenmesinden sorumluyum. 

Baran Sözmen: Belirli bir görevim yok ama organizasyon ve etkinliklerde etkin bir şekilde destek veriyorum. 


Kule Sakinleri ne zaman kuruldu?

Yakup Çakmak: Kule Sakinleri fikir olarak 2008'de ortaya çıktı. Guruba 2009'un ilk aylarında katıldım. 2012 yılında dernek olduk. Burası 6. mekanımız. Büyüdükçe yer değiştiriyoruz. (Gülüyor) 

 

Oyun günleriniz, bir takviminiz var mı?

Hemen hemen her salı, perşembe ve cuma oyun oynuyoruz. Diğer günler de oynamak isteyen biri geldiğinde oynuyoruz.  Oyun oynamak isteyen biri olduğu sürece oyun oynanıyor burada. Rol yapma oyunları, FRP dediğimiz oyunlar oynuyoruz. Strateji oyunlarımız var. Belirli kurallar çerçevesinde bilim kurgu, tarih oyunlarımız var. Kutu oyunlarımız var. 

 Hazine Avı harika bir etkinlik oldu. Biz de katıldık ve maalesef şifrelerin çoğunu çözemedik... Nasıl oluştu bu etkinlik?

Kule Sakinleri ve Kentimiz İzmir ile birlikte düzenledik bu oyunu. 91 takım ve 300'den fazla kişi katıldı. Soruları biz hazırladık. Organizasyonla ve işin adil işlemesinden biz ilgilendik. İşin kalan yükünü Kentimiz İzmir karşıladı. Onlar olmasa kalkamazdık böyle büyük bir organizasyonun altından. 


Hazine Avı formatında oyunlar oynatmaya devam edecek misiniz?

Küçük Karaosmanoğlu Han'dan bir teklif geldi. L'Agora'da bir şeyler yapmamız için. FRP oyunu. Herkesin bir rol yaratıp, ona uygun giyinip 4-5 saat kadar hiç rolden çıkmadan oynayacağı bir oyun planımız var. 

 İsminizi duyan biri gelip sizinle oyun oynayabilir mi?

Salı akşamları board game oyununun tanıtımını yapıyoruz, insanlar gelip katılabiliyor, öğrenebiliyorlar; daha sonra gelmek isteyenler de katılabiliyorlar. 


İzmirCon nedir?

2003 yılından beri düzenlenen bir oyun fuarı. İçerik olarak baktığımızda burada oynanan oyunlardan çok farklı değil. Cosplay yarışmaları oluyor. Burada olmayan tek etkinlik Cosplay yarışması. Her sene Tepe Kule'de yapılıyor. Geçtiğimiz sene 3000 katılımcıyla gerçekleştirdik. Mayısın ilk haftası gerçekleştiriyor genel olarak. Kar amacı güdülen bir etkinlik değil, oyun oynayanların buluştuğu bir yer. 

 

Kaynak: FRPNET

 

Bir de derginiz var...

Evet, Mahzen diye bir dergimiz var. Üyelerimizin yazdığı yazılarla oluşturuluyor. Online bir dergi ama her sene İzmirCon özel sayısı basıyoruz. Görsellerin tasarımını Drink n Draw ekibi düzenliyor. Tüm içeriğe ulaşmak için blog'umuzu ziyaret edebilirler. 


Oyunlara katılmak isteyenlerin herhangi bir ücret ödemesi gerekiyor mu?

Tanıma aşamasına kadar ücretsiz katılım sağlayabiliyorlar. Eğer burada gerçekten zaman geçirmek istiyorlarsa cüzi bir aidat alınıyor. Büyük turnuvalara katılmadıkları sürece etkinliklere ücret ödenmiyor.