01 Tem 2020
Kardelen Uysal

Local Makers: Üretmenin gücüne inanan insanları bir araya getiren platform

Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanların bir araya geldiği, el emeği değeriyle harmanlanmış üretime ulaşmayı sağlayan platformda gezegenle dost ürünler bulabilir, hem yerel üreticiye destek olup hem de içiniz rahat bir biçimde birbirinden şık ve sade ürünlere sahip olabilirsiniz. Peki Local Makers'ın misyonu ne, gelecek projeleri arasında neler yer alıyor, Locak Makers'a nasıl dahil olursunuz? Hepsini Local Makers kurucu ortağı Yağmur Çoban'a sorduk. 

Local Makers’ın kurucu ortağını tanımamız mümkün mü?

Merhaba ben Yağmur Çoban. Yaklaşık yedi senedir, kendi butik markam The North Fox için çalışan lokal bir üreticiyim. İnsani değerlere, üretime, paylaşıma ve emeğe inanıyorum.

Local Makers nasıl bir ihtiyacın sonucunda doğdu?

Kendi markamı kurarken, ait hissedeceğim bir kolektife ihtiyacım olduğunu düşünüyordum her zaman. Bu geçirdiğim zaman içinde bazı deneyimler kazandım ve çok sayıda butik ve yerel üretici ile tanıştım. Belli bir süre sonra sizin ya da yaptığınız işlerin başarıya ulaştığını düşünen kişiler, gelip kafalarındaki soruları sormaya başlıyor. Herkesin cevabının bende olmadığını bildiğim için, birbirine destek olacak üreticileri tanıştırmaya başladım. “Aradığın cevap onda, o sana yardım eder, bu marka ile iş birliği yapabilirsin” gibi naçizane önerilerim oldu. Bu kişileri bir platform altında toplamak, birbirimize destek olmanın en kolay yolu diye olur diye düşündüm. Tanıştığım bunca hikayeyi ve üreticileri de anlatmak istedim. Özellikle butik işlerde üretici, işin birçok yükünü tek başına sırtlanıyor. İyi ürün tasarlayan bazen satış bazen tanıtım ve bazen de etkinlik yapamıyor. Hem bu hikayeleri anlatalım, tanıtalım hem de ihtiyacı olanlara çözüm sunalım istedik. 

Local Makers'ın çıkış noktasını düşündüğünüzde şu anda geldiğiniz nokta için neler söylemek istersiniz? Local Makers'ı önümüzdeki yıllarda nerelerde ve nasıl görmek istiyorsunuz? Üzerinde çalıştığınız projeler neler?

Hayalleri ve yeteneğiyle bir şeyler ortaya koyan, yaratan, geliştiren, üreten kişiye Maker diyoruz. Bu eylemleri gerçekleştirip, üretmenin tatmin edici duygusunu yaşayan, tüketmekten çok üretimin gücüne inanan insanların ve kolektif bilincin bizi kurtaracağına, farkındalık yaratacağına inanıyoruz. Şu an Local Makers aracılığı ile birçok Maker hikayesini yazı, video veya podcast’lerimiz aracılığı ile aktardı. Bu hikayeler ve deneyimler yolun başında olanlara ışık olsun istedik. Ürünleri keşfederken hikayeyi dinlemek, üreticilerin hassasiyetlerini görmek gerçekten tüketicinin hoşuna gidiyor. Tüketici artık bir şey satın alırken neye hizmet ettiğini ve neyi desteklediğini bilmek istiyor. Farkında olmadan Bangladeş’te Rana Plaza’da meydana gelen ve 1.134 tekstil işçisinin katili olmak istemiyor. Doğal kaynakları korumak varken doğayı kirleten, zarar veren materyalleri kullanmak istemiyor. 

 

Bilinçli tüketim, lokal üretim, el emeği, girişimcilik gibi konularda farkındalık artıyor. Pandemi ile beraber, lokal işletmelerinin karşı karşıya kaldığı sorunlar daha çok duyulur ve empati yapılabilir hale geldi. Sosyal medya sayesinde bu farkındalık inanılmaz büyüdü. Local Makers’ın da amaçladığı buydu aslında. Üretenlerin yalnız hissetmeyecekleri bir kolektife dahil olmalarını sağlamak. Şu an bu etkiyi yarattığımızı düşünüyorum.

 

Maker’lara katkı sağlayacak eğitim serileri planlıyoruz. Patent, girişimciye ön muhasebe kılavuzu, web sitesi hazırlamak, en uygun ödeme sistemini seçebilmek, marketing, kendi sosyal medya hesaplarının içeriklerini ve reklamlarını yönetmek, girişimci destekleri hakkında bilgilenmek, ürün fotoğraflarının çekimini yapmak gibi konularda ücretsiz eğitimler sunma planları içerisindeyiz. Ücretsiz olacağı için kendini anlatmak ve üreticilere destek olmak isteyen bu konularda öncü olan kişilerle görüşüyoruz. Gönüllü olarak bu eğitimleri verecek, destek olmak isteyecek konuların uzmanlarına da buradan açık çağrı yapmış olalım.

 

Daha uzun vadeli planlarımız içinde ise bir mekan yaratmak var. İçerisinde atölye, ofis, mağaza ve etkinlik alanları olmasını hayal ediyoruz. Tek başına bir yer kiralama konusunda maddi yetersizlik yaşayan Maker’lara paylaşımlı alanlar da sunacak bir mekan istiyoruz. Atölyelerin, söyleşilerin, film gecelerinin yapıldığı, kolektif şekilde dayanışma içerisinde büyüyecek kendi kendine şekillenecek bir üretim alanı olsun istiyoruz.

Local Makers’da maker’lar bir araya geliyor. Peki bu oluşuma katılabilmenin koşulları arasında neler var? Yer alacak projeleri seçerkenki kriterleriniz nelerdir?

Oluşuma katılabilmek için bir şekilde satışa uygun olacak resmi sürecin gerçekleşmesi gerekiyor. Şahıs şirketi yeterli oluyor. Ürün üretim aşamasına üreticinin dahil olması üretilenler hakkında bilgisinin, fikrinin, emeğinin olmasını arzuluyoruz. Başka bir yerden alınıp, satılan ürünlere yer vermemeyi tercih ediyoruz. Özgün, etik kuralları ve adil çalışma ilkeleri olan, hassasiyetlerimizin ortak paydada buluştuğu butik Maker’larla iş birliği yapmaya çabalıyoruz. Gelişmekte olan, öğrenen, öğrenirken ihtiyaç duyacağı şeyleri de bizim sağlayabileceğimiz üreticiler olması mühim.

 

Local Makers bir yandan üreticileri anlatıp, hikayelerini paylaşırken bir yandan da online mağaza ile üreticilere satış kanalı oluyor. Hikayeleri seçerken ise başka üreticilere deneyim sunacak, fayda sağlayacak bilgiler aktarılabilmesini önemsiyoruz.

 

Bu röportajı okuyup, anlatacak hikayesi tanıtacak üretimleri olanlara, aklında “Local Makers ailesine nasıl katılabilirim?” sorusu belirenlere de cevap verelim. Üreten ve bizlerle ortak paydada buluşan herkes aileden! Hikayenin ilham verdiğini düşünüyorsan hikayem konu başlığı ile hikayeni, yaptıklarını, varsa web sitesi ve sosyal medya hesaplarını [email protected] adresine iletebilirsin. Local Makers ile ticari bir iş birliği sağlamak, online platformda ürünlerinin satışını yapmak istiyorsan ürün satışı konu başlığı ile üretim hikayeni, yaptıklarını, ürün seçkini, varsa web sitesi ve sosyal medya hesaplarını yine aynı e-posta adresine iletebilirsin.

Local Makers’da yer almanın üreticiler için avantajları neler?

Kolektif bir ağa dahil oluyorlar. Birçok üretici ile iletişim kurma, iş birliği yapma ve sosyal ilişkilerini genişletme imkanları var. Hikayelerini, emeklerini ve özverilerini iyi bir dille ve kaliteli bir sunum ile aynı hassasiyetlerle sunan bunu sadece para kazanma hırsı ile yapmayan bir ekip sayesinde de tüketiciye aktarıyorlar. Şu an gerçekleştirmediğimiz için eğitimler ve etkinlikler ile ilgili sağlayacakları faydaları anlatmak, oy için çırpınan siyasetçi imajı gibi beliriyor. Şunu söyleyebilirim; bize inanıp bizimle yürümek isteyen her Maker ile beraber olağanüstü bir durum olmadıkça, Maker’ların kendilerini geliştirmeleri için elimizden gelen her projeyi onlara sunmak için çalışacağız.

İlham veren hikayeler kısmınızda doğaya saygı duruşunda bulunan insanlar var sanki. Bu Local Makers’ın marka hikayesi ve gezegen için neden önemli bir yere sahip?

Hepimiz için adil, sürdürülebilir, lokal olanı keşfedip ürettiğimiz ve onu paylaşabildiğimiz bir dünya hayal ediyoruz. Seri üretim algısı ve kitlesel tüketim alışkanlıklarının dünyamızı nasıl mahvettiğine her gün şahit oluyoruz. Tüketim çılgınlığının aksine el emeği değeriyle harmanlanmış üretime ulaşmanın daha sürdürülebilir ve aslında sanıldığı kadar zor olmadığını biliyoruz ve bunu göstermek istiyoruz!

Save The World kategorinizde doğayla uyumlu, çevreye duyarlı ürün seçkileri yer alıyor. Bir marka ve insan olarak minimalleşme ve doğaya uyum konusunda neler söylemek istersiniz?

Bu soruya çok sevdiğim Sürdürülebilirlik Tutkusu filmiyle cevap vermek istiyorum. Bütün ekonomik faaliyetlerin, toplumsal adaletin ve kültürel sürekliliğin çevrenin gözetilmesi üstüne kurulu olduğu bir toplum düşünün. Gezegenin sağlığını iyileştirmenin küresel mali başarıyı ve toplumsal istikrarı kolaylaştırdığı bir dünya hayal edin… Sizce hayal mi?

Local Makers'ın web sitesini ziyaret edebilir, Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.