16 Eki 2016
Seçil Şeker

Markalar için Kurumsal Radyo - Radiorder

Kendini müziğe adamış, iyi müzikle neler başarabileceğini keşfetmiş bir genç girişimci... Doğru müzikle açamayacağı kapı yok! Hal böyle olunca, bizim de çok ilgimizi çeken, bu kişiye/kuruma özel radyo yayınlarını sizin için fikrin sahibine sorduk.

 

 

Kaynak: radiorder.com


Taha Utku Korkmaz kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Küçük yaşlardan beri müzikle ve teknoloji ile içiçeydim. 2008 yılında, bir müzik stüdyosunda çalışmaya başladım ve birçok mekanda müzik yaparak profesyonel müzik hayatına adım attım. Kendimi çok daha fazla geliştirebileceğim ve mutlu olabileceğim bir üniversite bölümü keşfettim. İnönü Üniversitesi'nde Müzik Teknolojileri okumaya başladım, daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi'ne geçiş yaptım. Okurken birçok kurumsal firmada ve markada çalışma olanağı buldum. O deneyimler şu an yaptığımızın işin de yol göstericisi oldu.
 
Kaynak: radiorder.com


Peki kurumsal firmalardaki eksiklikler sence neydi? Böyle bir platform oluşturmaya nasıl karar verdin?
Ülkemizde markalar müziğin müşteriler üzerlerindeki etkilerini yeni yeni keşfetmeye başladı. Doğru müzik, doğru hissettiren müziktir. Doğru müzikle kitleleri tüm duygusal durumlara hazırlayabilirsiniz. Örneğin markanın lokasyonunda yayınladığınız müzik ile markayı sevdirebilir, güven duydurabilir ve hatta satın almaya yönlendirebilirsiniz. Aslında ticarette, turizmde, sağlıkta, psikolojide, kurumsal kimlikte ve hatta satışta müziğin ve hissettirdiklerinin oluşturduğu bağ çok önemli. Müzikle birçok şeyi başarabilir, değiştirebilirsiniz. Çoğu kurumsal firmada işe yaramayacak, motivasyon, performans yada satış sağlamayacak müzikler dinleniyor. Bunu fark edip araştırınca bununla ilgili dünyada birçok literatür çalışması olduğunu, hatta bunun bir bilimi olduğunu farkettim. Ekibimizle üzerine çalışmalar yapıp müziklerle kitleye doğru şeyleri hissettirip , doğru yönlendirme yapılabileceğimizi keşfettik.

Ekibinizi nasıl kurdunuz? Hedeflerinizi nasıl belirlediniz?


Yurtiçinde ve yurtdışında stüdyolarında çok başarılı müzikler yapan yada dijital mecralarda binlerce kişi tarafından dinlenip herhangi bir meslek birliğine bağlı olmayan çok başarılı insanlar var. Öyle bir platform oluşturalım ki, hem güzel müzik üreten üreticilerde artık bu sektörde hakettiği değere ulaşsın hem de markalar kendileri için çok önemli olan müzik yayınlarına profesyonel bir kimlik kazandırsın istedik. Öncelikle Sanayi Bakanlığı’ndan bir destek aldık, sonra projeye benimle aynı heyecanı taşıyan bir melek yatırımcı dahil oldu. Böylece Avrupa’ya da açılma fırsatı doğdu. Şu an biri Almanya'da olmak üzere 4 ofiste yaklaşık 250 DJ'in üretim yaptığı harika bir ekip olduk. Giderek artan, üreten ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nin de desteğiyle, perakende sektörü başta olmak üzere, otellere, pastanelere, fast-food  ve restoran zincirlerine, içerideki çalan müzikleri ve yayın teknolojilerini sağlayan bir firmayız artık. 

Bu üretilen müzikler neye göre düzenleniyor? Hazırlık aşamasında öncelikleriniz neler?


Müzik listeleri talep ve markanın karakterine göre değişiyor. Markanın müşterilerine yansıtmak istediği duygular, müşteri portföyü, lokasyonu , sattığı ürün veya verdiği hizmet türü gibi parametrelere göre sanat direktörü ekibimiz listeleri belirliyor. Telif hakkı ve benzeri hukuki  prosedürleri de biz hallettiğimiz için markalar yasal olarak ödenmesi gereken telif ücretlerine göre daha cüzi miktarlarda kendilerine özel yasal müzikten faydalanmış oluyorlar.


Yayını markanın lokasyonlarında nasıl yapıyorsunuz,?


Yayını online yada offline olarak yapabiliyoruz. Fransa'da çok güçlü serverlarımız var. Müşterimizin talebine göre; kendi bilgisayarlarına kurduğumuz programımız yada onlara kendi ürettiğimiz bir dijital yayın kutusu ile yayın sağlıyoruz.


"Ben de kendime özel radyo istiyorum. Yapar mısın?" diyebiliyor muyuz mesela?


Aslında Radiorder markaya müzik yapıyor. İçinde kendi reklamının, kendi kampanyalarının yayınlandığı özel bir radyo düşünün. Belki ileride kişisel playlistler gibi bir çalışmamız olabilir ancak şuan  sadece kurumsal markalara hizmet veriyoruz.


Nereye gidiyor Radiorder? Gelecek planınız nedir?


Biz sadece markayı telif haklarından kurtarmak için bir iş yapmıyoruz. Biz markalar için özel, doğru ve gerekli bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Ayrıca butik iş yapmayı seviyoruz. Bizim için her müşterimiz çok önemli ve isteklerine anında cevap vermek en büyük amacımız. 130-140 mekanda aktifiz ve hem müzik bankalarımız hem de çalıştığımız marka sayısı giderek büyüyor. İleride yüzlerce markanın ve müzik üreticisinin kullandığı bir platform olmayı hedefliyoruz. Yakın bir tarihte İstanbul ve Amerika’ya ofis açmayı planlıyoruz.

 

Son söz alalım bir de sizden... Söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak mottomuz olan cümleyi söyleyeyim. Aynı frekansta görüşmek üzere...


www.radiorder.com