01 Ara 2016
Otuzbeşlik

Marn Works betona hayat veriyor!

İstanbul'un kaosundan bunalan genç tasarımcılar Bade ve Burak bir anda İzmir'e yerleşmeye karar vermişler. İzmir'in huzuru, havası onlara çok iyi gelmiş ve Alsancak'taki atölyelerinde betondan üretilmiş tasarımlardan oluşan Marn Works markasını yaratmışlar. Betona hayat veren bu genç tasarımcıları otuzbeslik.com olarak tanımak istedik ve röportaj yaptık. Betonu sevmeyenler, bu tasarımlara siz de bayılacaksınız.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kaynak: Marn works

Marn Works kimlerden oluşuyor? Sizleri tanımak isteriz.
 
Bade Bilgen: İzmir doğumluyum. Sanat çalışmalarım Madam Eli İrini Filidis ile başladı  ve onunla gelişti. Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi'ni bitirdim. Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Tayfun Erdoğmuş atölyesinden mezun oldum. Bilgi Üniversitesinde Tasarım Yönetimi Yüksek Lisans Programı'na devam ettim. Bir çok workshop ve sergilere katıldım. İstanbul’da çeşitli galeriler ile çalıştım. Sonra bir anda kendimizi İzmir’e gelmiş bulduk.

Burak Lüleci: İstanbul’da doğdum, Özel Şişli Terakki Vakfı'nda orta ve lise öğrenimimi tamamladım. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü'nden mezun oldum. Uzun yıllar sinema ve reklam sektöründe Mock-Up ve Prop artist olarak çalıştıktan sonra kendi atölyemde sanat ve tasarım üretimlerime devam ettim. Arada çeşitli sergilerde yer aldım. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kaynak: Marn works


 
İzmir'e yerleşme kararını nasıl aldınız? Buraya yerleşme sebebiniz neydi?  
 
İstanbul’un kaotik ve yorucu ortamından kaçmayı planlarken kendimizi bir anda Alaçatı’da yaşarken bulduk. İki buçuk sene deniz, kum ve güneş ile birlikte üretimlerimize ve tasarımlarımıza devam ettikten sonra artık şehir hayatına dönmeye hazırdık ve biz de tercihimizi, en yaşanabilir şehir olan İzmir’den yana kullandık. 

 
 
 
kaynak: Marn works
 
 

Marn Works markası nasıl oluştu, hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?

 
Bireysel çalışmalarımızda ve ortak tasarım üretimlerimizde beton malzemesini daha önceden de kullanıyorduk. Sonrasında sadece betondan oluşan bir ürün gamı tasarlamaya başladık ve bu ürünleri yeni bir kimlik altında toplamaya karar verdik.

 
 
kaynak: Marn works
 
 
Markanızın ismi neden Marn Works? 
 
Sadece betondan üretilmiş tasarımların olduğu bir marka yaratmaya karar verdiğimizde, isminin de beton ile alakalı olması gerektiğini düşündük. 
Beton ile ilgili araştırmalarımızı sürdürürken,  bir çimento katkı maddesi olan marn minerali ile karşılaştık. Fonetik olarak kulağa hoş gelen bu isim, çimento sektöründe o kadar da hoş karşılanmıyordu. 
Biz de bu tezatlıktan yola çıkarak, aykırı olan bu mineralin ismini tasarım çalışmalarımızla bir araya getirmeye karar verdik. Ve ortaya Marn Works markası çıktı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kaynak: Marn works
 

Marn Works neler tasarlıyor? Malzeme olarak sadece beton mu kullanıyorsunuz?
 
Marn Works günlük hayatımızda ihtiyacımız olan ama bizce tam anlamıyla görevini yerine getiremeyen ürünleri baştan tasarlıyor.
Biz tasarımlarımızı temelde beton üzerine oluşturduk. Ama tasarımlarımızı destekleyici enstrümanlara ihtiyaç duyduğumuz zaman farklı materyalleri de üretimimize dahil ediyoruz. 


 
 
kaynak: Marn works
 
Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?
 
Evet, kişilere ve markalara özel, tasarım ve fikir danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Bir taraftan da mimarlık şirketleri ile ortak projeler üretiyoruz. Mekanlara özel tasarımlar yapıyoruz. 
kaynak: Marn works
 
 
Atölyeniz Alsancak'ta sizce doğru bir yerde misiniz?
 
Atölyemizin yeri eski Alsancak gevrek fırının sokağında. Burası eski bir sokak. İki yan sokağımızda pazar kuruluyor. Esnafla yan yanayız. Yakınımızdaki diğer sokaklarda yeni ve çok güzel yerler açılıyor. Bu mekanlar sayesinde çok keyifli arkadaşlarla tanışma fırsatı bulduk. Buradaki sokakların enerjisi ve kültürel dokusu hoşumuza gidiyor. Bizce böyle bir iş içerisinde iseniz insanlarla sürekli olarak iletişim ve etkileşim içerisinde olmak çok önemli. Zaten İzmir’e taşınma kararımızdaki en büyük etkenlerden biri de İzmir insanının sıcak kanlı ve güler yüzlü olmasıydı. Bu sebepten aslında İzmir’in neresinde olursak olalım aynı duyguyu yaşayacaktık. Bu aslında bir denk geliş oldu.


 
kaynak: Marn works
 
 
Yapmış olduğunuz ürünleri nereden takip edebilir ve satın alabiliriz?
 
Ürünlerimizi görmek, satın almak ve bizimle tanışmak isterseniz No:42 ye gelebilirsiniz veya atölyemize uğrayabilirsiniz.
Ayrıca farklı tarih ve mekanlarda atölye çalışmalarımız ve derslerimiz oluyor.
Sosyal medya üzerinden satın almak, takip etmek ve etkinliklerimizden haberdar olmak istiyorsanız; 

adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.


 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kaynak: Marn works